Nokia Streaming Box 8000

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Znajomy poprosił mnie o znalezienie mu urządzenia, które poprawi działanie jego już mającego kilka lat odbiornika tv 4K Samsunga, w którym Smart TV już się nie aktualizuje, działa wolno, zawiesza się… Problemy znane i powszechne, a odbiornik z dobrą matrycą może posłużyć jeszcze kilka lat. Znajomy chciał mieć dostęp do serwisów streamingowych, z odtwarzaniem materiałów 4K, przede wszystkim oczywiście Netflix, oraz możliwość odtwarzania multimediów z zewnętrznego dysku USB. Miało być oczywiście tanio i dobrze.

Moją pierwszą myślą był najpopularniejszy chyba u nas Xiaomi Mi TV Box S (notabene już nie taki tani, bo ceny ostatnio podskoczyły), ale ponieważ dawno nie przyglądałem się rynkowi tego rodzaju urządzeń, postanowiłem trochę poszperać.
Okazuje się, że pojawiło się ostatnio sporo boxów, które są wyposażone w Android TV, Chromecast, są certyfikowane przez Google i Netfiksa (certyfikacja przez Google nie jest jednoznaczna z działaniem Netfliksa w 4K HDR), mają piloty z głosową obsługą przy pomocy Asystenta itp. Do znanych już jak m.in. Nvidia Shield, Apple TV (za wysoka cena), wspomniany box Xiaomi, Xiaomi Stick (niestety tylko FHD i bez możliwości podłączenia zewnętrznego źródła), Google TV Chromecast 4, Amazon Fire Stick i Cube dołączyło sporo innych.

Na rynku mamy m.in. dostępne następujące boxy i sticki (wszystkie mają DRM Widevine L1): MECOOL KM2, Strong Leap-S1 Android-TV Box, Leyf 4K TV BOX, BLAUPUNKT Android TV Stick A-Stream, BLAUPUNKT Android TV Box B-Stream, Dynalink Android TV Box, TiVo Stream 4K, EKO 4K Ultra HD, Homatics Dongle Q Android TV, Roku Premiere, Roku Ultra, AirTV All-In-One, Anker Nebula 4K Streaming Dongle, Ematic Jetstream TV Box, Haier Dongle Matrix, Google Nexus Player – to tylko te bardziej popularne. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to pełna lista jest tutaj: https://www.androidtv-guide.com/streaming-gaming/netflix-amazon-atv-certified/

Mój wybór, z uwagi na funkcjonalność i cenę, padł na box Nokia Streaming Box 8000 – Amazon obniżył cenę do 249 zł (z 99 dolarów US początkowo). W największym skrócie to taki Xiaomi Mi S, tylko z mocniejszym procesorem Amlogic s905x3, większym (trochę za dużym) pilotem z klawiaturą numeryczną i podświetleniem (BT i IR w jednym), złączem LAN i złączem USB C (ładowanie zewnętrznych urządzeń - nie wiem po co) – to podstawowe różnice.

Specyfikacja przedstawia się następująco: SoC: Amlogic S905X3 Quad Core 4x ARM-A55 @ 1.5GHz (64bit) / GPU Mali-G31 MP2 / 12nm. System: Android TV 10 (32bit). RAM, 2GB RAM / 8GB eMMC / Wifi ac + Bluetooth. Porty: HDMI 2.1 / USB 3.0 / USB 3.0 Type-C. AV out, SPDIF port, Ethernet 10/100, 4K@60fps HDMI 2.0 video output.
Pudełeczko jest małe, estetyczne, łatwo można schować za telewizorem, ale z wielkością pilota przesadzono. Na szczęście w moim tv Samsunga dało się do obsługi Nokii skonfigurować pilota od telewizora. Oczywiście, gdy chcemy używać poleceń głosowanych i dedykowanych przycisków do uruchamiania serwisów streamingowych to bez tego „olbrzyma” się nie obejdzie. Albo możemy wykorzystać innego pilota radiowego, co będzie pewnego problemem, bo mamy tylko jedno złącze USB i wówczas nie będziemy mogli podłączyć zewnętrznego źródła. Więc sensowną alternatywą byłby mniejszy pilot USB z obsługą głosową.

Urządzenie sprawuje się dobrze, bez problemu instalują się i działają dodatkowe serwisy streamingowe (Apple TV, Polsat Box, HBO GO, Player, CDA PL, TVP VOD), dobrze spisuje się VPN (w moim przypadku Fastest VPN), gdy chcemy pokombinować z innymi serwisami streamingowymi. Również w roli odtwarzacza plików multimedialnych pudełko zdaje egzamin i nie miałem problemu z żadnymi plikami, oprócz AV1.
Odtwarzałem z MX Playera Pro i KODI 18.9 Leia.

Irytował mnie trochę fakt, że urządzenia nie można całkowicie wyłączyć, a tylko wprowadzić w standby, z minimalnym poborem mocy. Może trzeba coś pokombinować, ale nie miałem czasu.
Jeżeli chodzi o dźwięk to korzystałem tylko z soundbara Philipsa, więc niewiele mogę napisać, ale odsyłam do obszernego testu różnych parametrów tutaj: https://androidpctv.com/review-nokia-streaming-box-8000-opinion/

Moim zdaniem:
Biorąc pod uwagę, iż to najtańszy obecnie na rynku box 4K HDR certyfikowany przez Google i Netflix, jako przystawka Smart TV i odtwarzacz plików multimedialnych jest zdecydowanie trafionym zakupem.

Mankamenty:
Zablokowany bootloader.
Tylko Nokia OTA upgrade. Gdybyśmy chcieli znaleźć firmware w formie pliku IMG to nadaremno. Może jakaś społeczność na forum powstanie ktoś coś wymyśli…
Tylko Ethernet 10/100.
Klatkowanie i opóźnienie głosu przy odtwarzaniu materiałów kodowanych AV 1.
Duży pilot.
Brak możliwości całkowitego wyłączania, tylko standby.
 

Attachments

  • nokia.jpg
    nokia.jpg
    299,3 KB · Wyś: 151
  • nokia1.jpg
    nokia1.jpg
    29,3 KB · Wyś: 131

mat74

Well-known member
Bez reklam
Kilka pytań:
Co z Atmosem w aplikacjach streamingowych?
Co z DV w tych aplikacjach?
Czy można zainstalować zmodyfikowana wersję Kodi odtwarzająca DV z MKV?

I pytanie nie dotyczące nocą-jak Ci działa ten Fastest VPN ,bo opinie w necie są różne?
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Kilka pytań:
Co z Atmosem w aplikacjach streamingowych?
X
I pytanie nie dotyczące nocą-jak Ci działa ten Fastest VPN ,bo opinie w necie są różne?

Jak wcześniej napisałem: jeżeli chodzi o dźwięk to korzystałem przy zapoznawaniu się ze skrzynką tylko z soundbara Philipsa, kolega korzysta z jeszcze prostszego, więc nie wchodziłem w tematykę głębiej. Odsyłam do obszernego testu różnych parametrów tutaj:

https://androidpctv.com/review-nokia-streaming-box-8000-opinion/

Co do Fastest VPN. Działa przyzwoicie, ale szerzej, w przypadku streamingu, dopiero zacznę używać (Disney+, Peacock, Hulu), podobnie Real Debrid itp. Na razie bez problemu wszedłem na swoje konto Prime Video, gdzie od razu było do dyspozycji więcej materiałów, m.in. trochę starszych amerykańskich filmów (lata dziewięćdziesiąte i wczesne dwutysięczne) oraz od cholery produkcji indyjskich - nie wiem dlaczego. Wszedłem również na konto Prime moich amerykańskich znajomych i bez problemu była pełna zawartość, podobnie z Hulu. Testowałem też VPN na torrentach - znacząco wolniej (mam gigabitowe łącze w domu), ale bez wielkiego szoku. Nie ma ograniczenia przepustowości. Nie wiem, czego w opiniach w sieci użytkownicy chcieli od wsparcia Fastest VPN, ale zadawałem dwukrotnie pytanie i po dwóch i trzech godzinach otrzymałem wyczerpującą odpowiedź.
 
  • Like
Reactions: GBH

kola01

Well-known member
Bez reklam
Nie znam żadnego smart boxa czy sticka na Android TV, który by się całkowicie wyłączał, tzn, znam: Nvidię Shield TV (jest taka dodatkowa opcja w menu) ale po takim wyłączeniu Nvidii nie da się już jej włączyć pilotem i jedyna opcja to wyjąć i włożyć z powrotem do gniazdka zasilacz Nvidii (o czym jest stosowny komunikat na ekranie przed akceptacją pełnego wyłączenia).
Te urządzenia po prostu muszą cały czas działać, muszą mieć uruchomiony system, muszą mieć aktywny bluetooth w trybie nasłuchu pilota itp. Dzięki temu działają od razu po wciśnięciu przycisku na pilocie czy wybudzeniu przez HDMI i to jest bardzo duża zaleta. Nie chciałbym wcale czekać po kilkadziesiąt sekund po każdym włączeniu aż system się załaduje, połączy z siecią WiFi i zwolni procesy a ten niewielki prąd jaki pobierają w trybie uśpienia to groszowa sprawa nie warta zaprzątania sobie głowy.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Jak wcześniej napisałem: jeżeli chodzi o dźwięk to korzystałem przy zapoznawaniu się ze skrzynką tylko z soundbara Philipsa, kolega korzysta z jeszcze prostszego, więc nie wchodziłem w tematykę głębiej. Odsyłam do obszernego testu różnych parametrów tutaj:

https://androidpctv.com/review-nokia-streaming-box-8000-opinion/

Dzwięk , dzwiekiem chociaż z tej linkowanej recki nie bardzo mozna sie dowiedziec czy Atmos działa dla platform streamingowych.Niby urzadzenie potrafi go przesłać ale tabela mówi że dla Disney+ nie ma Atmosa, Apple jest nieuwzgledniony a Netflix i Amazon wymagaja jakies modyfikowanej apki.
W dodatku ten sprzęt nie obsługuje Dolby Vision ! Więc to własciwie skresla go na wstępie.Trudno w takim razie mówic by mógł z czymkolwiek konkurować,no chyba ,że z boxem Canal+ :D.

Wracając do Fastest VPN - mozesz sprawdzic jaki masz procentowy spadek prędkosci po połaczeniu z serwerem w Polsce i czy są jakieś serwery przeznaczone typowo do streamingu ?
Mozna teraz kupić subskrycję lifetime za kilkanaście dolców, jestem więc ciekaw jak to dział bo myślę czy za te parę groszy nie wziąc go jako backup.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Wracając do Fastest VPN - mozesz sprawdzic jaki masz procentowy spadek prędkosci po połaczeniu z serwerem w Polsce i czy są jakieś serwery przeznaczone typowo do streamingu ?

W przypadku wybrania serwera w Polsce spadek jest niezauważalny (1-2 proc), w przypadku innych serwerów jest różnie - brytyjskie około 8-10 proc, USA nawet do 50 proc, turecki 70 proc.. Trzeba testować i zanotować najszybsze.
Tak są dedykowane serwery do streamingu - USA Streaming i GB Streaming w aplikacji androidowej. Z dużo nie testowałem z braku czasu (może w święta?), ale nie działa Disney+, HBO MAX informuje, że coś nie tak jest z kontem (czyżby brał dane z HBO GO? Może trzeba odinstalować?), Peacock działa na przeglądarce pod Windowsem, działa Starz, Prime Video, Hulu. Jak się więcej pobawię to dam znać.

Kupiłem tę subskrypcję lifetime, bo koszt żaden a czasem się przyda.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Pierwszy z brzegu - Ferguson FBOX ATV.

Fergusona faktycznie nie miałem w rękach.
Wyłączał się i włączał, jak Windows, tzn. trzeba było czekać na jedno i drugie?
Naprawdę chciałbyś tak, zamiast pyk i od razu jest?
Weź poprawkę, że nawet w stanie pełnego wyłączenia (o ile faktycznie takie było) i tak pobierał prąd z gniazdka, tylko może ze 2 W mniej.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Fergusona faktycznie nie miałem w rękach.
Wyłączał się i włączał, jak Windows, tzn. trzeba było czekać na jedno i drugie?
Naprawdę chciałbyś tak, zamiast pyk i od razu jest?
Weź poprawkę, że nawet w stanie pełnego wyłączenia (o ile faktycznie takie było) i tak pobierał prąd z gniazdka, tylko może ze 2 W mniej.

Fergusona używa żona, sprawdziłem - ok 30 sekund trwa pełny start.
Gdy mówię o pełnym wyłączaniu to chodzi mi o zewnętrzny dysk USB - w stand by cały czas jest zasilany, dioda świeci, de facto dysk pracuje, co nie jest dla niego zbyt zdrowe.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
To trzeba było mówić, że chodzi Ci tylko o HDD. W mojej Nvidii na Android TV, w menu się ustawia, czy porty mają być zasilane cały czas czy mają się wyłączać po uśpieniu boxa.
 

sibelio

New member
No cóż, Nokia to jednak nie Nvida Shield... :(

Cześć,
Zakupiłem nową Nokię właśnie (m.in czytając ten wątek, ale nie tylko). Podłączyłem i... wielka lipa :(
Mam dwa problemy z tym urządzeniem, nie wiem czy się z tym Ty lub ktokolwiek inny spotkałeś, ale:

1. Obraz jest jakiś dziwny - menu wygląda tak jakbyście zdjęcie wyostrzyli na max, czasem wygląda jakby tam było mega ziarno podobne do fotografii na iso 6400, jak jest białe tło albo lepiej lekko szare to całość wygląda jakby lekko smużyła / ekran był potarty papierem ściernym. Nie chcę tutaj dawać fotek z telefony bo wiadomo jak jedno z drugim gra a i nie wiem czy to byłoby widoczne. Krawędzie i proste linie są poszarpane. Niby jest ok jak leci, ale cały czas przeszkadza. O ile na normalnych filmach to gdzieś jeszcze ujdzie, tak na kreskówkach wygląda to bardzo słabo. Generalnie źle to się ogląda, i chyba kupię Mi Stick 4K zamiast tego.

2. Kabel optyczny włożony do Nokii nie przesyła dźwięku do amplitunera.

Od razu czyszcząc sprawę:
1. TV Sony KDL 60W605 1080
2. Sprawdzane na dwóch różnych portach HDMI i dwóch różnych kablach HDMI - zawsze ten sam efekt
3. Porównanie mam bo puszczam sobie filmy HD z dysku albo Netflixa
4. Kabel optyczny mam sprawny (sprawdzony w innym urządzeniu)
5. Opcje HDR w Nokii wyłączone, dźwięk nie zmieniony (swoją drogą opcji tam tyle co kot napłakał)
6. Bawiłem się opcjami rozdzielczości 1080 oraz odświeżania, było tylko gorzej.


Jest jakaś rada na to, czy po prostu oddać i kupić Sticka / Chromecast?
 

sibelio

New member
Wpis dotyczy filmów z zewnętrznego HDD czy też platform streamingowych?


Platfo streamingowych, ale taki sam efekt mam nawet jak chodzę po menu urządzenia :/

Zastanawiam się czy jest jeszcze jakieś ustawienie które pominąłem czy to się nie dogaduje z moim tv (to obstawiam najbardziej) albo jest walnięte po prostu
 

Slade00

New member
Jesteście w stanie sparować pilota dołączonego do Nokia Boxa z TV? Mam na myśli możliwość poogłaszania i wyłączania TV za pomocą pilota z Boxa. W Boxie od Playa taka konfiguracja była na starcie, tutaj nie widzę takiej opcji
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Platfo streamingowych, ale taki sam efekt mam nawet jak chodzę po menu urządzenia :/

Zastanawiam się czy jest jeszcze jakieś ustawienie które pominąłem czy to się nie dogaduje z moim tv (to obstawiam najbardziej) albo jest walnięte po prostu

W przypadku platform streamingowych może być to kwestia połączenia internetowego. Musisz podać więcej szczegółów - ile magabitów od operatora, box przez WiFi czy kabel. Sprawdź też w ustawieniach opcje ekranu - być może został wybrany za niski parametr i to tłumaczyłoby problemu z niską rozdzielczością menu. Jeżeli masz tv FHD wybierz 1080p 60 Hz.
 

Reges

New member
Witam, kupiłem streamer Nokia 8000.
Podłączyłem go do telewizora przez HDMI i chciałem wyprowadzić dźwięk do wzmacniacza stereo przez wyjście 3,5 Jack AV. Próbowałem różnych ustawień, ale dźwięk nie działa.
Działa tylko po odłączeniu kabla HDMI. Kiedy podłączam go z powrotem, wzmacniacz wycina dźwięk. To samo z wyjścia cyfrowego przez przetwornik. Czy ktoś zna rozwiązanie?
Dziękuję.
 

Epidian

Member
Byłem zadowolony z tego boxa aż do momentu kiedy pojawił się u mnie telewizor 4K.
Mimo że to kilkuletni już Samsung ze smartem działa na nim Netflix i Prime Video w rozdzielczości 4K.
Natomiast Nokia odtwarza tylko Youtube w 4K. Platformy takie jak Netflix, Prime Video i Disney działają w rozdzielczości 1920x1080 a HBO Max tylko 960x544.
Podobno box ma odpowiednie certyfikaty a jednak 4K nie działa. Zgubił je gdzieś po czasie, czy też od początku ich nie miał? Albo może u mnie to nie działa z jakiegoś innego powodu?
 

Maciejjo1980

New member
A ja mam pytanie odnośnie pilota do tego boxa. Czy to, że posiada on numeryczną klawiaturę tak jak w tradycyjnych pilotach tv, to czy to w jakiś sposób pozwala np numerować programy w telewizji internetowej typu WP pilot itp?
 
Do góry