Nurtujące mnie pytania dotyczące Onkyo TX-SR506 i FullHD, dzwięku HD i PS3

yasiekt

New member
Witam wszystkich,
po zakupie TV (Sharp 37Xl8e) i PS3, w którym pomogło mi kilka życzliwych osób na tym forum przymierzam się do zakupu czegoś grającego. Jeżeli chodzi o sprzęt dźwiękowy jestem totalnym laikiem i te wszystkie ampery, watty, ohmy mnie trochę przerastają a chciałbym mieć dźwięk przestrzenny i sprzęt "perspektywiczny" na jakieś 5 lat. Słuch mam normalny a z audiofilstwem nie mam nic wspólnego, dotychczas grałem na słuchawkach ale trochę te które mam dosyć mocno uciskają mnie w głowę, są stosunkowo ciężkie i po dłuższym posiedzeniu boli mnie głowa. Wpadłem więc na pomysł aby zakupić jakiś sprzęt grający. Tak jak pisałem jestem totalnym leszczem w tym temacie i proszę o fachową pomoc i odpowiedzi językiem dla mnie zrozumiałym :)
Lećmy od początku, pomieszczenie ma wymiary 3,7 x 5,3, telewizor na "długiej" ścianie umieszczony centralnie, chciałbym na początek kupić ampli i zestaw głośników 5.0 (sub wydaje mi się zbędny w na tak małej przestrzeni).
Planuję podłączyć
PS3 do ampli via HDMI i to puścić z ampli do TV via HDMI. Przeglądałem trochę fora i tak na start zdecydowałem się rozważyć zakup ONKYO TX-SR506, wybór padł ze wzgledu na w miarę dobre oceny, możliwość w dalszej perspektywie podłączenia głośników w układzie 7.1 i oczywiście niską cenę, nie chciałbym wydawać na ampli więcej niż 1,2k -1,3k zł . Będę grał na PS3 (80 %) oglądał DVD i BD(10%) i słuchał muzyki (10 % słucham death metalu i grindu także nie są to arcydzieła realizacyjne :D ) Moje pytania dotyczą paru spraw :
1) czy gdy połączę trzy urządzenia tak jak pisałem po HDMI (PS3->ampli->TV) uzyskam na TV rozdzielczość 1080p? A może Ampli zrobi downscale do 1080i czy 720p? jeżeli tak jest to cop kupić aby było 1080p??
2) Rozważany przeze mnie model SR506 nie posiada dekoderów dźwięku HD, z kolei PS3 ma je swoim pokładzie (a może się mylę?) i stąd pytanie czy uzyskam dźwięk 7.1 HD przy połączeniu wskazanym wyżej w filmach na BD i w grach PS3?? Jeżeli nie to co kupić ale tak maks do 1,5k aby uzyskać pkt1 i pkt2?
3) jakie do tego dobrać głośniki 5.0 nie chcę drogich maks 1k zł, najchętniej jak by ktoś zasugerował to w ten sposób dwa fronty na początek i potem osobno do dokupienia centralny z dwoma tyłami.

Z góry dzięki za pomoc i sorry za ewentualne błędy merytoryczne.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
niestety kolego gniazda hdmi tego amplitunera to tylko "switch" - znaczy ,ze przelacza sygnal ale nie jest w stanie w niego ingerowac ... mowiac prosto i po ludzku- nie "wyciagnie" z hdmi dzwieku....
 

yasiekt

New member
Dzięki, w gruncie rzeczy spodziewałem się takiej odpowiedzi :)

Nie poddaję się jednak, wynalazłem coś takiego jak SONY STR-DG820 niestety przekracza to mój budżet (znalazałem to za cenę ok 1,55 k zł) ale wydaje mi się że spełnia wszystkie moje oczekiwania. Niemniej jednak może jest coś tańszego potrafiącego przesłać obraz 1080p a niekoniecznie posiadającego dekodery dźwięku HD (np. SONY STR-DH700), bo to chyba zrobiłoby za amlpi PS3 (a może się mylę) i problem z głowy?

Oczywiście cały czas aktualne jest pytanie nr 3) dot kolumn z tym że ONKYO odpada, proszę więc o typy do proponowanych ampli oraz do sugerowanych modeli SONY.

Nie jestem zdecydowany na jakąś konkretną markę i nie ukrywam że cena jest ważna - wife faktor oznacza u mnie to, że za takie pieniądze za jakie kupię Ampli + kolummny muszę kupić do domu jakieś meble :) więc jak widzicie każdą zł muszę liczyć podwójnie :???:

Dzięki z góry.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

yasiekt

New member
dzięki za sugestię, faktycznie z Onkyo były wielokrotnie zestawiane z Quadral Quintas 500, wie ktoś może jak by zagrały z tymi ampli Sony? Słyszał ktoś może takie zestawy w warunkach podobnych do moich?
pytania 1) i 2) i 3) ad SONY STR-DH700 nadal aktualne
pytanie 3) ad SONY STR-
DG820 nadal aktualne.
 

Kaszan

New member
1. Z tego co sie orientuje, to to czy na tv uzyskasz obraz 1080p przy puszczaniu przez hdmi zależy od źródła, czyli w tym wypadku od PS3. W tej cenie amplitunera z upscalingiem raczej nie dostaniesz.
2. Dźwięk z PS3 konwertowany jest do PCM więc nie potrzebujesz dekoderów HD by cieszyć się dźwiękiem HD. Kompletnie nie orientuję się w ofercie Sony ale do ceny 1,5 rozejżałbym się za Denonem 1908 albo Onkyo 605. Oba przesyłają dźwięk przez złącze hdmi.

A co do wiekości pomieszczenia i suba... 20m2 to wcale nie tak mało i o ile do muzyki przy lepszych kolumnach sub byłby niepotrzebny, o tyle w kinie czy w grach na pewno po jakims czasie suba będzie Ci brakować.
 
Ostatnia edycja:

yasiekt

New member
Kaszan napisał:
1. Z tego co sie orientuje, to to czy na tv uzyskasz obraz 1080p przy puszczaniu przez hdmi zależy od źródła, czyli w tym wypadku od PS3.
Obraz z PS3 idzie w 1080p więc z tego co piszesz wynika że będzie ok, ja się boję o to czy amplituner czegoś nie "przekręci" na niekorzyść. Tak jak pisałem może dla wielu z Was to oczywista oczywistość ale dla mnie black magic.

Kaszan napisał:
W tej cenie amplitunera z upscalingiem raczej nie dostaniesz.
To mi niepotrzebne biorąc pod uwagę Twoją poprzednią uwagę. :)

Kaszan napisał:
2. Dźwięk z PS3 konwertowany jest do PCM więc nie potrzebujesz dekoderów HD by cieszyć się dźwiękiem HD.
Ok, jest światełko w tunelu, tzn mogę kupić każdy amplii z PEŁNĄ obsługą HDMI ( v 1.3 przesyłający i audio i video) z obsługą głośników 7.1 podłączyć PS3 i nawet bez dekoderów w ampli będę miał sprzęt, poprawnie grający dźwięk 7.1 ( dts HD, dolby TruHD) przy obrazie 1080p podczas oglądania BD i grach? Dobrze wnioskuję?
Kaszan napisał:
A co do wiekości pomieszczenia i suba... 20m2 to wcale nie tak mało i o ile do muzyki przy lepszych kolumnach sub byłby niepotrzebny, o tyle w kinie czy w grach na pewno po jakims czasie suba będzie Ci brakować.
Liczę się z tym ale nie od razu Rzym zbudowano ;) Na razie ampli + 5.0 ewentualnie 2.0 a potem sukcesywnie reszta, jak zauważyłeś nie bez przyczyny poszukuję amplitunera z obsługą 7.1 przy wykorzystaniu dekoderów dźwięku HD z PS3 :twisted:. Takie osobliwe cięcie kosztów.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
te amplitunery sony roznia sie tym ze wyzszy model (820) ma dekodery hd i puszcza deep colour, nizszy przyjmje dzwiek przez hdmi , nie przepuszcza deep colour, onkyo 605 - pomysl dobry niestety budzet raczej nie ten...
jest jeszcze yamaha 463 bodajze ,nie wiem tylko czy jest 7 kanalowa ?!- mozesz sprawdzic w necie specyfikacje (przyjmuje dzwiek przez hdmi)
 

Kaszan

New member
@yasiekt odnośnie punktu 1. jestem na 90% pewien, że nie ma takiej możliwości by amplituner downgarde'ował rozdzielczość, więc jeśli z PS3 idzie obraz 1080p to taki też obraz pójdzie na tv:) jeśli chodzi zaś o dźwięk to do PS'a optymalnym rozwiązaniem w tej cenie będzie amplituner odbierający dźwięk przez hdmi i nie ma protrzeby, żeby miał dekodery hd. Ja swojego Denona 1908 wyrwałem za 1300zł a był mi potrzebny z tych samych pubudek z tą różnicą ze ja podłączam laptopa przed hdmi:) Onkyo 605 jeszcze niedawno widziałem nowego na allegro za 1700zl- w tej chwili juz go nie ma, ale był naprawde długo, więc może warto poczekać i poszukać. Dobrym rozwiązaniem byłaby też własnie yamaha 463 lub w.w Sony. Nie wiem jak Pioneer'ki- na pewno tez cos ciekawego by się znalazło.

Ja jednak mam wątpliwości czy uda Ci się w takim zestawie posmakować tej jakości HD, ale może się myle.
 

yasiekt

New member
Kaszan napisał:
@yasiekt odnośnie punktu 1. jestem na 90% pewien, że nie ma takiej możliwości by amplituner downgarde'ował rozdzielczość, więc jeśli z PS3 idzie obraz 1080p to taki też obraz pójdzie na tv:)
Ok. Jeden temat z głowy. Dzięki. :)

jeśli chodzi zaś o dźwięk to do PS'a optymalnym rozwiązaniem w tej cenie będzie amplituner odbierający dźwięk przez hdmi i nie ma protrzeby, żeby miał dekodery hd.
Tak właśnie myślałem przez naprawdę dłuższy czas ale im dłużej się zastanawiam tym bardzie skłaniam się jednak ku Sony STR-DG820 , ma te wszystkie bajery a różnica w cenie w stosunku do DH700 to chyba 100 zł. Poza tym zagłębiając się w temat okazuje się że PS3 jednak wszystkiego nie zagra.
Co do reszty polecanych przez Was ampów to po prostu Denon czy Onkyo są dla mnie za drogie. :( No chyba żebym się wstrzymał z zakupem na dosyć długo.
A teraz pytanie z trochę inne beczki, czy różnica w brzmieniu dajmy na to
Quadral Quintas 500 przy Sony STR-DG820, Denonie 1908 i Onkyo 605 jest duża na korzyść Denon'a i Onkyo czy taki laik jak ja tego nie usłyszy? Wogóle czy ten zestaw kolumn (nie ukrywam że pasuje mi cenowo :) ) będzie grał dobrze z wszystkimi trzema wymienionymi przeze mnie ampami?Tak jak pisałem ohmy, watty to dla mnie czarna magia i nie umiem dopasować amp<->kolumny.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
powiem ci tak - jesli dopuszczasz mozliwosc zakupu onkyo 605 i tych qq500 to kup ! wiecej -zdecydowanie kup! czy to zagra dobrze ?- nie do konca..., ale z tego wzgledu ,ze ten amplituner zagra dobrze z kolumnami z zupelnie innego przedzialu cenowego niz te qq, tzn. przy tych glosnikach "skrzydel nie rozwinie" ale to nic , bo jak za jakis czas "wciagnie" cie ochota na lepsza jakosc dzwieku, moze uda ci sie za jakis czas uzbierac kaske na naprawde dobre kolumny,to dobry ampli ,ktory z nimi zagra juz bedzie.....
sony 820 pociagnie te qq500, moze nawet nie bedzie duzej roznicy niz przy onkyo 605, ale do "w miare" kolumn juz ci sie nie nada....;)
 

yasiekt

New member
O rzesz ja pitole, będzie jak z telewizorem, chciałem dać maks do 2,5k a kupiłem za 3,5k zł :D Żona mnie zabije.....
Patrząc na forum i słuchając Waszych rad chyba się wstrzymam z zakupem na razie, poczekam i zdecyduję się chyba jednak na Onkyo 605 w jakimś sklepie internetowym albo używany, co do kolumn to myślę Jamo S 506 na początek dwa fronty, resztę dokupię później. Co sądzicie o tym zestawie?
Czy warto wogóle bawić się w używane amplitunery, na co zwrócić uwagę przy zakupie używki, o co zapytać?
 

alyjen

New member
jak budżet Cię ciśnie to tak jak już ktoś pisał Yamaha RX-V463 przyjmie dźwięk po HDMI z PS3, jeżeli potrzebujesz 7.1 to RX-V563 niewiele drożej (ciągle dużo poniżej ceny Onkyo 605)
grają jak dla mnie przyjemnie choć to nie są szczególnie mocne amplitunery, do kina i domowego centrum rozrywki w przeciętnej wielości pomieszczeniu dadzą radę

u mnie w chwili obecnej gra RX-V563 z Jamo 506, od taki budżetowy zestawik zamiast głośniczków do kompa, jestem zadowolony z efektu a stosunek cena/jakość też na oczekiwanym poziomie
 
Ostatnia edycja:

Kaszan

New member
Tak jak poprzednicy, moge tylko poradzić żebyś sie nie spieszył- zacznij od dobrego ampli i niezlych frontów (jamo s506 są juz calkiem niezłe, a s606 byłyby chyba najlepszym możliwym wyborem w tej klasie cenowej) - czysty, mocny dźwiek z frontów na początek będzie bardziej satysfakcjonujący od średniego 5.0. Jak żona ochłonie (myślałem, że tylko z moją Lubą są takie problemy:) ) zastanów się nad jakimś subem (z tańszych do kina i pasujących do frontów mogę polecić jamo sub 200- wydatek ok 450-500zł) Na koniec zostają Ci surroundy- tu nie pchałbym się w 7.1. W tej klasie sprzętu największą różnicę między 7.1 a 5.1 odczujesz a na kieszeni. Najgorsze co mógłbyś zrobić to kupić 4 słabe głośniki zamiast dwóch solidnych.

A co do używanych ampli- można wyłapać dobrą okazję, tylko trzeba dobrze sprawdzić z czym ma sie do czynienia. Najlepiej jak zostało jeszcze troche gwarancji- to i komentarze użytkowników to chyba jedyna gwarancja na to że nie masz do czynienia z bublem gdy zamawiasz sprzet z allegro. Jeśli jednak masz możliwość sprawdzić jakość organoleptycznie :) to sprawdź zaciski na kable głośnikowe, złącza hdmi ( łatwo się psują-wyrabiają, zwłaszcza jeśli były wielokrotnie pod- i odłączane ), odbiór z różnych źródeł (radio, tv) no i przede wszystkim jak amplituner gra. Powodzenia :)
 
Ostatnia edycja:

yasiekt

New member
Sam nie wiem powiem szczerze, jakby trafiła mi się jakaś okazja na wyższy model to wezmę w zasadzie cokolwiek Onkyo, Denon, Pionner, Yamaha nieważne w sumie, jeżeli nie uda mi się to chyba zdecyduję się na to Sony 820 ewentualnie jeszcze myślę nad tą Yamahą RX-V563.

Co do głośników to zamierzam kupić najpierw fronty i wezmę albo Jamo S506 albo 606 różnica w cenie jest w sumie do przeskoczenia. Co do reszty to się wstrzymuję bo nie wyrobię z kasą. Mam jeszcze jedno pytanko, mam w domu całkiem fajne (aczkolwiek wiekową) parę kolumienek Denon S-F05 60W/45W 4ohm, zastanawiam się nad wykorzystaniem ich jak tyły a tymczasowo zanim wyłapię Jamo w dobrej cenie dam je na front. Chyba nic się nie stanie z nimi strasznego jeżeli nie będę szalał z głośnością? Nie chciałbym uszkodzić ani kolumn ani ampa.
 

yasiekt

New member
Witam ponownie, pozwoliłem sobie odświeżyć temat, w końcu kupiłem ONKYO TX-SR605, wyrwałem używkę w b.dobrym stanie 8) Po paru miesiącach wraca stare pytanie jaki zestaw 5.0 do tego (przypominam bo wątek się mocno przekształcił 70 % gry PS3, 15 % KD, 15 % muzyka-metal)? Już jestem praktycznie zdecydowany na Jamo S606 HSC3 ale wczoraj je oglądałem i niby ok ale przeraziła mnie głębokość, bass reflex z tyłu , no i ten głośnik niskotonowy z boku :???:, strasznie dużo miejsca mi to zajmie. Macie może jakieś inne propozycje w tym przedziale cenowym (do 2k zł) dobre do moich zastosowań, dobrze by było aby bass reflex był z przodu no i były trochę mniejsze na głębokość.
Pozdrawiam.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
yasiekt napisał:
Witam ponownie, pozwoliłem sobie odświeżyć temat, w końcu kupiłem ONKYO TX-SR605, wyrwałem używkę w b.dobrym stanie 8)

bardzo dobre posuniecie ! ;)
ocen teraz swoje mozliwosci finansowe perspektywicznie i moze na poczatek te 2k zainwestuj w same fronty, a reszta np.za pol roku ?!
 

yasiekt

New member
Szczerze mówiąc nie mam jakiegoś super słuchu i tak naprawdę będzie to mój pierwszy zestaw głośników więc nie zamierzam szaleć z kasą zwłaszcza że już wydałem więcej niż zakładałem. Wracając do tematu, w mojej klasie cenowej namierzyłem jeszcze taki zestaw QUADRAL QUINTAS 700, co o nim myślicie. Mnie osobiście odpowiada bardziej ze względu na wymiary ("płytsze" fronty w porównaniu do JAMO 606), na papierze pod kątem parametrów też wyglądają lepiej, pytanie jest natomiast takie czy zagrają lepiej niż Jamo 606 z moim amplitunerem? Może ktoś ma jeszcze jakieś propozycje?
 
Do góry