Najlepszy obraz i dźwięk w Blu-ray? Panasonic BD65 Samsung C5900 czy LG 560 / 570 ?

blurejs

New member
Najlepszy obraz i dźwięk w Blu-ray? Panasonic BD65 Samsung C5900 czy LG 560 / 570 c ?

Chciałbym wymienić konsolę na osobny Blu-ray, ale nie chcę stracić przy tym na jakości obrazu i dźwięku (które w PS3 bardzo mi się podobają).

Czy obraz i dźwięk w odtwarzaczach Panasonic i LG przy odtwarzaniu filmów na płytach Blu-ray jest równie znakomity co w konsoli Sony?

Myślę zwłaszcza o modelach Panasonic BD65 oraz LG BD560 lub 570 oraz Samsung C5900 i Sony BDP-S470
 
Ostatnia edycja:

blurejs

New member
Dzięki. Fajne zestawienie, ale... nie ma tam niestety ujętej jakości obrazu z płyt Blu-ray (jest tylko DVD).
A może ktoś tutaj na forum ma jeden z wymienionych modeli i może podzielić się opinią?
 

destructor

New member
Bez reklam
No jakość obrazu blu-ray - przetworzenie piksela z płyty na piksel pokazujący się na tv, to każdy BR zrobi tak samo, bo to są tylko liczby a więc BR przepisuje liczby, nic nie może upiększyć bo by to w efekcie nie dało obrazu zgodnego z zamierzeniem producenta. Końcowy efekt zależy od TV.

Powiem ci jakie opcje ja mam w swoim BR dotyczące ustawień obrazu:
współczynnik obrazu (czyli 16:9, 4:3 ...)
rozdzielczość (1080p, 720p ...)
Tryb wyświetlania 1080p - 24Hz, 50Hz
Ustawienia koloru HDMI - YCbCr, RGB

I to jest wszystko, więc sam rozumiesz.
 
Ostatnia edycja:

pawelbrz

New member
Totalne bzdury, przetwarzanie jest bardzo ważne zarówno w bluray jak i TV i nie jest ono jednakowe i robione z tą samą dokładnością w każdym urządzeniu jak sugerujesz. Producenci prześcigają się w algorytmach kodowania czy dekodowania obrazu aby poprawić ich jakość.
 

pawelbrz

New member
Piszesz tam, że samsung C6800 i c6900 to to samo, rożni się tylko obudową. Nie wydaje mi się to być prawdą. Na youtube są filmiki pokazujące wnętrza tych odtwarzaczy i choć niewiele widać płyty główne różnią się znacznie.

Zastanawiam się również nad którymś z tych BR (choć LG biorę pod uwagę model BX 580 z funkcją 3d) i opierając się o testy z neta chyba potwierdzają się twoje spostrzeżenia - panasonic najlepsze przetwarzanie obrazu, lg najlepsza cena, samsung niewiele wyższa cena od LG, równie dobre wsparcie dla divx, mkv, wyposażenie w Ethernet, wifi itp itp i poważny "+" jak dla mnie - dodatkowo wyjście 7.1, którego nie ma ani LG ani panasonic.

Tu są testy BD60 (BD65 nie powinien być gorszy) - performance max. ocena !
http://www.trustedreviews.com/home-cinema/review/2009/03/12/Panasonic-DMP-BD60-Blu-ray-Player/p1
Jest i LG i Samsung, który wraz z panasem bd60 dostał wyróżnienie:
http://www.trustedreviews.com/home-cinema/review/2010/09/15/LG-BX580/p1
http://www.trustedreviews.com/home-cinema/review/2010/06/11/Samsung-BD-C6900/p1
 
Ostatnia edycja:

destructor

New member
Bez reklam
Totalne bzdury, przetwarzanie jest bardzo ważne zarówno w bluray jak i TV i nie jest ono jednakowe i robione z tą samą dokładnością w każdym urządzeniu jak sugerujesz. Producenci prześcigają się w algorytmach kodowania czy dekodowania obrazu aby poprawić ich jakość.
Czy aby na pewno dotyczy to filmów blu-ray? Nie mówię o płytkach bluray na których nagrane są filmy dvd.
 

pawelbrz

New member
Oczywiście, dotyczy to każdej kompresji stratnej. Poczytaj w necie o metodach kompresji mpeg2 i mpeg4.
Gdyby obraz na bluray zapisywany był w prosty sposób bez kompresji stratnej jako piksele to sobie policz - 1 klatka filmu z rozdzielczością full HD z kodowaniem każdej składowej koloru w 8 bitach (kolor 24bit) - 1920*1080*24bit - ponad 6MB. 2 godziny filmu zajęły by 1000 GB (bez dźwięku)...a na płycie BR jest tylko 50GB miejsca...te wszystkie utracone w wyniku kompresji dane można próbować jakoś odtworzyć, zinterpolować, wygładzić, wyostrzyć, usunąć szum kwantyzacji, uwydatnić barwy i szczegóły itp itd.
 

mimuszek

New member
Piszesz tam, że samsung C6800 i c6900 to to samo, rożni się tylko obudową. Nie wydaje mi się to być prawdą. Na youtube są filmiki pokazujące wnętrza tych odtwarzaczy i choć niewiele widać płyty główne różnią się znacznie.

piszac tak, opieralem sie o ten temat i cytat z wypowiedzi ludzi z info linii samsunga :

http://www.hdtv.com.pl/forum/samsung/59251-bd-c6800-bd-c6900.html

na stronie samsunga porownujac je, czy patrzac na opis tez trudno sie doszukac jakichs roznic

tak jak pisalem, najbardziej odpowiadalby mi panasonic jesli chodzi o jakosc obrazu, ale odpadl u mnie bo mam sporo nagrywanych BR a z tymi radzi sobie bardzo srednio, gorzej niz LG.

jesli bierzesz pod uwage juz te drosze model 3d to moze zastanow sie nad nowymi panasoniciem BDT100 , lub poczekac na nowe ktore juz tuz ,tuz
 

pawelbrz

New member
BDT100 nie ma niestety takiej funkcjonalności jak samsung, m.in brak wyjść 7.1. i WIFI a BDT300 jest już dużo droższy.
 

destructor

New member
Bez reklam
Oczywiście, dotyczy to każdej kompresji stratnej. Poczytaj w necie o metodach kompresji mpeg2 i mpeg4.
Gdyby obraz na bluray zapisywany był w prosty sposób bez kompresji stratnej jako piksele to sobie policz
To po co są kalibracje telewizorów aby uzyskać przede wszystkim z blu-ray obraz jaki chciał przedstawić twórca filmu BR? Dlaczego kalibrację TV przeprowadza się do określonego wejścia TV (HDMI) a nie do odtwarzacza BR? Szukałem info na temat kodowania, dekodowania obrazu przez odtwarzacze BR, jakiś info odnośnie jakości obrazu z różnych BR i nic nie znalazłem. Czyżby się niczym nie różniły? Nie znalazłem żadnych testów porównujących obraz uzyskany z filmów BR na różnych playerach.
 

Zibi W

Member
Dodam tylko, że miałem panasa BD60 i zamieniłem na LG BD570. Jeśli panas ma lepszy obraz to na 47 calach i tak nie było tego widać.LG odtworzy praktycznie wszystko w odróżnieniu do konkurenta który-można mieć wrażenie, że-zrobiony został aby odtworzyć jak najmniej.
 

pawelbrz

New member
To po co są kalibracje telewizorów aby uzyskać przede wszystkim z blu-ray obraz jaki chciał przedstawić twórca filmu BR? Dlaczego kalibrację TV przeprowadza się do określonego wejścia TV (HDMI) a nie do odtwarzacza BR? Szukałem info na temat kodowania, dekodowania obrazu przez odtwarzacze BR, jakiś info odnośnie jakości obrazu z różnych BR i nic nie znalazłem. Czyżby się niczym nie różniły? Nie znalazłem żadnych testów porównujących obraz uzyskany z filmów BR na różnych playerach.

Błąd, że TV się kalibruje dla wejścia, powinno się to robić dla źródła.
Na temat konwersji RGB->YCbCr i kodowania do mpeg jest np tu:
YCbCr ? Wikipedia, wolna encyklopedia
Blu-ray ? Wikipedia, wolna encyklopedia
MPEG-2 ? Wikipedia, wolna encyklopedia
H.264/MPEG-4 AVC ? Wikipedia, wolna encyklopedia

Testy nie wiem jaki ty czytasz ale ja w niemal każdym widzę ocenę jakości obrazu z bluray - gdyby się nie różniły nie było by sensu jej oceniać i się nad nią rozwodzić.
 

destructor

New member
Bez reklam
Podaj mi więc jakiś link do takiego testu jeśli możesz. Poczytam chętnie bo nie twierdzę że mam rację.
YCbCr ? Wikipedia, wolna encyklopedia
Blu-ray ? Wikipedia, wolna encyklopedia
MPEG-2 ? Wikipedia, wolna encyklopedia
H.264/MPEG-4 AVC ? Wikipedia, wolna encyklopedia
W w/w linkach nie ma zasady na jakiej player blu-ray przetwarza dane, czy każdy inaczej czy jednak nie.
YCbCr - mówi o składowych, chyba player nie może ich sobie dopasowywać bo powstanie nierealny obraz albo po prostu kaszana.
H.264 - to tylko system kodowania, nie wiem wciąż jak odczytuje je ten czy inny player.
Podobnie MPEG-2.

Te linki odwiedziłem już dawno. Ja się pytam czy każdy player inaczej rozkodowuje dane z płyt? Chodzi o uzyskanie efektu końcowego. Jeśli tak to chętnie o tym poczytam. To tak jak TV - odwzorowuje obraz przyjmując sygnał, jednak posiada ulepszacze i MOŻNA nimi sterować poprzez menu. Natomiast nie widzę możliwości sterowania takimi ulepszaczami w playerze BR. Czyli wychodzi na to że każdy korzysta z tego samego sposobu rozkodowywania i przesyła ten obraz dalej a obróbką niech się zajmie urządzenie końcowe.

Błąd, że TV się kalibruje dla wejścia, powinno się to robić dla źródła.
Może i tak by było najlepiej, niemniej w sieci krążą kalibracje do TV zrobione właśnie pod HDMI a konkretnie BluRay.
Rozumiem źródło typu PC, gdzie nie zrobi się tego, mam tak podłączonego PC i kalibracja tutaj nie wchodzi w grę gdyż program obsługujący kartę grafiki umożliwia sterowanie pierdyliardem opcji i kalibracja TV tutaj nic nie da. Natomiast przy blu-ray gdzie nie mamy ŻADNYCH opcji jak najbardziej jest to właściwe.

Gdyby BR upiększał obraz to zrobiłaby się straszna kaszana w połaczeniu z TV, gdyż wtedy opcje TV dotyczące jego upiększania byłyby po prostu bez sensu. Moim zdaniem BR przekazuje obraz w ten sposób aby go nie uatrakcyjniać, przekazać go takim jak autor filmu chciał to zrobić i dać możliwość zrobienia tego (uatrakcyjnienia) poprzez ustawienia wyświetlacza obrazu (np.TV). Bez sensu byłoby żeby każdy producent korzystał z innych kodeków, przecież kodeki chyba są udostępniane przez inne firmy (które są ich właścicielami) i wgrywane bezpośrednio do softu playera a nie że producent BR dopiero wymyśla sobie jak rozkodować zakodowany obraz. Zresztą który producent kodeków by na to pozwolił?

W necie można znaleźć pytania userów odnośnie jakości obrazu danego filmu/jego wydania BR ale nie jakości w zależności od rodzaju odtwarzacza bo one mają tylko odwzorować obraz, nie są od obróbki.

Ale jak masz linki do takich testów to dawaj, poczytam.
 
Ostatnia edycja:

pawelbrz

New member
Nie ma możliwości, aby obraz był idealnie taki sam (na płycie bluray czy DVD) jak ten źródłowy.
Sama konwersja RGB do YCbCr zmniejsza o min. połowę ilość danych (więc i pogarsza obraz, zwłaszcza odwzorowanie barw), potem dzielenie obrazu na kwadraciki i uśrednianie dla nich parametrów, zapisywanie co którejś tam klatki z ww. mankamentami a klatki pomiędzy nimi są tworzone sztucznie za podstawie tych klatek podstawowych i zdefiniowanych wektorów przesunięcia - w tych linkach jest to opisane choć pobieżnie. Wszystkie te operacje odwraca a raczej usiłuje odwrócić odtwarzacz z różną dokładnością w zależności od mocy obliczeniowej procesora, dodatkowo ulepszając mankamenty powstałe w wyniku kompresji stratnej.
Obraz w mpeg2 a zwłaszcza mpeg4 to nie bitmapy a masa przekształceń matematycznych, wektorów, uśrednień itp itd. Wg jakich algorytmów, z jaką dokładnością procesor w odtwarzaczu to przeliczy z powrotem przekształcając to na obraz, taki uzyska się wynik na ekranie. Oczywiście dziś wszystkie procesory zwłaszcza w bluray są pod tym względem zaawansowane, do tego nie ma już ułomnych przetworników przerabiających to na analog jak za czasów złącz SCART więc nie ma już aż takich różnic w obrazie jak w pierwszych DVD.
 

destructor

New member
Bez reklam
Sama konwersja RGB do YCbCr zmniejsza o min. połowę ilość danych (więc i pogarsza obraz, zwłaszcza odwzorowanie barw), potem dzielenie obrazu na kwadraciki i uśrednianie dla nich parametrów, zapisywanie co którejś tam klatki z ww. mankamentami a klatki pomiędzy nimi są tworzone sztucznie za podstawie tych klatek podstawowych i zdefiniowanych wektorów przesunięcia..........
Czy to nie zadanie kodeka, którego algorytmy być może są identyczne w każdym odtwarzaczu?
 

blurejs

New member
Dzięki za odpowiedzi. Po przemyśleniu odrzuciłem LG i zostały mi 2 Blu-ray - Samsung 5500 / 5900 lub Sony 370 / 470.

Skłaniam się chyba w kierunku Sony, gdyż ma bardzo ładną jakość obrazu. oraz funkcję 24 p.
Według was lepszy czy gorszy od Samsunga?

Zresztą założę jeszcze oddzielny temat o tym odtwarzaczu.
 

mimuszek

New member
ja od tygodnia jestem szczesliwym posiadaczem 6800, nie wiem ile kosztuje 5900, ale za 6800 dalem 690zl, mam szybki start i wifi + 3d itd itp , a 24p tez ma

pzdr
 

blurejs

New member
Ostatecznie zdecydowałem się na Sony s370 i jestem zadowolony. Ma wszystko to co chciałem, szybkie działanie i świetna jakość obrazu.
 
Do góry