nowy p50g30 i problem z obrazem

Damelicious

New member
Cześć, dziś przyjechał do mnie z nowym P50G30 :) Radości nie było granic - leżę połamany w łóżku po wypadku i z przyjemnością zaprzyjaźniłem nowego panasa ze swoim xboxem :) obraz jest piękny, telewizor mnie zachwycił.

Wieczorem włączyłem filmy z komputera, sygnał 1080p 60Hz i tu niestety zonk. Przy dynamicznych scenach, na wysokości ok 1/4 moze 1/5 od dołu ekranu, pojawia się taki poziomy pasek, który wygląda tak jakby na kilku mm szerokości dolna część klatki nie sklejała się dobrze z górną częścią.

Sorry za dziwne opisy, ale to naprawdę trudno opisać i nie bardzo wiem jak to pokazać.

Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Jak temu zaradzić? Może powinienem zwrócić tv do sklepu?

Ratujcie bo już się ucieszyłem, że pięknie wygląda, że nic nie buczy, że wreszcie będę miał rozrywkę zamiast patrzyć się w sufit a tu taki zonk :(
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Luz majonez - z tv wszystko ok a efekt który opisujesz to na 99% tearing czyli problem z v-syncem (obraz "rozjeżdża się" na dwie części - tak jakby ta część obrazu nie nadążała za drugą). Przyczyn może być kilka a wszystkie dotyczą pc - karty graficznej oraz ustawień i kodeków oraz playera a także tego czy masz windows 7 i czy masz w nim włączony czy wyłączone aero.

No to jedziemy - napisz wszystko na temat sprzętu (jaka karta graf) oraz kodeków (czy odtwarzasz software`owo czy hardware`owo (dekoduje karta graf - cuda albo dxva). Jakiego playera używasz? Windows xp, vista czy 7?

Proponuję taki zestaw - mpc hc (google) + ac3filter + haali media splitter. W mpc - hc w zakładce output (strumień wyjściowy) jako renderer wybierz evr custom presenter (vista lub win7) albo vmr9 renderless (xp) i zaznacz "d3d fullscreen" (nie zaznaczaj d3d fullscreen gui). Odpal film - stracisz "menu" - będzie leciał sam film bez paska postępu itp. (d3d fullscren eliminuje "tearing" za cenę braku menu - to robimy tylko diagnostycznie żeby sprawdzić czy chodziło o tearing) - jeśli już "obraz się nie rwie" to wiadomo o co chodzi. Po tym odpisz jak jest.

Sprawdz takie ustawienia i napisz czy już się obraz nie rozjeżdża (na 99,9% problem zniknie) potem podam Ci dalsze instrukcje (tylko mi opisz o co Cię prosiłem na początku).

Powodzenia w rekonwalescencji i życzę szybkiego powrotu do zdrowia! (miałem w sumie 7 złamań w tym jedno otwarte więc znam ten bół heh).

Czekam na odpowiedz.
 
Ostatnia edycja:

Damelicious

New member
uff to juz mnie troche uspokoiles :) rzeczywiscie, obraz wygląda jak niesynchronizowany, rozdarty. Dokładnie tak jak opisujesz! jeszcze nie wszystko stracone :)

System: Windows 7 64bit (oryg), aero włączone
Karta graf: ATI HD6950, sterowniki aktualne.
Przewód: HDMI bez przejściówek (karta graficzna ma dedykowane wyjście hdmi)
Player: The KMPlayer. Żadnych kodeków w systemie nie instalowałem do tej pory - wszystko zapewniał KMP.

Zgodnie ze wskazówkami zainstalowałem mpc hc + ac3filter + haali media splitter. w MPC wybrałem evr custom presenter oraz d3d fullscreen. Niestety ku mojemu zdziwieniu zjawisko występuje dalej :(

co robić? jestem otwarty na wszelkie sugestie

dzięki za życzenia - przyda się, zwłaszcza że obie nogi mam unieruchomione.. ;-)
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Ati...(wielokropek celowy...). Odznacz d3d fullscreen - odpal film - ppm w obraz - renderer settings - vsync - zaznacz tylko "alternative vsync". Sprawdz czy rwie (to ustawienie vsync dla kart ati). Jak rwie to sprawdz każdą kombinację vsync (najpierw samo vsync - potem samo accurate vsync - potem samo alternative - potem dwie pierwsze oba - potem dwa dolne razem - potem górna i dolna - potem wszystkie naraz - itp - każdą kombinację sprawdz. Jeśli dalej dupa to sprawdz każdą kombinację (wraz z odznaczonym jakimkolwiek vsync) z wyłączonym aero (ppm w obraz - presentation - disable desktop composition (aero) - wymagany restart mpc - hc żeby zadziałało wyłączenie aero.

Oczywiście wszystko sprawdzaj w fulscreen (nie d3d - po prostu w trybie pełnoekranowym - tj film leci na pełnym ekranie i poczekaj jak zniknie pasek postępu i przyciski play,stop itp)

p.s. - karte masz przesadzoną (ale to na xklocku jest dużo fajniejszych gier...). Wiedzmin 2 niebawem jak mniemam zagości? Zazdroszczę sprzętu.
 
Ostatnia edycja:

Damelicious

New member
rzeczywiście, po wyłączeniu areo oraz włączeniu "Accurate Vsync" oraz "Alternative Vsync" jest wyraźna poprawa. Do ideału jeszcze troszkę brakuje, ale już jest o niebo lepiej :) Co zrobić, żeby wyeliminować to zjawisko w 100%?
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Nie wiem jak masz ustawiony ekran - czy panas plazma to domyślny (pierwszy) monitor? Jak nie to zrób tak żeby tylko plazma była podpięta pod pc bo z tego co wiem w 99% przypadków (ati czy nvidia nieważne) na drugim monitorze (klonowanie) tearing jest zawsze przy filmach. Plazmę ustaw jako główny monitor, najlepiej jako jedyny.. Sprawdz czy w sterach karty catalystach masz ustawione wymuszenie synchronizacji pionowej (ostatnio kartę ati miałem 6 lat temu więc nie znam się) i włącz je lub wyłącz. Jaki masz zasilacz - jak brakuje mu mocy to tearing może być objawem (twoja karta trochę pali zdaje się). Mogą to być także lipne stery (zbugowana może być ta wersja). Wyłącz/włącz potrójne buforowanie (tripple buffering) w sterach karty. Wyłącz także "catalyst AI" - to ponoć lubi powodować tearing. Możesz też w mpc hc klikając w ekran ppm - renderer settings - gpu control - popróbować kombinacje -zakładka gpu control i zaznaczasz/odznaczasz "flush before vsync" albo/i "flush after present" albo/i "wait for flushes". Jak nic nie pomoże to spróbuj jako renderer wybrać "haali renderer" albo "overlay mixer" (ja używam "madvr" renderer - najlepsza możliwa jakość obrazu). Coś powinno załapać - jak nie to albo sterowniki są zwalone albo zasilacz za słaby.
 
Ostatnia edycja:

Damelicious

New member
Rzeczywiście, plasme miałem ustawioną jako klon monitora (ta sama rozdzielczość, monitor po dvi, plazma po hdmi). Na potrzeby testów wyłączyłem inne ekrany w sterowniku i została sama plazma. Niestety nie wyeliminowało to w 100% zjawiska.

Natomiast udało mi się ustalić, że zjawisko jest na 100% winą ustawień w komputerze - filmy z innych źródeł są wyświetlane dobrze :) (ale ulga!)

nakombinowałem się już ze sterownikiem - neistety dostępne ustawienia Vsynch dotyczą aplikacji 3d (gier), na filmie nie jestem w stanie tego wymusić :/ podobnie jest z tripple bufferingiem (dodatkowo dotyczy tylko aplikacji pod OpenGL).

Zasilacz jest dobrany do karty - 600 czy 700W corsair, więc na pewno wytrzymuje. To co mnie zastanawia to fakt, że karta grafiki jest podkręcona. Przekopię dziś jeszcze te ustawienia, przywrócę ustawienia domyślne w sterowniku i napiszę co się okazało.

Dzięki za pomoc :) bardzo sie cięszę że to nie wina tv :)
 

Damelicious

New member
może to kogoś zainteresuje w przyszłości, że zjawisko tearingu znikneło u mnie po wyłączeniu funkcji "AMD Overdrive" :)

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam! :)
 
Do góry