Nowe fronty - jakie????

chrup

New member
Witam
No i dojrzałem do zmian... Sprzęt nie obsługuje nowych formatów dźwięku przestrzennego, nie ma wejść HDMI.. no i mógłby lepiej brzmieć:)

Mam:
Ampli Yamaha RX-V440RDS
Zestaw kolumn 5.1 Eltax Universe (centralny przestawiłem jednak na środkowy tył, a w z przodu mam center Magnat Vintage)
Sub Yamaha YST-SW315 (suba używam w zasadzie tylko do filmów - i tu się przydaje:))

Zależy mi na tym, by dźwięk był bardzo szczegółowy, dokładny (tak, by można było rozróżnić pojedyńcze instrumenty, dźwięki) bogatszy i dobrze wypełniającay przestrzeń - a jest co wypełnić. Pokój 5x8m, kolumny na dłuższej ścianie w odległości ok. 4m jedna od drugiej. Muzyki (Pink Floyd, klasyka, jazz) nie słucham zbyt głośno, raczej jako tło przy lekturze, komputerowaniu itp. Kolumny stoją blisko ściany - i nie chciałbym ich bardziej do przodu wysuwać więc raczej przedni bass reflex lub zamknięte (o ile jeszcze takie robią...).

Plan mam taki - najpierw wymienię fronty i ewentualnie przedniego centra, następnie resztę. Z ampli poczekam na następny standard HDMI 1.4 pewnie już niedługo wejdzie.
Cena - ok. 3000PLN za fronty, ewentualnie z centrem.

Co polecacie? Tylko nie piszcie, że trzeba posłuchać - i tak mam to w planie, najpierw jednak chciałbym zawęzić wybór korzystając z opinii specjalistów.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

masonn

New member
Ciężki temat nagłośnic dobrze 40 metrów za 3000zł żeby było dostatecznie szczegółowo.Spróbuj Monitorów Audio BR6 lub Paradigmów Monitor 9 v.6 Jak dobrze poszukasz kupisz je w okolicach 3 tysi. lub lekko ponad
 

chrup

New member
O BR6 myślę - a te 3000 to takie umowne, mogę przekroczyć, ale nie dwukrotnie:)
O Paradigmach słyszałem tylko dobrze, tylko... nie mają przypadkiem tylnego Bass-Reflexu?
Znalazłem jeszcze:
KEF C7, Yamaha NS-8900, Dali Icon 6, Dali Lektor 6, Dali Concept 8, Canton GLE 490, Klipsch Synergy F3...
Trochę dużo słuchania...
Na wygląd to Lektor6, Icon6, KEF C7, BR6 i Yamaha, na słuch - jeszcze nie wiem, a to ważniejsze...
Znacie jakieś linki z porównaniami tych kolumn?
A może są tu ich użytkownicy?
 
Ostatnia edycja:

chrup

New member
Rozumiem, że BR6 koniecznie trzeba odsłuchać, ale które jeszcze...? Wolałbym wybierać z kilku...

Co myślicie o:
KEF C7
Dali Lektor6
Canton GLE 490
Dali Ikon 6
JBL Studio L880

Kolejność narastająco wg cen - to jest jedno z kryteriów.
Inne kryterium (co najmniej równie ważne, o ile nie ważniejsze)) to, że mają grać dobrze (co znaczy tak jak napisałem w pierwszym poście), szczególowo przede wszystkim przy niezbyt głośnym słuchaniu!
Pomóżcie wybrac ze trzy typy - to znaczy jeszcze 2...
Na wygląd to bym wybrał KEF C7, Dali Ikon lub Dali Lektor... Co o nich sądzicie?

Czy to prawda, że do takiego słuchania należałoby wybierać kolumny o jak największej skuteczności i najszerszym (szczególnie od góry) paśmie (choć wydaje mi się, że pasmo zawsze jest istotne...)?
 

chrup

New member
I jeszcze jedno - możecie polecić w Warszawie jakieś miejsce, gdzie spokojnie można odsłuchać kilka zestawów kolumn? Odsłuchać i kupić być może:)
 

krisder

New member
Bez reklam
Do cichego słuchania najważniejsza jest efektywność kolumny. Większość ma efektywność na poziomie 88-90 decybeli ale takie Klipsche 93. Pasmo przenoszenia ma w tym przypadku mniejsze znaczenie gdyż mało efektywna kolumna mimo szerokiego pasma przy cichym słuchaniu zagra tylko środkiem pasma.
 

Kaszan

New member
Dali Concept 8 lub Ikon 6,
Monitor Audio BR6 lub przy nieco podwyższonym budżecie RX6,
Kef ale nie C7 tylko jak już IQ70.
ew. Klipsch, reszte bym odrzucił.
Jeśli lubisz jazz i klasykę to moim osobistym faworytem byłby Ikon 6 i RX6.
 

chrup

New member
Dzięki za linka z opisami:)
Znalazłem jeszcze kilka innych testów - i Dali Ikon 6 dodaję do pozycji koniecznych do obsłuchania, tym bardziej, że z wyglądu też mi się podobają:)
Chyba jeszcze KEF C7 jednak - wszędzie piszą, że w szczególności niezbyt głośno świetnie grają - a to dla mnie ważne.
W tym linku jeszcze znalazłem takie: Monitor Audio RS 6. Podobają mi się... i recenzje lepsze niż BR6...
Na pewno odsłucham Dali Ikon 6 i KEF C7. Do tego któryś z Monitor Audio... Tylko który???
 

Kaszan

New member
RS6 to poprzednik nowszych RX6. Można je znaleźć przez to w bardzo dobrej cenie, a kolumny naprawdę fajne. BR6 ma rzeczywiście 2 przetworniki niskotonowe, zamiast jednego w RX6 i RS6, co wcale nie znaczy ze te drugie zagrają gorzej.
 

Kac309

New member
40m? Najsensowniej dobry monitor + sub. Usher S-520 (1500zl) + sub Velodyne CHT-10Q/12Q. Polknie konkurencje wolnostojace, w kinie. W stereo radze sie przekonac ;) bo bedzie jeszcze lepiej.
 

chrup

New member
Poczytałem, poczytałem... i będę wybierał pomiędzy
- Dali Ikon 6,7,8
- Monitor Audio Silver RX6 lub RX8 (nowsze, ale Ikony wciąż zbierają świetne recenzje)
Budżet troche przekroczę...
Nie wiem tylko czy najmniejsze z wybranych (czyli w obu seriach nr 6) wystarczy na te moje 40m2... A właśnie one zbierają najlepsze recenzje, no i cena też ważna - co sądzicie?
No i jeszcze muszę znaleźć miejsce, gdzie spokojnie będzie można odsłuchać to, co wybrałem - najlepiej w Warszawie, ewentualnie Łódź też wchodzi w grę - możecie coś polecić?
 

Kaszan

New member
Ilość dobrych recenzji modeli mniejszych wynika z ich większej popularności. W większości przypadków pomieszczenia odsłuchowe nie przekraczają 20-25m2, co widać po tematach zakładanych na forum, dlatego mniejsze kolumny w zupełności tam wystarczą. Nie ma powodów do obaw, że większe zagrają gorzej, wręcz przeciwnie, jeśli Twój budżet udźwignie większe kolumny z tej samej serii, to na 40m2 może to wyjść tylko na plus. Co do samych kolumn to moim zdaniem wybrałeś najciekawsze- sam wybierałbym właśnie spośród nich.

Co do sklepów:
Warszawa - sklepy sprzęt audio

Łódź - sklepy sprzęt audio

Można polecić sklepy Top HI-FI, nie ma w nich raczej problemów z odsłuchem. Natomiast co do samych zakupów to patriotycznie stwierdzę, że najlepiej i najtaniej wychodzą u blackninji :)
 

chrup

New member
W taki razie prośba do blackninja -
Mógłbyś podesłać na priv ceny na:
- Dali Ikon 7
- Monitor Audio RX6 i RX8 ?
 
Do góry