nbox - brak dźwięku po kablu optycznym/cyfrowym (S/PDIF) przy włączonym DD na "tak"

siwek755

New member
Witam.

Mam dość dziwny problem. Zacznę od początku, żeby wszystko było jasne:

SPRZĘT:
  • dekoder nbox ADB ITI 5800S (biały)
  • kino domowe Samsung HT-E4550 (5.1)

Dekoder telewizji "n" podłączony jest z kinem za pomocą sprawnego kabla optycznego/cyfrowego/S/PDIF (stosuję zamienne określenia, bo różni różnie mówią na ten typ kabla):

obrazowo:
picturepush.com/photo/a/12168691/img/Anonymous/FORUM.jpg

Problem polega na tym, że dźwięk nie zawsze działa, gdy w ustawieniach dekodera ustawiona jest opcja:
Dolby Digital: TAK
"dekoder będzie wysyłał przez wyjścia cyfrowe dźwięk przestrzenny, jeśli taki zostanie wybrany."
Dźwięk działa paradoksalnie jedynie na kanałach bez symbola "DD" lub wtedy, gdy wybiorę ścieżkę dźwiękową bez "DD".

Dźwięk działa na każdym kanale i niezależnie od wybranej ścieżki dźwiękowej tylko wtedy, gdy w ustawieniach dekodera ustawiona jest opcja:
Dolby Digital: NIE
"wykorzystywany będzie tylko dźwięk stereo, nawet jeśli wskazany będzie dźwięk przestrzenny"
Co dziwne, przy tej opcji (rzekomo stereo), dźwięk słychać we wszystkich głośników (i nie na zasadzie trybu "matrix", ale kanały są jakby rozdzielone, że poszczególne dźwięki, uderzenia etc słychać z różnych głośników). Czyżby więc może wybór "Dolby Digital: TAK/NIE" w dekoderze był jakiś pomylony/niesprawny?

Czy te efekty na głośnikach to jedynie robota jakichś trybów/dekoderów kina domowego?
Wtedy wynikałoby, że prawie miesiąc oglądam nowe kanały, na nowym kinie w stereo :?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!
 

thommy18

New member
Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie wszystkie kanały nadają dźwięk w standardzie Dolby Digital, więc jeśli wymuszasz ten tryb, a kanał nie oferuje takiego standardu to wtedy jest cisza. Gdy wyłączysz DD to słyszysz stereo przepuszczane przez wszystkie głośniki jakie masz w systemie kina domowego.
 

siwek755

New member
No, ale w takim wypadku, gdyby było tak jak mówisz to w jaki sposób można by odbierać dźwięk "DD" z dekodera "n"? :p

Ja mam jendak inny problem - jeszcze raz napiszę - przy WŁĄCZONYM trybie "DD TAK" nie działają programy Z Dolby Digital (zwykłe działają). Natomist przy wyłączonym trybie - opcja "DD NIE" działają wszystkie programy. :(
 

siwek755

New member
Mam dość dziwny problem. Zacznę od początku, żeby wszystko było jasne - kablem optycznym/cyfrowym/S/PDIF podłączone ze sobą mam:
  • dekoder nbox ADB ITI 5800S (biały)
  • kino domowe Samsung HT-E4550 (5.1)
Co do problemu...
Wina nie leży raczej po stronie ustawień. Dziś poświęciłem ponad godzinę na próbę rozwiązania problemu i testy, sprawdziłem wszystkie możliwe kombinacje i tak:
  1. Kabel optyczny (SPDIF) jest marki CableTech (BASIC - pozłacane końcówki) - bez rewelacji, ale też bez tragedii. Światło czerwone wyraźnie dobiega ze światłowodu ZARÓWNO gdy na głośnikach jest dźwięk, jak i wtedy, gdy na nbox'ie ustawię "Dolby Digital: TAK" i włączę taki program i dźwięku NIE MA.
  2. Przywróciłem domyślne ustawienia kina i sprawdziłem wszystkie opcje - wszystko ustawione prawidłowo.
  3. Przywróciłem także ustawienia fabryczne nbox'a, ustawiając wszystko na nowo - prawidłowo. Dalej to samo...
Zauważyłem jednak następujące zależności:
  • Dźwięk z głośników telewizora (podłączonego do dekodera przez SCART/Eurozłącze jest ZAWSZE.
  • W przypadku ustawienia na nboxie "Dolby Digital: TAK", programy BEZ DD lub wybrana ścieżka BEZ DD jest odtwarzana przez kino, ale z dziwnym opóźnieniem włącza się. Wygląda to dokładnie tak, że gdy przełączę się w ustawieniach na "Dolby Digital: TAK" i wrócę do kanału to jakieś 10 sekund mija, aż dźwięk zaskoczy (mowa tu oczywiście o programie BEZ DD, bo DD nie działa wcale). Później, gdy przełączam między kanałami BEZ ścieżki DD to już robi się płynnie i działa normalnie DO CZASU AŻ włączę jakiś program Z DD - wtedy dźwięku oczywiście nie ma na kinie, ALE co ciekawe - po powrocie na kanał BEZ dźwięku DD znów mija kilkanaście sekund (do 30) aż dźwięk znowu zaskoczy.
    Bardzo podejrzane, zagadkowe i nie wiem z czym łączyć takie zjawisko...
  • W przypadku ustawienia w nboxie "Dolby Digital: NIE", dźwięk na wszystkich kanałach działa (zarówno czy wybierze się w ścieżce DD czy nie), dźwięk "przełącza się" razem z kanałami i jest w pełni płynnie.
No, oczywiście jednak bez efektów DD :(
I w tym problem :(
Bardzo proszę o wypowiedzi i pomoc jak ktoś wie co to może być...
 
Ostatnia edycja:
Do góry