Niedrogi odtwarzacz CD (wyjście cyfrowe)

Pan_Borowik

New member
Hej,

postanowiłem w przyszłym miesiącu wymienić amplituner na wzmacniacz stereo.
Wybór padł na Marantza pm6005 (będzie grał z MA BX5).
Obecnie płyty odtwarzam z konsoli PS3, ale trochę to mało wygodne - nie ma wyświetlacza (a palić prąd na 50 calach plazmy tylko po dane utworu to mało ekonomicznie). No i PS3 szumi.
Postanowiłem więc, że warto byłoby zakupić dedykowany odtwarzacz CD.

I tu pytanie do Was - czy możecie doradzić coś niedrogiego? Wolałbym sprzęt nowy, ale jeżeli z jakiegoś powodu "używka" będzie dużo bardziej opłacalna, to rozważę.

Jakość DACa w odtwarzaczu nie ma dla mnie znaczenia, bo chciałbym odtwarzacz podłączyć złączem cyfrowym (coax) do wzmacniacza - pm6005 posiada swój własny DAC, z tego co piszą w internetach - całkiem porządny (chyba nawet ten sam co cd6005).
Nie widzę więc sensu wykosztowywania się na odtwarzacz.
Właściwie jeden mój wymóg to (jedyny słuszny) kolor - czarny.

Z góry dziękuję za sugestie.
 

Pan_Borowik

New member
Fakt, chodziło o cd6004.
Co to znaczy niedrogi? Nie wiem, bo nigdy takiego sprzętu nie kupowałem.
Załóżmy dwa przedziały cenowe - jeden do 500zł, drugi do 1000zł (chociaż nie wiem czy jest sens tyle w odtwarzacz pakować, skoro ma tylko wypluwać zera i jedynki :))
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Za 500zł pozostaje używka wybór jest duży ,w kwestii sprawności wiadomo loteria
Za 1000zł kupi nowy jest kilka propozycji - Denon ,Yamaha ,Cambridge Audio ,każdy zagra inaczej ponieważ ma inny napęd
 

Pan_Borowik

New member
Jaki wpływ ma napęd na to, co odtwarzacz poda na wyjściu cyfrowym?
Wydawało mi się, że wystarczy jak odczyta płytę bez błędów, a różnice mogą się pojawić tylko od momentu konwersji na analog, która w moim przypadku zachodziłaby już poza odtwarzaczem.
Coś przeoczyłem?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jaki wpływ ma napęd na to, co odtwarzacz poda na wyjściu cyfrowym?

Zadaniem napędu jest odczytanie płyty (czyli informacji na niej zawartych) w kodzie binarnym
Sam proces odczytu jest bardzo skomplikowany - ale tak w w najogólniejszym skrócie

Płyta CD posiada pity (wgłębienia) i landy (powierzchnie płaskie) gdzie zapisany jest dźwięk .Fizycznie za zera logiczne odpowiada pit ,za jedynki land . Płyta podczas odczytu obraca się z różną prędkością (200-500 obrotów) aby odczyt odbywał się ze stałą prędkością liniową 1,25m/s ,na dodatek w przypadku zabrudzenia bądź zarysowania część danych nie może być odczytana i musi być interpolowana ,więc aby płyta była odczytana w bezbłędny sposób wymagana jest precyzja napędu - a napęd napędowi nie jest równy .Kod binarny (czyli ciąg zer i jedynek) trafia do przetwornika C/A który zamienia wielkość cyfrową na równoważną wielkość analogową ,jeżeli sygnał cyfrowy zawiera błędy to również będzie je zawierał sygnał analogowy
 

Pan_Borowik

New member
Kolego, w audio jest tak, ze wszystko gra inaczej, nawet pomimo tego, ze cyfrowo czy nie. Naped ma istotne znacznie.
"Napęd ma istotne znaczenie, bo tak." Dzięki za rzeczową odpowiedź.

Na szczęście przemko77 rzucił trochę więcej światła na temat.

Płytę CD (technologia ~30 letnia?) bez błędów odczytać potrafi chyba raczej każdy byle napęd - po to ma bufor i (chyba potrójną) korekcję błędów w przypadku CD-ROM.
Idąc za informacjami od przemko77 doczytałem, że CDA od CDROM odróżnia właśnie mechanizm interpolacji.
Tak więc jakość napędu i jakość mechanizmu korekcji jest tutaj kluczowa.

Możecie zatem doradzić coś we wspomnianych dwóch przedziałach (do 500 i 1k zł)?
Przypomnę, że miałoby to grać ze wspomnianym Marantzem pm6005 i MA BX5.
 
Do góry