Nec VT46 - czy to normalne?

wujooo

New member
Witam wszystkich na forum, tematem projektorów zaczełem interesowac sie jakies 2 tyg temu wiec jestem jeszcze zielony dlatego mam do Was pytanie.
Miałem okazję kupić tanio uzywany projektor NEC VT46. Projektor jest z 2003 roku i wg licznika ma 700 godzin na żarówce. Dane producenta mówią że contrast ratio ma 400:1 i 1700 ansi lumenow. Problem jest taki że oglądanie filmu dvd na ekranie ok 120'' (jasna matowa sciana) w dobrze zaciemnionym pokoju do przyjemnych nie należy i jestem bardzo zawiedziony.
Obraz jest taki jakby się patrzyło przez zaparowane okulary, tzn ostrość jest dobra ale brakuje jakby kontrastu i kolorów, w porównaniu z ekranem laptopa zanikaja też szczegóły, w Windowsie wszystko jest jakieś wyblakłe i słabo czytelne. Próbowałem wielu ustawień ale różnica jest minimalna.
Ogólnie mam wrażenie że ten projektor nie nadaje się ani do filmów ani do prezentacji (w jasnym pokoju nie widać prawie nic)

Czy to może być wina zużytej żarówki, czy poprostu te projektory starszej generacji tak już mają?
Czy to wina niskiego współczynnika kontrastu?
Czy kupując nowy projektor mogę liczyć na obraz zbliżony nasyceniem i kontrastem do ekranu lcd? Oczywiście w zaciemnionym pomieszczeniu z odległości ok 3 - 3,5m
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
To stary projektor prezentacyjny, prawdopodobnie mocno eksploatowany i rzadko w jakikolwiek sposób konserwowany. Druga sprawa, że panele LCD stosowane w dawnych sprzętach mają tendencje do zużywania się. Im starszy sprzęt tym starsza generacja paneli. Dopiero nowe panele w projektorach fullHD są nieorganiczne i mogą przetrwać dłużej.
Zakładam, że masz pewność iż lampa nie była "regenerowana" i ilość godzin jest prawdziwa.

PS. Jakim złączem przesyłasz sygnał do projektora?
 
Ostatnia edycja:

Smartek

New member
Z 3,5m faktycznie może być po prostu nieciekawie i żaden projektor Cię nie uratuje.
Aczkolwiek na moim Panasie powyżej tej odległości zaczyna być pięknie i na pewno lepiej niż na niejednym LCDku.
Na Twoim miejscu najlepiej byłoby kupić nowy projektor LCD, HDReady, np. popularny u nas na forum BenQ W500 i oglądać z tych 3,5m np. 108-100 cali.
 

wujooo

New member
Nie mam pewności czy lampa nie była regenerowana, z komputera sygnał idzie przez RGB. Zauważyłem też że na białym tle widać różne kolory, tzn to białe tło właściwie nie jest białe, tylko w jednym rogu ma odcień czerwony, w innym niebieski i ogólnie pełno jest kolorowych przebarwień.
Po włączeniu kiedy lampa się rozgrzewa w obiektywie widać kupę jakiegoś syfu, podejrzewam że cała optyka jest zakurzona - czy to może mieć duży wpływ na obraz?
Na Benq w500 w tej chwili mnie nie stać, co powiecie na Optome hd700x? Jest dużo tańsza od Benq ale czy jakość jest dużo gorsza? Dobrze się ogląda obraz wielkości 100-120''?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
W pewnych aspektach Optoma jest lepsza od Benq'a, ale za to W500 kupiony w Polsce będzie miał gwarancję na terenie PL. Kupując w kraju możesz też skorzystac z kredytu ratalnego. Różnica w cenie też nie jest kolosalna, ale to względne oczywiście pojęcie...

Wiele z tego wiekowego Nec'a nie wyciśniesz, ale na początek przydałoby się maszynę rozebrac i przeczyścic. Najlepsze będzie sprężone powietrze w spray'u (do kupienia w sklepach dla elektroników) albo jeszcze lepiej, jeśli masz dostęp, sprężony azot. Ino co uważaj z ciśnieniem, coby razem z syfem nie wydmuchac paneli... ;) Kompresorów unikaj, mogą siac czyms nieczystym albo i kropelkami oleju...
 

luuzak

New member
Optoma HD700x jest dużo, dużo lepsza od BenQ W500 ... ma głębsze kolory i lepiej odwzorowane bo jest to projektor DLP . Mimo że kontrast benQ wynosi 5000:1 i jest to projektor LCD to jest to kontrast on/of czyli chwilowy uzyskany dzięki przysłonie i jego rzeczywisty kontrast wynosi coś około 250:1 z tego co czytałem, benQ jest tylko lepszy w tym że ma troszeczkę lepszą ostrość i ma lens-shift... Natomiast Optoma HD700x jest projektorem DLP i jej kontrast on/of wynosi 3000:1 i projektory DLP niemają przysłony i kontrast rzeczywisty jest dużo dużo większy niż kontrast Benq w500, są moim zdaniem lepszą technologia mimo efektu tęczy który dostrzega bardzo mały procent ludzi... Dodam jeszczę że HD700x jest dużo dużo jaśniejsza od W500 w trybie eco. i dynamic. Tak naprawdę HD700x była by dużo droższa od benQ w500 gdyby była produkowana na polskę. W polsce jest dostępny jej 'brat' Optoma HD65, różnią się jedynie kontrastem i jasnością MIERZONĄ METODĄ ON/OF. Ich kontrast i ansi.lum , rzeczywiste są prawie identyczne. Oprócz teog to HD65 ma lepszy zoom, i jest dużo droższa na polskim rynku od HD700x ;] Polecam Ci ten model Optomy, bo sam się zastanawiałem i czytałem na temat tych modeli i dużo ludzi z UK itd.. stwerdziło że jest to jeden z najlepszych wraz z HD65 projektorów DLP do kina domowego w tym przedziale cenowym. Sam ją kupiłem i jutro ma mi przyjść paczka :D ..
 

wujooo

New member
Dzięki za odpowiedzi. W takim razie bez wątpienia wybiorę Optome HD700x. Mieszkam w UK i tu Optoma z tego co widziałem jest prawie 2 razy tansza od Benq - kosztuje ok 300 funtow.
Stary NEC leży wlaśnie w częściach. trudno uwierzyć że tyle kurzu moglo się tam zmieścić:) Jutro zabiorę optykę do pracy i przedmucham sprężonym powietrzem.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Aaaa, skoro mieszkasz w UK to bez wątpienia HD700X.

Ale z powietrzem uwaga! Jeśli to przenośny kompresor albo zbiorcza instalacja sprężonego powietrza (np do napędu narzędzi), to pistolet może pluc drobinkami wody lub oleju. A tego ostatniego to już nie wydmuchasz...
 

luuzak

New member
Polecam HD700x, a jeżeli mieszkasz w UK to na ebay.co.uk jest dostępna optoma HD65 za 470GBP i przesyłka jest za free na terenie UK.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Luuzak, co do tak wielkiej przewagi 700x nad w500 mam spore wątpliwości. W500 ma zapewne wyższą jasność, 700x lepszy kontrast ANSI (zresztą DLP zwykle mają lepszy kontrast ANSI niż projektory LCD, co wcale nie zawsze widać na ekranie). Benq w20000 ma najwyższy kontrast ANSI ze wszystkich projektorów na rynku i jest to 560:1 i wcale nie oznacza to, że obraz jest lepszej jakości niż np. RS2, którego, którego kontrast ANSI wynosi 209:1 i jest jednym z najniższych na rynku.

Radziłbym poczekać i przetestować, zanim zaczniesz polecać swój sprzęt innym ludziom :cool:.
 
Ostatnia edycja:

luuzak

New member
Polecam ten sprzęt, ponieważ czytałem testy tego projektora na angielskich stronach a testy były konkretne po 4 strony wraz z porównaniem screenów itd.. użytkownicy tego projektora bardzo go chwalą.. Pozatym W20000 może mieć wyższy kontrast rzeczywisty od JVC RS2 i to widać na ekranie kolory są nasycone bardziej, ale np odwzorowanie skóry człowieka nie wygląda prawdziwie w przypadku JVC jest mniejszy kontrast a kolory są bardziej rzeczywiste.. Dlatego mówię że warto kupić HD700x ponieważ kolory są rzeczywiste.. ;)
Wiec również że nie sugeruję się wysokim kontrastem i innymi chwytami marketingowymi tylko różnymi testami przeprowadzonymi na tych projektorach..
 
Ostatnia edycja:

Smartek

New member
Odnośnie sprężonego powietrza - należy pamiętać przy jego korzystaniu, żeby butlę trzymać pionowo, bo w przeciwnym razie może lecieć woda.
 

wujooo

New member
bede uzywal powietrza ze sprężarki napędzającej narzędzia pneumatyczne. Raczej nie pluje olejem, czyscilem tym juz trochę sprzętów, a nawet jeśli to żadna strata, bo oglądanie obrazu w takim stanie jak jest teraz mija się z celem zupełnie:)
 

wujooo

New member
Operacja czyszczenia optyki zakończona sukcesem, niestety podczas składania do kupy padła elektronika:p Wszystko super tylko zamiast czarnego koloru jest odcień czerwieni:twisted:
Jutro jadę po Optomę:twisted:
 
Do góry