Nagrywanie w 1080/50p

xgrzesx2

New member
Jestem posiadaczem Panasonica SD900 który umożliwia nagrywania zarówno w 1080/50i jak i 1080/50p. Wiem, że 1080/50p jest niezgodny z blu-ray. Z jednej strony chciałbym mieć obraz najwyższej jakości a z drugiej strony nie chciałbym nagrać materiału z którym nic nie da się zrobić w sensie obróbki. Dlatego chciałbym Was się poradzić, czy warto nagrywać w 1080/50p oraz czy jeśli nagram w 1080/50p to będę mógł to potem przerobić bez utraty jakości do 1080/50i po to by nagrać to na płytę blu-ray ? Najgorsze jest to, że kamera była kupiona na specjalną okazję która nastąpi niebawem. Planowałem się trochę potestować kamerę ale pech chciał, że kamerę musiałem wymienić i nową dostałem wczoraj i mam bardzo mało czasu na naukę :-(
 

gaspar

New member
za wiki:

Blu-ray Discs are able to hold 1080p HD content, and most movies released on Blu-ray Disc produce a full 1080p HD picture when the player is connected to a 1080p HDTV via an HDMI cable. The Blu-ray Disc video specification allows encoding of 1080p24, 1080p50 and 1080p60. Generally this type of video runs at up to 40 megabits per second, compared to the 3.5 megabits per second for conventional standard definition TV's

Szukanie nie boli :twisted: Pogrubiłem to, z czym masz wątpliwości ;)
Tylko nie rób żadnej konwersji z "p" na "i"...
 

marder

Member
Możesz dokonać takiej konwersji przy użyciu programu HD Writer, który dostałeś z kamerą. Nie powoduje to żadnej straty jakości (sprawdzałem), ale trwa bardzo długo. Tryb 50i HA (17 Mb/s) daje świetny obraz, wystarczy Ci w zupełności. Tryb 50p nie dość, że nie mieści się w standardzie AVCHD to jeszcze pożera bardzo dużo miejsca (28 Mb/s).
 
Ostatnia edycja:

gaspar

New member
Kolega nie pytał o standard AVCHD, ale o standard Blu-ray:

Kod:
Wiem, że 1080/50p jest niezgodny z blu-ray.

a więc dylemat 50p kontra 50i został rozwiany (allows 50p), a ponieważ:

Kod:
chciałbym mieć obraz najwyższej jakości

to wynika z tego, że koledze nie zależy na tym, że materiał taki zajmuje sporo miejsca, również późniejsza obróbka 50p jest jak najbardziej możliwa :)
 

m13czu

New member
za wiki:



Szukanie nie boli :twisted: Pogrubiłem to, z czym masz wątpliwości ;)
Tylko nie rób żadnej konwersji z "p" na "i"...


Jeśli cytujesz to podaj linka. Tekst wyciąłeś z angielskiej Wikipedii, wpis o blu-ray.

Jesli jednak spojrzysz na AVCHD z angielskiej wiki to masz:
Compatibility with Blu-ray Disc players

Although AVCHD shares many format similarities with Blu-ray Disc, it is not part of the Blu-ray specification. Consequently, AVCHD-playback is not universally supported across all Blu-ray Disc players. In addition, non-standard developments such as 1080-line 50p/60p recording mode employed in some camcorders, are neither AVCHD- nor Blu-ray compliant.
As the creators of AVCHD, Sony and Panasonic support AVCHD playback in their Blu-ray Disc players. In particular, the Sony BDP-S1, Sony BDP-S300, Sony BD507, the Panasonic DMP-BD10, the Panasonic DMP-BD30K, the Panasonic DMP-BD35, the Panasonic DMP-BD60K, the Panasonic DMP-BD80K, and the PlayStation 3 can play AVCHD discs. In addition, some Panasonic and JVC Blu-ray Disc players (e.g. Panasonic DMP-BD60K, Panasonic DMP-BD80K) support AVCHD playback from SDHC memory cards.
In one instance, AVCHD playback was removed from a Blu-ray Disc player already on the market, the Samsung BD-P1200. Firmware update 2.3 removed AVCHD support from the BD-P1200
AVCHD - Wikipedia, the free encyclopedia

1080p50 i 1080p60 to tryby PONAD AVCHD oraz bluray
Patrz tabelka AVCHD:
AVCHD - Wikipedia, the free encyclopedia


tabelka Bluray:
Blu-ray Disc - Wikipedia, the free encyclopedia

Widzisz w obu 1080p50/60? czy nawet 25 czy 30 p? (takie tryby oferuje nowy nikon D5100:
Fotopolis.pl: Nikon D5100 - test)

Ja niestety nie.....Niestety niedokopałem się do oryginalej specyfikacji bluray. moze ktos ma linka? 50 60 p bedzie pewnie dodane w przyszlosci, mam nadzieje ze tylko wymiana softu bedzie wymagana.
 

m13czu

New member
Jestem posiadaczem Panasonica SD900 który umożliwia nagrywania zarówno w 1080/50i jak i 1080/50p. Wiem, że 1080/50p jest niezgodny z blu-ray. Z jednej strony chciałbym mieć obraz najwyższej jakości a z drugiej strony nie chciałbym nagrać materiału z którym nic nie da się zrobić w sensie obróbki. Dlatego chciałbym Was się poradzić, czy warto nagrywać w 1080/50p oraz czy jeśli nagram w 1080/50p to będę mógł to potem przerobić bez utraty jakości do 1080/50i po to by nagrać to na płytę blu-ray ? Najgorsze jest to, że kamera była kupiona na specjalną okazję która nastąpi niebawem. Planowałem się trochę potestować kamerę ale pech chciał, że kamerę musiałem wymienić i nową dostałem wczoraj i mam bardzo mało czasu na naukę

Cześć,
wrzuć proszę sample dla

1080 - 50p oraz 50i, raz 25p
720 - 50p oraz i
wrzuc oryginalne pliki, max nawet 10 sekund. Grunt aby byl ruchomy obiekt na planie jak pies, kot czy ręka człowieka...wrzuć np na portal hotfile, rapidshare czy zippyfile.

Z góry dziękuję i powodzenia z filmowaniem komunii
 

m13czu

New member
Znalazłem specyfikacje blu-ray

BD-ROM ostatnia wersja 2.4
plik pdf
link

tableka:
956840.jpeg


Nie ma jak widać 50/60p dla 1920x1080 (full hd)

papiery ze strony klik

jeszcze taka tabelka z licpa 2010, zaraz sprawdze te BD-R czy BD-RE, pytanie moze o wersje BD-MV jaki wspiera system odtwrzajacy czy nagrywajacy, moze tam jest 50/60p
956841.jpeg
 

m13czu

New member
Acha, jesli czegos szukac to tylko w PART3 specyfikacji bo part 1 to implementacja techniczna, part 2 to file system (System plikow) a wszelkie info o kodekach itd jest w part 3.

Poza tym doczytalem ze wersje 2.4-3.0 a 4.0 roznia sie glownie pojemnoscia dysku i kodeki itd sa te same...
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
za wiki:



Szukanie nie boli :twisted: Pogrubiłem to, z czym masz wątpliwości ;)
Tylko nie rób żadnej konwersji z "p" na "i"...

gdzie to znalazles, bo specyfikacja blu-ray ma max w FullHD 30p, a w 720p ma 60p

nie powinno sie cytowac na pale z anglika i nie podac zrodla, ani nic od siebie!
nigdy sie nie uzywalo 60p bo nie ma takie potrzeby, a jakosc jest ta sama bo jak moze sie jeden obraz zmienic.
Czy nagrasz 50i czy 50p praktycznie nie zobaczysz roznicy, nie wiem czemu sie napalac na 60p skoro 25p wystarcza czy 50i.

pisalem juz wczesniej i temat poruszany, wiec moze o tym pisac w jednym a nie co chwile ktos nowy temat zklada, pisalem ze blu-ray odtwarza 50p tylko jak to robi i co robi z plikiem?
Ale jak widac, ktos wkleja gotowce w dziwnym jezyku.
 
Ostatnia edycja:

m13czu

New member
Mam pytanko do SD900

AVCHD w wersji 1080p nagrywa w najwyższej jakości 17mpbs. Kodek to 264, nagrywa w high profile @level 4.0.

Czy przypadkiem high profile 4.0 to tylko 30 klatek?

czy aby byc w sto % zgodnym z AVCHD to jedyny tryb i max 30 klatek?

Z kolej ten tryb 1080p50 to w x.264 high profile @ level 4.2

wiecej
 

m13czu

New member
Aby jeszcze potwierdzić moją odpowiedź info z instrukcji SD900, strona 115

"Po skopiowaniu scen nagranych w 1080/50p
Sceny nagrane w 1080/50p nie mogą być skopiowane na dysk z jakością 1080/50p.
Są one kopiowane po przekonwertowaniu do jakości obrazu AVCHD.
(Stan na grudzień 2010 r.)"

polecam strony 114-115 instrukcji w PL do SD900
 

xgrzesx2

New member
Aby jeszcze potwierdzić moją odpowiedź info z instrukcji SD900, strona 115

"Po skopiowaniu scen nagranych w 1080/50p
Sceny nagrane w 1080/50p nie mogą być skopiowane na dysk z jakością 1080/50p.
Są one kopiowane po przekonwertowaniu do jakości obrazu AVCHD.
(Stan na grudzień 2010 r.)"

polecam strony 114-115 instrukcji w PL do SD900

Na dysk twardy ??? Może im chodziło o blu-ray ....
 

fransua

New member
1920x1080 w 50p to same zalety przy późniejszej edycji w NLE. Mamy 50 pełnych obrazów a nie 25 z przeplotem. Z takiego materiału mogę zrobić wszystko. Z 50i nie jest już tak różowo. Nie ma najmniejszych problemów zrobić z 25p<50p>50i. Dodatkowo wyższy bitrate wpływa na lepszą jakość nagrania. Osobiście nagrywał bym tylko w 1080p (50p).

ps. W tej kamerze co podał xgrzesx2 nie można po prostu zgrać tych plików na dysk w komputerze ? Trzeba je przerabiać ? Trochę dziwne co tam napisali w instrukcji - jakaś bzdura.
 
Ostatnia edycja:

Zibi W

Member
Poza tym za bardzo chyba nie ma po co rozważać teoretycznie czy 50p mieści się w standardzie AVCHD czy BD bo dziś odtwarzacze jak i telewizory (przynajmniej część) taki materiał odtwarzają. Rok temu wymieniłem odtwarzacz na LG BD570 który w instrukcji ma obsługę 50p i takie filmy odtwarza zarówno przez usb jak i z płyty. Robiłem próbkę w multiAVCHD i poszło bez problemu. Problemem jest chyba brak możliwości obsługi 50p w programach do nagrywania czy edycji.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
fransua

nie kazdy marnuje czas na NLE i pieniadze, 50i mozesz od razu przenies na BD bez utraty jakosci i czasu konwersji.

Zibi W
ja mam odtwarzacz bardzo stary i tez odtwarza, ale nie wiem na wyjsciu co robi z materialem

co do problemu edycji jak piszesz, nie ma problemu, nie wiem skad masz taka wiedze na ten temat, problem to pieniadze bo taki program kosztuje.
 

fransua

New member
fransua

nie kazdy marnuje czas na NLE i pieniadze, 50i mozesz od razu przenies na BD bez utraty jakosci i czasu konwersji.
Moim zdaniem każde nagranie powinno być poddane edycji by po prostu nie było nudne. Oczywiście nie każdy ma na to ochotę i czas. Programy już są w miarę tanie. Ot taki Vegas Movie Studio 10 można dostać za mniej niż 300 zł.
Problemem jest chyba brak możliwości obsługi 50p w programach do nagrywania czy edycji.
Wymieniony Vegas przyjmuje taki materiał bez problemu. Kwestia ustawienia projektu. Wyeksportować z niego można wszystko. Pytanie tylko czy np. DVD Architect będący w pakiecie przyjmie nagranie 1080 p ( w 50fps) do authoringu. Może je przeliczyć na 50i. Tego nie wiem. Nie sprawdzałem.
Wszystko jasne. Wstawiłem materiał do Achitecta o takich parametrach

lecz niestety on na to

Jak widać przeliczy go na format który musimy wybrać. Może inny potrafi.
 
Ostatnia edycja:

Zibi W

Member
Czy na wyjściu odtwarzacz ma 50 i/p jest w instrukcji - logiczne ,że 50p tylko po HDMI. Co do programów do edycji dzięki za informacje-nie jestem na bieżąco, nic w miarę nowego nie kupowałem.
 

m13czu

New member
ps. W tej kamerze co podał xgrzesx2 nie można po prostu zgrać tych plików na dysk w komputerze ? Trzeba je przerabiać ? Trochę dziwne co tam napisali w instrukcji - jakaś bzdura.


Nie nie, możesz zgrać plik z karty SDHX po USB czy czytnik kart na komputer i dopiero jakims programem np PowerDirector skonwertować to na BD.

Cytat odnosnie podłączenia bezposredniego kamery z BD miał tylko uwidocznić problem. To był dedykowany rozdział, bo kamera ma po prostu taką opcję.
 
Do góry