Niepłynny obraz w filmach

Darczez

New member
Witam! Mam problem, i nie jestem pewien jak zaradzić więc zwracam się do osób, które mają wiedzę na ten temat :)
Posiadam telewizor lg640s 3D, i próbowałem już oglądać filmy HD poprzez kabel HDMI podłączony do karty graficznej w komputerze. Problemy były już przy Avatarze 720p, ponieważ widziałem że obraz nie był płynny, chodzi mi o tzw. skakanie obrazu. Sam film jest nagrany w 24 klatkach ale to nie jest chyba problem. Problem tkwi w tym, że po podłączeniu TV do PC na telewizorze mam rozdzielczość full hd, ale tylko 60 HZ, mimo że sam telewizor ma 400 HZ. Czy to jest, problem i muszę kupić kabel hdmi mający 120hz(nie wiem czy są takie)? Dodam, że kiedy oglądałem tego Avatara na monitorze od kompa, to obraz był płynny i to chyba dlatego, że mam ustawione 75hz na monitorze. Czy to jest kwestia kabla czy można to inaczej rozwiązać?
Dzięki z góry za odpowiedzi :)
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Kiedyś podłączyłem swój telewizor 400 Hz Philips pod kompa przez HDMI/DVI ponieważ myślałem że gry będą płynniejsze.Niestety też w ustawieniach Windowsa było tylko max 1920/1080 w 60Hz.
Wydaje mi się że po prostu Windows nie obsługuje więcej niż 75Hz w Full hd w 2D na telewizorach czy monitorach LCD.
Obraz wydaje się jakby skakał i na większych przekątnych jest to bardziej dostrzegane.
 
Ostatnia edycja:

Prosument

New member
Skoro nie można ustawić 75 Hz ( w sumie nie wiem po co) to należy ustawić 50Hz(najlepiej 48 i wtedy film 24 klatki nie będzie skakał)i użyć programu reclock który delikatnie przyspieszy film do 25 klatek i nie będzie żadnego skakania.Cały myk polega na tym żeby odświeżanie było wielokrotnością liczby klatek.
 

Darczez

New member
A próbowałeś nagrać film na dysk i odtwarzać z usb w tv?
Próbowałem, tak Epokę Lodowcową 4 w 3D z USB i nie widziałem żadnych skoków i wszystko było płynnie, tylko że film ważył ok 5gb, tyle na pendrive wejdzie a są filmy po ok 20gb, które już będą problem, jeśli chodzi o zrzucanie na pena. Czyli co najlepiej byłoby zrobić w takej sytuacji?
 

andreas2012

New member
Witam! Mam problem, i nie jestem pewien jak zaradzić więc zwracam się do osób, które mają wiedzę na ten temat :)
Posiadam telewizor lg640s 3D, i próbowałem już oglądać filmy HD poprzez kabel HDMI podłączony do karty graficznej w komputerze. Problemy były już przy Avatarze 720p, ponieważ widziałem że obraz nie był płynny, chodzi mi o tzw. skakanie obrazu. Sam film jest nagrany w 24 klatkach ale to nie jest chyba problem. Problem tkwi w tym, że po podłączeniu TV do PC na telewizorze mam rozdzielczość full hd, ale tylko 60 HZ, mimo że sam telewizor ma 400 HZ. Czy to jest, problem i muszę kupić kabel hdmi mający 120hz(nie wiem czy są takie)? Dodam, że kiedy oglądałem tego Avatara na monitorze od kompa, to obraz był płynny i to chyba dlatego, że mam ustawione 75hz na monitorze. Czy to jest kwestia kabla czy można to inaczej rozwiązać?
Dzięki z góry za odpowiedzi :)

jak czytalem tytul watku to w myslach sobie powiedzialem pewnie LG, no coz ten typ tak ma, warto zwracac uwage ze samsung i LG to tzw przedstawiciel nowego pokolenia, duzo slabo tanio, mnie to nie dziwi ze tak sie zachowuje przy obazie tv z tego pokolenia ale dziwi mnie wciaz ze ludzie oszczedzajac 100-200zl w sprzecie na lata robia to kosztem duzo slabsej czesto jakosci obrazu (jak i awaryjnosci i ogolnie jakosci wykonania) i nie wybieraja japoncow, ale decyzje ludzi w kapitalizmie sa dla m1nie nie odgadniete
 
Ostatnia edycja:

Darczez

New member
Marka marką ale dużo nie pomogłeś bo dalej nie wiem jak oglądać płynnie filmy poprzez hdmi z komputera, z niewygodnie każdy film zrzucać na pendrive i odpalać prosto z tv żeby płynnie chodziło.
 

fazo

New member
Powinieneś trochę poczytać o odświeżaniu tv, jak są zapisane filmy, co to znaczy 200/300/400/600Hz w TV. Trochę trudno będzie ci to wytłumaczyć bo masz kolosalne braki w podstawowych sprawach.
Filmy zapisane są generalnie w 24p i 50Hz (DVD). Żeby je poprawnie odtworzyć najlepiej by było wysłać z taka samą częstotliwością do TV. I tu pojawia się problem bo nie każda karta to potrafi i nie każdy program (a jaki sprzęt masz, jakich kodeków używasz, jakiego programu tego nie wiemy). Jednak jak ustawisz 60Hz to powinno być w miarę ok, raz na jakiś czas może się zdarzyć drop klatki lub tearing. Wszystko jednak powinno iść w miarę płynnie. Inna sprawą jest judder, który na większych przekątnych wydaje się być "większy".
Jak nie chce ci się grzebać na forach to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dedykowanego odtwarzacza. Za 200-300zł będziesz miał problem z głowy.
 

Darczez

New member
Rzeczywiście braki mam w takiej wiedzy, to racja ;). Chodzi mi o ten tzw. judder tak jakby w bardziej dynamicznych scenach obraz miał czkawke. Czy wystarczy w moim przypadku kubić hdmi 1.4b czyli umożliwiające 120hz? Co do sprzętu to: nvidia geforce 560 Ti(Asus), i5 2500k, 8gb
Edit: Myślę, że wolałbym kupić już pendrive 16 bądź 32gb i zrzucić taki film(max 40min w przypadku dużej wagi), niż kupować odtwarzacz blue-ray, co wiąże się z nagrywarka nową do kompa, i płytami. Tak czy inaczej najbardziej mnie interesuję czy zmiana kabla na model wyżej wymieniony coś da.
 
Ostatnia edycja:

fazo

New member
Kabel nie ma nic do rzeczy. Film masz w 24Hz i nie jest ci potrzebne więcej (czytaj nie będzie lepiej). Filmy 3D są wyświetlane z inną częstotliwością ale robi to sam TV. Filmy z odtwarzacza dalej idą 24Hz (dwa obrazy obok siebie lub pod). Tak więc twoim problemem nie jest sprzęt, ponieważ dalej będziesz wyświetlał 24 klatki tyle że będą powtarzane kilkukrotnie. 120Hz jest akurat wielokrotnością 24 więc każda klatka zostanie wyświetlona 5x. Nie zwiększy się ich ilość i płynność. Poza tym czy twój TV potrafi przyjąć sygnał 120Hz? Szczerze wątpię. Standard to 24, 50 i 60. Cała reszta to już obróbka wewnątrz TV.
Co do juddera to jest to magia kina (dla mnie) i trzeba z nim żyć. Można ż próbować magicznych sztuczek i upłynniać obraz poprzez tworzenie klatek pośrednich (zazwyczaj robi tv). Efekt końcowy zależy od konkretnego TV i bywa z tym różnie (ja nie lubię).
 

Darczez

New member
W takim razie dlaczego w filmie, który odpalam bezpośrednio z Tv poprzez USB nie widzę żadnego, skakania itp. wszystko jest płynnie, a poprzez kabel są takie problemy?
 

fazo

New member
Masz źle skonfigurowany sprzęt/oprogramowanie. Do tego co masz źle ustawione to raczej będziesz musiał dojść sam (za pomocą google). Proponuję zacząć od usunięcia wszystkich kodeków i zainstalowania:KMP playera lub Media Playera Classic. Dodatkowo wspomnianego wcześniej Reclocka, MadVR i Haali Media Splitter. Następnie poczytać co i jak na stronach supportu.
Myślę że jak się nie znasz to łatwiej ci będzie połączyć TV z komputerem za pomocą sieci (jeżeli można). Efekt też będzie lepszy (obróbka i skalowanie TV i nie programu w komputerze).
 
Do góry