Nagrywane po zmroku

Singersjano

New member
Witam
Chciałbym kupić kamerę którą będę używał przeważnie w pomieszczeniach zamkniętych przy sztucznym świetle. Słyszałem że podczas nagrywania w full HD może wystąpić tak zwana pikseloza obrazu. Co prawda niektóre kamery mają lampę ale jest ona wydajna raczej do dwóch metrów. Nie mam też budżetu na super sprzęt i proszę o podpowiedź na jakie funkcję zwracać uwagę w wyborze kamery, wiem że w ustawieniach są scenerie do nagrywania w sztucznym świetle ale wtedy podobno zamazuje się obraz przy szybkim ruchu. Zależy mi bardziej na jakości/czułości matrycy lub dobrych rozwiązaniach technicznych, niż na wszystkich innych bajerach typu dysk twardy czy wbudowana pamięć.

Tak w skrócie to zależy mi na:
-dwóch slotach
-nagrywanie FULL HD (1920x1080)
-dobrej jakości nagrywania po zmroku lub w sztucznym oświetleniu
-żywotności baterii lub możliwości dokupienia akcesoriów

Mam budżet około 1500 zł +/-10%
 

piotr'ek

New member
Bez reklam
Nie pikseloza, a ziarno. Z 1500 zł wiele nie poszalejesz niestety i po co Ci 2 sloty do amatorskiego nagrywania skoro na jednej karcie idzie ze 3h... albo i więcej nagrać? W tym zakresie cenowym polecam Sony HDR-CX130.
 

splasz

New member
No niestety tak jak napisał kolega piotr'ek... z tanimi kamerami nie poszalejesz... z resztą z droższymi również nie.
Trzeba sobie uświadomić jedno - kamera to nie noktowizor i jeśli chcemy mieć ładny obrazek musimy dostarczyć kamerze odpowiednią ilość światła.. w innym wypadku będziemy mieli ciemny obraz, zaziarniony obraz i nieczytelny obraz. I żadne magiczne funkcje tego nie zmienią.
W droższych kamerach możemy myśleć o jaśniejszych optykach, ale w segmencie kosnumenckim raczej za dużo nie zwojujesz.
A na jakie funkcje powinienieś zwracać uwagę kupując kamerę którą będziesz filmował przy małej ilości światła? Powinieneś zwócić uwagę minimalną ilość luxów jaka jest potrzeban aby kamera zarejestrowała obraz - im mniej luxów będzie potrzebowała w tym gorszych warunkach będziesz mógł filmować, ale jak już napisałem - nie spodziewaj się cudów.
 

slimak

New member
Bez reklam
Powinieneś zwócić uwagę minimalną ilość luxów jaka jest potrzeban aby kamera zarejestrowała obraz - im mniej luxów będzie potrzebowała w tym gorszych warunkach będziesz mógł filmować

Na wszelki wypadek przypomnę, że dane (lux) podawane przez producentów kamer są owocem przemyśleń marketingowców, a nie inżynierów.
 

splasz

New member
Na wszelki wypadek przypomnę, że dane (lux) podawane przez producentów kamer są owocem przemyśleń marketingowców, a nie inżynierów.
Tu również się zgodzę ... do w miarę miarodajnych danych na temat "luxolubności" kamer ciężko dotrzeć i trzeba się naszukać aby uzyskac takie informacje... ale jeśli ktoś szuka kamery/noktowizora w cenie do 1500 pln brutto to raczej jest skazany na marketingowy bełkot.... bo jak to mawiają: "z g... bicza nie ukręcisz"
 

Singersjano

New member
Witam
Drodzy forumowicze, dzięki za odpowiedzi,co do kamery to nie potrzebuję noktowizora, a z moim budżetem wiem że rewelacji nie kupię. Nie jestem profesjonalistą,bo inaczej bym nie potrzebował pomocy w wyborze, dlatego też postanowiłem się was poradzić. Jest dużo kamer na rynku, dużo różnych modeli i nie wiem co wybrać. Nie chce pytać sprzedawców w sklepie bo oni przeważnie wciskają to na czym im zależy:smile: Chodzi mi bardziej o nagrywanie przy sztucznym oświetleniu. Dwa sloty to z tego powodu aby można było nagrywać ciągłość filmu bez martwienia się ze za chwile skończy się miejsce na karcie;)
Filmiki widziałem i faktycznie stwierdzam że za efekty specjalne, nagrywane po zmroku oskara nie dostanę :-( czyli mam rozumieć że tylko sony jest godny uwagi???
A co z firmami takimi jak JVC lub Canon? Nie ma nic godnego polecenia???
Podpowiedzcie mi proszę co daje ilość pikseli w matrycy skoro FULL HD to 2073600 pikseli, jak to mam rozumieć? Teoretycznie im więcej pikseli ma matryca tym mniejsza powina być ziarnistość obrazu, tak???
Z tego co zauważyłem podana przez was kamera sony nie posiada lampy, więc nagrywanie przy słabym oświetleniu będzie gorsze.
Może ktoś z was testował kilka kamer, ma jakieś własne doświadczenia?
 

piotr'ek

New member
Bez reklam
Dwa sloty to z tego powodu aby można było nagrywać ciągłość filmu bez martwienia się ze za chwile skończy się miejsce na karcie;)

Za jaką chwilę, skoro już 16 GB karta SD wystarczy na ponad 90 min. nagrania, 32 GB to już nawet 4h nagrania. Co Ty chcesz nagrywać? 1,5h nagranie bez przerw? Ja sobie tego nie wyobrażam. Spokojnie wystarczy 1 slot i 2 karty bo tak wyjdzie najtaniej, a wymiana karty to raptem 10 sekund.

A co z firmami takimi jak JVC lub Canon? Nie ma nic godnego polecenia???

Już/jeszcze nie. Zostali w tyle za Sony i Panasonic.

Podpowiedzcie mi proszę co daje ilość pikseli w matrycy skoro FULL HD to 2073600 pikseli, jak to mam rozumieć? Teoretycznie im więcej pikseli ma matryca tym mniejsza powina być ziarnistość obrazu, tak???

Nie. Więcej pikseli = większa rozdzielczość robionych zdjęć i tzw.zoom rozszerzony bez utraty jakości, gdzie wykorzystywana jest część matrycy wielkości full HD.

Z tego co zauważyłem podana przez was kamera sony nie posiada lampy, więc nagrywanie przy słabym oświetleniu będzie gorsze.
Może ktoś z was testował kilka kamer, ma jakieś własne doświadczenia?

Lampę zawsze możesz dokupić za kilkadziesiąt zł (lub kilkaset jeśli chcesz oryginał). Ja testowałem Sony i Panasonica i co do obrazu to specjalnej różnicy nie zauważyłem.
 

maderos

Member
Bez reklam
Hmm...pod jakim względem JVC czy Canon jest w tyle za Panasoniciem czy Sony? Ciekaw jestem...Bo chyba nie pod względem jakości obrazu...
Co do tematu posta, akurat moim priorytetem przy wyborze kamery było właśnie filmowanie w złych warunkach oświetleniowych. W słoneczny, piękny dzień raczej każda kamera filmuje dobrze.
Dla autora tego tematu mam propozycje, aby się przypatrzył kamerom Canona z serii Hf M...Modele 41,46 czy 406. Różnią się wyposażeniem.
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
czyli mam rozumieć że tylko sony jest godny uwagi???


Do niedawna tak(do 1500zł), ale ostatnio Canony M406/M46 bardzo staniały, dzięki czemu przeniosły się do kategorii cenowej 1600zł gdzie swoich obecnych konkurentów Sony CX160 i Panasonica SD90, pod względem czułości zostawiają wyraźnie z tyłu.


Pod względem czułości
SD99=SD90
http://www.aktiv-verlag.com/~webvideos/testvideos/2011/panasonic/Panasonic_SD99.MTS

XR160=CX160=PJ 10
http://www.aktiv-verlag.com/~webvideos/testvideos/2011/sony/Sony_XR160.MTS

M41=M46=M406
http://www.aktiv-verlag.com/~webvideos/testvideos/2011/canon/Canon_HFM406.MTS
 
Ostatnia edycja:

maderos

Member
Bez reklam
Właśnie o to mi chodziło pisząc posta. Nie chciałem od razu pisać jaki mam model, aby nikt nie zarzucał mi, ze chwale swoje. Teraz już mogę podać, ze mam hfm 46. Dlaczego ten a nie inny? Wybierałem miedzy Panasem sd90, sony 160 i tym właśnie Canonem. Wiem, ze Panas ma tryb 50p plus inne bajery, ale..zależało mi jednak na jak najlepszym obrazie w złych warunkach oświetleniowych. Myślę, ze nie wybrałem źle, pomimo, ze znam wady jak i zalety swojego wyboru.
 
Ostatnia edycja:

piotr'ek

New member
Bez reklam
Hmm...pod jakim względem JVC czy Canon jest w tyle za Panasoniciem czy Sony? Ciekaw jestem...Bo chyba nie pod względem jakości obrazu...

Nie wiem jak teraz, ale jeszcze kilka miesięcy temu w/w miały w ofercie tylko kamery tanie i drogie. Panasonic i Sony miały kamery w środku stawki - za 1300-1600 zł.
 

maderos

Member
Bez reklam
Ok, myślałem, ze to chodzi o coś innego. Cena, cena..to zawsze drażliwy temat. Tak lekko off topic, ostatnio czytałem jak ktoś chciał kupić TV, wybór miedzy plazma za 8k a LCD za jakieś 20k...dla tego kogoś, kasa nie miała znaczenia, mógł dorzucić te parę groszy do LCD jak go zadowoli...taa. Oczywiście, moglem się pomylić co do cen, ale różnica była znaczna...
 
Ostatnia edycja:

aibo

New member
Na wszelki wypadek przypomnę, że dane (lux) podawane przez producentów kamer są owocem przemyśleń marketingowców, a nie inżynierów.


ja tylko dodam, że podawany przez producentów minimalny poziom światła (np.: 3lux) oznacza, że kamera jest w stanie coś zobaczyć i nagrać ale nie oznacza to wcale że jakość będzie dobra.. :(
 

maderos

Member
Bez reklam
Chyba ze sobie ustawie w kamerze odciecie wzmocnienia i nie bedzie szumu. Tyle, ze widokow tez za bardzo nie bedzie

Wysłane z mojego LT15i
 
Do góry