Nowa generacja telewizorów od Sony

scott

New member
Sony zaprezentowało pierwszy na świecie telewizor OLED - XEL-1. Panel ma 3 mm grubości, ekran o przekątnej 11 cali i kontrast wynoszący 1000000:1.

Sony w połowie roku zapowiedziało wprowadzenie technologi OLED w życie. Dokładnie 1 grudnia japońscy klienci będą mieli szansę sprawdzić w akcji "zabójcę LCD".

Mający jedynie 11" model ma rozdzielczość 960 na 540, mimo tego całość współpracuje z sygnałem HD. XEL-1 waży 2 kg i ma wymiary 287 mm na 253 mm na 140 mm. Sony pamiętało także o złączach HDMI i USB.

Technologia OLED jest uważana za następcę LCD. Obecnie produkcja paneli OLED jest bardzo kosztowna, dodatkowym problemem jest także eksploatacja, która w przypadku organicznych wyświetlaczy jest znacznie większa niż w LCD. XEL-1 będzie kosztował w przeliczeniu z jenów około 4,6 tys. złotych.

Źródło informacji: INTERIA.PL/AFP
 

Attachments

  • Sony_Nowa_Generacja.jpg
    Sony_Nowa_Generacja.jpg
    37,8 KB · Wyś: 124

Hawkmoon

New member
OLED to kompletnie nowa technologia, a w samsungu wykorzystywana jest technologia lcd z dodatkowymi upiekszaczami w postaci diod LED... OLED prędzej czy później wyprze plazmy i lcd, technologia znana jest już od dawna, ale ze względu na poniesione koszty promocji starszych technologii, OLED wciąż nie jest wprowadzona do masowego użytku... Co do kosztów produkcji, to z tego co kiedyś (i to już dawno temu) słyszałem, podraża je jedynie brak masowej produkcji... technologia ta ponoć (znowu cytuję dawno zasłyszane tezy) jest o wiele tańsza od obecnie nam "miłościwie" panujących, zarówno w produkcji jak i eksploatacji... jednak polityka firm produkujących tv uniemożliwia jak na razie wprowadzenie tej technologii do masowej produkcji (coś w stylu ewolucji komputerów, skoki technologiczne nie są natychmiast implementowane do komputerów, bo można ten skok wykonać w 10 mniejszych krokach, zbierając za każdym razem takie same pieniądze)...
 

Tom0000

New member
scott napisał:
Sony zaprezentowało pierwszy na świecie telewizor OLED -
Mamy rozumiec , ze to czym sie mniej wiecej rok temu zachwycali czlonkowie boardu a co zobaczyli na ktorys tam targach produkcji , jesli sie nie myle toshiby, to nie byl telewizor ? Moze to byla telewizornia i wtedy rzeczywiscie sony ma pierwszy telewizor.

Telewizory oled musza byc tanie, poniewaz bedzie sie je dosc czesto wymieniac (pewnie co 2 lata). Czas zycia matrycy jest wielokrotnie krotszy.
 

scott

New member
Tom0000 napisał:

Wiesz, Sony zawsze chciało produkować coś, czego nikt nie ma. Tak było z Trynitronami, kiedy to między TV Sony i resztą świata była nie tyle różnieca, co przepaść. Były telewizory Sony długo, długo nic a potem cały tłum przeróżnych firm.
Ten czas minął. Każda rzecz wymyślana przez Sony idzie jedną z dwóch ścieżek.

Albo jest to totalna innowacja - ta ścieżka zwykle kończy w malinach, albo totalne dziadostwo - i to o dziwo się dobrze sprzedaje. Kiedyś w głównym serwisie Sony w Polsce na pytanie dlaczego w tzw. kinie domowym te kabelki są takie (za)cienkie, pracownik odpowiedział szczerze: bo to się i tak sprzeda - bo to jest Sony.

Ta firma ma taki sposób produkowania rzeczy, które nie są innowacją: wszystko jest na najwyższym poziomie i jedna rzecz skopana. Specjanie i z rozmysłem. Dlaczego? No bo tak ;) Jest świetna obudowa, na prawdę ergonomiczne przyciski, super dobry obiektyw (Zeiss), ładne dziewczyny na zdjęciach w reklamie, pudełko i cena odpowiednio wysoka.
Taki tylko mały w sumie problem - ten aparat (typ zachowam dla siebie) daje taki szum na zdjęciach, że gdyby nie magiczne cztery litery nazwy, NIKT by tego nie kupił.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że innowacyjny telewizor O LED nie tak szybko znajdzie się na ścieżce #2 i też, że nie skończy w malinach. Czego mu na prawdę szczerze życzę, mając w pamięci dokonałe telewizory Trynitron, które bez jakichkolwiek zmian w jakości obrazu działały 20 lat i dłużej.
 
Ostatnia edycja:

Hawkmoon

New member
taaaak... tylko OLED to nie jest wymysł Sony chyba... jeżeli już to oni się pierwsi zdecydowali na wprowadzenie go na rynek masowej produkcji... ale tv o takich wymiarach chyba nie będzie miał jednak większego zastosowania... swoją droga to ja bardziej czekam na ekrany elastyczne (na przykład zwijane) bo właśnie to jest największą potęgą OLED - koniec z tradycyjnym kształtem... ale do tego to jeszcze droga daaaaalekaaa...
 

Gatekeeper

New member
o ile się nie mylę OLED to chyba wymysł KODAKA....inna sprawa że pierwszym urządzeniem na świecie wykorzystującym panel OLED był palmtop właśnie firmy SONY
 

tkirmuc

New member
XEL-1 do zobaczenia w Arkadii

Można zobaczyć to cudo na własne oczy na głównym stoisku reklamowym Sony, przy wejściu głównym do marketu Arkadia w Warszawie. Wystawka jest do soboty.
XEL-1 robi WIELKIE wrażenie, chociaż to maleństwo ma tylko 11". Wszystkie LCD i większość plazm wysiada. Niestety, rozmiar i cena sprawiają, że na razie jest to produkt niszowy dla bogatych gadżeciarzy. Mam jednak nadzieję, że Sony, Toshiba i inni ostro się zaangażują w tę znacznie lepszą technologię i na EURO2012 kupię sobię 32" OLED-TV za ludzkie pieniądze :)
 

pedro1

New member
scott napisał:
................
........................
Jest świetna obudowa, na prawdę ergonomiczne przyciski, super dobry obiektyw (Zeiss), ładne dziewczyny na zdjęciach w reklamie, pudełko i cena odpowiednio wysoka.
Taki tylko mały w sumie problem - ten aparat (typ zachowam dla siebie) daje taki szum na zdjęciach, że gdyby nie magiczne cztery litery nazwy, NIKT by tego nie kupił.
.

A ja mam aparat kompaktowy Sony ( właściwie moja druga połowa, był to prezent :) ) i jestem bardzo zadowolony, najwyższy model obecnie wycofany z produkcji ( szumy na poziomie lustrzanek ), tylko dziwię się dlaczego przestali produkować, choć popyt na nie był, aparat dostał wiele wyróżnień i nagród, internauci też wysoko oceniali ten model.

A firma jak to Sony wycofała coś co było dobre z rynku,
pojąć tego nie mogę ( ktoś napisze cena, a akurat cena była adekwatna do jakości i popyt na produkt był. Ja zakupiłem swój aparat w grudniu ub.r. w Fotojoker.

Dwa tygodnie przed zakupem dostali nie pamiętam dokładnie, ale coś około 10szt. zeszły w kilka dni, ja w tym czasie zdecydowałem się zakupić ten aparat, idę do sprzedawcy i się pytam , czy będą :?: , a sprzedawca , że raczej nie bo słabo się sprzedają.
Wynik 10szt w kilka dni to słaby wynik:hmm: , całe szczęście , że przed gwiazdką była na nie promocja i dostali kilkanaście szt. ,
tego samego dnia pod koniec zostało tylko kilka.
Jak widać zapotrzebowanie na produkt było, tylko dlaczego sprzedawcy walą takie teksty :?: :x

Podobnie jest np. z plazmami Pioneera w MM, niby drogo i nie zamawiają ,
a jak się pojawią to długo nie goszczą u nich.

Więc następnym razem nie zdziwię się, jak któregoś dnia wycofają np. oled-y z rynku.

Ja już tego rynku nie potrafię zrozumieć.
Niby popytu nie ma, a jest, a jakość dziś w sprzedaży ma małe znaczenie,
prawie wszędzie wciskają produkty niższej klasy.

Z oled-ami może być podobnie, produkt dobry, a sprzedawcy będą wymuszali na klientach swoją "wizję" produktów.

Oby tak nie było.

Pzdr
 
Do góry