Nowy subwoofer

gradiso

New member
Witam Panowie,
od pewnego czasu przymierzam się do zakupu nowego subwoofera do mojego zestawu. W związku z tym, że coś już w pokoju stoi to jakoś to leciało. Postanowiłem się w końcu porządnie zająć tematem i uporządkować co nieco, tym bardziej, że stary zaczyna mi nieco szwankować. Więc do rzeczy.
Potrzebuję nowy subwoofer, pokój 25m2 w domku jednorodzinnym, 80% muzyka pop lata 90, new romantic lata 80, oraz wszystkiego po trochu (bez klasycznej). Pozostałe 20% to DVD koncerty, filmy. Bas powinien być konkretny, zdecydowany i porządny. Lubię go nieco podkręcić. I oczywiście jak u wszystkich nie powinno go nigdy zabraknąć.Nie mam szczególnych wielkich wymagań i nie za bardzo mam czas biegać po salonach. Lubię po prostu posłuchać muzyki, koncertu na dobrym konkretnym sprzęcie i tyle, nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły. Co oczywiście z drugiej strony nie znaczy, że mi wszystko jedno. Kwota zakupu 2000-2500zł. Patrząc oczywiście kryteriami i cennikiem kolegi blackninja, ponieważ robiłem już u niego zakupy i wiem, że to dobry i konkretny gość:)
Poniżej to co aktualnie posiadam:
ampli. Cambridge Audio AZUR 640R
odtw. Cambridge Audio AZUR 540D v.2
gramofon Pro-Ject Debut III
Kolumny 5.0 JBL ES80
subwoofer KODA SW1000
Oczywiście wiem, że być może od razu rozgorzeje dyskusja, dlaczego nie typowe stereo (chciałem mieć w miarę uniwersalny zestaw, a nie mam miejsca na więcej skrzynek), czy ewentualnie JBL do tego nie pasują itd. (mnie osobiście odpowiada to przecież kwestia gustu).
Ok, to na razie tyle. Mam nadzieję na jakieś konkretne propozycje z waszej strony, liczę na Wasze doświadczenie, a napewno coś wybiorę i będę zadowolony.

Pozdr z Częstochowy i miłego dzionka
Darek
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli 80% muza to tylko sub zamknięty. Jbl Sub 550P tu spokojnie mieścisz się w budżecie i nawet coś zostanie. Z trochę droższych (myślę że za 3k) Rel T7 - na Twój metraż. Ja mam mniejszego T5. Fajny szybki bas, dobrze radzi dobie przy muzyce.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nawet ponoć suby Velodyne też nie są złe w muzyce, pomimo konstrukcji BR np. Velodyne EQ-MAX 10. Do tego jest też kalibracja i różne tryby do odsłuchu. Myślę że z tych co podał Paweł, i tego Velodyne byłbyś zadowolony, tym bardziej że masz porównanie tylko z Koda SW-1000, a suby te biją go na głowę. To zupełnie inna klasa sprzętu.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokladnie sprawdz sbie EQ-maxa 10, moi dwaj kumple maja cht 10 - poprzedni model i naprawde fajnie to gra, a nowa seria mysle ze jeszcze lepiej gra przynajmniej tak mowia ci ktorzy sie przesiedli ze starej na nowa wersje. Ewentualnie rela T7.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

gradiso

New member
Witam,
dzięki za konstruktywne podpowiedzi. Przeglądałem nieco forum i miałem okazję dzisiaj podjechać u siebie na miejscu do sklepu. Niestety wszystko (oprócz 550P) na zamówienie więc nie było okazji bliskiego testowania. Jednak porozmawiałem z miłym i konkretnym chłopakiem i z całości wyłoniła się trójka wśród której ostatecznie poszperam. Na końcu JBL 550P, później Velodyne EQ-MAX10 wraz z Rel T7. Ostatecznie jednak ze wskazaniem przez sprzedawcę na Rel T7. JBL proponował zostawić w spokoju, stwierdził, że różnica jest za wielka pomiędzy JBL a tymi dwoma pozostałymi. Wiem, że znowu jest pewna różnica cenowa pomiędzy Velodyne, a REL. Czy gra warta świeczki? Co sądzicie o takiej kolejności?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
REL to typowa konstrukcja zamknięta, bas jest szybki i kontrolowany. Sub gra świetnie w stereo a i w kinie sobie daje radę. Więc procentowo tak 60% stereo a 40% kino. Velodyne to konstrukcja BR, więc proporcje się zmienią na korzyść kina domowego. Na pewno w muzyce też nie jest zły, ale typowo pod muzykę sądzę że REL go przebije. Jeżeli więcej muzyki to ja bym stawiał na REL, a jeżeli filmów to Velodyne. Wiesz, zależy też od ilości miejsca w salonie. Konstrukcje zamknięte sa łatwiejsze do ustawienia. Ogólnie to bdb suby, więc myślę że będziesz więcej niż zadowolony z obu. Różnice cenowe mogą być zniwelowane przez naszego kolegę Blackninja:)
 

chomik05

New member
ten temat przypomniał mi o subwooferze :)

zaraz napiszę do blackninja :) po ile może ściągnąć Velodyne EQ-MAX10,

długo się zastanawiałem co z tego wybrać:
- Quadral QUBE 10 - ze względu na komplet :)
- JBL 550P - dobra cena,
- Paradigm DSP3200 - kolega ma i całkiem fajnie gra,

jednak ostatecznie padło na:
- Velodyne EQ-MAX10
- Rel T5, T7

nie mam czasu na odsłuchy więc zdam się na sprawdzone marki,
dodatkowo częściej oglądam KD, gry PS3, jak słucham muzy,

więc chyba dobry wybór?

choć wizualnie Rel bardziej mi się podoba :)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Suby wybrałeś dobre. Jeśli głównie do KD i PS3 to możesz śmiało brać Velodyne EQ-MAX10. Choć Rel będzie bardziej uniwersalny. Lepszy w stereo (jak ktoś korzysta z suba w muzie) i ma bardziej kontrolowany bas. Jaki metraż?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Najlepiej przesłuchaj obu, bo warunki mieszkaniowe odgrywają bardzo ważną rolę. Ja pomimo że oglądam więcej filmów niż stereo, wybrałem REL bo bardziej mi podpasował pod kątem akustyki pomieszczenia. Nie jest powiedziane że konstrukcje zamknięte to tylko stereo, a BR to kino. Wystarczy popatrzeć na markowe drogie suby, spora liczba to jednak konstrukcje zamknięte. Lolek o ile pamiętam też kupił jakiś wyższy model Velodyne'a w konstrukcji zamkniętej. Kurcze, ciężko by mi było doradzić gdybym miał wybierac przy większym metrażu i przewadze kina, bo nie wiem jak jest z akustyką w tym pomieszczeniu i gustem słuchacza. Wybierz się na odsłuch i sam podejmiesz decyzję, tylko pamiętaj że wygrzanie suba też wiele wnosi dobrego.
 

chomik05

New member
Pomieszczenie to ok 24 m2,

może za rok, dwa będę się przeprowadzał i wtedy salon może bedzie miał ok 30 m2,

odsłuchy są fajne tylko nie wszedzie jest dany sprzęt, a wypożyczenie też jest kłopotliwe,

dlatego w ciemno chcę coś wybrać z topowych marek, wszak oba suby mają super opinie,

nie mniej dylemat pozostał Rel czy Velodyne :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Najlepiej przesłuchaj obu, bo warunki mieszkaniowe odgrywają bardzo ważną rolę. Ja pomimo że oglądam więcej filmów niż stereo, wybrałem REL bo bardziej mi podpasował pod kątem akustyki pomieszczenia. Nie jest powiedziane że konstrukcje zamknięte to tylko stereo, a BR to kino. Wystarczy popatrzeć na markowe drogie suby, spora liczba to jednak konstrukcje zamknięte. Lolek o ile pamiętam też kupił jakiś wyższy model Velodyne'a w konstrukcji zamkniętej. Kurcze, ciężko by mi było doradzić gdybym miał wybierac przy większym metrażu i przewadze kina, bo nie wiem jak jest z akustyką w tym pomieszczeniu i gustem słuchacza. Wybierz się na odsłuch i sam podejmiesz decyzję, tylko pamiętaj że wygrzanie suba też wiele wnosi dobrego.

Dokladnie najlepszym rozwiazaniem jest odsluch i naprawde warto - ja na odsluchach samych subow bylem w sumie ponad 10 - 12 razy jak tak na szybkiego zlicze :) i nie zaluje teraz juz wiem ze jak sub to dwie firmy rel i velodyne, a potem jako trzeci paradigm ale seria od studio tylko trzeba miec metraz conajmniej 40 m :) i jak dla mnie on bardziej pasuje do kina niz do muzyki ale to moja ocena. Takim uniwersalnym subem to jednak velodyne i bez wzgledu ktory sie kupi to z kazdego czlowiek jest zadowolony. A EQ maxy pochlebne opinie zbieraja rowniez wiec na pewno bedziesz kolego zadowolony ale rela tez odsluchaj bo moze tobie bardziej wlasnie rel podpasuje. Obie firmy sa znakomite. I zeby nie bylo - nawet przed kupnem i przed zamowieniem pisalem tutaj ze te dwie firmy to the best jesli chodzi o suby :) to tak na marginesie.
 
Ostatnia edycja:

chomik05

New member
dobrze mówicie :)
dzisiaj wybieram się na miasto, odwiedzę w Trójmieście Albatros'a, Top HiFi, Premium Sound,
liczę że któryś z nich będzie miał te suby...

dam znać jak znajdę :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
sprawdziłem w necie, w Albatrosie można odsłuchać Rel'a i Velodyne'a :bober:
Dokladnie ten sklep ma możliwość odsłuchu....aczkolwiek ja z nimi tam kiedyś wstepnie umawiałem się na cene, a po miesiącu czy troszkę więcej już cene podnieśli ( pomimo tej samej ceny wyjściowej u dystrybutora) wiec kupiłem gdzie indziej.... jak dane slowo jest powiedziane to się dotrzymuje....
 
Do góry