Nowe kodeki

darok

New member
Witam po przeczytaniu interesujących mnie tamatów na temat kina i dzieki waszej pomocy padło na zestaw głosników jamo s606hcs+SUB,głosniki mają grać z onkyo tx-sr506 lub 606 i tu mam mały dylemat co do wyboru ampli czy warto dołożyć te kilkaset złotych do tych nowych kodeków,audiofilem nie jestem,czy usłysze róznice między dts a dtsHD czy truehd czy np jak będę miał film który bedzie miał nowe kodeki a ampli nie to w jakim systemie uslysze dzwiek pozdrawiam
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Spokojnie, uslyszysz to w normalnej jakości Dolby.

Poruszyłeś bardzo ciekawy temat, od dawna na to czekałem. Myślę, że w niedługim czasie staną się standardem, a producenci odtwarzaczy i amplitunerów zbiją kasę.
Ścieżki dźwiękowe zapisane z użyciem najnowszych kodeków (Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, ewentualnie DTS-HD High Resolution i Dolby Digital Plus, bo chyba o te chodzi) co raz częściej goszczą na płytach BlueRay. Oferują nową jakość dźwięku, gdyż umożliwiają bezstratny przesył z maksymalnym mitratem 18 Mb/s (Dolby TrueHD) i 24 Mb/s (DTS-HD Master Audio), a to wszystko w 24 bitach i częstotliwością 96 kHz, a więc znacznie, znacznie więcej niż dotychczas. Nowe kodeki są (mają być) kompatybilne wstecznie ze starszymi dekoderami.

Czy jeśli mamy już źródło (BD) z odpowiednią ścieżką dźwiękową i odtwarzacz lub amplituner najnowszymi dekoderami na pokładzie to już wszystko czego nam potrzeba, by cieszyć rewolucyjną jakością dźwięku? Raczej nie, bowiem by usłyszeć pełną ścieżkę (niosącą przecież znacznie więcej informacji niż dotychczas) potrzebujemy prawdopodobnie jeszcze dobrych kolumn, z pasmem przenoszenia powyżej 20 kHz.

To tylko marne podstawy i chciałbym rozwinąć ten ciekawy temat oraz zachęcić do wypowiedzi i dyskusji znawców i nie tylko.

Moja subiektywna opinia: za parę dni kupie odpowiedni zestaw, do tej pory mam jedynie PS3 (jako odtwarzacz BD) i marne kino domowe, lecz gdy włączyłem film Blurey ze ścieżką DTS HD Master Audio, jakość (co dziwne, a w zasadzie głośność) jest wyraźnie odczuwalna w momencie przełączania na ścieżki ze starszymi kodekami. Ściezka HD gra o parę decybeli głośniej i jakoś tak cieplej niż pozostałe, a to wszystko bez dobrych głośników i kolumn. Mogę się domyślać, że z dobrym sprzętem to będzie dopiero odlot.
 

Bambolo82

Banned
Playstation 3 samo ma dekodery HD Audio (DD TrueHD i DTS Master Audio). Potrzebujesz zatem tylko ampli z dźwiękiem przez HDMI oraz z 7.1 kanałami. Mając PS3 lub inny odtwarzacz Bluray z dekoderami dzwięku HD można zaoszczedzić na amplitunerze pod warunkiem że wie się jaki kupić.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
No tak, ale jak to jest? W końcu by cieszyć się nowymi kodekami nie trzeba mieć 7.1. Wystrczy 5.1, ale podobno PS3 mimo, że dekoduje je na pokładzie, to nie wysyła ich do amplika w niezmienionej formie tylko po LPCM czy Bitstream. Więc skoro mam ampli HK AVR355, który ma najnowsze dekodery to odkoduje je u siebie i usłyszę najnowszy dźwięk z PS3 czy zdegradowany? (oczywiscie po HDMI)
 

Jimmy

New member
@Krzysztofradio

LPCM to nie jest zdegradowana forma, tylko wręcz przeciwnie - poczytaj wątek "lpcm, a bit stream, jaka roznica ps3 jako dekoder dtshd?"
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wielkie dzieki!, teraz wszystko jasne. :D Jakos przeoczyłem

A czy jakość kolumn i ich pasmo przenoszenia rzeczywiście mają takie znaczenie dla odbioru nowe dźwięku przez dobry ampli?
 
Ostatnia edycja:

KwaK-0

New member
Ja to też przetestowałem. PS3 podłączony do DENONA 1908 (bez dekoderów HD) przez kabel HDMI. Konsola dekoduje ten sygnał i przesyła do ampli. Amplituner "widzi" ten sygnał audio jako MULTICHANEL. Dźwięk DTS-MA z "Helikopter w ogniu" BD. Różnica w jakości pomiędzy DD a DTS-MA spora (jeśli nie ogromna). Dzwięk dużo bardziej detaliczny (i żeczywiście może i głośniejszy), ale efekt napewno będzie zauważalny nawet dla tych co z audio mają mało do czynienia.

Wydaje się, że tak naprawde kodeki audio HD nie są potrzebne na pokładzie amplitunera. Wszystkie odtwarzacze BD przecież je mają. Co za różnica gdzie sygnał będzie rozkodowany ? Jeśli to stwierdzenie jest błędne proszę mnie poprawić :)
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Co do kwestii miejsca rozkodowania dźwięku to wszystko zależy od tego o jakim sprzęcie mówimy.
Jeśli ktoś ma BD Player z dekoderami za 1K PLN a obok super hiper ampli za 7K to chyba nie masz wątpliwości gdzie lepiej jest rozkodować dźwięk?

Pozdrawiam,
 

darok

New member
To w końcu jak jest,będzie żeby cieszyć sie dzwiękiem w nowych formatach to potrzebny jest amplituner w nie wyposażony,czy wystarczy odtwarzacz z nowymi dekoderami bo nie wiem czy kupić ampli z nowymi kodekami czy bez(różnica pereset złotych np onkyo 506/606)a póżniej dokupić odtwarzacz z nowymi kodekami.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Wystarczy odtwarzacz z dekoderami HD jeśli masz amplituner z pełną obsługą audio po HDMI.

Pozdrawiam,
 

darok

New member
Mam jeszcze pytanie jeżeli kupie onkyo 606 czyli z nowymi dekoderami i podłącze pod komputer karta dzwiekowa creative http://pl.europe.creative.com/produ...1&subcategory=208&product=15853&nav=0&listby=
takim oto kablem (chyba taki jak nie to mnie poprawić) http://www.kabelek.pl/index.php?p163,przewod-spdif-wtyk-3-5mm-wtyk-rca-digital-hq-o-dlugosci-3m to czy przy takim połączeniu i mając film nagrany w nowych formatach dzwieku odtworze te dzwięki bo z tego co widze power dvd ma dts hd itd.Czy takie połączenie nie da rady i potrzebna dzwiekówka z optykiem
 

darok

New member
Ok,pytam dalej zakładając że mam amplituner bez kodeków hd i odtwarzacz także bez kodeków hd,to co usłysze(w jakim formacie dzwięk)film który będzie nagrany tylko w nowych formatach dzwięku hd
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
To już teoretyczne rozważania.

Moim zdaniem usłyszysz downmix do DD5.1 lub DTS w zależności jaki dekoder HD jest w źródle.
Oczywiście z HD Audio nie będzie to już miało nic wspólnego.

Poczekaj jeszcze na wypowiedź kogoś innego bo są osoby bardziej rozeznane w tym temacie.

Pozdrawiam,
 

darok

New member
Poczekam,tylko zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz po kiego powerdvd ma dtshd itd jak i tak tego nie odtworzy ampltuner bo kart dzwiekowych z hdmi nie ma a jak kupie nagrywarke bluray(napęd) do komputera to i tak nie usłysze dzwieku hd bo mi go dzwiekówka nie wypuśći do ampli tak tzn co kabel nie ma takiej przepustowości np optyk,pozostaje tylko hdmi,coś mi tu nie gra to pocholere te powerdvd z tymi znaczkami hd
 
Do góry