Niskobudżetowy pokój do projekcji - wasze opinie

ms89

Member
Witam, zamierzam wyremontować sobie pokój i obsadzić w nim projektor dlatego mam kilka pytań proszę o opinie.
1. Projektor który wybrałem to benq w1070, zamierzam wyświetlać w nim filmy przez laptopa w którym mam odtwarzacz blu-ray i podłączenie do głośników z kina domowego. Czy to dobry pomysł? Nie stracę znacznie jakości obrazu czy dźwięku przez to? czy lepiej kupić amplituner z kinem domowym?
2. w jakiej odległości najlepiej umieścić projektor w pokoju 5,7m x 3,8m żeby cieszyć się jak najlepsza jakością? Widziałem kalkulatory ale jakoś nie potrafię się nimi obsłużyć :/
3. Kolor ściany na które będzie rzut z projektora? ostatnio czytałem artykuł ze najlepszy obraz z projektora otrzymam jeśli ściany sąsiadujące z ścianą projekcji będą miały kolory wytłumione i jak najbardziej ciemne, (tu ciekawostka) a ściana projekcji nieco szara, ile w tym prawdy? Podjąłem decyzje nie będę używał ekranu do projekcji (chyba że jest to naprawdę znaczącą różnica w jakości obrazu) ani farby(koszt farby ponad 2 tys).

Każda opinia oraz krytyka mile widziana :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Ad.1
Moim zdaniem lepsze, a przede wszystkim wygodniejsze jest rozwiązanie klasyczne z Blu-ray, amplitunerem i głośnikami (od 2.0 do 5.1). Do amplitunera możesz podłączyć inne źródła, np. tuner sat, odtwarzacz multimedialny i właśnie komputer. Nie wiem, jakiej jakości dźwięku oczekujesz - komputerowe głośniki mają swoje ograniczenia ;). Łatwiejsze będzie odtwarzanie filmów 3D - potrzebne będą player Blu-ray 3D i ampli z wejściami/wyjściami HDMI1.4 i dobre kable HDMI.

Ad.2
Mam nadzieję, że nie chcesz mieć ekranu szerokości 3.7 m na krótszej ścianie, "bo się zmieści" :).
Właściwy byłby ekran 110"-120" przy odległości oglądania 3.8-4.3 m. Pozostanie jeszcze sporo miejsca do tylnej ściany i na głośniki.
Zaleca się, żeby odległość montażu rzutnika wpadała w środku zakresu zoomu obiektywu - zwykle jakość optyki jest wtedy najlepsza. Nie jest to jednak wielki problem w większości projektorów.
Jeżeli masz pełną dowolność miejsca montażu, zawieś BenQ W1070 3.5 m od ekranu 120". Montaż na tylnej ścianie wykluczony - ekran miałby ponad 3.5 m szerokości.

Ad.3
Kolor ściany z ekranem oczywiście najlepiej czarny - jak wszystkie inne powierzchnie w kinie domowym. Jasne ściany odbijają światło w kierunku ekranu zmniejszając kontrast obrazu. Kontrast ANSI mierzony na 16-polowej czarno-białej szachownicy nie przekracza...50:1 - słownie pięćdziesiąt do jednego!!! Dlatego kina są w ciemnych kolorach, nie chodzi o lobby producentów czarnych materiałów :).
Naprawdę dobry ekran ramowy, np. Adeo Plano 250 można kupić za 1600 zł. Inne rozwiązania to kompromis i ryzyko. Tymczasowo można pomalować ścianę/płytę MDF zwykłą farbą do ścian - istnieją nawet specjalne neutralne mieszanki, bo "biała" farba ze sklepu silnie zaniebieszcza obraz. Farby ScreenGoo są bardzo dobre, ale w naszych warunkach absurdalnie drogie.

Pozdrawiam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Podjąłem decyzje nie będę używał ekranu do projekcji (chyba że jest to naprawdę znaczącą różnica w jakości obrazu) ani farby(koszt farby ponad 2 tys).

Zrobisz największe głupstwo, jeżeli nie zainwestujesz w ekran. Różnica w jakości w stosunku do zwykłej ściany - KOLOSALNA...
 

ms89

Member
Ad.1
Moim zdaniem lepsze, a przede wszystkim wygodniejsze jest rozwiązanie klasyczne z Blu-ray, amplitunerem i głośnikami (od 2.0 do 5.1). Do amplitunera możesz podłączyć inne źródła, np. tuner sat, odtwarzacz multimedialny i właśnie komputer. Nie wiem, jakiej jakości dźwięku oczekujesz - komputerowe głośniki mają swoje ograniczenia . Łatwiejsze będzie odtwarzanie filmów 3D - potrzebne będą player Blu-ray 3D i ampli z wejściami/wyjściami HDMI1.4 i dobre kable HDMI.

Ad.2
Mam nadzieję, że nie chcesz mieć ekranu szerokości 3.7 m na krótszej ścianie, "bo się zmieści" .
Właściwy byłby ekran 110"-120" przy odległości oglądania 3.8-4.3 m. Pozostanie jeszcze sporo miejsca do tylnej ściany i na głośniki.
Zaleca się, żeby odległość montażu rzutnika wpadała w środku zakresu zoomu obiektywu - zwykle jakość optyki jest wtedy najlepsza. Nie jest to jednak wielki problem w większości projektorów.
Jeżeli masz pełną dowolność miejsca montażu, zawieś BenQ W1070 3.5 m od ekranu 120". Montaż na tylnej ścianie wykluczony - ekran miałby ponad 3.5 m szerokości.

Ad.3
Kolor ściany z ekranem oczywiście najlepiej czarny - jak wszystkie inne powierzchnie w kinie domowym. Jasne ściany odbijają światło w kierunku ekranu zmniejszając kontrast obrazu. Kontrast ANSI mierzony na 16-polowej czarno-białej szachownicy nie przekracza...50:1 - słownie pięćdziesiąt do jednego!!! Dlatego kina są w ciemnych kolorach, nie chodzi o lobby producentów czarnych materiałów .
Naprawdę dobry ekran ramowy, np. Adeo Plano 250 można kupić za 1600 zł. Inne rozwiązania to kompromis i ryzyko. Tymczasowo można pomalować ścianę/płytę MDF zwykłą farbą do ścian - istnieją nawet specjalne neutralne mieszanki, bo "biała" farba ze sklepu silnie zaniebieszcza obraz. Farby ScreenGoo są bardzo dobre, ale w naszych warunkach absurdalnie drogie.

Pozdrawiam.

Ad. 1
Racja, w takim razie wpierw kupie głośniki i dozbieram pieniędzy na amplituner i blu-ray.

Ad. 2
Oczywiście nie będę robił ekrany na cala długość ściany, Chciałem tak mniej więcej z 70cm od ścian zostawić :) to wlasnie będzie tak mniej więcej 120" myślę że to w zupełności wystarczy i nie trzeba bedzie machac glowa na boki przy czytaniu napisów :)

Zaleca się, żeby odległość montażu rzutnika wpadała w środku zakresu zoomu obiektywu

Trochę nie rozumiem, mam nadzieje że nie chodzi o to żeby projektor był mocowany idealnie na wprost ekranu?

Ad. 3
Nie mogę niestety pomalować całego pokoju na czarno bo pokój ma slużyć nie tylko do projekcji ale tez użytku codziennego. Właśnie będę zamierzał pomalować ściany zwykłą matową farba do ścian w odcieniach szarości.

Tymczasowo można pomalować ścianę/płytę MDF zwykłą farbą do ścian - istnieją nawet specjalne neutralne mieszanki, bo "biała" farba ze sklepu silnie zaniebieszcza obraz.

Chętnie bym skorzystał z tych specjalnie naturalnych mieszanek tylko jak ją odróżnić od zwykłych ściennych farb o dużym współczynniku odbicia? A w przyszłości oczywiście ekran :)
 

Alkor

New member
Bez reklam
Czyli jednak głośniki komputerowe na początek?:?
A ja myślałem raczej o Magnatach 653/673/655 lub Indiana Line Tesi. Ale to później.

BenQ W1070 jest bardzo jasnym projektorem i bez problemów oświetliłby ekran 130", ale może to już lekka przesada. Wówczas widz siedziałby w odległości około 4.5 m - mnie osobiście taka zależność odpowiada najlepiej i nie mam problemów z głową ani oczami podczas czytania napisów :).
A co byś powiedział na ekran 130" i odległość oglądania...2.8 m, a to zapewnić może za jakieś 10(?) lat standard 4K - czyli 3840X2160 pikseli w ruchu!

Większość rzutników posiada obiektyw zmiennoogniskowy, którym regulujemy wielkość obrazu. Przy montażu ważny jest współczynnik projekcji, tj. stosunek odległości projektora do szerokości ekranu - angielski skrót TR. Dla W1070 współczynnik TR wynosi 1.1-1.5 i stąd średnia 1.3, czyli środek zakresu zoomu.
Absolutnie BenQ W1070 musi być zamontowany idealnie na wprost ekranu i do tego dokładnie prostopadle do niego - inaczej obraz będzie trapezem, a nie prostokątem. W kinie domowym nie należy używać regulacji trapezu, nawet jeżeli rzutnik ją posiada. Ten projektor nie posiada Lens Shiftu poziomego, pionowy jest symboliczny. Musisz zobaczyć w instrukcji, jak można go zamontować - wyświetla obraz lekko w dół przy montażu sufitowym, a od tego m.in. zależy długość wieszaka.
Przecież to wszystko jest takie proste ;).

Pozdrawiam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Jeżeli BenQ ma throw ratio od 1,15 do 1,5 to oznacza, że z odległości 3,0 m uzyskamy obraz o szerokości od 2,60 m do 2,0 m (bowiem dzielimy odległość projekcji przez skrajne parametry współczynnika rzutu).
Więc uwaga - z tej odległości (3,0 m) dla tego modelu nie uzyskamy obrazu ani o szerokości 2,5 m, ani o szerokości 3,0 m.

Widać z tego, że to projektor krótkoogniskowy. Przy okazji lekki i mały gabarytowo, więc łatwy do montażu. Bardzo udany model, jeżeli to co piszą o jego obrazie na zagranicznych serwisach jest prawdą.

Zakres zoom wyznaczają ZAWSZE skrajne wartości throw ratio. Czyli zoom tego projektora wynosi 1:1,30 (bowiem 1,5/1,15=1,304).

ISTOTNE, aby przy wyborze projektora zawsze uwzględniać throw ratio, a nie na zoom!!! Bo dwa projektory mogą mieć ten sam zooom (np. 1:2), ale inne współczynniki rzutu (np. 1:1 do 1:2 oraz 1:1,5 i 1:3)!!!
Tym samym przyjmująć odległość projekcji 3,0 m z pierwszego uzyskamy obraz o szer. od 3,0 m do 1,50 m. A z drugiego obraz o szer. od 2,0 m do 1,0 m.

Inną ważna sprawą jest ustalenie zakresu możliwości lens shiftu, jeżeli projektor ją oczywiście posiada. Oraz jak wyświetla obraz w położeniu neutralnym lens shiftu.
Należy pamiętać, że z reguły projektory bez lens shiftu świecą do góry (odwrócone do góry nogami oczywiście w dół), najczęściej tak, że dolna krawędź obrazu wypada na wysokości obiektywu.
Z regułu projektory z lens shiftem świecą na wprost.
 
Ostatnia edycja:

ms89

Member
Nie komputerowe tylko głośniki z kina domowego.

Ja też lubie duzy ekran bo przeciez po to montouje projektor, 130" to ciut przy duzo poniewaz bardziej od duzego ekranu lubie super obraz :) 130" i odleglosc 2.8m musiałbym to zobaczyc na własne oczy i wtedy stwierdzilbym czy mi to odpowiada.

Większość rzutników posiada obiektyw zmiennoogniskowy, którym regulujemy wielkość obrazu. Przy montażu ważny jest współczynnik projekcji, tj. stosunek odległości projektora do szerokości ekranu - angielski skrót TR. Dla W1070 współczynnik TR wynosi 1.1-1.5 i stąd średnia 1.3, czyli środek zakresu zoomu.
Absolutnie BenQ W1070 musi być zamontowany idealnie na wprost ekranu i do tego dokładnie prostopadle do niego - inaczej obraz będzie trapezem, a nie prostokątem. W kinie domowym nie należy używać regulacji trapezu, nawet jeżeli rzutnik ją posiada. Ten projektor nie posiada Lens Shiftu poziomego, pionowy jest symboliczny. Musisz zobaczyć w instrukcji, jak można go zamontować - wyświetla obraz lekko w dół przy montażu sufitowym, a od tego m.in. zależy długość wieszaka.
Przecież to wszystko jest takie proste .

Pozdrawiam.

Jeżeli BenQ ma throw ratio od 1,15 do 1,5 to oznacza, że z odległości 3,0 m uzyskamy obraz o szerokości od 2,60 m do 2,0 m (bowiem dzielimy odległość projekcji przez skrajne parametry współczynnika rzutu).
Więc uwaga - z tej odległości (3,0 m) dla tego modelu nie uzyskamy obrazu ani o szerokości 2,5 m, ani o szerokości 3,0 m.

Widać z tego, że to projektor krótkoogniskowy. Przy okazji lekki i mały gabarytowo, więc łatwy do montażu. Bardzo udany model, jeżeli to co piszą o jego obrazie na zagranicznych serwisach jest prawdą.

Zakres zoom wyznaczają ZAWSZE skrajne wartości throw ratio. Czyli zoom tego projektora wynosi 1:1,30 (bowiem 1,5/1,15=1,304).

ISTOTNE, aby przy wyborze projektora zawsze uwzględniać throw ratio, a nie na zoom!!! Bo dwa projektory mogą mieć ten sam zooom (np. 1:2), ale inne współczynniki rzutu (np. 1:1 do 1:2 oraz 1:1,5 i 1:3)!!!
Tym samym przyjmująć odległość projekcji 3,0 m z pierwszego uzyskamy obraz o szer. od 3,0 m do 1,50 m. A z drugiego obraz o szer. od 2,0 m do 1,0 m.

Inną ważna sprawą jest ustalenie zakresu możliwości lens shiftu, jeżeli projektor ją oczywiście posiada. Oraz jak wyświetla obraz w położeniu neutralnym lens shiftu.
Należy pamiętać, że z reguły projektory bez lens shiftu świecą do góry (odwrócone do góry nogami oczywiście w dół), najczęściej tak, że dolna krawędź obrazu wypada na wysokości obiektywu.
Z regułu projektory z lens shiftem świecą na wprost.

Dla przeciętnego zjadacza chleba (czyt. ja) który chce mieć własne kino w domu te wszystkie parametry są trudne do zrozumienia i w tej chwili stoję pod ścianą bo do jutra muszę podać w jakiej mniej więcej odległości od ekranu ma wisieć projektor na suficie żeby rozłożyć kable zasilające projektor i ewentualnie kable do kina domowego żeby to miało jakiś wygląd moglibyście napisać jaka to byłaby odległość z dobrym kontrastem i ekranem dopasowanym do mojej ściany czyli 378 długości? to jest kawal ściany myślałem żeby zrobić ekran nie mniejszy niż 120". Jakie kable muszą być, żeby podłączyć kino domowe(amplituner, odtwarzacz blu-ray oraz glosniki) z projektorem? Czy wystarczy dwa kable, jeden zasilajacy projektor z gniazdkiem a drugi od projektora do amplitunera?
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
Osobiście nie montowałbym ekranu większego niż 120 cali.
Przy takim erkanie i tak najmniejsza odległość do oglądania to jakieś 3,0 m.
Powyżej 120 cali będzie już odczuwalny spadek jasności obrazu, a tym samym dynamiki.
w Jakie odległości umieścić teraz projektor? Najlepiej gdyby był dla neutralnego połozęnia zoom czyli dla throw ratio 1,325.
Przekątna 120 cali daje podstawę ok. 104 cali czyli 104x2,54=264 cm.
Czyli projektor (obiektyw) powinie zostać umiezczony w odległości 2,64x1,325=3,50 m.
Trzeba jeszcze sprawdzić (najlepiej na kalkulatorach w sieci) na jakiej wysokości go umieścić.
Na pewno obiekty musi być w osi ekranu. Lens shift pionowy pozwala na pewną manipulację, tzn. obiektyw nie musi być idealnie na środku ekranu.
 

ms89

Member
Osobiście nie montowałbym ekranu większego niż 120 cali.
Przy takim erkanie i tak najmniejsza odległość do oglądania to jakieś 3,0 m.
Powyżej 120 cali będzie już odczuwalny spadek jasności obrazu, a tym samym dynamiki.
w Jakie odległości umieścić teraz projektor? Najlepiej gdyby był dla neutralnego połozęnia zoom czyli dla throw ratio 1,325.
Przekątna 120 cali daje podstawę ok. 104 cali czyli 104x2,54=264 cm.
Czyli projektor (obiektyw) powinie zostać umiezczony w odległości 2,64x1,325=3,50 m.
Trzeba jeszcze sprawdzić (najlepiej na kalkulatorach w sieci) na jakiej wysokości go umieścić.
Na pewno obiekty musi być w osi ekranu. Lens shift pionowy pozwala na pewną manipulację, tzn. obiektyw nie musi być idealnie na środku ekranu.

Dzięki Wielkie, właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem :) wysokość będę regulował z uchwytu to można zrobić później, właśnie najbardziej zależało mi na odległości żeby puścić kabel hdmi i zasilania w suficie:) Natomiast jeśli chodzi o kolor ściany na którym będzie wyświetlany ekran to zastanawiam się nad dulux acryl matt albo inną farbę matową, jak myślicie która sprawdzi się lepiej do ekranu 120"?
 
Ostatnia edycja:
Do góry