Najlepszy amplituner KD do stereo

lll

New member
Składam od podstaw system audio-video w nowym pokoju.
Będą się na niego składać następujące elementy: 2 kolumny stereo, amplituner KD z HDMI, projektor, telewizor, konsola i komputer.
W dużo późniejszym czasie kupię wzmacniacz stereo i pewnie jakiś DAC. Ale to na tyle późniejszy czas, że w tej chwili ten przyszły sprzęt nie ma znaczenia dla wyboru amplitunera KD i nie jest brany pod uwagę.
Cenię i potrafię rozpoznać wysoką jakość dźwięku. Mój kolega posiada świetny sprzęt (w tym wzmacniacz i przedwzmacniacz jakieś wyższe modele Rotel), więc mam dobry punkt odniesienia - z jednej strony dobrze, bo wiem co to dobre stereo, z drugiej źle, gdyż ciężko mi później słuchać muzyki na własnym sprzęcie. :) Niestety kolega mi nie doradzi, ponieważ odrzuca amplituner KD jako rozwiązanie do stereo. Z pewnością ma rację, jednak ja muszę się zmieścić w budżecie, a chcę zachować łatwość połączeń przez HDMI i uniknąć tzw. żonglerki kablami, poza tym do amplitunera podłączyć wiele sprzętów, a nie tylko źródło dźwięku i kolumny jak u niego.

Krótko - szukam amplitunera KD do powyższego systemu, który da mi możliwie dobrą jakość muzyki stereo.
Podkreślam, że chodzi o amplituner z wejściami/wyjściami HDMI, dlatego praktycznie odpadają amplitunery stereo (z wyjątkiem Kenwooda RA-5000, ale jakoś odrzucam ten "wynalazek").
Budżet na amplituner to niestety tylko około 2 tys. zł.
Dlatego chętnie kupiłbym jakiś starszy (acz wystarczająco nowoczesny, z wieloma możliwościami podłączeń, w tym miło widziane USB) sprawdzony model, dostępny jeszcze w sklepach, a tegoroczne absolutne nowości są wręcz mniej wskazane. :) Oczywiście może to być sprzęt tegoroczny, ale z doświadczenia wiem, że nie warto przepłacać za nowości, a wielu "ficzerów" (zwłaszcza w moim systemie stereo) nigdy nie wykorzystam.

(Nawiasem wspomnę, że od pewnego czasu wahałem się pomiędzy wyborem najlepszego dla mnie rozwiązania. Oczywiście przez pryzmat finansowego aspektu zagadnienia, który mocno mnie ogranicza.
Kombinowałem pomiędzy zakupem i połączeniem amplitunera KD ze wzmacniaczem zintegrowanym stereo (ale podobno wyjścia Pre-Out w budżetowych amplitunerach KD nie są najwyższych lotów), zakupem amplitunera stereo (jednak taka opcja nie zapewnia łatwości podłączeń przez HDMI, a skoro tak to już lepiej normalny wzmacniacz stereo niż amplituner stereo, bo zwykły wzmak da lepszą jakość dźwięku), a nawet zakupem chyba jedynego takiego na rynku "dziwadła" - Kenwooda RA-5000, czyli amplitunera stereo z HDMI (który wydaje się byłby odpowiedzią na mój problem, ale obawiam się, że nie da dobrego dźwięku, a przynajmniej lepszego niż amplituner KD, ponadto ww. kolega odradza taki sprzęt, a poza tym musi być jakiś powód tego, że inne firmy nie mają w ofercie takiego urządzenia). W końcu, oczywiście z powodów finansowych, wybrałem jako rozwiązanie zakup amplitunera KD z nadzieją, że zapewni dostateczną dla mnie jakość dźwięku stereo. Teraz szukam więc najlepszego dla mnie modelu.)

Mam ograniczone możliwości odsłuchów czy testowania sprzętu.

Dlatego wszystkie porady tym bardziej mile widziane. :)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z muzykalnych ampli Marantz, za 2tys. kupisz porządny używany klocek który będzie miał wszystko co potrzebujesz.
Jest sporo opinii na forum w temacie Twoich zainteresowań, wrażenia z odsłuchów itp.
 
Ostatnia edycja:

lll

New member
Dziękuję za wskazówkę.
Jednak najbardziej interesuje mnie sprzęt nowy, dostępny jeszcze gdzieś w sprzedaży.
Ewentualnie wśród jakich modeli się rozglądać? Ponieważ o starszych, niedostępnych w aktualnej ofercie producenta modelach, trudniej szukać informacji - bo nie wiadomo po prostu o jakich modelach szukać, skoro nie ma ich na stronie www producenta.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Najlepiej napisz do blackninja na priv jak wygląda dostępność "wyprzedażowych" modeli,
Denon X3000, Marantz SR5008, black wspominał coś ostatnio o CA w dobrych cenach, dodatkowo spytaj także o Harmana
 

lll

New member
Dzięki SebaK.
Dzięki Henry, generalnie znam półkę cenową i modele z obecnej oferty danej firmy, wśród których powinienem się rozglądać.
Jednak głównie chodzi o rzeczowe porady od kogoś, kto miał okazję słuchać tych urządzeń i porównać, żeby wskazać najlepsze do stereo.
Dlatego sypnięcie kilkoma znanymi firmami, żeby napędzić sprzedaż przez forum, jest dla mnie średnio przydatne.
Na pewno wielu użytkowników również stało przed podobnym wyborem. Ciekawi mnie zatem na jaki sprzęt ostatecznie się zdecydowali, dlaczego, i czy jego codzienne użytkowanie potwierdza słuszność tej decyzji.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Jesli interesuje cię dobry ampli do stereo to dla mnie bezapelacyjnie Denon/Marantz z przewagą na Marantza.
Jesli chodzi o sprzęt w tym budżecie ok. 2 tyś to dla mnie, podkreślam dla mnie są to klocki bez konkurencji, tym bardziej, że niedawno kosztowały około 3 tyś.

Nikt tu nie napędza sprzedaży, pytasz jakie modele, to ci ludzie podają, następnie idziesz odsłuchujesz i wybierasz co się podoba i kupujesz gdzie ci się podoba...
Poza tym, czego dokładnie oczekujesz? recenzji?
Skoro znasz modele w tym przedziale to nie zostaje ci nic innego jak odsłuchy, bo ile forów nie przewertujesz i ile recenzji się nie naczytasz to i tak ostateczny wybór powinien być poprzedzony własnie odsłuchem...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Żaden z wymienionych nie da Ci w stereo tego co wzmacniacz, dla jednych poziom stereo z ww. będzie akceptowalny, dla innych nie do przyjęcia.
Jest wiele osób, które zostają jednak przy samym ampli, okazuje się że w zupełności to co słyszą ich zadawala, dlatego też tak istotne są odsłuchy i indywidualna decyzja.
W takim wypadku, lepiej dołożyć do lepszego ampli, Kolega wyżej napisał które cieszą sie popularnością w tym zakresie.
W przypadku bezkompromisowego podejścia do tematu stereo, wzmacniacz/końcówka jednak musi być.
Jeżeli chcesz w przyszłości robić duet z wzmacniaczem, to i tak cd połączysz po analogu, a odsłuchy będą z pominięciem ampli, natomiast w przypadku KD ampli będzie służył jako przedwzmacniacz, zostanie też odciążany z zasilania frontów (te przejmie podlączony wzmacniacz) i suma sumarum dzwięk będzie lepszy także w KD. Generalnie same plusy, po za ceną..
 
Ostatnia edycja:

jaco.37

Member
Bez reklam
Odsłuch ,odsłuch,odsłuch,dla jednego lepsze jest stereo z Onkyo dla drugiego z Marantza.To samo wzmacniacze ,ja mam obecnie dwa Nada 355 i Marantza 7003,każdy gra inaczej oba fajnie,choć mają różny charakter brzmienia.Warto nawet pojechać gdzieś dalej jak nie ma salonu audio w pobliżu,żeby później nie żałować
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Odsłuch ,odsłuch,odsłuch,dla jednego lepsze jest stereo z Onkyo dla drugiego z Marantza.To samo wzmacniacze ,ja mam obecnie dwa Nada 355 i Marantza 7003,każdy gra inaczej oba fajnie,choć mają różny charakter brzmienia.Warto nawet pojechać gdzieś dalej jak nie ma salonu audio w pobliżu,żeby później nie żałować

100% zgoda tylko odsłuch się liczy i nic więcej.. w innym wypadku to są opinie właścicieli sprzętów przez siebie posiadanych i które to im się podobają co nie oznacza że komuś innemu się to spodoba. Bo teraz ja powinien napisać o Onkyo , ktoś inny o Arcamie, a jeszcze ktos inny że najlepiej by się sprawił amplituner Yamahy. Sens tego żaden. Więc sam temat można potraktować z przymrużeniem oka i można poczytać co się pisze ale samemu trzeba odsłuchać. Nie mówiąc już o tym że amplituner za 2 tys i żeby spełniał naprawdę swoje zadanie w 100% względem stereo to marzenie i to duże i co najważniejsze nie realne.
 

lll

New member
Jasne Panowie, dziękuję, wszyscy macie rację i Wasze rady są słuszne.
Mnogość konfiguracji do odsłuchu jest przerażająca (bo każdy model wzmaka należałoby odsłuchać z kilkoma modelami kolumn), jednak to jedyny słuszny sposób.
Miałem tylko taką cichą nadzieję, że ktoś zwróci moją uwagę na jakiś nieco starszy model (już nie produkowany lecz pojawiający się jeszcze w sklepach), którego sam nie zauważyłem, ponieważ nie ma go już w aktualnej ofercie na stronach www wiodących firm. A, jako że starszy, to i tańszy, czyli mógłbym sobie pozwolić na nieco wyższą klasę sprzętu. ;)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Właśnie min. takie propozycje dostałeś, SR5008/X3000 w cenie normalnej około 3-4 tyś, obecnie ok. 2 tyś, CA351R w cenie normalnej pond 3 tyś, obecnie w zbliżonej do ww.
Szukasz ampli do grania, to szukaj takich z pre-out'em, ale co najmniej na dront i myl go z pre-out'em do 2 strefy..
Każdy ci poda takie jak jemu odpowiadały, ja miałem porównanie Marantza/Denona z Onkyo, Pioneerem, Yamahą w tej klasie cenowej i wszystkie grały dla mnie gorzej.
Dla porównania Pionek A50 czy Denon PMA 720, które testowałem u siebie w domu i tak grają o niebo lepiej o tych wymienionych, a kosztują połowę ich ceny, dlatego jak będziesz miał pre-out pod który podepniesz wzmak to będziesz miał i dobre kino i stereo.
Więc to co ja ci napisałem i koledzy, tylko odsłuch.
 

lll

New member
Cały czas się zastanawiam nad audio i różnymi konfiguracjami. W tej chwili myślę sobie - to może jednak para kolumn i wzmacniacz stereo? Tylko jak wtedy podłączyć posiadany sprzęt (projektor, telewizor, konsola, odtwarzacz multimedialny, komputer, kiedyś DAC lub jeszcze inne źródło dźwięku)? Tak, żeby dźwięk np. z odtwarzacza czy konsoli był z kolumn, a obraz z projektora. Przy amplitunerze AV łączę wszystko po prostu HDMI. A przy starszym (myślę o rynku wtórnym) wzmaku stereo? Obawiam się również, że np. dźwięk 5.1 idący z odtwarzacza będzie zniekształcony przy systemie stereo.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zacznij od podstaw, czyli odsłuch amplitunera w stereo.
Być może to co usłyszysz zadowoli Cię na początek, a z czasem (jak apetyt na lepsze brzmienie da o sobie znać) zawsze pozostanie możliwość dorzucenia wzmaka.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Dla porównania Pionek A50 czy Denon PMA 720, które testowałem u siebie w domu i tak grają o niebo lepiej o tych wymienionych, a kosztują połowę ich ceny, dlatego jak będziesz miał pre-out pod który podepniesz wzmak to będziesz miał i dobre kino i stereo.
Tyle, że w przypadku Denona, 720-tka nie obsługuje pre-out direct, niestety...
 

DeeBass

New member
Bez reklam
Dla mnie nie ma to znaczenia. Pisałem o tym w naszych zestawach. Mam X4000 i 720 i wszystko hula aż miło. Wpina się ampli w aux wzmaka i gra. Jedyny minus a może plus że trzeba/można kręcić gałą we wzmaku. Daje to dodatkowe możliwości regulacji. W przypadku wzmaków z main in pracują jako końcówki bez możliwości regulacji którą zajmuje się ampli a tu można kręcić głośnością, treble, bas, włączyć loudness...
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W przypadku połączenia analogowego do CD za posrednictwem "direct in", też jest możliwość pełnej regulacji i jest dokładnie to samo o czym piszesz, nie ma potrzeby włączać ampli, natomiast jako końcówka wzmacniacz robi tylko w kinie i tutaj nie widzę sensu żadnych regulacji, bo i po co. Tym się zajmuje audyssey, odpada też przypadkowa dekalibracja.
 
Ostatnia edycja:

lll

New member
Tak sobie myślę.. Amplituner wyniesie mnie około 2,5 tys. zł (na tą chwilę myślę o Denonie X3000). Zaoferuje całkiem dobry dźwięk, łatwość połączeń HDMI, nowoczesne rozwiązania sieciowe itp. Czy w tej kwocie jestem w stanie zastosować inne rozwiązanie (oparte na wzmacniaczu stereo), które da mi zauważalnie lepszy dźwięk stereo? Nawiasem wspomnę, że będzie podłączony do kolumn Pylon Audio Pearl 25. Podkreślam - zauważalnie lepszy - czyli mi.in. taki, który zrekompensuje swoją lepszą jakością np. brak HDMI i konieczność "żonglerki kablami". Bo wydaje mi się, że jednak będzie ciężko, zwłaszcza jeśli miałby to być wzmacniacz nowy. Do wzmacniacza muszę przecież dokupić co najmniej DACa. Panuje utarta opinia, że wzmacniacz stereo daje jakość muzyki stereo lepszą niż dwu-, i trzy-, a nawet cztero-krotnie droższy amplituner AV. Ale wychodzi mi na to, że to jednak amplituner, przy łączonej funkcji muzyki i kina, jest najlepszym/najprostszym/najtańszym rozwiązaniem. A Wy co o tym sądzicie?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
jest najprostszym, najtańszym i najwygodniejszym, ale najlepszym do muzyki jest zdecydowanie wzmak stereo. Tutaj cudów nie ma.
To nie jest tylko utarta opinia, a zwyczajne fakty. Szczególnie jeśli porównujemy amplituner za 2500 do wzmaka stereo za 2500. To tutaj usiądziesz z wrażenia ;)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Co masz obecnie podpięte pod te kolumny?
Do tego X3000 podpinasz wzmak PMA720 za ok. 1000 zł nowy, a używany jeszcze taniej i jest i wilk syty i Manchester City ;)

tak serio, to spróbuj może gdzieś wypożyczyć sprzęt i porównaj u siebie w warunkach domowych. Sporo osób "gra" tylko na ampli i są zadowoleni, to nie jest tak, że na amplitunerze będzie tragedia, a na wzmaku super, hiper. Oczywiście stereo, które oferuje wzmacniacz jest o niebo lepsze, porównując wzmak za 2,5 k i ampli za 2,5 k, dlatego fajnie wtedy mieć i jedno i drugie....
 
Do góry