Na jakiej wielkości ekran się zdecydować: 32 czy może 40?

Zdecydować się na ekran 32" czy 40"? (przeczytaj temat)


  • Total voters
    0

adil

New member
Witam.
Temat jakich wiele - jednakże moja sytuacja jest dość specyficzna..


  • odległość od ekranu - 1m, przy seansie 2-2,5m
  • jak słońce świeci w pokoju - okno na północny wschód (słońce tylko nad ranem), roleta na stanie (zmieni to się za rok - przeprowadzka)
  • Jak duży jest pokój - dł. ok 5m, szer. ok 3m
  • jaki masz obecnie telewizor - mam monitor LCD 20"
  • preferowana technologia - LCD LED
  • jakie programy najczęściej oglądasz - różnorakie
  • więcej oglądasz w dzień czy wieczorem - zawsze
  • preferowana wielkość telewizora - 32"-40"
  • preferowana marka - obojętnie (Philips do mnie przemawia - mam szczoteczkę do zębów tej firmy i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła)
  • czego nie lubisz w telewizorach - śnieżenia
  • jakie urządzenia będą podłączone - komputer (ew analogowa tv, ew tuner satelitarny - w przyszłości)
  • ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń - 65% praca na PC, 25% filmy z PC, 10% gry z PC (jeśli telewizor spełni oczekiwania, zapewne filmów i gier będzie więcej :)
  • siedzisz na wprost czy również z katów bocznych - zwykle na wprost, w czasie oglądania filmów różnie
  • telewizor ma mieć wifi - nieistotne
  • ma czytać przez USB filmy - nieistotne
  • jakimi złączami i co chcesz podłączyć - hdmi komputer
  • ile programów HD - 0
  • ile godzin dziennie ma grać telewizor - 0-18h
  • ile osób zasiada przed telewizorem - 1, przy seansie do 8
  • ma stać czy wisieć - stać (póki co)
  • jaka klasa cenowa - do 2500


Otóż - z telewizora chcę korzystać jako ze zwykłego monitora komputerowego. Odległość od ekranu przez 80% czasu to ~0,9-1,2m. Zastanawiam się nad czymś dość oszczędnym (LED?) z co najmniej 1080p. 100Hz natomiast jest uzasadnione przy pracy z PC. Dodam że planuję od czasu do czasu odprężyć się przy dynamicznej grze w 1080p.
Jestem zdecydowany na jeden z dwóch telewizorów: Philips 40PFL5605H bądź 32PFL5605H. Ze swoimi parametrami są chyba dość wysoko w kategorii cena/jakość. Przyglądałem się na żywo obydwu i sprawiły dobre wrażenie.
40" kosztuje 2550
32" kosztuje 2100.
Różnica to ok 400PLN - stosunkowo do różnicy w wielkości ekranów - nieduża.
Czy to są telewizory z których będę zadowolony?


Pytanie - czy 40" nie będzie zbyt ogromne do korzystania z tej odległości, czy 32" nie będzie zbyt małe do oglądania filmów?
 
Ostatnia edycja:

maxoff

New member
Tv 32-40" jako podstawowy mnitor do PC ..... raczej nie pakował bym się w to. Przy tej wielkości ekranu rozdzielczość jest za mała do pracy w Windowsie. Poprostu wszystko na pulpicie będzie za wielkie i po 2-3 dniach będziesz miał dosyć siedzenia 1m. od takiego monitora (wiem co mówię bo kiedyś, dawno, dawno także postanowiłem sobie coś takiego wykombinować tyle że na TV 27" i było do bani). Kup lepiej TV40-42" + jaki kolwiek monitor LCD 19-22" i nie wydasz dużo więcej jak przewidywany budżet 2500zl.
 

yorik

New member
Na Twoim miejscu wziąłbym tanią plazmę 37" do oglądania tv i filmów a osobno kupiłbym monitor do PC. Za plazmą przemawia telewizja analogowa (będzie lepiej odbierała) i kąty boczne, szczególnie mając na uwadze fakt, że filmy ogląda u Ciebie dużo osób - wszystkich nie posadzisz naprzeciwko tv, a niestety w tanich lcd i led, obraz traci na jakości z kąta.

Gdybyś się jednak decydował na 40 calowy lcd, to weź pod uwagę, że przy tak niewielkiej odległości w oczy będą się rzucać wszystkie wady obrazu (smużenie, pikseloza).

A co do telewizora pfl5605, to miałem ostatnio okazje oglądać na nim film Men in Black i ze zdumieniem stwierdziłem, że Will Smith jest w tym tv .... biały :) No, może nie zupełnie biały jak MJ, ale jak mulat to napewno wyglądał. Zaznaczę, że generalnie lubię Philipsa, mam niezniszczalną wieżę tej marki od 15 lat.
 

adil

New member
Na 32" wszystko będzie się wydawało za duże?

Przy okazji oglądania telewizorów natknąłem się na monitor 22" z rozdzielczością 1366x*. szerokość ekranu w takim monitorze to 72cm i daje to pixa o boku 0,35mm.
W 32" z 1080p plamka ma bok 0,37mm z podobnego wyliczenia.
Czy to na pewno tak duża różnica?

z 40" pix ma 0,47mm więc faktycznie sporo więcej...

Jakie ew inne tv led 32" polecicie w klasie cenowej do 2500 (z 'lepszymi' ekranami niż philips)?

Pzdr
 

Poyu

New member
Jak tylko jeden metr to 32-cale będą faktycznie za duże... Najlepszy będzie jakiś 27-calowy monitor.
 
Ostatnia edycja:

maxoff

New member
Adi - oczywiscie że będzie wszystko DUŻE (chodzi mi o pulpit Windowsa, a nie filmy, gry i telewizja oczywiście). Zobacz na monitory do PC np.30" mają już rozdzielczość 2560x1600 i nie bez powodu gdyż na 1920x1080 pulpit był by za duży przy pracy siedząc standardowo ok.1m od monitora..... Także jeśli TV ma spełniać podstawową rolę jako monitor to raczej odradzam. Lepiej kupić tak jak kolega wspomniał plazmę 37" (do filmów i telewizji) i jakiś monitor LCD do pracy na kompie.
 

adil

New member
Witam ponownie.

Mimo licznych odradzań zdecydowałem się na telewizor, ten w rozmiarze 32"... Philips 32PFL5605 ! Wciągnąłem go za okrągłe 2k.

Wrażenia?

Zacznę od telewizji: dysponuję tu koncentrykiem z 3 anten z dachu kamienicy. 6 podstawowych programów. Jakość? MIODZIO!
Na co dzień oglądałem kanały naziemne na plazmie rodziców ( Panasonic Viera, ale z początków produkcji - zakupiona za "naście" w 2004 roku, SD oczywiście ), po wszystkich negatywnych opiniach dotyczących oglądania SD na telewizorach HD bez skalowania (szczególnie negatywnych jeśli chodzi o LCD) spodziewałem się "kupy"... Jednakże - jestem zaskoczony! Bardzo pozytywnie. Na jakość nie mogę narzekać - w końcu to tylko TV naziemna. Wszystkie kanały wyglądają BDB! Jestem wręcz pod dużym wrażeniem!

Komputer przez HDMI:
Filmy:
Co mogę mówić... żyleta! Dysponuję bazą kilkuset filmów HD i aż ciężko się od nich oderwać... jakość obrazu - świetna!! Klasa, pełna klasa. Do filmów - szczerze polecam.
Gry:
Jak zapewne zauważyliście, zastanawiałem się nad telewizorem 40"... kupując nieco tańszy 32" różnicę w ich wartości przeznaczyłem na nowszą kartę graficzną do PC. Świeży HD6850 w pełni spełnił moje oczekiwania.
Teraz mogę podziwiać nowe tytuły - Black Ops, GTA IV, Mafia II, Crysis, F1, Worms'y itd. - w pełnej rozdzielczości FullHD! Nie sposób nie wspomnieć o klasykach - NFS 5 Porsche, NFS U2, DS 2, AOE 2 - dotychczas nie myślałem nawet że oferują one rozgrywkę w tak wysokiej rozdzielczości! Wszystko wygląda świetnie. Jestem 100% zadowolony. Niezapomniana zabawa :)
Praca na PC:
Zazwyczaj przebywam jakieś 100cm od ekranu.... i? Pracuje się świetnie! Co prawda nie obyło się od zmiany kilku ustawień ( powiększenie ikon i czcionek w Windowsie [żeby nie gubić się w setkach ikon] etc. ). Korzystanie z przeglądarek nie jest w żaden sposób uciążliwe, praca z dokumentem (a nawet dwoma :D jednocześnie) jest przyjemna i nie męczy.

TV mam 10 dni, póki co jestem bardzo zadowolony :D
Dzięki za wszelkie rady - może ktoś z nich jeszcze kiedyś skorzysta.

Pozdrawiam, Adil

PS.
Jeśli chcecie korzystać z 32" TV jako monitora - koniecznie zaopatrzcie się w bezprzewodową mychę i klawiaturę, a jeśli chcecie grać - w bezprzewodowego pada :p

PS2.
W tym roku matura.. po co mi ten TV o_O :D
 

tatu

New member
no cóż aż trudno wierzyć, osobiście pracuje na kompie codziennie przez kilka ładnych godzin i uwazam ze 32 cale z rozdzielczoscią 1920/1080 to mało i strata pieniędzy za porównywalne pieniądze miałbyś jak byś się postarał 30 cali z rozdzielczoscią 2560/1600 i wówczas na ekranie duuuuzo się mieści no ale fakt ze nie wiemy co robisz na kompie bo jeśli tylko przeglądanie stron www to fakt ze i ta rozdzielczosć wystarczy
 

maxoff

New member
adi - przy 32" TV (1920x1080) jeszcze uważasz że ikony masz za małe ?!?
To ja mam monitor 24" z rozdziałką 1920x1200 (czyli wyższą) i jak dla mnie to ikony mogły by być mniejsze, a Ty na TV mówisz że masz za małe.... - aż trudno mi uwierzyć no ale skoro jesteś zadowolony to mi nic do tego tylko pozostaje życzyć miłego uzytkowania.
 

adil

New member
adi - przy 32" TV (1920x1080) jeszcze uważasz że ikony masz za małe ?!?
To ja mam monitor 24" z rozdziałką 1920x1200 (czyli wyższą) i jak dla mnie to ikony mogły by być mniejsze, a Ty na TV mówisz że masz za małe.... - aż trudno mi uwierzyć no ale skoro jesteś zadowolony to mi nic do tego tylko pozostaje życzyć miłego uzytkowania.
po pierwsze: AdiL ,
po drugie: ikony powiększone głównie po to, żeby dało się pracować również z sofy 2m od telewizora ( to dla leniwych ) ( pomaga zmniejszyć syf na pulpicie ),
po trzecie: ikony powiększone również dlatego, że po przesiadce z monitora o SPORO mniejszej rozdzielczości "pięćdziesiąt" ikon w jednej kolumnie zaburza odpowiednie dao obrazu.


A właśnie - warto dodać - pobory prądu:
max 60W tryb standardowy (praca + filmy)
max 80W tryb gra (jaśniejszy)
Ogólnie.... tyle co poprzedni monitor 19" ;)
 
Do góry