Nagrywarki DVD a format 16:9

fahrad

New member
Chciałbym się dowiedzieć, czy któraś z wymienionych nagrywarek:
Panasonic DMR EH67 EP
Panasonic DMR EH68
Pioneer DVR 555HS
umożliwia zgranie na płytkę materiału nagranego w formacie 16:9, tak aby zachował on pierwotny format tj. właśnie 16:9. Posiadam Panasonica DMR EH50 i niestety ten model na to nie pozwala. Przymierzam się do zakupu któregoś z ww modeli i będę wdzięczny za pomoc.
Ps. Która, według Was, jest z nich najbardziej godna uwagi.
 

qura12

Member
Bez reklam
Zwróć uwagę czy będziesz nagrywał sygnał nadawany w 16:9 czy 4:3 z czarnymi paskami na górze i na dole (letterbox) bo większość programów nadawana jest właśnie w letterboxach a prawdziwe 16:9 widziałem tylko na Polsacie Sport czy Polsacie 2
 

TigerInginier

New member
Troche nie wiadomo o co ci dokładnie chodzi, bo kazda nagrywarka DVD w standarcie zapisuje obraz w formacie 4:3 w rozdzielczosci 720x576 a format 16:9 uzyskuje sie poprzez obraz anamorficzny czyli format 16:9 "ściśniety" do formatu 4:3 i zapisany w rozdzielczości 720x576 a dopiero telewizor przywraca własciwe proporcje dla obrazu panoramicznego. Więc nie bardzo kumam o co ci chodzi bo jezeli masz sygnał tak jak wyzej qura12 na wspomniał polsacie2 panoramiczny anamorficzny to nagrywrka inaczej go nie nagra, a jezeli w kopercie to musisz nagrac go w kopercie.

A tak na marginesie to kiedy inne stacje pójdą ich śladem i zaczną nadawac obaraz panoramiczny? 95% obecnie sprtzedawanych telewizorów to TV panoramiczne a 95% programów nadawanych przez stacje jest w formacie 4:3 z czego moze połowa w kopercie. Totalny burdel!
 

fahrad

New member
Dzięki za odpowiedzi. Chyba rzeczywiście nie do końca sam rozumiałem instrukcję obsługi, gdzie w dziale "Używanie DVD-R, DVD-RW..." jest napisane, cytuję: "Ograniczenia dotyczące DVD-R itp. - Programy o formacie obrazu 16:9 są nagrywane w formacie 4:3" i pod tym mamy rysunek wyglądający tak, że jest obrazek z podpisem 16:9 następnie strzałka na plytę DVD-R ( rozumiem, że chodzi o zgrywanie z dysku), kolejna strzałka i na wyjściu kolejny obrazek, zwężony z podpisem 4:3. Teraz po odpowiedzi TigerInginier rozumiem, że material nagrany na plycie będę mógł rozciągnąć na telewizorze. Moja niewiedza brała się po części z niemożności sprawdzenia tego ( na chwilę obecą telewizor 4:3 , panoramiczny już niedługo i stąd moje pytanie). A w kwestii wyboru modelu nagrywarki, to wyczytałem, że Pioneer wg instrukcji, obsługuje tylko format napisów srt., bez txt., a jak się ma ta sprawa w Panasonicu EH67? Druga sprawa to taka, że Pioneer ma port USB i w związku z tym pytanie , czy poprzez ten port można odtwarzać DviX np. z pendriv'a?
Ps Czy Panasonic EH67 posiada port USB?
 

qura12

Member
Bez reklam
Troche mnie nie zrozumieliście bo na Polsacie 2 od czasu do czasu są programy nadawane w taki sposób że na zwykłym telewizorze 4:3 obraz jest rozciągnięty w pionie(mam stary tv i nie ma funkcji zmiany układu obrazu) a na lcd mam wszystko dobrze ale jak ustawię tryb 16:9 co oznacza że takie programy będą nagrywane przez większość nagrywarek tak jak widzimy je na telewizorach 4:3 czyli rozciągnięte. Jednak nie ma się czym martwic bo takie coś baaaardzo rzadko występuje a 95% jest nadawane w letterboxach które każda nagrywarka nagra normalnie
 

TigerInginier

New member
Zrozumielismy cie dokładnie ze czsem programy na polsacie2 nadawane są zniekształcone ale nie rozciągniete w pionie tylko zwęzone w poziomie i obraz taki ma pełne 576 lini poziomych co w przciwienstwie do letterbox nie wpływa zmniejszenie szczegółowości obrazu, w letterbox ponad 100 linii idzie w "gwizdek" tzn w czarne pasy i to jest lipa ale pewien rodzaj kompromisu pomiedzy uzytkownikami starych TV i nowych z tym ze i jedni i drudzy tracą na jakości obrazu. Użytkownicy 4:3 widzą czrne pasy a 16:9 zostaje cos ponad 400 linii obrazu. Dlatego ja byłbym bardzo rad gdyby wszystkie stacje zaczeły nadawać obraz anamorficzny SD zamiast letterbox i mam nadzieje ze nastąpi to najpóżniej w momencie wyłączenia przekazu analogowego bo czy bedzie jakis telewizor na świecie który bedzie miał tuner cyfrowy i nie bedzie panoramiczy albo przynajmniej miał tryb 16:9 do pzrywrócenia własciwych proporcji obrazu? na pewno nie. A po drugie od conajmniej chyba pięciu lat telewizory 4:3 mają tryb 16:9 który przywraca własciwe proporcje obrazu więc telewizorów działających tylko w formacie 4:3 nadal na chodzie i w użyciu jest w całej Polsce może w 10% gospodarstw. Koniec 4:3 juz blisko!
I obstawiam, że Polsat Sport SD bedzie nadawał relacje z meczów obrazem anamorficznym, choć głowy nie dam, niedługo sie przekonamy ale 90% Polski jest 16:9 READY:eek:k:
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

qura12

Member
Bez reklam
TigerInginier napisał:
A po drugie od conajmniej chyba pięciu lat telewizory 4:3 mają tryb 16:9 który przywraca własciwe proporcje obrazu więc telewizorów działających tylko w formacie 4:3 nadal na chodzie i w użyciu jest w całej Polsce może w 10% gospodarstw. Koniec 4:3 juz blisko!
No przepraszam bardzo ale poza LCD Samsunga mam w domu mam 17 letni telewizor Samsunga 21" który bez większych napraw działa nadal znakomicie i nie ma zamiaru wysiąść :D Obraz jest na nim niejednokrotnie lepszy niż na crt z przed 5 lat. Jedynym większym minusem jest brak jakichkolwiek złącz poza Euro i antenowym.

Ps. Mam nadzieje że mój crt będzie jeszcze długo zaniżał średnią posiadaczy LCD w Polsce ;]
 

TigerInginier

New member
Ja też nie jestem fanem LCD (wolę plasme i crt) monitor przed którym teraz siedzę jest CRT z pieknym obrazem bo na LCD mam jakby alergię i nie mam nic do Twojego starego samsunga, też mam w jednym pokoju 10letni daewoo 28" nigdy sie jeszcze nie zepsuł i obraz ma całkiem ładny choć ja zauważam na nim 50cio hercowe migotanie. Tak czy owak jezeli Twój samsung odbiera sygnał ze zwykłej anteny naziemnej to w 2012 nie bedzie juz w stanie nic odbierać bo nie bedzie przekazu analogowego. Więc obaj bedziemy mogli wysłać nasze TV na emerytury chociaż mozliwe ze bedą nadal na chodzie, no chyba ze kablówka udostępni sygnał analogowy kablem. Prawdopodobnie w sprzedazy pojawia sie też tunery jako osobny device umożliwiajacy odbór cyfrowej telewizji i oglądanie na starszych TV ale czy bedzie warta skórka za wyprawkę...?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

smolar71

New member
fahrad

panasonic eh-58 i eh-68 posiadaja usb
eh-68 posiada slot na karty sd i pojemniejszy dysk bo 320 gb

oba odtwarzaja divx z portu usb

filmu jednak nie mozna zgrac na hdd

posiadam eh-58 i odtwarzalem narazie divx z plyty i obraz wygladal na crt jak z dvd

nie wiem jak wyglada sprwa z napisami bo jeszcze nie mialem czasu przetestowac ( mam ja 2 dni)

ogolnie jstem zadowolony z tego zakupu
 

fahrad

New member
smolar71 dzięki za odpowiedź. Muszę się przyznać, że jeszcze przed twoim postem złożyłem zamówienie na Panasonica DMR EH58. Twoje informacje + lektura tematu na forum dotyczącego tego modelu tylko utwierdzily mnie w przekonaniu o słuszności dokonanego wyboru. Nie twierdzę, że Pioneer 555H jest gorszą nagrywarką ( może jest nawet lepszą ), ale sentyment i dotychczasowe, własne doświadczenia przekonały mnie do Panasonica. Jeśli piszę o doświadczeniach to mam na myśli fakt, że od ponad 2 lat jestem szczęśliwym posiadaczem modelu DMR EH50. Mimo pewnych ograniczeń jestem z tej nagrywarki bardzo zadowolony. Przez ten czas była ona naprawdę ostro (moim zdaniem) eksploatowana. Nagrałem na niej ok. 1500 płyt (takie hobby) i jak do tej pory wszystko było OK, dopiero teraz zaczęła lekko szwankować, dlatego zdecydowałem się na nową ( starą sprezentuję siostrze ).
Ps. To "szwankowanie " , o którym piszę powyżej objawia się tym, że nagrywarka nie chce nagrywać płyt jednorazowych tzn. nagrywa do pewnego momentu ( najczęściej jest to chwila, gdy zaczyna nagrywać drugi tytuł na płycie ) aby nagle zacząć jakby zgrzytać (tak ok. 1min) pokazać błąd i się wyłaczyć. Z tego co się zorientowałem ma to chyba związek z prędkością nagrywania, ponieważ gdy kładę do napędu płytkę RW Sony 1-2x wszystko się ładnie nagrywa i jest OK ( ale ten czas , nagrywanie trwa wtedy ok.25min i potem przerzucenie tego na kompie, na płytę jednorazowego zapisu eh, masa zmarnowanego czasu ). Co ciekawe , kiedy kupiłem płytki RW Sony 4x działo się to samo co w przypadku płyt jednokrotnego zapisu ( nagrywarka "przyjmuje" tylko 1-2x ). Może miał ktoś podobny problem i wie w czym rzecz ?
 

radpopl

New member
Chciałbym się dowiedzieć, czy któraś z wymienionych nagrywarek:
Panasonic DMR EH67 EP
Panasonic DMR EH68
Pioneer DVR 555HS
umożliwia zgranie na płytkę materiału nagranego w formacie 16:9, tak aby zachował on pierwotny format tj. właśnie 16:9.
Odkurzam stary temat, ale mam problem z nagrywaniem właśnie w formacie 16:9.

Podłączam do nagrywarki (Panasonic DMR-EH58) kamerę Panasonic-NV-GS1 (przez złączę DV) i próbuję zgrać z tejże kamery video w formacie 16:9.

Niestety, Panasonic uparcie nagrywa mi w formacie 4:3 z letterboxem, co wybitnie mnie nie urządza.

Czy przerabiał ktoś taki problem z tą nagrywarką albo podobną od Panasonica i ma pomysł jak zgrać materiał w oryginalnym formacie??
 

radpopl

New member
PS. Czy administracja tego forum wie, że bardzo często klikanie odnośników do stron na forum prowadzi w pole, tj. do losowych postów?
 
Do góry