NVIDIA ION2 vs Popcorn A-210, dźwięk 5.1

kwiat.ek

New member
witam wszystkich!

Planuję zakup odtwarzacza HD, a wybieram pomiędzy:
1) Popcorn Hour A-210
2) HTPC na płycie Asus AT5IONT-I [NVIDIA ION2]

Odtwarzacz będzie podłączony kablem HDMI do telewizora, a kablem TOSLINK do głośników Logitech Z-5500.

Chciałbym spytać o parę rzeczy, których nie jestem pewien:
Pytanie 1: czy HTPC będzie w stanie przesłać dźwięk DTS i DD w trybie "passthrough" tak, aby głośniki same sobie go rozkodowały?
Pytanie 2: czy HTPC będzie w stanie zdekodować dźwięk DTS-HD i podobne Blu_Ray'owe do formatu DTS? Tak jak to robi Popcorn czy choćby Xtreamer?
Pytanie 3: czy będzie zauważalna różnica w jakości obrazu/dźwięku na korzyść któregoś z urządzeń?

z góry dzięki za za pomoc,
kwiat.ek
 

grzeseik

New member
pyt 1,2: generalnie tak (w sensie ze sie da). zaleznie od tego jaka karte dzwiekowa zastosujesz - musisz przegladac specyfikacje.
pyt 3: obraz nie powienien sie szczegolnie roznic (podejrzewam ze na poziomie niuansow jak roznia sie np rozne programy do odtwarzania filmow).
czy dzwiek z karty zintegrowanej lepszy niz z popcorna? trudno powiedziec. jezeli podasz go cyfrowo do glosnikow to znow niewielkie roznice moga byc - htpc bedzie lepszy bo jest gapless i bitperfect. jezeli uzyjesz dobrej dzwiekowki lub porzadnego DACa to mozna spodziewac sie zdecydowanej poprawy.
 

kwiat.ek

New member
pyt 1,2: generalnie tak (w sensie ze sie da). zaleznie od tego jaka karte dzwiekowa zastosujesz - musisz przegladac specyfikacje.

hmm zastosować chcę kartę zintegrowaną na płycie i chodzi o to żeby zrobić downmix DTS HD > DTS 5.1, bo taki format odczytają głośniki. Da radę?

... htpc bedzie lepszy bo jest gapless i bitperfect. jezeli uzyjesz dobrej dzwiekowki lub porzadnego DACa to mozna spodziewac sie zdecydowanej poprawy.

Popcorn z tego co wiem też jest gapless, pilnuję tego bo drugim zastosowaniem odtwarzacza, który kupię ma być odtwarzanie muzyki poprzez V-DAC do zestawu stereo. Ale w tym temacie nie mam raczej wątpliwości i zakładam, że obydwa urządzenia sprawdzą się dobrze.

Generalnie wolałbym HTPC ze względu na wszystkie inne możliwości poza odtwarzaniem filmów, ale chcę być pewny że będzie obsługiwał DTS-HD > DTS 5.1 pod Windowsem.

pozdrawiam
 

grzeseik

New member
w takim razie i tak bedziesz potrzebowal lepszej dzwiekowki bo jezeli dobrze widze te karta ma tylko jedno wyjscie cyfrowe, a ty potrzebujesz dwa :(
chyba masz zamiar przelaczac wtyczki raz na stereo, raz na 5.1... w takim przypadku musisz doczytac o ALC887. na stronie asusa napisali ze:
support DTS Surround Sensation UltraPC
oraz ze
Delivers exceptional 5.1 surround experience through the most common PC audio setups - your existing stereo speakers or headphones. With these technologies, you may experience a better home-theater audio with ease.

czyli ze sie na tym calym dtsie nie znam ;)
 

kwiat.ek

New member
w takim razie i tak bedziesz potrzebowal lepszej dzwiekowki bo jezeli dobrze widze te karta ma tylko jedno wyjscie cyfrowe, a ty potrzebujesz dwa :(

W obliczu tego co piszesz oraz wątpliwości co do możliwości kodeka ALC887 w zakresie obsługi DTS-HD zdecydowałem się na zakup Popcorna. On ma akurat dwa wyjścia cyfrowe dźwięku i mam nadzieję, że zadziała to tak jak sobie zaplanowałem.

Dzieki za pomoc Grzeseik. :)

pozdrawiam
 

pkomp

New member
o hd audio po SPDIF możesz zapomnieć w każdym wypadku - wyłącznie stereo PCM o parametrach 24/48 max.
Tylko HDMI czyli musi być passtrough a do tego downmix do 2 kanałów na wszelki wypadek
 
Do góry