Nowy nabytek Panasonic TX-48AS640 - kalibracja

urozanin

New member
Witam serdecznie wszystkich członków Forum!
Miło jest mi dołączyć do Waszego grona ; )

W dniu dzisiejszym stałem się szczęśliwym posiadaczem Panasonica TX-48AS640.
Jestem mega zadowolony z zakupu, jednakże do pełni szczęścia brakuje mi optymalnych dla tego modelu ustawień konfiguracyjnych. W związku z tym miałbym ogromną prośbę o wskazanie danych kalibracyjnych, za co byłbym dozgonnie wdzięczny!

pozdrawiam :)
 

collider

New member
Bez reklam
Poszukaj na forum. Jest nawet o ile pamietam caly watek dotyczacy modeli Panasonica i tam byc moze znajdziesz jakies ustawienia, chociaz ludzie rzadko dziela sie tymi najlepszymi po kalibracji za ktora musieli zaplacic. Takie ustawienia najczesciej spotkasz na zachodnich forach.
 

urozanin

New member
Myślcie, że takie będą OK, czy polecacie inne?


Column 1 Column 2 Column 3
Page 1
Viewing Mode: True Cinema
Backlight: 40
Contrast: 82
Brightness: 0
Colour: 50
Tint: 0
Sharpness: 50
Colour Temperature: Warm2
Vivid Colour: Off
Adaptive Backlight Control: On
Ambient Sensor: Off
Noise Reduction: Off
MPEG Remaster: Off
Intelligent Frame Creation/24p Smooth Film: Min/Off
Advanced Settings: See Separate Table
Option Settings
Film Cadence Mode: On
Game Mode: Off (unless gaming)
1080p Pixel Direct: On
Screen Settings
16:9 Overscan: Off
Rest at default
3D Settings [/B]
Viewing Mode: True Cinema
24p Smooth Film/Intelligent Frame Creation: Off
Everything else at default
Advanced Settings
Contrast Control: Off
Black Expander: Off
Clear White Effect: Off
White Balance
R-Gain: 3
G-Gain: 0
B-Gain: 2
R-Cutoff: 0
G-Cutoff: 0
B-Cutoff: -1
10 pt White Balance
Colour Management
R-Hue: -7
R-Saturation: 10
R-Luminance: -5
G-Hue: 0
G-Saturation: -9
G-Luminance: 0
B-Hue: -3
B-Saturation: -11
B-Luminance: -4
C-Hue 0
C-Sat 10
C-Lum 4
M-Hue 4
M-Sat 3
M-Lum -2
Y-Hue 0
Y-Sat -2
Y-Lum 4
Gamma: 2.4
 

Stanley

Member
Bez reklam
stałem się szczęśliwym posiadaczem Panasonica TX-48AS640.
Jestem mega zadowolony z zakupu, jednakże do pełni szczęścia brakuje mi optymalnych dla tego modelu ustawień konfiguracyjnych. W związku z tym miałbym ogromną prośbę o wskazanie danych kalibracyjnych, za co byłbym dozgonnie wdzięczny!
Myślcie, że takie będą OK, czy polecacie inne?
Column 1 Column 2 Column 3
<...>
Wyjaśnijcie mi jedno: w jaki sposób chcecie cokolwiek kalibrować, bez odniesienia do wzorca?
Wzorcowanie
 

collider

New member
Bez reklam
Prawidlowa kalibracja powinna byc przeprowadzona w miejscu gdzie telewizor bedzie uzytkowany na odpowiednich przyrzadach pomiarowych.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Zatem właśnie. Dlatego uważam wszelką regulację nastaw bez odpowiedniego sprzętu (odniesienia do wzorca) trudno nazwać kalibracją.
 

collider

New member
Bez reklam
Jednak czesto nawet gotowe ustawienia gdzies z glebokich zasobow internetu potrafia zmienic ma korzysc parametry obrazu. Wystarczy czasem wniesc lekkie poprawki i obraz na naszym tv moze wygladac znacznie lepiej.
 

bestman101

New member
Wpisując powyższą kalibrację tylko pogorszy się obraz nie polepszy. Każda matryca jest inna nie wiem kiedy to dotrze do niektórych.

Ustaw Prawdziwe kino plus wyłączenie wszystkich polepszaczy obraz żyletka.
Podświetlenie matrycy reguluj zgodnie ze swoimi warunkami do oglądania.

TV bardzo dobry (obraz bez kalibracji lepszy niż na Samsungach H z 2014) jedyne co można się przyczepić to troszkę gorszy ruch niż w Sony (mistrz ruchu w pełnych wersjach Motionflow) i Samsungu (na matrycach 120 i 240)

55 cali kosztuje już tylko 2700 cena rewelacyjna w parametrach cena/jakość.Warto dołożyć te parę stówek z 48 do 55cali.
 
Ostatnia edycja:

Stanley

Member
Bez reklam
Jednak czesto nawet gotowe ustawienia gdzies z glebokich zasobow internetu potrafia zmienic ma korzysc parametry obrazu. Wystarczy czasem wniesc lekkie poprawki i obraz na naszym tv moze wygladac znacznie lepiej.
Może polepszą, może pogorszą. Jednak uważam, a nawet upieram się - nie można tego nazywać kalibracją, lecz co najwyżej regulacją. Ewentualnie, skoro celem jest aby obraz stał się subiektywnie "fajniejszy" (no bo przecież nie obiektywnie, gdyż nie mamy odniesienia do wzorca) - może zwać, no nie wiem: "fajniowanie", "fajniowacja" ;)
Wpisując powyższą kalibrację
Może czepiam się słówek, ale kalibracja (wzorcowanie) to nie jest, tylko przeklepanie w sumie nie wiadomo jak uzyskanych pewnych nastaw, regulacja.

Ustaw Prawdziwe kino plus wyłączenie wszystkich polepszaczy obraz żyletka.

W swoim modelu dokładnie tak zrobiłem - i mi to wystarcza całkowicie .
Nadmienię przy okazji, że podejście do obrazu w tv mam dość tolerancyjne, nie jestem zaciętym "videofilem". Co nie oznacza, że akceptuję np. zielony w miejscu czerwonego ;) Nigdy nie przeprowadzałem kalibracji tv, ani za pomocą przyrządów, ani referencyjnych plansz, obrazków, itp, ani tym bardziej za pomocą znalezionych w sieci nastaw. Moim zdaniem to strata kasy i czasu - ale to tylko mój własny poglad. Co innego gdybym zajmował się tym zawodowo, np. grafiką, fotografią, wówczas uważam kalibracja wyświetlacza jest niezbędna.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

collider

New member
Bez reklam
Jezeli w Panasie ustawi sie prawdziwe kino to niestety, ale obraz potrzebuje korekt. Biel jest zbyt ciepla, nie prawdziwa i potrzebna jest korekta balansu bieli bo zamiast bialego bedziecie mieli "zolty" bialy.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Jezeli w Panasie ustawi sie prawdziwe kino to niestety, ale obraz potrzebuje korekt. Biel jest zbyt ciepla, nie prawdziwa i potrzebna jest korekta balansu bieli bo zamiast bialego bedziecie mieli "zolty" bialy.
Być może. Nie twierdziłem, że ten tryb jest najbliższy wzorca - po prostu z dostępnych gotowych najbardziej mi się podoba i dla mnie jest wystarczający. I nie dam się naciągnąć na wzorcowanie profesjonalne ;)
Natomiast uważam - bo tego głównie dotyczyły moje wypowiedzi - że przeklepanie nastaw znalezionych w necie (czy nawet z identycznego tv stojącego obok, załóżmy wzorcowanego wg. przyrządów) nie jest żadną kalibracją.
 
Ostatnia edycja:

Heniek12345

New member
jednakże do pełni szczęścia brakuje mi optymalnych dla tego modelu ustawień konfiguracyjnych. W związku z tym miałbym ogromną prośbę o wskazanie danych kalibracyjnych, za co byłbym dozgonnie wdzięczny!

Niestety nie istnieje coś takiego jak "optymalne ustawienia konfiguracyjne obrazu". Wszystko co znajdziesz w necie i ustawisz na swoim telewizorze, będzie generować obraz taki, jaki akurat ten ktoś uważa, że jego zdaniem jest najlepszy... I nic więcej. Twoje wrażenia mogą być całkiem inne. Jeżeli chcesz mieć obraz jak żyleta, z prawdziwymi kolorami, powinieneś jednak sam poeksperymentować z ustawieniami. Akurat, jeżeli chodzi o Panasonica to ten producent daje pod tym względem duże możliwości. Jak się nie uda, zawsze możesz wrócić do ustawień fabrycznych obrazu i zacząć od początku.

Obraz na telewizorze, czyli: Balans kolorów, nasycenie, kontrast, jasność i trochę innych ustawień, każdy z nas będzie odbierał i dobierał w trochę inny sposób. Decydujące znaczenie w takim wypadku będzie miało to, do jakiego obrazu, do tej pory Twój wzrok był wcześniej przyzwyczajony.

Oczywiście zawsze pozostaje tak zwana "profesjonalna kalibracja", ale cena tej usługi jest zaporowa, a końcowy efekt może Ciebie nie zadowolić. Profesjonalna kalibracja dla mnie ma zastosowanie tylko w monitorach, dla tych, którzy chcą żeby ich wydruki zdjęć czy projektów, po odebraniu z drukarni lub fotolabu, były dokładnie takie, jakie widzieli na swoich monitorach.

Oddzielną grupą ludzi potrzebujących kalibracji, są ludzie szukający tak zwanego, "Świętego gralla", czyli dążący do doskonałości, ale to jest opowieść na zupełnie inny temat. Jeżeli jesteś kimś takim, zamów sobie "Profesjonalną kalibrację". Zawsze będziesz mógł się pochwalić na forum, trzema liniami kolorów schodzącymi się w jednym punkcie. (Żart) :hihi:

W swoim Panasonicu zacząłem ustawienia od: Obraz - Normalny - Temperatura barwowa - Zimny 1. Po drobnych korektach pozostałych wartości ustawiłem sobie jakość wyświetlania obrazu, która mnie zadowala. Szczególną uwagę przy korektach zwracałem na kolor skóry twarzy. Ty oczywiście możesz wyjść z zupełnie innych ustawień początkowych. Jeżeli lubisz ciepłe kolory, możesz wyjść z ustawień: Ciepły1, lub jakichkolwiek innych.

Pozdrawiam.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Aby skorzystać ze wzorca kłania się kalibracja obrazu.
Ja bym powiedział odwrotnie: aby cokolwiek skalibrować (nie tylko telewizor) trzeba skorzystać ze wzorca. Przecież taka jest idea kalibracji, czyli wzorcowania - odniesienie do wzorca. Definicja choćby TUTAJ

Prosty przykład: załóżmy mamy wagę kuchenną, taką zwykłą, mechaniczną. Teraz chcemy ją skalibrować tak, aby po obciążeniu 1kg wskazywała jak najdokładniej 1kg. Co robimy w tym celu? Bierzemy wzorcowy odważnik 1kg (najlepiej ten z Sevres ;)), kładziemy na szalce i regulujemy (np. jakąś śrubką) mechanizm tak, aby wskazówka ustawiła się jak najbardziej dokładnie w miejscu, gdzie na skali jest zaznaczona kreska 1kg. Oczywiście do "profesjonalnego" skalibrowania wagi pewnie trzeba przeprowadzić szereg innych czynności, np. aby gdy jest nieobciążona, w miejscu gdzie jest na skali zero pokazywała zero, skalibrować liniowość wskazań, i zapewne pierdyliard innych parametrów, o których nie mam pojęcia (nie jestem specem od wag ;)).

Dlatego uważam na pewno nie można nazwać kalibracją przeklepanie nastaw znalezionych w sieci. To tak jakby przez analogię do przykładu z wagą, bez obciążania wzorcem powiedzieć, że dla uzyskania prawidłowego wskazania "1kg", trzeba w tym modelu pokręcić śrubką zawsze dwa obroty w prawo. Przecież w innym egzemplarzu może trzeba będzie pokręcić trzy razy w lewo?

Również odnosząc się do przykładu z wagą, oraz żeby nie było, że usilnie namawiam do kalibracji telewizora za pomocą profesjonalnych wzorców (i za profesjonalną cenę ;)) - w przypadku zwykłej wagi domowej nie jest mi potrzebne kalibrowanie jej wzorcem z Sevres. W ogóle nie jest mi potrzebne jej kalibrowanie, nawet jeśli jej wskazania odbiegają dosyć znacznie (np. 10-20%) od rzeczywistości (nawiasem, mam jakąś elektroniczną, która nie ma żadnej regulacji, tylko zerowanie (tarowanie)).
Podobnie w telewizorze wystarczył mi wybór jednego z trybów dostępnych fabrycznie, co nie oznacza, że nie dostrzegam pewnych niedoskonałości obrazu (które nawiasem uważam będą zawsze, no chyba, że kiedyś powstaną technologie rodem z s-f, bezpośredniej transmisji obrazu do mózgu z pominięciem oczu ;))

Oczywista oczywistość: każdy może robić ze swoim sprzętem, czasem i kasą co chce. W szczególności - jak trafnie napisał Heniek12345 - poszukać w swoim tv Świętego Graala, :)

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
Do góry