Objawy nie wygrzania KEF IQ90? - prosba o pomoc

jaroslawkonopka

New member
Czesc

Niestety nikt nie odpowiedzial na mojego posta na temat polaczenia KEF IQ90 z NAD 565 + wzm Cayin Lyric Ti60 a wlasciwie pytan dotyczacych wygrzania/nie wygrzania kolumn.

Prosze raz jeszcze o odpowiedz:
Jak graja nie wygrane KEFy? Czy moze byc tak ze jest wiecej bassu i nie jest on taki przyjemny jak slyszalem na innych kolumnach w tej samej kofiguracji w salonie odsluchowym?

Poradzcie cos z wlasnego doswiadczenia.

Dodam jeszcze ze spawdzilem te kolumny z AV receiverem i tym samym NAD playerem i jest podobny efekt, no moze ze wzm lampowego muzyka jest przyjemniejsza ale i tak ociupke mnie drazni bass.

Kombinowalem tez z ustawienie kolumn i niczego to nie zmienilo,

Najdziwniejsze jest to ze w salonie graly rewelacyjnie, bass byl taki gleboki ale nie drazniacy.

Co uzytkownicy KEFow moga mi powiedziec?

Pozd i czekam na jakies sensowne rady

Jasiek
 

Krys202

New member
Jak CI powiem że w moim przypadku wygrzanie miało bardzo duże znaczenie. przede wszystkim poprawił się bas, scena się pogłębiła. Ale na efekty czekałem ponad 3 miesiące !! sprzęt gra po 2 3 godziny dziennie. Jak mam czas chodzi id rana do wieczora. I dopiero teraz słyszę dźwięk z jakim miałem do czynienia w studiu na wygrzanych kolumnach. Doda że nie podkręcałem za dużo -20 db max :) nie wiem jak długo masz swoje hi fi ale poświęć kilka miesięcy na wygrzanie :)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
musisz wziasc pod uwage ,ze kazde pomieszczenie ze wzgledu na kubature,umieszczone w nim elementy wystroju (meble itp.) a takze sam material z ktorego jest zbudowane itd. ma swoja charakterystyczna akustyke. z tego tez wzgledu moze sie zdarzyc ,ze nie jest sie w stanie osiagnac brzmienia identycznego w dwoch roznych pomieszczeniach pomimo takiej samej konfiguracji sprzetowej i najczesciej dotyczy to wlasnie basu.
co do wygrzewania kolumn- zmiany nastepuja subtelnie sa jednak zauwazalne, oczywiscie kolumny nie zmienia nagle swojego brzmienia i nie beda graly innym dzwiekiem. pojawia sie lepsza harmonia,poszczegolne pasma zaczynaja grac bardziej spojnie i przejsciamiedzy nimi robia sie bardziej plynne, dzwiek staje sie mniej "surowy". pewna poprawa basu tez oczywiscie nastepuje (podobnie jak srednich i wysokich) nie mozna sie jednak spodziewac rewolucji a raczej ewolucji....
 

Krys202

New member
czesc

w jakim sensie poprawil sie bas po wygrzaniu kolumn - co masz na mysli?
jest intensywniejszy delikatniejszy glebszy ???
dzieki za odpowiedz

jasiek

Tak jak napisał mat74. Dźwięk subtelnie się poprawia "dopełnia". W przypadku basu u mnie zaczynał coraz niżej schodzić mniej dudnić stal się głębszy zmiękczony. Oczywiście nie były to różnice oszałamiające ale powiedział bym że znaczne. Na pewno dochodzi do tego przyzwyczajenie się do nowego brzmienia :) Teraz moje kolumny grają podobnie jak w studiu gdzie je odsłuchiwałem, a na początku nie było tak pięknie - Blackninja mówił mi żebym poczekał 2 3 miesiące, ale wydawało mi się że takie wygrzanie mało pomoże (cóż) nic tylko zostaje zwrócić mu honor bo miał absolutną rację że kolumny się wygrzeją bas się pojawi w całym pomieszczeniu i będzie lepszej próby - tak właśnie się stało. Oczywiście bardzo ważne jest ustawienie i pomieszczenie !! kilka cm w jedną stronę potrafi zrobić dużo dobrego jak i złego. także pokombinuj z ustawieniem kolumn i pograj trochę nimi :) Powodzenia !
 

jaroslawkonopka

New member
hej

moj problem polega na tym ze brzmienie niskich tonow jest takie mocne, nie dudniace ale tak jakby cale pasmo bylo przesuniete za bardzo w dol, na wielu kawalkach powiedzial bym za mocne
i o tyle mnie to dziwilo bo w studiu odsluchowym bylo na wiekszosci sprzecie kompletnie odwrotnie ciagle mi brakowalo tych niskich tonow dopiero z tym amp lampowym Cayin Lyric Ti60 zagralo tam fajnie

a w domu kurcze inaczej

kombinowalem juz z ustawieniem ale nie zauwazylem jakiej drastycznej roznicy,no moze przestrzennosc sie zmienia w brzmieniu

problem polega na tym ze ten zestaw mam w zasadzie do jutra i nie wiem co zrobic - troche sie boje kupic z mysle ze kolumny sie musza wygrzac

sprobuje moze inny wzmacniacz jeszcze ale nie sadze ze to cos zmieni

kolumny nowe sa z tego co wiem moze sluchane byly okolo 10h do czasu mojego zakupu

pozd

jasiek
 

fazer58

Member
Bez reklam
Jeżeli masz wątpliwości,to oddaj sprzęt.Zacznij od początku,aż trafisz na coś,co zagra u Ciebie tak,że nie będziesz miał żadnych zastrzeżeń. Tak będzie najrozsądniej.
 

Irasiad

New member
A Kefy nie mają w zestawie zatyczek do basreflexów ? Zdaje się ,że mają to popróbuj z nimi.Wtedy zmienia się charakterystyka basu, a sama kolumna staje się zamknięta co powinno poprawić przetwarzanie najniższych częstotliwości.Można oczywiście zatkać tylko jeden otwór ,ale to tylko drogą prób i błędów można doświadczyć ,który z otworów ,czy jeden czy dwa ,czy zmniejszając Fi otworu br.Jeżeli są te zatyczki to warto popróbować,no i wygrzewać,wygrzewać.
 

jaroslawkonopka

New member
hej
probowalem z zatyczkami i zmieniaja sytuacje tylko minimalnie

nadal sie zastanawiam co zrobic
mysle ze sprobuje zdobyc dzis NAD 375 wzm i moze tez Yamahe AS1000 dla porownania

pozd

jasiek
 

Irasiad

New member
Jak masz taką możliwość to weź jeszcze jakiegoś Cambridge-a 740 lub 650-ten może mieć mniej basów ( 640 miał mniej basu-a ten co był to był taki muzykalny,sprężysty o ile pamiętam).Ponoć z Kef-ami daje radę .
 

jaroslawkonopka

New member
hej

no wlasnie w miejscu gdzie moge wziac sprzet do testow nie maja CA
a przyznam ze wygodnie bo i relatywnie blisko mam do tego salonu

zastanawialem sie tez nad CA 840 w testach wypada wysmienicie
pozd

jaisek
 

matias2004

New member
probowalem z zatyczkami i zmieniaja sytuacje tylko minimalnie


Jak zatyczki twoim zdaniem zmieniaja tylko bas minimalnie to wygrzewanie kolumn da efekt piorunujący.Sprytny sprzedawca zawsze powie "nie oddawaj , pograj ze 3 miesiace az sie wygrzeją" , najlepiej żeby minął okres w ktorym można oddać kolumny.Kompetentny sprzedawca na pewno zwrócił by uwagę na akustykę pomieszczenia , co w tym przypadku jest problemem.Puste sciany , otwarte pomieszczenie lub brak dywanu tworzą własnie efekt dudnienia basu , zwłaszcza około 80-90hz.
A tak w ogóle to kolumn sie nie wygrzewa , temperatura nie ma tu nic na rzeczy.Niektórzy wierza w wygrzewanie połprzewodników , ale to inna brocha.Membrana sie uealastycznia pod wpływem drgań a nie temperatury i robi to w przeciagu kilku chwil a nie tygodni albo miesiecy.Mozna powiedziec że sie zużywa , ale to proces dlugoterminowy i trwa nawet kilkanascie lat.
 

pawel-t1

New member
Mogę Ci opsać moje doświadczenia z IQ70 kupionymi październiku zeszłego roku. Napędzane Denonem AVR2309. Po wyjęciu z pudeł grały zupełnie inaczej niż w salonie tj. beznadziejnie, sucho, płasko, bardzo mało przyjemnego niskiego i mięsistego basu. Co najwyżej dudnienie. Z czasem zaczęło się poprawiać, stały się cieplesze, zapiaszczona średnica i góra zyskały na dostojności. Przestały dudnić pojawił się miękki i sprężysty bas. Wygrzanie trwało w moim przypadku baaardzo długo i chyba jeszcze się nie skończyło. Z braku czasu słucham niewiele i zazwyczaj w weekendy i raczej cicho -30db to max.

Jakieś 2 miesiące temu byłem w salonie na odsłuchu wzmacniacza Naim 5i z kolumnami Kef IQ70 i MA RX6. Sprzedawca wyjął Kefy prosto z pudełka i znów zabrzmiały beznadziejnie sucho, jak stary magnetofon mono Kasprzaka... Nie mogłem uwierzyć, że to takie same kolumny, które mam w domu. Przy wygrzanych MA wypadły gorzej niż miernie...

W Przypadku Kefów wygrzanie ma wielkie znaczenie, co do basów to niestety nie burzą ścian ale zależy co kto lubi. Duże znaczenie ma też nośnik - niektóre płyty grają fajnym niskim i sprężystym basem w innych troszkę go brakuje. Moim zdaniem jeżeli chodzi o wokale i dostojność dzwięku Kefy po wygrzniu w tej półki cenowej nie mają sobie równych. Warto dobrać do nich odpowiednio ciepły wzmacniacz, który wzmocni nieco podstawę.
 

pawel-t1

New member
Mogę Ci opsać moje doświadczenia z IQ70 kupionymi październiku zeszłego roku. Napędzane Denonem AVR2309. Po wyjęciu z pudeł grały zupełnie inaczej niż w salonie tj. beznadziejnie, sucho, płasko, bardzo mało przyjemnego niskiego i mięsistego basu. Co najwyżej dudnienie. Z czasem zaczęło się poprawiać, stały się cieplesze, zapiaszczona średnica i góra zyskały na dostojności. Przestały dudnić pojawił się miękki i sprężysty bas. Wygrzanie trwało w moim przypadku baaardzo długo i chyba jeszcze się nie skończyło. Z braku czasu słucham niewiele i zazwyczaj w weekendy i raczej cicho -30db to max.

Jakieś 2 miesiące temu byłem w salonie na odsłuchu wzmacniacza Naim 5i z kolumnami Kef IQ70 i MA RX6. Sprzedawca wyjął Kefy prosto z pudełka i znów zabrzmiały beznadziejnie sucho, jak stary magnetofon mono Kasprzaka... Nie mogłem uwierzyć, że to takie same kolumny, które mam w domu. Przy wygrzanych MA wypadły gorzej niż miernie...

W Przypadku Kefów wygrzanie ma wielkie znaczenie, co do basów to niestety nie burzą ścian ale zależy co kto lubi. Duże znaczenie ma też nośnik - niektóre płyty grają fajnym niskim i sprężystym basem w innych troszkę go brakuje. Moim zdaniem jeżeli chodzi o wokale i dostojność dzwięku Kefy po wygrzniu w tej półki cenowej nie mają sobie równych. Warto dobrać do nich odpowiednio ciepły wzmacniacz, który wzmocni nieco podstawę.

PS. Z tego co wiem CA to wzmacniacze grające bardzo jasną górą - z serią IQ połączenie to może tylko pogłębić Twoją frustracje :p SZUKAJ CIEPŁEGO WZMACNIACZA.
 

matias2004

New member
Jakieś 2 miesiące temu byłem w salonie na odsłuchu wzmacniacza Naim 5i z kolumnami Kef IQ70 i MA RX6. Sprzedawca wyjął Kefy prosto z pudełka i znów zabrzmiały beznadziejnie sucho, jak stary magnetofon mono Kasprzaka..

To po co takie kolumny kupować jeśli brzmią właśnie tak po wyjęciu z pudełka , na podstawie czego ?Sponsorowanych art. w prasie czy doradców forumowych?Trzeba być człowiekiem głebokiej wiary żeby kupić kolumny które brzmia słabo i liczyć na to że nagle zrobią się cudem hi-endu.
Ja osobiście przeważnie kupuje sprzet który brzmi swietnie zaraz po wyjeciu z pudełka , ale mozna inaczej oczywiscie.Potrzeba tylko odrobine wiary w teorie audiofilskie.No i zawsze można pózniej naprawić kablami wszystkie niedoskonałości , koniecznie wygrzanymi.
 

pawel-t1

New member
Jakieś 2 miesiące temu byłem w salonie na odsłuchu wzmacniacza Naim 5i z kolumnami Kef IQ70 i MA RX6. Sprzedawca wyjął Kefy prosto z pudełka i znów zabrzmiały beznadziejnie sucho, jak stary magnetofon mono Kasprzaka..

To po co takie kolumny kupować jeśli brzmią właśnie tak po wyjęciu z pudełka , na podstawie czego ?Sponsorowanych art. w prasie czy doradców forumowych?Trzeba być człowiekiem głebokiej wiary żeby kupić kolumny które brzmia słabo i liczyć na to że nagle zrobią się cudem hi-endu.
Ja osobiście przeważnie kupuje sprzet który brzmi swietnie zaraz po wyjeciu z pudełka , ale mozna inaczej oczywiscie.Potrzeba tylko odrobine wiary w teorie audiofilskie.No i zawsze można pózniej naprawić kablami wszystkie niedoskonałości , koniecznie wygrzanymi.


Po to właśnie są salony, w których można odsłuchać kolumny, które już trochę pograły lub w razie wątpliwości zapytać sprzedawcę jak długo grają. Kupując kolumny wg Twojej filozofii bardzo ograniczasz sobie wybór bo po wygrzniu mogą grać pięknie. To tak jakby kupić auto i go nie docierać bo przecież po wyjechani z salony może odrazu jechać 230km/h. Teorie o kabelkach można zatrzymać wśród teorii natomiast wygrzewanie nie jest rzadną teorią i dla niektórych sprzętów jest konieczne.
 

jaroslawkonopka

New member
hej

dobry pytanie zeby to ja dokladnie wiedzial z czego sa sciany u mnie
stawiam na jakas cegle a na niej cos jak tynk + farba strukturalna, nie sa gladnkie, maja mnostwo takich drobnych detali wkleslych

w pokoju stoi na okolo 2/3 patrzac od sciany z kolumnami sofa w ksztalcie litery L + maly dywan 2x1.5m + fotel + wisi wielki kwiat kolo sofy pnacy,
na scianie naprzeciwko kolumn jest tez szafa + szafka z akwa
aha i kolumny stoja na rogach sciany na ktorej jest wejscie/wyjscie duze do kuchni.

ciezko to lepiej mi opisac, bez rysunku

mam juz NAD C375 dzis go podlaczam i sprawdzam
aha zyczliwy sprzedawca zostawil mi tez tego lampowego Cayin Lyrica Ti60 do porownania :)

bo tak gdzies w srodku bardzo mi lezy ten wzm lampowy i mam taka cicha nadzieje ze te kolumny musza sie wygrzac

no i klopot z tym ze wygrzanie to dla mnie puste slowo
gdybym mogl posluchac na tej samej konfiguracji wygrzanych i nie wygrzanych kefow wtedy wiedzialbym wszytsko

pozd

jasiek
 
Do góry