Najlepsze 37" do podłączenia pod konsolę

ursus

New member
Witam!

Przekopałem wiele tematów na tym (i nie tylko) forum, zwiedziłem z 10 sklepów i popytałem sprzedawców, przeczytałem pół internetu i nie mogę się zdecydować jaki 37" TV kupić do grania na X360.

Moje kryteria w kolejności:
  1. Wydajność we współpracy z konsolą (X360) - input lag(?)
  2. wymiary (mam mało miejsca)
  3. wyjście słuchawkowe
  4. jakość dźwięku (nie mam i na razie nie chcę mieć kina domowego)

Sygnału TV nie będę podłączał żadnego. Nigdy.
Czasami na pewno obejrzę film w DivX, czy innym MKV.

Jak do teraz udało mi się zawęzić listę do:
Samsung 37B550
Samsung 37B650
Sony 37EX402
Sony 37EX500

Fajnie by było, żeby TV był jak najmniejszy (niestety mam ograniczoną powierzchnię), ale kryterium podstawowym jest przystosowanie do konsoli. Boję się, że np. na Samsungu B650 będę miał wielkiego laga (zgodnie z wynikami testu na hdtvtest.co.uk), ale Sony EX500 miał podobne wyniki, a w teście recenzent nie robił z tego powodu żadnego problemu.
To jak do diaska jest z tym input lagiem? Widać to to, czy nie? Przeszkadza, czy się tego nie zauważa? :confused:

Sprawa kolejna to różnice pomiędzy niższymi, a wyższymi modelami tych samych firm?
Co do zaoferowania dla gracza mają wyższe modele?
Internet? To mi niepotrzebne.
100Hz? I tak się to wyłącza w Game Mode.

Dobrze kombinuję, że biorąc pod uwagę moje potrzeby, "wyższe" modele obydwu firm nie mają nic do zaoferowania? A może się mylę i będzie miał jakieś magiczne usprawnienie, które spowoduje, że będzie się lepiej grało?

Ostatnia sprawa, która jest dla mnie istotna, to jakość dźwięku na tych TV. Co ma lepsze głośniki? Samsung, czy Sony?

No i na koniec ostateczne pytanie: co kupić z wymienionej listy? :)
 

Ktosiek

New member
ja mam Samsunga 32B650 i powiem Ci ze jak włączam tryb gier jest naprawdę dobrze, także mogę Ci polecić ten telewizorek, co do Sony to mam teraz NX800 i wielkiej różnicy nie ma, input lag odczuwalnie jest podobny w każdym telewizorze przy włączniu trybu gier i wyłączeniu poprawy płynności obrazu.

Popatrz sobie też za jakimś Panasonic'iem, moj sąsiad ma 37" (modelu nie pamiętam) i gra się też super, aczkolwiek kolory są mniej żywe i gorsza czerń niż u mnie na samsungu.
 
Ostatnia edycja:

arturr14

New member
Ja mam PS3 podpięte pod Samsunga Le-40B651 i jak dla mnie jest świetnie, chociaż wielu odradzało mi ten tv ze względu na wysoki input lag. Ale w trybie game mode chodzi płynnie, a gram głównie w gry sportowe. Nie mam jednak porównania do innego telewizora bo od początku gram tylko na tym samsungu. Jakość dźwięku według mnie bardzo dobra.
 

mataman

New member
Bez reklam
Tylko ze input lag z płynnością nie ma nic wspólnego panie kolego. Ja bym brał Sony ex500. Najlepszy obraz.
 

Picuszek

New member
Ja na twoim miejscu ursus zainteresowałbym się Panasonikiem S20. Ma on najmniejszy input lag spośród wielkiej trójcy:
Samsung, Sony i Panasonic właśnie. A oferuje przy tym podobno bardzo dobrą jakość obrazu.
Zresztą jego test jest na stronce którą sam już wymieniłeś :smile:
 
Ostatnia edycja:

szymon247

New member
Samsungi i Sony odrzuc na starcie ze wzgledu na input lag (nie wierze, ze na tym forum jest to tak bagatelizowany problem ;)).
Sam zakupilem TV ktorego jakosc obrazu podobala mi sie najbardziej - Samsunga C650. Tez myslalem, ze moze nie bedzie tak zle, w koncu "tylko" niecale 50ms w game mode. Niestety bylem zmuszony go oddac gdyz skutecznie zniechecil mnie do "giercowania".
O ile laga nie "widac" to po prostu go czuc, przeszkadza i irytuje. Z reszta w EX500 i C650 jest na tyle ekstremalny ze w innych trybach przeszkadza nawet podczas ogladania telewizji - przy ponad 100ms opoznienia da sie zauwazyc, ze dzwiek wyprzedza obraz.

Wybierz cos z Panasonica, LG, ewentualnie Toshibe. Wiekszosc modeli tych firm ma niskie input lagi z naciskiem na Panasonica (37 cali w ktorych najczesciej jest IPS-Alpha wiec nawet z wlaczonym trybem 100hz powinien trzymac sie ponizej 30ms). Wlasnie Panasonic s10/g10 oraz LG lh3000/lh4000 maja opinie najlepszych LCD dla graczy w tym przedziale - matryce IPS maja pod tym katem same zalety.
Jedyna wada to oczywiscie gorsza czern.

Samsung i Sony stosuja matryce S-PVA/MVA w ktorych "dopalacze" czasu reakcji dodaja standardowo ~30ms + processing obrazu dodatkowe kilkadziesiat ms.

PS. Na AVS forums gdzie jest najwiekszy temat o lagu w internecie przyjęto mniej wiecej zasade ze maksymalna akceptowalna granica do szybszych gier to 30ms (+- jako, ze kazdy w innym stopniu potrafi przyzwyczaic sie do laga).

Jesli chodzi o 100hz w grach to bardzo pomaga gdyz niweluje efekt rozmycia przy szybkich ruchach i po prostu powoduje, ze gry wygladaja plynniej. Dodaje jednak kilkanascie ms do laga dlatego ma sens w zasadzie tylko przy bardzo szybkich tv jak ww. Panasonic G10 czy LG Lh4000.
 
Ostatnia edycja:

mataman

New member
Bez reklam
To teraz panie szymon247 sprawdz sobie jaki input lag ma samsung le40r81.

Pewnie nie mały, lecz ja grałem na nim przez ponad dwa lata i nie miałem z tym żadnych problemów. Więc demonizowanie tego zjawiska jest dla mnie totalna głupotą.
 

szymon247

New member
No wiec stare Samsungi mialy niski input lag.
Kosmiczne wyniki zaczely sie od modeli z 2009 roku. Nawet seria "A" Samsunga z 2008 znana byla ze stosunkowo niskiego Laga i nie mam co sprawdzac bo to Pan panie mataman ma ten TV i moze latwo porownac wyniki ze swoim monitorem ;)
Obstawiam wynik nie przekraczajacy rzedu wspomnianych 30ms. Tegoroczne Sony i Samsungi maja input lagi dochodzace do 200ms schodzace nie nizej niz do 50ms w trybie gra przy czym wylaczaja wtedy wszystkie ulepszacze obrazu.

"Demonizowanie" tego zjawiska to bardzo daleko idace stwierdzenie a mowienie o nim nie jest głupota - wrecz przeciwnie. Zjawisko to jest czesto kompletnie ignorowane podczas wyboru TV do konsoli - nawet na naszych rodzimych forach.
Wiekszosc ludzi ktorzy nie wiedza o co chodzi zauwazaja podczas gry ze "cos jest nie tak". W przypadku nowych modeli Samsungow i Sony naprawde u wielu ludzi powoduje kompletne zniechecenie do gier.

Potem czlowiek ktory nie ma o tym wiekszego pojecia dalej wybiera TV pod katem minimalnie lepszej reprodukcji kolorow czy interpolacji ruchu (ktora i tak zwykle nie dziala w trybie gra) zamiast input lagu ktory jest najbardziej kluczowym parametrem ktory wplywa na jakosc gry. Sama gra wyglada rownie swietnie na praktycznie kazdym markowym LCD a kolory schodza na w zasadzie nieistotny plan.

Dla przykladu miedzy takim Sony EX500 a nawet LG Lh3000 w grach nie bedzie jakiejs bardzo zauwazalnej roznicy w obrazie (oprocz czerni) a w odczuwalnym opoznieniu bedzie i to ogromna.
Przyklady celowo tak ekstremalne - Sony EX500 znany jest z bardzo dobrej jakosci obrazu i bardzo wysokiego laga poczas, gdy LG LH3000 z raczej niezbyt rewelacyjnego obrazu i bardzo niskiego laga.
Mozna to polaczyc wybierajac np Panasonici z IPS-Alpha - jeszcze nizszy lag i lepsza jakosc obrazu lecz czern niewiele lepsza niz w LG ;)
 
Ostatnia edycja:

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Nie wiem gdzie Ty znalazłeś te 200ms ale chyba coś Ci się pomyliło. Skoro przeszkadzało Ci 50ms to musisz mieć (chyba) strasznie słaby skill w graniu. Bo jeśli ja grałem na crt i miałem ping online 70ms to było super a problemy zaczynały się tak około 150ms...

Polecam do grania b550 - to w 99% ten sam tv co a656 i ma dokładnie te same bebechy (proc obrazu na przykład) i nawet bez trybu "gry" robię reversale w ufc2010 kiedy chcę (a wymaga to niezłego refleksu).
 

Picuszek

New member
No właśnie a wie ktoś może jaką wartość input lagu ma C550 ? Bardzo mnie to ciekawi, może do gier nadaje się lepiej niż C650 ?
Byłoby fajnie :smile:
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Taką samą w trybie gier jak c650 (tak na oko) bo ma ten sam proc obrazu (żaden tam hyperreal engine - jak się zdejmie budę to na mobo jest chip...DNIE...ale przecież hyperreal lepiej brzmi...) który jest lekko "ulepszony" względem b550 itp (ale dodaje taką lekką redukcję szumów której nie da się wyłączyć co mi kompletnie nie odpowiada).
 

kapsell

New member
Bez reklam
Nie rob fetyszu z input laga - bo nie w tym problem. Jesli nie jestes w klanie Strikea i nie grasz wyczynowo online (bo tu glownie widac il) to z wielu tv bedziesz zadowolony.
 

Ares78

New member
Input lag w przypadku gry ofline jak bardzo rzadko wyczuwalny, wiadomo dużo zależy od samego gracza to tak samo jak układami kompensacji ruchu dla jednego zbędne, dla drugiego 200hz to swoiste minimum. Mimo wszystko w kategorii 37" warto zobaczyć ex500 ze względu na jakość obrazu tym bardziej, że jak dobrze się zagada to człowiek i konsole podłączy przed zakupem, a wtedy wszystko jest już jasne.
 

szymon247

New member
ehh :)

Nie jestem zawodomym graczem, lubie pograc od czasu do czasu i dla mnie input lag powyzej 30ms jest wyraznie zauwazalny a na TV z input lagiem rzedu 50ms po prostu nie chce sie grac. Jasne, kazdy odczuwa to inaczej i niektorzy potrafia sie po prostu przyzwyczaic do laga. Co nie zmienia faktu, ze wiekszosc recenzentow przyjmuje te 30ms jako taka granice dla komfortowego grania i w zupelnosci sie z tym zgadzam.
Z doswiadczenia moge powiedziec ze naprawde kupujac TV do gier takie detale jak odwzorowanie kolorow sa kompletnie pomijane (gdyz roznice sa marginalne) i to lag jest decydujacym czynnikiem jesli chodzi o komfort. W grach przy LCD w tej klasie cenowej roznica w obrazie bedzie praktycznie zadna a w lagu duza.

Proponuje przejrzec chociaz ten temat:
Input lag wars!, post your input lag results of your LCD display here for refrence - AVS Forum
W pierwszym poscie nawet screen jak to wyglada w game mode(czyli z wylaczonymi wszysktimi ulepszaczami obrazu!) na Sony Ex500.
 
Ostatnia edycja:

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Skoro mówisz że na 50ms odechciewa Ci się grać to coś mi tu nie gra:? - grałeś kiedyś online? Wątpię albo też kompletnie nie wiesz co piszesz... nawet na crt z zerowym lagiem i tak masz laga średnio ponad 50ms (ping)...tak więc gra online z "przydziału" ma tak z 50ms lag (na moim łączu ping 50ms to raczej minimum a łącze mam dsl) czyli wg. Ciebie jest niegrywalna...a jakimś cudem cały świat gra...z czego większość już na tv z lagiem ponad 50ms (czyli razem średnio 100...) a walą headshoty aż miło...

Reasumując - w grze online nie ma na świecie chyba osoby która nie miałaby laga przynajmniej 30ms (crt + powiedzmy 25ms pinga) tak więc zapewne jesteś "najszybszym graczem świata"...gratulacje!
 
Ostatnia edycja:

szymon247

New member
Tak sie sklada, ze ping to zupelnie co innego niz np. opoznienie sygnalu miedzy ruchem myszka a czasem kiedy ten ruch zobaczymy na ekranie. Uniemozliwia to precyzyjne celowanie, powoduje dyskomfort zwiazany z uczuciem mniejszego wplywu na szybkie ruchy postaci itp. W przypadku pinga widzimy jedynie przeciwnikow z opoznieniem rzedu tych 100ms i jest to absolutnie, kompletnie nieporownywalne z input lagiem.
Do tego grajac online lagi sie sumuja. Mamy wiec juz nie 100ms opoznienia a 150ms opoznienia z czego 50ms to input lag wplywajacy negatywnie na komfort gry.

Z reszta 50ms input lag to nie jest tak straszny wynik biorac pod uwage duzo wieksze opoznienia wystepujace na nowych Samsungach czy Sony.

Jeszcze raz polecam przejrzec owy temat ktory wkleilem powyzej gdyz jest to chyba najwieksze w internecie zrodlo informacji na ten temat a na Polskich forach wciaz jest to temat traktowany tak jak widac.
 
Ostatnia edycja:

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Tak się składa że na av lub avs siedzę często od lat...a Ty gadasz bajki że 50ms lag w tv i grać się nie chce...po co ludziom takie bzdury gadać że się potem przestraszą i będą popadać w paranoję przy zakupie tv bo ktoś napisał że "się grać nie da"...grać to się DA i TO nawet z PRZYJEMNOŚCIą na tv z lagiem 50ms i pingiem 50ms+


p.s - a ja nie radzę czytać wątku "input lag wars" tylko wziąć konsolę do sklepu, podpiąć pod tv który mamy na oku i przekonać się samemu czy nam też te 50ms aż tak przeszkadza jak koledze z góry (to chyba Pan Max Payne i jego bullet time hehe...)
 
Ostatnia edycja:

szymon247

New member
Skoro tam siedzisz "od lat" i ten temat nie jest Ci obcy to bardzo dziwne, ze tak mowisz skoro wlasnie na AVS jest najwieksza inicjatywa "antylagowa". O ile pamietam to nawet tam byla owa petycja do producentow aby umieszczali wyniki input lag w specyfikacjach i gdy wychodzi nowy model telewizora to pierwsze pytania dotycza wlasnie laga.
Najwidoczniej jesli tak znajome sa Ci te fora to po prostu ignorujesz liczne tematy poswiecone lagowi a najwyrazniej nawet nie przeczytales pierwszego posta we wklejonym temacie.

W przypadku 50ms powiedzialem jak wyglada moja opinia, jak widac duzo osob tam ma bardzo podobna. Wydaje mi sie, ze przecietni gracze oddajacy telewizory ze zbyt wysokim lagiem i przeszukujacy duze ilosci telewizorow az do natrafienia na model satysfakcjonujacy pod tym wzgledem nie robia tego z zadnych paranoii.

Jak juz pisalem ping nie jest tak istotny chociaz dla niektorych powyzej 100ms nie jest do zaakceptowania. Input lag przeszkadza nieporownywalnie bardziej. Dla mnie granica sa te 30ms (jak juz mowilem dla wiekszosci na tych forach oraz dla recenzentow rowniez). Link wkleilem rowniez ze wzgledu na to, ze sa tam podane lagi poszczegolnych modeli i sugestie ktore nadaja sie do gier a ktore nie. Nie trzeba sie przekopywac przez ogromne ilosci stron gdyz najwazniejsze info jest na pierwszej stronie.

Jesli ktos kupuje telewizor z glownym nastawieniem na gry to input lag jest zdecydowanie najwazniejszym czynnikiem. Glupio jest wiec polecac modele Sony czy Samsunga z tego roku jesli kompletnie do tych gier sie nie nadaja.

p.s - a ja nie radzę czytać wątku "input lag wars" tylko wziąć konsolę do sklepu, podpiąć pod tv który mamy na oku i przekonać się samemu czy nam też te 50ms aż tak przeszkadza jak koledze z góry (to chyba Pan Max Payne i jego bullet time hehe...)
Brawo, az nie chce mi sie tego komentowac. Jest to najlepsze zrodlo informacji na temat laga ale polecasz go nie czytac? Do prawdy doskonala rada dla kogos kupujacego telewizor do gier.
Sprawdzenie samemu laga w markecie to tak jak sprawdzanie czerni w markecie. Warto przeczytac opinie ludzi ktorzy te telewizory juz zakupili, testowali pod katem laga oraz grali na nich.
Nawet jesli ktos jest mniej czuly i pozornie bedzie mu sie wydawalo ze 50ms nie przeszkadzaja jakos strasznie to poczuje roznice w komforcie przesiadajac sie na tv z lagiem o polowe mniejszym. A wlasnie chodzi tu o komfort gry i jakastam roznica w kontrascie czy minimalnie lepszej reprodukcji kolorow wplywa na niego nieporownywalnie mniej (o ile w ogole wplywa) niz lag.
 
Ostatnia edycja:
Do góry