Nowe kamery od Sony !!!

BelYaal

New member
Shinzon napisał:
Muszę przyznać, że SONY CX505 niezła jest. Stabilizacja w tej kamerze wymiata. W ujęciu ogólnym dla CX505 w 5-6 sekundzie wykonałem dość mocne trzęsienie ręką i kamera wspaniale to skompensowała. Na filmie jest to prawie niezauważalne (http://wyslijplik.pl/download.php?sid=nXyh7iUi). Jednym słowem rewelacja. Takiej stabilizacji nie ma żadna inna kamera.
Z filmow ciezko to wywnioskowac, bo jednak podobnie to wyglada, wiec dla mnie tu akurat jakos nie bierze chec wymiany, a to co mowisz o ciezkosci XR i zmeczeniu reki... 5 kg w lape i cwiczyc z godzine dziennie zwiekszajac ciezar systematycznie i po czyms takim to nawet nie poczujesz kamery :D.
A powaznie mowiac, to tez nie wiem co bylo bardziej naturalnym oswietleniem, niemniej XR ma cieplejsze kolory, co wlasciwie mi bardziej odpowiada, wiec tez kolejny powod aby wstrzymac sie z wymiana ;)
 

Shinzon

New member
Ja również nie mam zamiaru wymieniać XR500 na CX505 czy CX520. Moim zdaniem pewna różnica w stabilizacji pomiędzy tymi kamerami jest, ale jest ona na tyle subtelna, że nie uzasadnia wymiany. Dodatkowo zmieniając na CX505/CX520 tracimy kilka walorów, które mamy w XR500. Bez wątpienia tracimy piękny i dokładny ekran LCD. W CX505/CX520 ekranik jest malutki i nie tak wyraźny jak w XR500. Od razu ma się poczycie, że ma się w ręku produkt gorszej jakości. XR500 ma pokrętło z przodu do regulacji wybranych funkcji. CX505/520 ma je z tyłu i nie jest ono dość wygodne. W CX505/520 brak jest wizjera i tak dalej.

Inna sprawa jak ktoś wybiera dopiero kamerę. Jeżeli może z dodatków, które ma XR500/520 zrezygnować i przy okazji oszczędzić parę groszy to może zastanowić się nad CX505/520.
 

MetalMania

New member
Czy dobrze myślę, że xr520 od xr500 różni się tylko dyskiem ??
no i czy cx520 ma nowszą matrycę i elektronikę od sr500/xr520 ??

bo już zgłupiałem....
 

Shinzon

New member
XR520 różni się od XR500 tylko dyskiem (240GB i 120GB). Jednak występują różne modele kamer XR500/XR520:

XR520VE - wersja europejska (PAL) i ma GPS
XR520E - wersja europejska (PAL) i nie ma GPS
XR520V - wersja NTSC (USA) i ma GPS
XR520 - wersja NTSC (USA) i nie ma GPS

CX505/520 nie ma nowszej matrycy. Ma taką samą jak XR500/XR520. Co do elektoniki to się nie wypowiem, gdyż tego nie sposób tak łatwo sprawdzić. Podobno w zeszłym roku SONY coś zmajstrowała z kamerą CX11, która była odpowiednikiem na karty kamer z dyskiem twardym SR11/SR12 i podobno CX11 miała nieco gorszy obraz. Jak jest w przypadku CX505/520 oraz XR500/520 jeśli chodzi o te sprawy to nie wiem.

Natomiast powszechnie jest znana zmiana w CX505/520 w stosunku do XR500/XR520 jeśli chodzi o stabilizację. W CX505/520 jest ona bardziej zaawansowana, gdyż kompensuje drgania w trzech wymiarach, a nie tak jak w XR500/XR520 tylko w dwóch.
 

MetalMania

New member
gdyby tak się dało przełożyć stabilizację z CX520 do XR500. jako,że kamera dla małżonki, może mieć to znaczenie. na dysku mi nie zależy. z drugiej strony ten wyświetlacz, który w xr lepszy- ale czy aż tak duża różnica... wizjer... hmm... sam nie wiem, czy będzie używany... masakra z wyborem kamer. jakoś z wyborem lustrzanki i szklarni poszło mi łatwiej.... zakup na parę lat, więc trzeba przemyśleć :confused:
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
filmy bedziesz ogladal na TV nie na malym ekranie
wizjer, jak dla mnie zbedny, inni mowia ze w swietle nie widac na LCD, u mnie widac i to jeszcze sprawdzalem na sniegu w gorach przy sloncu, co wiecej jak wyl oswietlenie tez dobrze widac.
dla mnie + XR to wyglada
CX - (minus) wyglad
ja mam ten plus ze mam i mi sie nie spieszy, wiec z checia zobacze nowe modele, wtenczas XR bedzie tansza i moze cos kupie, a teraz to muzyka temat pierwszy
 

Shinzon

New member
Seba_Fan napisał:
dzieki pozniej pobiore, probowalem ale mi sie nie udalo, jak to zrobiles

Każdy film na youtube i podobnych portalach jest ściągany na dysk twardy komputera. Trzeba tylko poczekać, aż cały film się ściągnie w przeglądarce innaczej pilk na dysku będzie uszkodzony. Dla systemu Windows Vista wszystkie filmy są zapisywane w następującym katalogu (w Windows XP powinno być podobnie). Jest to dla przeglądarki Internet Explorer:

C:\Users\Nazwa_Użytkownika\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Low\Content.IE5\

Nazwa_Użytkownika - jest to indywidualna nazwa dla każdego posiadacza Windows (np. Jan Kowalski)

W tym katalogu znajdziesz Seba wszystkie ściągnięte filmy.
 

MetalMania

New member
Seba Fan, masz dużo racji,że można poczekać, aż wyjdą nowe modele i te obecne będą tańsze. ale wtedy te następne "xr620/cx620" będą jeszcze lepsze od obecnych i wtedy można czekać aż wejdą ich następcy i one stanieją... i tak w kółko..
tak to już z tą elektronika bywa,że ciągle coś nowego wychodzi... sam już nie wiem :confused:
 

OmniModo

New member
Odwieczny spór XR vs CX trwa :neutral:
niech ktoś wreście ostatecznie i wyczerpująco wyszczególni wszelkie (fizycznie dostrzegalne) różnice pomiędzy tymi dwoma modelami i poprosi admina aby przylepił gdzieś na przodzie taki wątek . W kółko te same pytania (i odpowiedzi)

Ale w sumie też skorzystam z okazji i wyrażę swoje zdanie :grin:

XR faktycznie o wiele lepiej wygląda. Na pewno ma lepszy wyświetlacz , bo większy i dokładniejszy , ale z jej minusów to cena oraz (wg mnie) dysk twardy.
Dysk=większy ciężar plus większe narażenie na uszkodzenie.
Ktoś powie że nowoczesne dyski wiele wytrzymają.
No, nie wiem ...
Kupiłem ostatnio 2 dyski Caviar z najnowszej i rzekomo najlepszej serii jednotalerzowych Black . Zakup wysyłkowy (dostawa kurierem)
Jeden z dysków zaczął zgłaszać coraz więcej bad sektorów już po 2 tygodniach używania, a drugi wytrzymał niecałe 2 miesiące i SMART zaczął zgłaszać potrzebę wymiany
Sprzedawca stwierdził, że na te dyski jest mało reklamacji, a ja akurat miałem dwa przypadki, czyli że w moim wypadku zapewne doręczycielowi wymksnęła się paczuszka i upadła. Nawet nieznaczny upadek wywołuje katastrofę. Wystarczy, że głowica raz muśnie talerze i zaczynają wewnątrz krążyć mikroskopijne opiłki, które raz po raz uderzają w talerz powodująć powiększanie się bad sektorów.
Może to ściema , usprawidliwienie na wadliwą serię, ale na pewno dysk jest bardziej narażony na uszkodzenia niż pamięć. Nie tylko przez upadek, ale np. pole magnetyczne czy coś podobnego.
Ponadto zwiększa się ciężar, a ja na wycieczki wolę zabrać kanapki zamiast sprzętu rtv :)
Ktoś powie , że na dysku można zgromadzić więcej sfilmowanego materiału . No tak, ale ja znowu jestem za częstym zgrywaniem . Co w przypadku utraty kamery czy jej poważnego uszkodzenia ? Oprócz straty materialnej mam dodatkowo utracić wszystkie pamiątki ?
Kupiłem CX-a ze względu na cenę, jest tańsza, a jakość obrazu zapewne taka sama jak XR. Nie prezentuje się zbyt okazale , ale mi nie przeszkadza, a może nawet ją to kiedyś uchronić przed kradzieżą .
Skusiła mnie też ta super-hiper stabilizacja. Jestem totalnym amatorem, mam niewyrobioną rękę, a niestetyy obraz HD jest bardzo czuły na wszelakie drgania. Od razu widać wszelkie drgania ręki i cały czar HD pryska.
Co do wizjera to w poprz.kamerkach miałem takowe coś, a użyłem tego raz czy dwa. Reety, to ma być amotorkie "kręcenie" , często "w biegu" więc nie będę tkwił z okiem przy wizjerze. Zresztą ekranik LCD w kamerze w porównaniu z późniejszym wielkim ekranem TV, gdzie będzie film ostatecznie wyświetlony, to własnie taki mały wizjer :)
Za to, zaoszczędzoną na kamerze kasę, wykorzystałem na lepszawy osprzęt, jak choćby porządną torbę naramienną, szerokokątny obiektyw i markowy filtr UV. Te rzeczy bardziej się przydają niz wizjer, boczne pokrętło czy bajera wygląd.
Dzwięk w CX jest też super, do amatorkich zastosowań to naprawdę idealny sprzęt.
Coś mi tam gdzieś się przeczytało, że pomimo tej samej elektroniki CX ma lekko gorszy obraz (kwestia kolorów, ich nasycenia czy prawidłowego odzwierciedlenia). Nie wiem, to często sprawa indywidualna, ja , ani moja rodzinka czy znajomi, żadnych wad obrazu nie widzą. Sprawy obrazu mogą być związana z potrójną stabilizacją , którą zresztą mozna zmniejszyć do podwójnej, czyli takiej jak w XR. Nie chcaiło mi się nigdy bawić i prównywać czy znacząco polepsza to jakość obrazu. Ale może ktoś się pokusi o taki ekperyment.
Kilka miesięcy temu wachałem się jaką kamerę kupić, byłem chętny na Pananasonica bo do tej pory miałem tą własnie markę (oczywiście SD) albo myśałem o tych lepszych modelach Canon (i droższych od Sony'ego)
Ale dzięki temu forum, słusznie wybrałem Soniacza. Trochę się obawiałem, że ta firma za dużo każe sobie płacić za znaczek firmowy, ale pomyliłem się. CX505 to naprawdę świetny sprzęt za niezbyt wysoką cenę.
Dzięki tej kamerce nabiera większego sensu posiadanie w domu dużego TV LCD !
Piszecie, że jest potworny wybór i kołomyja z tymi kamerami ... w sumie nieprawda . Optymalna cenowo i jakościowo jest Sony XR lub CX . Na tym wybór się kończy
( i zaczyna ... )
 

Gucio50

New member
Bez reklam
OmniModo napisał:
Odwieczny spór XR vs CX trwa :neutral:

CX pewnych rzeczy nie ma bo tak jest pomyślana ta zabawa.

Na nieszczęście, modele XR i CX wypuszcane są "asynchronicznie" i tak a to matrycę ma lepszą XR a to stabilizację CX.

Po prostu model wychodzący na rynek ma ostatni szlagier oprogramowania SONY.
Ponieważ obecna seria CX wyszła około 1/2 roku po XR to ma zoom audio i stabilizację nowszego typu.
Jeżeli następna seria XR(lub nastepce) wyjdzoe po kolejnej CX to będzie maiała coś "lepiej"

Te serie nie ścigają się ze sobą a z czasem i konkurentami, kitórych juz nawet nie widać za horyzontem, z tyłu oczywiscie :eek:

Ci którzy chcą zapłacić za wizjer i dysk kupią XR.
Pozostali CX. Kto kupi nowszą, ten będzie miał lepszą.

Z nowych rzeczy polecam: kamerę, auto, zonę.
Ze starych rzeczy totylko:dzieła sztuki, wino i znaczki.
 
Ostatnia edycja:

MetalMania

New member
Gucio, a Ty która byś mi polecił jako zakup teraz, kamera dla żony. Na pewno znaczenie ma waga i stabilizacja. W XR kręci mnie tylko lepszy wyświetlacz. O tym,że xr nie ma zoomu dźwiękowego nie wiedziałem. różnica tych paru stówek nie ma dla mnie już takiego znaczenia. CX jak sam napisałeś jest nowsza. nie mam możliwości porównania ich wyglądu live, nie wiem jak z jakością i solidnością wykonania. no i jakość w słabym świetle...
POMOCY:eek:
 

BelYaal

New member
MetalMania napisał:
O tym,że xr nie ma zoomu dźwiękowego nie wiedziałem.
Z tego co wiem, to ma zoom dzwiekowy, tylko trzeba to wlaczyc w menu

Opcja :
WBUD.ZOOM MIC
Nagrywanie filmów z dźwiękiem kierunkowym, który zmienia się w miarę
jak obraz się przybliża lub oddala.
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
Na potwierdzenie tego co pisze BelYaal załączam ekstrakt z instrukcji obsługi SONY XR500/520

zoommic.png
 

Shinzon

New member
Jeszcze jedna ciekawostka. Jak się na kamerę XR500/XR520 zamontuje konwerter szerokokątny (np. SONY VCL-HGA07) to ciężar konwertera ma wpływ na kompensację drgań przez kamerę w trybie aktywnym. Muszę powiedzieć, że dość często zakładam i zdejmuję konwerter i nie zawsze pamiętam, aby przestawić kamerę. Przestawianie jest dość niewygodne, gdyż jest ukryte dość głęboko w menu. Być może, że część nagrań, na których drży mi obraz wynika z tego, że nagrywałem z konwerterem i zapomniałem zmienić ustawienia. Będę musiał to potestować.

konwerter.png
 

Gucio50

New member
Bez reklam
MetalMania napisał:
Gucio, a Ty która byś mi polecił jako zakup teraz, kamera dla żony

Obie;) , idźcie do sklepu, potrzymajcie w ręku. Potem idźcie do domu i na skapiec.pl albo internetowy Euro AGD.

Ja dość duzo filmuję w zimie, na nartach w Austrii i dla mnie wizjer, ma duże znaczenie, XR wydaje sie być nieco porządniejsza, ale jak pokazywał na klipach przykładowych, Shinzon, CX ma nieco lepszą stabilizację.

Co do tego Zoom-u dźwiękowego w XR520Ve to zobaczę jutro, rano, jadę w góry i pofilmuję wodospad w Szklarskiej Porębie z włączonym i wyłączonym (Dziękuję Shinzon, że ja tego nie zauważyłem:( )
 
Ostatnia edycja:

MetalMania

New member
CX ma lepszą stabilizację, ale podejrzewam,że ta w XR daje radę.
a jak jest z drganiami powodowanymi przez dysk. W EURO różnica w cenie XR500/CX520 to jakieś 200zł.... ciężki wybór, a święta już tuż tuż....
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Shinzon napisał:
Na potwierdzenie tego co pisze BelYaal załączam ekstrakt z instrukcji obsługi SONY XR500/520
W mojej instrukcji, oraz w instrukcji.pdf na stronie sony tytuły są na szarych paskach, Twój skan pokazuje paski "niebieski" może granatowe.

W mojej instrukcji, drukowanej książeczce, nie ma tego ustawienia. :confused:
Oczywiście, dzięki Tobie i k0olegom wiem już o tym zumie audio, dzieki jeszcze raz.
 

BelYaal

New member
Gucio50 napisał:
W mojej instrukcji, oraz w instrukcji.pdf na stronie sony tytuły są na szarych paskach, Twój skan pokazuje paski "niebieski" może granatowe.

W mojej instrukcji, drukowanej książeczce, nie ma tego ustawienia. :confused:
Oczywiście, dzięki Tobie i k0olegom wiem już o tym zumie audio, dzieki jeszcze raz.

Bo to jest wersja kolorowa instrukcji, pobralem tez taka ze strony SONY, niestety nie pamietam dokladnie ktora to byla, a sa zdaje sie 3
 
Do góry