Nowe oprogramowanie 2.405 do plazm Panasonic G20

orte

New member
Pojawiła się aktualizacja oprogramowania.
Mam TX-P50G20E, weszłem w Cast i pokazał że jest nowy soft (2.405), sam sobie pobrał z netu i kazał się wyłączyć i włączyć.
Po włączeniu jest komunikat żeby poczekać na inicjalizacje softu (max. 5 minut).
Potem sam zrobił sobie restart i jak narazie działa :)
Ciekawe co nowego dodali, mój dysk zewnętrzny mi padł to nie sprawdzę czy już widzi NTFS :(
Wrzuciłem .mkv na karte SD (FAT32), ale nie widzi pliku :(
 

ipsz

New member
sam jestem ciekaw co wnosi nowy 2.405

U mnie nowy firmware wniósł problemy z wykrywaniem/wyświetlaniem obrazu 1080p podawanego via HDMI z karty graficznej (9600GT) komputera. Wygląda na problemy z komunikacją pomiędzy kartą graficzną i TV. W praktyce: po instalacji systemu obraz jest ale nie we właściwej rozdzielczości. Do momentu wgrania sterowników Windows nie widzi właściwej rozdzielczości TV. Po instalacji sterowników do karty i restarcie systemu obraz znika. System uruchamia się, TV melduje 1080p ale to wszystko. Jest czarno i ciemno. Dotyczy to połączeń DVI-HDMI i HDMI-HDMI i jest niezależny od gniazda HDMI (1,2,3,4).

Obraz w tej sytuacji można uzyskać podłączając sygnał zwykłym monitorowym kablem na złącze PC. Rozdzielczość ograniczona, jakość obrazu też. Wtedy dopiero można (z pewnymi oporami) ustawić parametry obrazu podawanego przez HDMI klonując/przełączając ekrany i manualnie wyłączyć obraz na PC ale o ile w przypadku Windows 7 udało mi się ustawić TrueColor to w przypadku Visty działało jedynie ustawienie HighColor. TrueColor można było ustawić tylko przy odświeżaniu 24Hz. Niestety po restarcie problem wraca. Ratunkiem jest podniesienie systemu w trybie awaryjnym i zabawa w ustawienia od początku. Albo odinstalowanie sterowników grafiki. Do momentu wgrania softu 2.405 wszystko działało poprawnie.

Kiedy w komputerze uruchamia się wygaszacz ekranu, telewizor o tym zawiadamia, po kliknięciu myszy i wyłączeniu wygaszacza także podając aktualną rozdzielczość i częstotliwość odświerzania. Nie zmienia to faktu, że obraz jest nadal czarny. Przypomina to kłopoty z monitorami Samsunga 22" (m.in. 2243LNX) gdzie błędnie wpisane w firmware dane monitora ogłupiały karty graficzne powodując nieprawidłowe wyświetlanie obrazu przez analogowe złącze. Tu problem dotyczy złącza cyfrowego.

Miałem nadzieję, że nowe oprogramowanie poprawi rozpoznawanie właściwych parametrów obrazu z dekodera UPC HD (i dlatego zdecydowałem się na update) ale tutaj problem pozostał a pojawił się kolejny. Dla wyjaśnienia: problem z dekoderem UPC polega na kilkakrotnym przełączaniu się TV na sygnał - obraz i dźwięk znikają i pojawiają się i tak kilka razy, czasem 8-10 - po tej sekwencji obraz i dźwięk się pojawiają i dalej wszystko gra, występuje to tylko przy przełączaniu się z innego źródła HDMI - komputera lub PS3). We wcześniejszym 42PY80 nic takiego się nie działo (reszta sprzętu także pracowała poprawnie).

Dla sprawdzenia sprawności grafiki podłączyłem przez HDMI Philipsa 37PFL5604 (LCD, full HD) i nie ma najmniejszego problemu z identyfikacją oraz wyświetlaniem obrazu we wszystkich konfiguracjach. Zupełnie jak w 46G20 przed aktualizacją.

Jeśli używacie PC jako głównego źródła sygnału to możliwe, że 2.405 nie jest najlepszym pomysłem. Możliwe, że nowe oprogramowanie ma plusy ale zupełnie w innych kwestiach. Jak tylko uda mi się skontaktować z serwisem Panasonica, zapytam o możliwość wgrania pierwotnego oprogramowania. Samodzielny downgrade nie jest możliwy - ściągnąłem 2.004 ze stron Panasonica ale TV twierdzi, że najnowszy soft już ma więc update nie jest potrzebny. Oczywiście być może opisane problemy nie wiążą się z nowym oprogramowaniem i to tylko zbieg okoliczności, przypadek jest jednostkowy bo np właśnie teraz, tuż po aktualizacji padła w kompie grafika (próbowałem kilku różnych sterowników, od najstarszych dostępnych aż do najnowszych - najnowsza edycja, certyfikowana pojawiła się wczoraj) albo uszkodziły się jednocześnie trzy różne kable HDMI i jeden DVI-HDMI bo to też nie działa.

TV używam głównie do oglądania filmów via PC (jednym z powodów zmiany był 24p Smooth Film) więc jeśli nie uda się przywrócić poprzedniej sprawności to chyba czeka mnie wymiana sprzętu. Szkoda, bo G20 to naprawdę niezły TV.
 

MARER

New member
Coś musi być na rzeczy z tymi softami ...wczoraj podłączaliśmy 50G20 u mojego znajomego i w jego egzemplarzu jest soft o numerze 2.009 ...na pierwszy rzut oka w cast miał już skype w wersji finalnej a w moim z softem 2.405 jest beta ...nie ma tego softu na stronie producenta niema też jako aktualizacja przez LAN ...bardzo ciekawe jest co panasonic z tym rzeźbi.
 

ipsz

New member
Jak tylko uda mi się skontaktować z serwisem Panasonica, zapytam o możliwość wgrania pierwotnego oprogramowania. (...)

Dziś, w trakcie wizyty serwisu telewizor dostał nową płytę główną (z fabrycznym softem 2.004) bo... niestety Panasonic nie zapewnia swojemu autoryzowanemu serwisowi (co w praktyce oznacza zewnętrzną firmę) dostępu do oprogramowania do TV z serii 2010 (najnowsze na razie są podobnież dostępne do serii 2009 czyli G10, G15, V10 etc). Ważne, że wszystko wróciło do normy, sygnał HDMI z komputera jest prawidłowo rozpoznawany i wyświetlany. Zostałem przy okazji poinformowany, żeby nie wgrywać nowego oprogramowania, jeśli nie ma ku temu dostatecznego powodu. I na pewno nie będę... ;)
 

orte

New member
Rano nie wpuścił mnie w cast bo jest nowy soft.
Mam teraz 2.407 wgrany, ale dopiero niedawno wróciłem do domu i czas iść spać ;)
Na stronie producenta dalej wisi 2.004 :(
Skoro nie ma na stronie, to ja traktuję te nowe softy jako "Beta" ;)
 

ipsz

New member
Właśnie zasysa się nowy soft 2.407 ;)
ipsz ty narazie nie wgrywaj lepiej ;)

Na razie będę lizał cukierek przez szybkę i poczekam na opinie innych nt współpracy nowego softu z kartami graficznymi via HDMI/DVI. Chyba, że będę chciał się bliżej zaprzyjaźnić z technikiem z serwisu. ;)
 

de_charnay

New member
Problem z Castem po aktualizacji

Witam. 42g20 mam od niespełna tygodnia. Sprzęt na codzień nie jest podłączony do internetu. Na początku po kupnie w ramach sprawdzania możliwości wcisnąłem przycisk Viera Cast na pilocie i zobaczyłem ekran startowy tej funkcji z nieaktywnymi (bo nie ma internetu) oknami poszczególnych stron, dostępnych w usłudze. OK, było ładnie.
Potem zająłem się serią zmian ustawień i kalibracji - czyli spędziłem kilka godzin w sposób znany każdemu z Was :smile:
Wczoraj podłączyłem na chwilę po raz pierwszy modem internetowy, zaktualizowałem soft do wersji 2408-10300, potem restart, a potem połaziłem sobie po Cast i wszystko ok. Odłączyłem modem.
Problem: od tego momentu nie mogę wejść w Cast offline. Pojawia się komunikat: "szukanie sieci" i nic się dalej nie dzieje. Nie pojawia się ekran startowy Cast.
Pytanie: czy nowy soft uniemożliwia wejście w Cast offline, czy też ja podczas ustawień i domowej kalibracji coś nachrzaniłem, że nie mogę odpalić tego ekranu?:niewiem: W instrukcji nie mogę się doczytać, czy jakieś ustawienia eliminują możliwość dostępu do Casta, więc wygląda na wadę softu, ale może ktoś zna odpowiedź i przećwiczył ten temat...
:eek:k:Z góry dzięki.
 

orte

New member
Odpiełem sieć i pokazuje mi że "nie podpięto kabla sieciowego"
ekran startowy się wtedy nie pokazuje.
Nie wiem jak było bez kabla bo mam od początku podpięty TV pod net.
 

ipsz

New member
Pisałem jakiś czas temu o problemach z odtwarzaniem obrazu na G20 przez HDMI z komputera po aktualizacji softu. Wczoraj po namowie Centrum Serwisowego zdecydowałem się na aktualizację z fabrycznego 2.004 na 2.505. Problem powrócił. Telewizor tylko raz poprawnie rozpoznał sygnał HDMI z komputera po czym jest tak jak poprzednio - rozpoznaje rozdzielczość i odświeżanie ale obraz nie pojawia się na ekranie. Dziś zaplanowana wizyta serwisu.
 

KaDet

New member
Czy problem z odtwarzaniem obrazu na G20 przez HDMI z komputera występuje tylko z komputerem czy również z innymi urządzeniami?? Dziś właśnie połączyłem P42G20 z odbiornikom TV SAT Opticum 7300CI 2CX i... niestety nic. W górnej części ekranu pojawia mi się informacja na temat podawanego z odbiornika sygnału ale to tyle. Nie wiem za bardzo od czego zacząć poszukiwania bo odbiornik TV SAT, którego posiadam jest dość kapryśnym urządzeniem i być może to też jego wina, a może coś z kablem HDMI. Dodam tylko, że TV nie był łączony z internetem (nie mam takiej możliwości) i pracuje tylko na oprogramowaniu fabrycznym.
 

ipsz

New member
Czy problem z odtwarzaniem obrazu na G20 przez HDMI z komputera występuje tylko z komputerem czy również z innymi urządzeniami??

Problem dotyczył (bo już można o nim pisać w czasie przeszłym) tylko sygnału z komputera. Zdecydowałem się na zakup karty graficznej z nowej serii ATI - HD5770 i... działa. Z kartami 9600GT i HD4890/HD3650 nie było szans na poprawę. Niestety rozwiązanie nie pomogło na długo. Dziś moje dziecię wykończyło plazmę przy pomocy nowej zabawki pt Sony Move. Wymsknęło się z ręki podczas gry. Ech...

Ale wracając do mojego problemu - jak występował, to TV raportował poprawnie rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ale bez obrazu. Moim zdaniem problem dotyczył kompatybilności protokołu HDCP.
 

majster9

New member
Problem dotyczył (bo już można o nim pisać w czasie przeszłym) tylko sygnału z komputera. Zdecydowałem się na zakup karty graficznej z nowej serii ATI - HD5770 i... działa. Z kartami 9600GT i HD4890/HD3650 nie było szans na poprawę. Niestety rozwiązanie nie pomogło na długo. Dziś moje dziecię wykończyło plazmę przy pomocy nowej zabawki pt Sony Move. Wymsknęło się z ręki podczas gry. Ech...

Ale wracając do mojego problemu - jak występował, to TV raportował poprawnie rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ale bez obrazu. Moim zdaniem problem dotyczył kompatybilności protokołu HDCP.

Odświeżę temat. Zerknij tutaj: http://www.hdtv.com.pl/forum/panaso...a-link-aktualizacja-oprogramowania-w-v20.html
Co prawda mam inny model TV.
Mam soft 2408-i wszystko chodzi ok-1080p z PC po kablu DVI-HDMI, chociaż ten obraz z kompa -pulpit czy przeglądarka za dobrze nie wygląda a filmy w HD są ok.
Właśnie obawiam się wgrać nowszy soft. Ale jak nie wgram to VIERA LINK nie zadziała chyba nigdy.
U ciebie problem nadal występuje na nowej grafice-pisałeś, że: " rozwiązanie nie pomogło na długo."? Moja grafa to ATI Radeon HD4850.
 
Ostatnia edycja:

ipsz

New member
Odświeżę temat. Zerknij tutaj: http://www.hdtv.com.pl/forum/panaso...a-link-aktualizacja-oprogramowania-w-v20.html
Co prawda mam inny model TV.
Mam soft 2408-i wszystko chodzi ok-1080p z PC po kablu DVI-HDMI, chociaż ten obraz z kompa -pulpit czy przeglądarka za dobrze nie wygląda a filmy w HD są ok.
Właśnie obawiam się wgrać nowszy soft. Ale jak nie wgram to VIERA LINK nie zadziała chyba nigdy.
U ciebie problem nadal występuje na nowej grafice-pisałeś, że: " rozwiązanie nie pomogło na długo."? Moja grafa to ATI Radeon HD4850.

Pomogło ale niestety telewizor umarł po uderzeniu w panel kontrolerem Move, dlatego napisałem "nie na długo". Problem moim zdaniem dotyczy zmian w protokole HDCP. Zauważ, że TV rozpoznaje rozdzielczość, odświerzanie ale nie wyświetla obrazu. Nowe oprogramowanie w TV wymaga stosowania nowszej karty grafiki. HD4850 to karta starszej generacji (nic nie ujmując jej wydajności). Spróbuj kupić/wypożyczyć tanią kartę z nowszej serii i sprawdzić (HD5450, HD5550) czy to coś zmieni. Jeśli kupisz w najtańszym sklepie gdzieś w sieci to po kilku dniach testów odsprzedasz z niewielką stratą kilkunastu zł a będziesz mieć diagnozę (tak zrobiłem). Wcześniej w ramach testu podłączyłem inny telewizor full HD dla weryfikacji - obraz był poprawny (Philips 37" LCD) więc zrzucałem winę tylko na telewizor a problem był z obydwu stron.

Finalnie wybrałem HD5770 z kilku względów. Była to wówczas najszybsza dostępna na rynku pasywna karta graficzna z nowej serii. Wbrew pozorom, szybkość jest istotna przy oglądaniu niektórych filmów HD (kodeki bywają różne) i czasem też można pograć nie narażając się na ustępstwa. Przy stosowaniu słabszych kart (np HD3650) niektóre pliki nie były odtwarzane do końca płynnie. Mogę się mylić bo to tylko moje subiektywne wrażenia ale Nvidia pracowała chyba lepiej (płynniej) nie mniej brak współpracy z dźwiękiem (nie mam wewnętrznego wyjścia S/PDIF na płycie głównej) spowodował wybór ATI. A pasywne chłodzenie to IMO podstawa przy HDPC.

Co do jakości obrazu - sprawdź czy oglądasz 1:1 czyli czy w opcjach TV wyłączona jest opcja "overscan" oraz czy w sterowniku grafiki jest 1080p 50/59/60 Hz i brak skalowania. W sterowniku ATI nie jest to wyrzucone na zewnątrz, trzeba sprawdzić w zaawansowanych ustawieniach. Jeśli te opcje są poprawnie ustawione obraz jest naprawdę bez zarzutu tak w filmach jak i w aplikacjach.

BTW - to czy obraz jest podawany z DVI czy z HDMI nie ma wpływu na sam obraz. Różnica polega tylko na możliwości przesyłu dźwięku w przypadku złącza HDMI. Ma to znaczenie jeśli nie zawsze chcesz używać systemu kina domowego przy oglądaniu filmów (czasem nie ma takiej potrzeby).

Ważne - jeśli zrobisz update do wyższej wersji softu w TV to nie ma od tego odwrotu. Wyjściem będzie tylko wymiana grafiki albo płyty głównej w TV (jeśli namówisz na to serwis).
 

ipsz

New member
To musial pozadnie dostac bo na tescie (co prawda zdaje sie ze sponsorowanym:hmm:) widac, ze wytrzymalosc matrycy powinna byc bardzo duza.

Teoretycznie. Serwis też był zdziwiony. A uderzenie nie było silne, za to celne. Panel jest chroniony szybą absorbującą uderzenia jednak jeśli uderzenie nastąpi w obudowę tuż za granicą szyby to plastik się ugnie i stłucze panel w miejscu gdzie nie sięga ochrona za to sięga brzeg panela. Pęknięcie wyszło z pod obudowy w stronę środka panela. Jednocześnie zadziałało zabezpieczenie i telewizor się wyłączył. Cóż... Umarł król, niech żyje król. V20 moim zdaniem bije na głowę G20 i nie są to drobne różnice. I wcale się nie pocieszam... ;)
 
Do góry