Obróbka materiału nagranego kamerą HD, a DVD ...

GoksaP

New member
Witam!

Mam takie pytanie.

Otóż mam kamerę Panasonic HDC-HS300.
Nagrywałem materiał w najlepszej jakości, zmontowałem i przyszedł czas renderowania.

Tym razem jeszcze byłem zmuszony pracować na Pinnacle'u - zamierzam przesiąść się na coś innego, bo ten program mnie do grobu wpędzi.
Za nic w świecie nie mogłem zrenderować do DVD.

Postanowiłem więc przetworzyć film do .avi (jakoś najlepsza, pełne DV) i później wrzucić klip, dodać menu i renderować.


Teraz pytanie:
1. Czy powinienem się spodziewać gorszej jakości tak zrenderowanego materiału (najpierw do .avi, a później do dvd) niż bezpośrednie zrenderowanego materiału do dvd? Zaznaczam, iż nagrywane było w najlepszej jakości HD.

2. Jeśli teraz chciałbym ten materiał zrenderować do Blue-Ray, to czy stracę na jakości, gdy posłużę się tym klipem .avi?

Bo nie za bardzo czaję "czaczę" :p

Dzięki.
 

viValdi

New member
Bez reklam
A dlaczego nie możesz wyprodukować DVD w Pinnacle'u?
Co się dzieje?

Jeśli DVD jest twoim celem to na pewno nie renderuj do avi. Wygeneruj MPEG2 z przepływnością max 8000kb/sek.
Jeśli twoim celem jest płytka HD to już napewno nie renderuj do avi bo niby po co; żeby potem renderować spowrotem do AVCHD czy HDV (bo myślę, że taki masz materiał źródłowy).
 

GoksaP

New member
Na moim komputerze nie miewałem do tej pory problemów z Pinnaclem.

Vista x64, 4GB Ramu, C2Q 2.8@3.0, 1TB (RAID0 w partycjach).


Ojciec montował sobie film na swoim komputerze. Szczerze, to nie wiem czy coś tam narozrabiał czy nie, ale może jedną z przyczyn jest ilość efektów, zdjęć i czas - w sumie jest ponad 400 "klatek" (na podglądzie), w tym z jakieś 100 zdjęć po drodze i dosyć dużo efektów na klipach wideo - do tego 2h i 20min całość liczy.

Na moim komputerze trzeba poczekać z 10 min zanim projekt się otworzy.

Jak to zawsze w Pinnacle'u - później trzeba ostrożnie działać i być baaardzo cierpliwym.


A dlaczego nie możesz wyprodukować DVD w Pinnacle'u?
Co się dzieje?


Otóż po otworzeniu zakładki "Tworzenie filmu" wybieram DVD, ustawiam automatyczną jakość i daję "Utwórz obraz" - myśli, myśli, myśli ... i po 15 minutach jest zwiech całego systemu - nic nie działa.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Spróbuj zrenderować do MPEG2 4000kb/sek.
Potem z tego zrób DVD.

Jeśli nie przejdzie to albo namieszane w kompie albo niestety problem Pinnacle'a; nb. która wersja Pinnacle'a?

Czy masz włączony background rendering? Oczywiście wiesz że zanim coś się zacznie dziać to P musi zrenderować przejścia a to zajmuje czas i może wyglądać jak "zwiecha kompa".
 

GoksaP

New member
Na Pinnacle'u pracuje od wersji 8 bodajże, teraz mam 12stkę.

Podgląd w pełnej rozdzielczości mam wyłączony, renderowanie w tle także.
Przyspieszanie sprzętowe włączone.

Odnośnie zwiechy - przy próbie wskazania katalogu Pinnacle myśli długo, a następnie jest zwiech całego komputera - nie programu, ale całego systemu.

Dałem teraz na MPEG2 - niestety przepływności nie mogę edytować - opcja jest zablokowana, ustawiona była bodajże na 6000kb/s (opcja była do wyboru - Zgodna z DVD).

Czy będzie widoczna różnica między DVD zrobionym z AVI a z MPEG2?
 

viValdi

New member
Bez reklam
Najpierw wybierz MPEG2 który ustawi parametry ogólnie "poprawne"; potem przestaw na Custom i wtedy można skorygować przepływność do wartości porządanej.
6000kb/s to jest wartość średnia, tak żeby zmieściło się na płyte półtory godziny filmu - ty masz 2:20 do upchania. Albo podziel materiał na dwie płytki i wtedy masz DVD najlepszej jakości.

DVD to w istocie MPEG2 i dlatego dziwimy się, że cię ciągnie do tego AVI; przecież jak masz avi to w następnym kroku musisz przerobić je na MPEG2 no to po co to robic, lepiej od razu zrobić MPEG
 
Ostatnia edycja:

ellah

New member
To ja podczepie sie pod ten watek , bo mam podobny problem. Chcialbym uzyskac:

1. Plyte dvd z materialwem w standardowej rozdzielscosci SD

2. Plyte dvd DL z materialem hd 720p


Zrodlowy material to full hd w kodeku h264

1. Jak uzyskac material na normalne dvd - konwersja do avi przy uzyciu kodeka xvid z kb 8000kbps, rozdzielczosc 720x576?

2. Podobnie z tym ze rozdzieczolsc wieksza 1280x720?

W obu przypadkach do obrobki bede uzywal DVD LAB PRO.
 

mocomus

New member
GoksaP napisał:
Na Pinnacle'u pracuje od wersji 8 bodajże, teraz mam 12stkę.

Podgląd w pełnej rozdzielczości mam wyłączony, renderowanie w tle także.
Przyspieszanie sprzętowe włączone.

Odnośnie zwiechy - przy próbie wskazania katalogu Pinnacle myśli długo, a następnie jest zwiech całego komputera - nie programu, ale całego systemu.

Dałem teraz na MPEG2 - niestety przepływności nie mogę edytować - opcja jest zablokowana, ustawiona była bodajże na 6000kb/s (opcja była do wyboru - Zgodna z DVD).

Czy będzie widoczna różnica między DVD zrobionym z AVI a z MPEG2?


Czy masz zainstalowany patch 12.1 dla Visty 64 bity ?

Osobiście nie miałem żadnego problemu z renderingiem w Pinnaclu do żadnego bodaj formatu. Jeżeli masz w projekcie dużo zdjęć o wysokiej rozdzielczości i dodatkowo używasz wielu efektów może się okazać, że 4 GB pamięci może okazać się średnią ilością. Szczególnie w Viście.
Wysypka podczas wskazywania katalogu dla obrazu płyty wskazuje na trudność z określeniem przez Pinnacla ilości wolnego i potrzebnego miejsca. Nie jest w stanie oszacować wielkości obrazu.

Spróbuj wykonać obraz płyty DVD z surowego materiału video. Jeżeli wszystko odbędzie się bez problemu będziesz wiedział, że Pinnacle jest ok.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Panowie co WY z tym avi?!?!?

ellah piszesz - Jak uzyskać materiał na normalne DVD - "normalne" DVD to MPEG2 a nie avi!!!
 

ellah

New member
marciniozo napisał:
Panowie co WY z tym avi?!?!?

ellah piszesz - Jak uzyskać materiał na normalne DVD - "normalne" DVD to MPEG2 a nie avi!!!

Ojej, nromalne w snensie zwykle DVD, innymi slowy plytke kltora mi odtworzy kazdy DVD player w rodzinie.
 
Do góry