Nagrywarka do kamery HD

Spinetta

New member
Witam,

czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenie z kopiowaniem materiału HD za pomocą nagrywarki Sony VRD-mc5?
Mam świeżutką kamerę Sony HDR-SR11 jeszcze nie używaną w plenerze (wyjazd wkrótce), ale po lekturze tutejszych wątków boję się o obróbkę i kopiowanie nagranego materiału HD.
O ww nagrywarce znalazłam informację, że kopiuje materiał w formacie AVCHD bezpośrednio na płyty DVD, jednak do odczytu potrzebny jest odtwarzacz blu-ray. Zdziwiło mnie, że nie wymagana jest do tego płyta blu-ray, tylko zwykła DVD. Więc co się tam dzieje z materiałem podczas kopiowania i dlaczego zwykły odtwarzacz DVD tego nie czyta? Może ktoś z Was wie? Czy taka nagrywarka to dobry wybór?
user_online.gif


Warn: (0%)
empty.gif
empty.gif
empty.gif
empty.gif
empty.gif

 

viValdi

New member
Bez reklam
Sam jestem ciekaw jaki jest efekt. To, że można nagrać na płytkę DVD filmik AVCHD to nie jest coś niezwykłego - każdy videoedytor na to pozwala. Oczywiście format jest niezrozumiały dla normalnego odtwarzacza DVD ale blu-ray sobie z tym formatem radzi.

Jeśli masz okazję przetestować tę funkcjonalność, to ja jestem zainteresowany opisem jak to działa. Jeśli możesz weź swą kamerke z nagraniami i czystą płytkę DVD, podjedz do salonu Sony i powiedz że chcesz taki test przeprowadzić. Na miejscu odtworzysz sobie to na jakimś telewizorku bo blu-ray'a na pewno będą mieli.
 

kocinski

New member
Witam,

To mój pierwszy post na tym forum , ale mam nadzieje że nie ostatni. Od wczoraj szczęśliwy posiadacz SONY HDR CX11E ;)

Pliki AVCHD mogą być faktycznie zrzucane na płytę DVD i nie trzeba do tego dodatkowej nagrywarki wystarczy komputer z nagrywarką DVD plus oprogamowanie dostarczone z kamerą. Nagrywarka o której piszesz dobry gadżet gdy jeździsz na dalekie wypady bez laptopa i nie ma gdzie zrzucić materiału.
Co do odtwarzania plikow na DVD to AVCHD wymaga pewnie dodatkowego chipa ktory to obslguje i wyrabia sie z przeliczaniem, tak wiec z odtwarzaniem na zwyklym DVD mozna zapomniec, chyba ze wprowadza jakis na rynek, ale pewnie chca napedzic przy okazji klientow na BlueRay'a.

Małe spostrzezenie, do mojej kamery dołączony był "Player for AVCHD" jedno co mnie w nim zdziwiło to iż pliki AVCHD mogą być odgrywane bezpośrednio z kamery (podłączona przez USB) bądź z napędu niestety nie mam możliwości wybrania dysku hdd :(

Pytasz o edycji filmów tego co się orientowałem to Pinnacle Studio 12 lub Sony Vegas. Chwilę się bawiłem tymi programami ale 1GB ramu to zdecydowanie za mało na zabawy z HD, juz zamowilem nowe kosci ;)

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Spinetta

New member
Dzięki serdeczne za odpowiedzi.
Spróbuję nagrać przez komputer, jeśli mój kiepski sobie z tym poradzi - też cierpię na niedostatek RAM-u :).
Zrobię też próbę, którą zasugerował ViValdi.
Kocinski, gdzie kupowałeś swoją kamerę? Ciekawi mnie to ze względu na dodanie "Playera".
Bezpośrednio to chyba można odtwarzać z kamery podłączonej do telewizora HD przez HDMI?
Mam w planach zakup odtwarzacza blu-ray BDP-S550, ale czekam, aż cena spadnie do 1000 pln.
Pozdrawiam:)
 

kocinski

New member
Myśle że ze zgraniem na DVD nie będziesz miał problemu po prostu zrzucane są pliki z kamery na DVD i tyle. Sam zastanawiałem się nad BlueRay'em ale jak na razie myśle że to gadżet, ceny filmów typu 150 pln zwalają z nóg, choć nie powiem ogladanie filmów na BlueRay;u też zwala z nóg ;)
Wykorzystywanie BlueRaya do oglądania tylko filmów z kamery to chyba kiepski pomysł, tak więc czekam aż ta technologia zajrzy pod strzechy na szeroką skalę.

Kamerę kupowałem w necie lecz z odbiorem osobistym w Warszawie, Player o którym wspomniałem był na płytce Sony standardowa płyta z PMB ver. 3.2.00, krótki opis aplikacji z pomocy:

"What you can do with Player for AVCHD

This Player for AVCHD is a software application used to play videos recorded in the AVCHD format or media recorded in the AVCHD format (AVCHD format media) on a computer."

Tak więc za wiele ten soft nie może.

Z odtwarzaniem na telewizorze. Przed zakupem trochę poczytałem na tym forum i dowiedziałem się że kamera ma złącze mini HDMI, więc wymagany jest kabel HDMI <-> mini HDMI (którego nie ma w zestawie przy kamerze), orginalny Sony kosztuje 150-200 pln, więc na razie tańszy zamiennik kupiony na WGE za 48 pln działa bardzo dobrze.

Na razie jeszcze nie opanowałem sterowania pilotem telewizora kamery (przy Sony Bravia możliwe), ale poprostu muszę poszukać instrukcji do TV ;)

Własnie zapełniłem dostarczaną z kamerą kartę 4GB, tak więc pierwszy zrzut jak na razie na dysk.

PS: Czekam na lepszą pogodę aby wybrać się z kamerą w plener ;)

Pozdrowienia
 
Ostatnia edycja:

Spinetta

New member
Witam ponownie,

zrobiłam parę prób z przegrywaniem przy użyciu oprogramowania dołączonego do kamery, ze zrzucaniem na twardy dysk komputera, a także bezpośrednio. Kamera ma przycisk "One Touch Disc Burn" i przy pomocy tej aplikacji kamera zrzuca materiał przez USB bezpośrednio na płytę DVD. Nagrywa w formacie AVCHD. Najpierw zrobiłam nagranie na DVD-RW, ale okazało się, że nawet blu-ray w salonie Sony sobie nie poradził z gładkim odtworzeniem, obraz był niemiłosiernie cięty. Pan konsultant w salonie poradził mi, żeby nagrać pliki na płytę DVD-R, a najlepiej nie tym one touchem, tylko zgrać na twardy dysk komputera i potem przenieść na płytę. I co się okazało, nawet jakbym chciała, to nie mogę ponownie zgrać istniejących plików metodą "one touch". Wygląda na to, że jest to metoda szybkiego backupowania nowych plików, ale tylko nowych. Nagrałam więc na DVD +R materiał zapamiętany w komputerze no i przy użyciu "Playera for AVCHD" nawet działa, choc z lekkimi zacięciami, ale to pewnie wina słabych parametrow mojego komputera. Przy okazji sprawdzę to na blu-ray.
Zrobiłam też probę nagrania pliku przekonwertowanego do MPEG-2. Na płycie DVD-R nie wyszło, ale DVD+R ładnie chodzi i w komputerze, i w zwykłym odtwarzaczu DVD. Jakość obrazu na Sony Bravia X3500 jest zaskakująco dobra.

Pozzdrawiam,
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Panie i Panowie mam odtwarzacz Blu-Ray Panasonic BD35.
Płyty DVD wykorzystane jako nośnik z materiałem AVCHD odtwarzane są bardzo dobrze bez żadnych problemów. Jakość HD bez zastrzeżeń na 42 calowej plazmie. Kamera canon HF100. Rożnica pomiędzy materiałem mpeg 2 / DVD / bardzo duża. A to, że odtwarzacze DVD nie czytają takich płyt to chyba oczywiste nie ta rozdzielczość materialu.

Odtwarzacz czyta płyty DVD-R, DVD+R jak również DVD-RW, DVD+RW i oczywiście DVD DL.
 

Spinetta

New member
Chyba nikt z nas nie oczekiwał, że odtwarzacz DVD będzie czytał AVCHD :).
Chodziło o to, że nie czytał tego blu-ray, ale na pewno nie była to "wina" odtwarzacza, tylko jakiegoś błędu w czasie wypalania płyty, być może oprogramowania albo jakości nośnika.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
No nie do końca, nie wszystkie odtwarzacze Blu-Ray czytają AVCHD..... trzeba to sprawdzić przed zakupem.
 

m_o_b_y

New member
kocinski napisał:
Myśle że ze zgraniem na DVD nie będziesz miał problemu po prostu zrzucane są pliki z kamery na DVD i tyle. Sam zastanawiałem się nad BlueRay'em ale jak na razie myśle że to gadżet, ceny filmów typu 150 pln zwalają z nóg, choć nie powiem ogladanie filmów na BlueRay;u też zwala z nóg ;)
Wykorzystywanie BlueRaya do oglądania tylko filmów z kamery to chyba kiepski pomysł, tak więc czekam aż ta technologia zajrzy pod strzechy na szeroką skalę.

Kamerę kupowałem w necie lecz z odbiorem osobistym w Warszawie, Player o którym wspomniałem był na płytce Sony standardowa płyta z PMB ver. 3.2.00, krótki opis aplikacji z pomocy:

"What you can do with Player for AVCHD

This Player for AVCHD is a software application used to play videos recorded in the AVCHD format or media recorded in the AVCHD format (AVCHD format media) on a computer."

Tak więc za wiele ten soft nie może.

Z odtwarzaniem na telewizorze. Przed zakupem trochę poczytałem na tym forum i dowiedziałem się że kamera ma złącze mini HDMI, więc wymagany jest kabel HDMI <-> mini HDMI (którego nie ma w zestawie przy kamerze), orginalny Sony kosztuje 150-200 pln, więc na razie tańszy zamiennik kupiony na WGE za 48 pln działa bardzo dobrze.

Na razie jeszcze nie opanowałem sterowania pilotem telewizora kamery (przy Sony Bravia możliwe), ale poprostu muszę poszukać instrukcji do TV ;)

Własnie zapełniłem dostarczaną z kamerą kartę 4GB, tak więc pierwszy zrzut jak na razie na dysk.

PS: Czekam na lepszą pogodę aby wybrać się z kamerą w plener ;)

Pozdrowienia


Z nieba mi spadłeś, bo właśnie przymierzam się do zakupu tej kamerki (choć jeszcze nie do końca wykluczyłem SR11 i HF10 Canona).
(W porównaniu z Canonem w CX11 może trochę brakować niektórych manualnych ustawień i wizjera).
Gdybyś był uprzejmy podzielić się swoimi spostrzeżeniami: czemu akurat ten typ wybrałeś, jak oceniasz jej wady i zalety i gdzie kupiłeś, to byłbym wdzięczny.

Pozdrówka
 

artur mazur

New member
czy z hv30 zgram materiał w hd na dvd

viValdi napisał:
Sam jestem ciekaw jaki jest efekt. To, że można nagrać na płytkę DVD filmik AVCHD to nie jest coś niezwykłego - każdy videoedytor na to pozwala. Oczywiście format jest niezrozumiały dla normalnego odtwarzacza DVD ale blu-ray sobie z tym formatem radzi.

Jeśli masz okazję przetestować tę funkcjonalność, to ja jestem zainteresowany opisem jak to działa. Jeśli możesz weź swą kamerke z nagraniami i czystą płytkę DVD, podjedz do salonu Sony i powiedz że chcesz taki test przeprowadzić. Na miejscu odtworzysz sobie to na jakimś telewizorku bo blu-ray'a na pewno będą mieli.

a czy czymś niezwykłym jest zgranie materiału hd z hv30 na dvd ( ok. 20min. bo tyle pomieści) przy użyciu standardowej nagrywarki dvd(laptop) , jak to zrobić ?
próbowałem przy użyciu UVS 11 +pl
nie udało się :(
a w fomacie dvd i owszem
 

Gucio50

New member
Bez reklam
artur mazur napisał:
a czy czymś niezwykłym jest zgranie materiału hd z hv30 na dvd ( ok. 20min. bo tyle pomieści) przy użyciu standardowej nagrywarki dvd(laptop) , jak to zrobić ?
próbowałem przy użyciu UVS 11 +pl
nie udało się :(
a w fomacie dvd i owszem


Chyba za mało się starałeś. Ja używam Pinnacle Studio 12.1 lub Nero 9
Wytwarza z AVCHD płyty w standardzie
- DVD, ale traci jakość,
- DVD AVCHD, efety rewelacyjne,
- Blu-Ray, tylko po co bo i tak przepływnosć jest jak AVCHD.


Wracam do meritum tego wątku. Na wakacje jeżdżę z laptopem. Więc nagrywarkę dodatkową do kametry traktowałem jako backup filme.
Ale irytowało mnie, że woże grata "średnio przydatnego", trwało to urlop w lecie i potem narty w Austrii w zimie.

Nagrywarka firmy Sony. Najprostrze funkcjonalnosci, właściwie tylko backup filmu.


Sprzedaółem to coś :p , nie mozna porównać z laptopem, na którym mogę wywalić np. sceny sfilmowane kamerą, przypadkowo niewyłączoną przez 15 minut, na obrazie widać chodnik, po którym idę i końcówki nóg w skatpetach i sandałach.



Jest to kwestia indywidualna, temperamentu itd.

Ja wolę funkcjonalność laptopa, o ekranie do obejrzenia wieczorem co tam się zfilmowało noe wspomnę. :D

Ale wszystko zależy od gustu, a te jak wiadomo są non disputandum :p
 

artur mazur

New member
Gucio50 napisał:
Chyba za mało się starałeś. Ja używam Pinnacle Studio 12.1 lub Nero 9
Wytwarza z AVCHD płyty w standardzie
- DVD, ale traci jakość,
- DVD AVCHD, efety rewelacyjne,
- Blu-Ray, tylko po co bo i tak przepływnosć jest jak AVCHD.


Wracam do meritum tego wątku. Na wakacje jeżdżę z laptopem. Więc nagrywarkę dodatkową do kametry traktowałem jako backup filme.
Ale irytowało mnie, że woże grata "średnio przydatnego", trwało to urlop w lecie i potem narty w Austrii w zimie.

Nagrywarka firmy Sony. Najprostrze funkcjonalnosci, właściwie tylko backup filmu.


Sprzedaółem to coś :p , nie mozna porównać z laptopem, na którym mogę wywalić np. sceny sfilmowane kamerą, przypadkowo niewyłączoną przez 15 minut, na obrazie widać chodnik, po którym idę i końcówki nóg w skatpetach i sandałach.



Jest to kwestia indywidualna, temperamentu itd.

Ja wolę funkcjonalność laptopa, o ekranie do obejrzenia wieczorem co tam się zfilmowało noe wspomnę. :D

Ale wszystko zależy od gustu, a te jak wiadomo są non disputandum :p
dzięki za pomoc, będę próbował
pozdrawiam
 

m_o_b_y

New member
Gucio50 napisał:
Chyba za mało się starałeś. Ja używam Pinnacle Studio 12.1 lub Nero 9
Wytwarza z AVCHD płyty w standardzie
- DVD, ale traci jakość,
- DVD AVCHD, efety rewelacyjne,
- Blu-Ray, tylko po co bo i tak przepływnosć jest jak AVCHD.


Wracam do meritum tego wątku. Na wakacje jeżdżę z laptopem. Więc nagrywarkę dodatkową do kametry traktowałem jako backup filme.
Ale irytowało mnie, że woże grata "średnio przydatnego", trwało to urlop w lecie i potem narty w Austrii w zimie.

Nagrywarka firmy Sony. Najprostrze funkcjonalnosci, właściwie tylko backup filmu.


Sprzedaółem to coś :p , nie mozna porównać z laptopem, na którym mogę wywalić np. sceny sfilmowane kamerą, przypadkowo niewyłączoną przez 15 minut, na obrazie widać chodnik, po którym idę i końcówki nóg w skatpetach i sandałach.
J


Jak widać zaliczasz się do facetów, którzy na skarpetki zakładają sandały.
To taka osobliwość naszych niektórych rodaków, nieznana na zachodzie.
:D
Pozdrówka
 

mariof

New member
Bez reklam
Jeżeli kamerka zapisuje w formacie mpg HD (Canon z serii HV, Sony z serii HC, niektóre JVC) to moim zdaniem warto zainwestować w nagrywarkę BR i stosowny soft. Sam używam od lat Pinnacle Studio (obecnie wersja 12.1) ale nie odważyłbym się powiedzieć że jest lepszy niż inne - to raczej przyzwyczajenie. Na 25GB płytce mieści się ca 2 h materiału w mpg HD. Na pewno nie jest to imponująca pojemność ale za to jakość...:). Kodowanie filmu mpg HD do formatu AVHCD też jest możliwe ale jakość finalna bywa różna - zależy to od wielu czynników w tym rodzaju filmowanych cen. Cena za nagrywarkę BR jest nadal wysoka, także drogie (choć tanieją...) są płytki (minimum 20 zł za sztukę) więc nie jest to rozwiązanie zbyt ekonomiczne ale dla posiadaczy kamerek HD...
 

mariof

New member
Bez reklam
Przy okazji - w Studio 12.1 można robić menu (indeksy) i wypalać płyty BD od razu (bez użycia zewnętrznych programów). Możliwe jednak, że jakość i szybkość tworzenia menu w TMPGEnc ocenionej prze Ciebie na 6 (a jesteś w moich oczach ekspertem - praktykiem) jest lepszym pomysłem niz użycie Studio 12...?
 

abcaa

New member
Panjacek to jeden z niewielu co wie co robi i WIE CO PISZE.
A nie jak co poniektórzy piszą farmazony aż się płakać chcę.
Nie znają programów do końca i sugerują coś co nie jest tak naprawdę sprawdzone. I potem udowadniają że mają rację, za wszelką cenę - aby racja byłA TYLKO po jego stronie. UCZYĆ SIĘ POKORY I JESZCZE RAZ POKORY.

Pozdrawiam
 

abcaa

New member
Do Gucio

Róznica miedzy AVCHD a BR jest taka że "brite" AVCHD jest 17000 a BR 25000,
naszymi paczydlami tego nie widać ale przy dużym calu TV niestety jest to widoczne a zwłaszcza przy projektorach.
 

slimak

New member
Bez reklam
mariof napisał:
Przy okazji - w Studio 12.1 można robić menu (indeksy) i wypalać płyty BD od razu (bez użycia zewnętrznych programów). Możliwe jednak, że jakość i szybkość tworzenia menu w TMPGEnc ocenionej prze Ciebie na 6 (a jesteś w moich oczach ekspertem - praktykiem) jest lepszym pomysłem niz użycie Studio 12...?


Różnica sprowadza się tylko do czasu i braku przekodowania. Czy Pinnacle 12 przekodowuje bez widocznych strat w obrazie (raczej tak) nie jestem w stanie powiedzieć, bo go nie mam.
 
Do góry