Na HDMI gorsza jakosc niz na SCART

sinio

New member
Mam pewien problem, zakupiłem LCD Sony 40z5500 podłączyłem do niego za pomocą kabla Scart (prolinka) tuner Pioneer 1430 TNK (telewizja na karte) obraz był wyraźny, czcionka z napisami ostra i wyraźna po prostu ładny (zależy od kanału). Postanowiłem zamówić telewizje N z nbox hdtv recorder i ku mojemu zdziwieniu gdy go podłączyłem kablem hdmi (prolink exclusive 3m) zobaczyłem znacząca różnicę na korzyść Pioniera. Z n-ki obraz nie był tak wyraźny i ostry (tak jak by był lekko rozmyty za mgłą ciężko mi to słowami określić).Programy HD ok. W tv próbowałem wszystkich możliwych ostawień i nic nie pomogło.Czy to jest normalne? Myślałem ze obraz z n-ki przez HDMI będzie dużo lepszy.Teraz sie zastanawiam czy nie zrezygnować z n-ki skoro przez zwykły scart mam bardziej wyraźny obraz. Może trzeba coś jeszcze poustawiać? Proszę o podpowiedzi jak to ustawić?
 

hanti

New member
no niestety moze na analogu czyli gdy leci po scarcie tv wlacza sobie jakies swoje optymalizacje do sd obrazu a po hdmi to juz leci cyfrowo i tv mysli ze tak ma byc jak jest ;) ale nie dam za to glowy ;p
 

Adamelab

New member
sinio napisał:
Mam pewien problem, zakupiłem LCD Sony 40z5500 podłączyłem do niego za pomocą kabla Scart (prolinka) tuner Pioneer 1430 TNK (telewizja na karte) obraz był wyraźny, czcionka z napisami ostra i wyraźna po prostu ładny (zależy od kanału). Postanowiłem zamówić telewizje N z nbox hdtv recorder i ku mojemu zdziwieniu gdy go podłączyłem kablem hdmi (prolink exclusive 3m) zobaczyłem znacząca różnicę na korzyść Pioniera. Z n-ki obraz nie był tak wyraźny i ostry (tak jak by był lekko rozmyty za mgłą ciężko mi to słowami określić).Programy HD ok. W tv próbowałem wszystkich możliwych ostawień i nic nie pomogło.Czy to jest normalne? Myślałem ze obraz z n-ki przez HDMI będzie dużo lepszy.Teraz sie zastanawiam czy nie zrezygnować z n-ki skoro przez zwykły scart mam bardziej wyraźny obraz. Może trzeba coś jeszcze poustawiać? Proszę o podpowiedzi jak to ustawić?

A czy ustawiłeś na N-boxie , przyciskiem res odpowiednią rozdzielczość (1080i).Mam ten sam telewizor i n-boxa, i jestem w 100% pewien , że masz coś żle ustawione.Trzeba też oczywiście odpowiednio skonfigurować parametry TV z menu Obraz i Ustawienia Ekranu.
 
Ostatnia edycja:

Adamelab

New member
brandt78 napisał:
A jak wyglada obraz jak n-ke podepniesz SCART'em? Wtedy obraz tez jest lepszy niz po HDMI?
Jeśli to pytanie było do mnie, to podłączyłem na próbę Scarta z ustawieniem na N-boxie SD2 (RGB) ( choć uważam, że przy tego typu sprzęcie , to całkowite nieporozumienie), i obraz w porównaniu z HDMI tragiczny - rozmycia konturów, czcionka "ząbkowana", ikony jak z poprzedniej epoki.Reszty nie chciało mi się sprawdzać.
 

kmarcin

New member
Niestety nic z tym nie zrobisz. Jakość kanałów SD z nbox'a jest o klasę (a może kilka klas ;-)) gorsza od obrazu uzyskanego z Pioneer'a. Winny jest skaler w noboxie a raczej algorytm jaki stosuję do wyświetlania obrazu SD.
 

sinio

New member
N-box sam mi wybrał rozdzielczość 1080i. W tv w menu ustawiałem juz rózne kombinacje i nic nie pomagało. Podpiołem n-ke przez scrata i tu moje zdziwienie obraz był bardziej ostry, kontury bardziej wyraźne, może było bardziej widać piksele ale nie były rozmyty jak gdyby miał za mało ostrości . Zmieniałem kable HDMI nic to nie pomogło,podłączyłem pod drugi lcd to samo. Może moj n-box ma zwalone wyjście hdmi?
 
Ostatnia edycja:

Adamelab

New member
Radziłbym najpierw jak się da, to pożyczyć inny kabel HDMI i zobaczyć co będzie.W razie co , mogę podać swoje ustawienia TV ( kalibrowałem sam za pomocą DVE HD Basics).
 

sinio

New member
Jeżeli możesz to podaj swoje ustawienia tv. Jutro spróbuje jeszcze z innym kabelkiem hdmi (już próbowałem na dwóch róznych i to samo). Jeżeli nie pomoże to oddam n-boxa do serwisu.
 

Adamelab

New member

  • Proszę bardzo.
USTAWIENIA EKRANU


Wejścia docelowe np. HDMI 1
Format ekranu Wide
Autoformatowanie Wł.
Pole wyświetlania Wszystkie piele


OBRAZ

Wejścia docelowe HDMI 1
Tryb obrazu Własny
Podświetlenie 7
Kontrast 90
Jasność 52
Nasycenie 60
Temp. barw ciepłe 2
Ostrość 8
Redukcja zakłóceń wył.
Redukcja zakłóceń MPEG wył.
Motionflow Wysokie (to wg uznania, czy ma być
200Hz , czy mniej)
Tryb filmu Automat 1
Zaawansowane ustawienia

Korekcja czerni Duża
Zaawansowane zwiększenie kontrastu Duże
Gamma Standard
Przestrzeń barw Standard

Rszta ustawień jako Wył
.
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
Ja nie mam n-boxa ale mam nagrywarkę HDD/DVD SONY (SD) i gdy podłączam przez HDMI to obraz jest zauważalnie lepszy, niż ten sam puszczony przez SCART. Dużych różnic w ostrości nie widzę za to kolory zdecydowanie lepsze. Tylko jedno mi się nie podoba: przez HDMI obraz jest dużo ciemniejszy. Dlaczego tak jest???? U was też są takie różnice? W nagrywarce oczywiście ustawiłem domyślnie parametry obrazu i wybrałem rozdzielczość 1080p. Tak przy okazji to nie wiem dlaczego polecacie 1080i - teoretycznie przecież jest on gorszy od 1080p, choć szczerze mówiąc nie widzę różnicy przynajmniej na sygnale SD bo innego nie mam. W swoim TV parametry obrazu też są takie same dla SCART i HDMI (standardowe) a jednak obraz przez HDMI jest jakby za ciemny i muszę ustawiać podświetlenie matrycy w TV o kilka poziomów wyżej.
 
Ostatnia edycja:

kmarcin

New member
Kolego sinio, ja sam "przetrenowałem" przeróżne konfiguracje nbox + kable HDMI (od tych za 30 zł po kable za "pare" setek). Wniosek jest jeden: nic nie wywalczysz. Dekodery Pioneer'a 1x30 lepiej wyświetlają SD. Nbox'y są pod tym względem, delikatnie mówiąc, kiepskie.
 

Adamelab

New member
kola01 napisał:
Tylko jedno mi się nie podoba: przez HDMI obraz jest dużo ciemniejszy. Dlaczego tak jest????
Bo pewnie masz żle skonfigurowane ustawienia w TV na tym wejściu.
>
kola01 napisał:
Tak przy okazji to nie wiem dlaczego polecacie 1080i - teoretycznie przecież jest on gorszy od 1080p.
Dlatego, że my tu omawiamy problem z tunerami satelitarnymi, a nie nagrywarkami, odtwarzaczami blue-ray, itp. , w których możesz uzyskać taką rozdzielczość na wyjściu.
U nas, jak na razie, sygnał wyjściowy z tunerów nadawany jest w 1080i (chyba że masz jakieś urządzenie skalujące 1080i do 1080p).
 
Do góry