Nowe kolumny do zestawu

Rafał29

New member
Witam, wszystkich!
Udało mi się namówić żonę że niezbędne są nam nowe kolumny do zestawu więc zaczynam poszukiwania:)
W chwili obecnej posiadam ampli yamaha rx-v663, cd yamaha, blu lg, do tego odtwarzacz multimedialny dune. Gra to z zestawem jamo 606 hcs 5.1. Pokój ma wymiary 4X5, kolumny ustawione na krótszej ścianie, odsunięte ok 30, 40 cm. Głośniki basowe skierowane na zewnątrz, odsunięte ok 80 cm od ściany. Podłączone 2 parami kabli ( bi amping tak się to chyba nazywa). Pokój jest wysoki.
Słucham bardzo różnej muzyki, od Diany Krall po Kata. Oglądam też sporo filmów. W muzyce lubię dynamikę ale jednocześnie brzmienie spójne i czyste. I trochę przestrzeni której jamo brakuje.
Obecne kolumny przednie jeżeli chodzi o kino sprawują się bardzo dobrze. Gorzej z odsłuchem muzyki. Wiem że amplituner nie jest najlepszym rozwiązaniem ale kupiłem najlepszy na jaki mnie było wtedy stać, z kina nie zrezygnuje, muszę mieć coś uniwersalnego.
Co mi przeszkadza w moich kolumnach przy muzyce:
- mimo dużego głośnika basowego dynamika przy stereo nie powala oraz muszą grać niestety bardzo głośno
- brak przestrzenności, przejrzystości i ciepła przy delikatniejszej muzyce
- chwilami mam wrażenie że dudnią a nie grają...
Myślę o wymianie tych kolumn tylko mam następujące pytania:
czy w cenie do 2,5 tys znajdę coś co zagra zauważalnie lepiej w stereo dając również rade w kd ( oczywiście w konfiguracji z tym sprzętem co posiadam), czy szału nie będzie? Szkoda wydawać pieniądze i nie słyszeć wielkiej różnicy. Wtedy po prostu będę zbierał kasę na coś lepszego chociaż nie ukrywam że marzy mi się już zmiana.
Drodzy Użytkownicy, macie jakieś pomysły?
Ja trochę zaczynam zastanawiać się nad Monitor Audio MR6.
Pozdrawiam, Rafał
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
yamaha w połączeniu z MA fajnie wypada, wiem z autopsji:). Możesz jeszcze sprawdzić Oli40, Dali Zensor 5 i trochę droższe Paradigm MONITOR 9 v.7. Najlepiej odsłuchać :) bo może być tak że to co się komuś podoba, Tobie może nie koniecznie. Mi moje połączenie bardzo pasuje i do tego wizualnie:), gdzie wygląd jest dla mnie też ważny
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam, wszystkich!
Udało mi się namówić żonę że niezbędne są nam nowe kolumny do zestawu więc zaczynam poszukiwania:)
W chwili obecnej posiadam ampli yamaha rx-v663, cd yamaha, blu lg, do tego odtwarzacz multimedialny dune. Gra to z zestawem jamo 606 hcs 5.1. Pokój ma wymiary 4X5, kolumny ustawione na krótszej ścianie, odsunięte ok 30, 40 cm. Głośniki basowe skierowane na zewnątrz, odsunięte ok 80 cm od ściany. Podłączone 2 parami kabli ( bi amping tak się to chyba nazywa). Pokój jest wysoki.
Słucham bardzo różnej muzyki, od Diany Krall po Kata. Oglądam też sporo filmów. W muzyce lubię dynamikę ale jednocześnie brzmienie spójne i czyste. I trochę przestrzeni której jamo brakuje.
Obecne kolumny przednie jeżeli chodzi o kino sprawują się bardzo dobrze. Gorzej z odsłuchem muzyki. Wiem że amplituner nie jest najlepszym rozwiązaniem ale kupiłem najlepszy na jaki mnie było wtedy stać, z kina nie zrezygnuje, muszę mieć coś uniwersalnego.
Co mi przeszkadza w moich kolumnach przy muzyce:
- mimo dużego głośnika basowego dynamika przy stereo nie powala oraz muszą grać niestety bardzo głośno
- brak przestrzenności, przejrzystości i ciepła przy delikatniejszej muzyce
- chwilami mam wrażenie że dudnią a nie grają...
Myślę o wymianie tych kolumn tylko mam następujące pytania:
czy w cenie do 2,5 tys znajdę coś co zagra zauważalnie lepiej w stereo dając również rade w kd ( oczywiście w konfiguracji z tym sprzętem co posiadam), czy szału nie będzie? Szkoda wydawać pieniądze i nie słyszeć wielkiej różnicy. Wtedy po prostu będę zbierał kasę na coś lepszego chociaż nie ukrywam że marzy mi się już zmiana.
Drodzy Użytkownicy, macie jakieś pomysły?
Ja trochę zaczynam zastanawiać się nad Monitor Audio MR6.
Pozdrawiam, Rafał

Radzę dozbierac kasy do ok. 3500zł. W tym przedziale masz już sporo lepsze kolumny: Roth Oli 40, Monitor Audio MR 6, Dali Zensor , JBL Studio 190( chociaż muzycznie mi nie podchodzą), Klipsch F20, Taga Platinum F80, KEF C7. W tym przedziale co podałeś ewentualnie masz JBL Loft lub Quadral Quintas 6000, pomimo że lepiej zagrają od Jamo to jednak nie ta liga co wcześniej wymienione.
 

moles

New member
Może studio 180 u mnie sprawdzają się w muzyce jak i kinie

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk
 

hans2

Banned
polecam posluchac indiana line nota 550. porownywalem na odsluchu z jamo i od razu jamo odpadly, roznica byla bardzo duza.

*jak na ten budzet* to noty sa szczegolowe, jakas przestrzen jest, bas tez (nie mocny ale za to dosc niski) i sa latwe w ustawieniu. w tej cenie bardzo dobre, mi sie spodobaly i je kupilem.

wydaje mi sie ze mniej optymalnym sparowaniem tych kolumn z twoim ampli (zdaje sie ze w obu wyroznia sie gora) nie trzeba sie specjalnie przejmowac o ile zrobisz kalibracje bo ona ci ta nadmiarowa gore przytnie.

oczywiscie koniecznie porownaj z tym co masz i z innymi propozycjami z forum.
 

Rafał29

New member
Witam,
przeczytałem Wasze podpowiedzi. Chodzi mi jeszcze po głowie jeden pomysł, a mianowicie samodzielne wykonanie jakiś kolumn. Nie chodzi o jakąś samodzielną konstrukcję, nie mam doświadczenia ale raczej o jakiś sprawdzony klon na wysokiej jakości podzespołach. Co o tym sądzicie?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
pod warunkiem, ze znasz się na tym perfekcyjnie lub masz kogos takiego. Jeśli jest to osoba jedynie po elektryce lub akustyce to to za mało. Trzeba mieć olbrzymie doswidczenie i wiedzę by zbudować dobrą kolumnę i to z niedrogich elementów.
 

Rafał29

New member
No ja na pewno nie jestem znawcą dlatego nie chcę ich budować od podstaw a jedynie skopiować jakiś gotowy projekt. Z wykonaniem nie będzie problemów ( zajmuje się z bratem trochę stolarką). Zastanawiam się, czy nie będzie to jakaś alternatywa? Budżet max 4 tys ( już wiem że taniej się nie da)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Firmowe kolumny są zbudowane z odpowiednich elementów, głośników, materiałów itd. Każda firma ma swoje małe sekrety konstrukcyjne. Czy sądzisz że robiąc pudło u stolarza i umieszczając głośniki kupione na bazarze tak samo Ci zagra jak dobra firmowa kolumna, która jest testowana w labolatoriach, dostrajana? Zrobić dobry subwoofer DIY to już spory wyczyn i potrzeba umiejętności, bo tam nawet skrzynię trzeba przeliczyć wdł. pojemności itd., a co dopiero kolumnę. Ja bym się w to nie bawił. Chyba żebyś rozkręcił kolumnę na części i idealnie skopiował wszystkie elementy, łącznie z elektroniką, ale czy to się opłaca...?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Pelna zgoda Krzysiek .... to moze trzeba sie bardziej zastanowic nad tym - na co stac mnie.... bo jesli nie stac to trzeba kupic cos tanszego, a nie kombinowac... to tak jakbys kolego kupil BMW np z 3 l. benzyna i wlozyl do niego gaz:)
 

Madas

New member
Bez reklam
bardzo ciężki temat, firmy produkujące wykonują przy tym mnóstwo testów poprawek udoskonaleń a samemu to lepiej gałką we wzmacniaczu pokręcić.

Posłuchaj tych typów co radzą koledzy
 

Rafał29

New member
Hehe, akurat gaz w aucie to nic złego, wiem bo zrobiłem mnóstwo kilometrów na tym paliwie, ale to już inny temat. Oczywiście macie tutaj całkowitą rację. Ja doskonale zdaje sobie sprawę że samodzielnie nic nie skonstruuje. Ale zobaczcie to:
TIDAL Contriva "Toxic
na diyaudio
-sprawdzona, opracowana konstrukcja
-przetworniki najwyższej klasy
- dostrojone zwrotnice
Nikt tu nie mówi o głośnikach z bazaru ani domorosłej konstrukcji skleconej w garażu. Przyznacie, że temat warty rozważenia i przedyskutowania?
 

LukeSky

Member
Bez reklam
@Rafał29, DIY konstrukcja to super pomysł.
To oczywiście nie jest łatwe i trzeba mieć fach w rękach, cierpliwość i czas. Jeśli temat Cię interesuje to musisz zmienić forum na dedykowane tego rodzaju projektom (proponuję poszukać w Google) - tam znajdziesz raz że odpowiednie projekty, już sprawdzonych konstrukcji, dwa namiary gdzie co kupić aby nie przepłacić, jakie materiały itp.

Jest sporo schematów, które jeśli zostaną wdrożone poprawnie to będą grały bardzo dobrze. Tak więc jak czujesz się na siłach to śmiało, tylko pozazdrościć takiej decyzji.

Budowa kolumny jest dość prosta i większość produkcji budżetowych jest do zrobienia przez amatora, precyzja i dobre komponenty to połowa sukcesu.

Jeśli podejmiesz się wyzwania to mam nadzieję że podzielisz się zdjęciami z postępu prac. Powodzenia.

Firmowe kolumny są zbudowane z odpowiednich elementów, głośników, materiałów itd. Każda firma ma swoje małe sekrety konstrukcyjne.

Żartujesz sobie? W każdym teście rozbierają kolumnę i poza konstrukcją pudła, samych głośników i zwrotnicy większej filozofii tutaj nie ma. Sobie zajrzyj do swoich to się zdziwisz

Czy sądzisz że robiąc pudło u stolarza i umieszczając głośniki kupione na bazarze tak samo Ci zagra jak dobra firmowa kolumna, która jest testowana w labolatoriach, dostrajana?

Dostroić i odsłuch może zrobić sobie w domu, dzięki temu będzie miał to idealnie wysterowane pod swoje warunki akustyczne a nie pod warunki laboratoryjne. Niektórzy producenci mają serwisantów, którzy dostrajają kolumny właśnie u Klienta.

Zrobić dobry subwoofer DIY to już spory wyczyn i potrzeba umiejętności, bo tam nawet skrzynię trzeba przeliczyć wdł. pojemności itd., a co dopiero kolumnę.

Znasz się na tym? Jesteś specjalistą? Może kolega się na tym zna, uczył się pilnie w szkole i potrafi liczyć.

Ja bym się w to nie bawił. Chyba żebyś rozkręcił kolumnę na części i idealnie skopiował wszystkie elementy, łącznie z elektroniką, ale czy to się opłaca...?

To że Ty nie potrafisz, nie znaczy że inni tego nie potrafią. Jak byś poczytał fora DIY to by Ci kopara opadłą jakie ludzie potrafią zrobić nie tylko kolumny. Budują własne wzmacniacze, które konstrukcją dorównują topowym.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Skoro na tym forum DIY (nie ublizajac nikomu) jest tyle madrych glow to mysle ze wielkie firmy powinny sie juz zaczac pakowac skoro samemu mozna zrobic sobie takie kolumny w garazu nawet jesli ma sie jakies tam o tym pojecie bo pilnie sie sluchalo w szkole biorac pod uwage ze kazdy z tych ludzi przynajmniej skonczylo technikum elektroniczne nie wspominajac o studiach w tym kierunku... nie rozumiem po co w tych fabrykach od sprzetu elektronicznego tylu inzynierow siedzi i tyle kasy idzie na rozne testy zeby robic co jakis czas nowe jeszcze lepsze kolumny - wystarczy kawalek piwnicy i lutownica i robimy sobie super kolumne... czy extra wzmak... zaluje starsznie ze nie uczylem sie elektroniki, ile to bym teraz kasy zaoszczedzil wszystko bym sobie sam zrobil, a tak to na sprzet ktory kompletuje dobry samochod kasy pojdzie... no coz zycie to nie bajka...
 
Ostatnia edycja:

Rafał29

New member
Słuchajcie, decyzja o budowie własnego zestawu zapadła. Ludzie z forum DIY mi pomogą, więc powinno być dobrze. Mają opracowane schematy, zwrotnice, obudowy itp. Jeżeli Was to interesuje, to jak rozpocznę mogę zdawać relacje. Pozdrawiam, Rafał
 
Do góry