na co patrzyć wybierając LCD?

nowy66

New member
warto kupić JVC czy sony?! PILNE

Poproszę dla siebie i również dla innych o informacje jak w tytule.

1. jak zobaczyć martwe pixele?
2. jak porównywać ze soba dwa monitory?
3. jakie złącze do czego są przeznaczone? (biorąc pod uwage różne zastosowanie) lub optymalne?
4. na co zwracać uwagę oglądając obraz na monitorze?
5. jakie parametry brać pod uwagę porównując np. katalogi
6. czego żądać od sprzedawców?
7. inne ......


Często pytamy o radę - natomiast powinniśmy się sami doszkolić w podstawach. Jak chcesz porównywac to musisz wiedzieć CO porównywac i JAK patrzeć by zobaczyc różnicę. Zatrzymanie się na cenie, odległości itp jest oczywiste i najprostsze. Ale zdecydowanie niewystarczające. Nawet jak porównujemy na pokazach - no to jak? I wracamy do punktu wyjścia.

Liczę na odpowiedzi tych co stali/stoją przed takim wyborem jak i tych co robia to zawodowo.

pzdr
 

TKJ

New member
Patrz pan na sprzedawce, dziwne zachowanie i wiesz pan czy coś jest nie tak z tym tv :D

Martwy piksel to martwy piksel albo nie świeci albo świeci i go zobaczysz;
każ podłączyć dwa te same modele (jak się da) lub to co chcesz kupic i
testuj na różne psosoby ato na stałych obrazach a to na stop klacce
na smużenie, takie tam; złącza to zależy z czego korzystasz; żądać od sprzedawców niższej ceny :), oraz inne
pozdrawiam
 

xroma

New member
Ja moze napisze jak ja na to patrze:

1. Martwe pixele wydaje mi sie ze najlepiej mozna zobaczyc na czarnym i bialym ekranie. Są to poprostu punkty w innym kolorze ( np. błękitne )

2. Najlepiej puscić na 2 monitorach ten sam obraz , w marketach jak np. MM nie ma z tym problemu. Pozniej ---->pkt.4

3. złącze antenowe - wiadomo antena i kablowka
złacze scart ( euro ) - najczesciej na scart1 jest rowniez RGB - najlepiej wykorzystac je do np. dekodera cyfry+ lub innego tunera nie wyposazonego w lepsze wyjscia
złacze DVI/HDMI - cyfrowe wejscie najlepsze do podłaczenia DVD lub kompa ( najlepsza jakosc )
złącze composyt - prawie jak to powyzej tylko w postaci analogowej ( 3x chinch wejscia Pr Pb Y )

4. Najlepiej zwracac uwage na: nasycenie koloru, jakosc obrazu statycznego , czas reakcji matrycy ( szybko przesuwajace sie obiekty na ekranie , najlepiej mecz pilki noznej :) ) jakosc obrazu w naroznikach ekranu. Ja zwracam tez uwage na obiekty z pierwszego planu ( czy nie sa jakos dziwnie obrysowane , czy maja wyrazne kontury jak np. Orłoś z Teleexpresu na tle monitorow :) Nalezy rowniez zwrocic uwage na jakosc czerni na ekranie ......

5. Rozdzielczosc , kontrast , czas reakcji matrycy , rodzaj wejsc. Warto tez zwrocic uwage jakiego rodzaju dodatkow uzyto dla poprawy jakosci obrazu ( np. DNiE w Samsungu czy DNMP w Philipsie )

6. Od sprzedawcow zadac szczerosci. Oraz wszelkiej mozliwej pomocy w wyborze sprzetu , jak np. podlaczenie DVD

7. inne - hmmm ........... warto najpierw obejzec sprzet np. w MM , zanotowac symbole, poszperac w necie i posciagac gotowe instrukcje obsługi , poczytac , dokonac wyboru i........ poszukac najnizszej ceny.


P.S. Wyzej wymienione rady sa tylko i wyłącznie moim zdaniem, nie jestem profesionalistą i ktos oczywiscie moze sie ze mna nie zgadzac.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
problemów nie stwierdzono

witam
1. Martwe pixele- włacz ekran z czarnym , białym i niebieskim tłem
wyjdą
2.Postawic obok siebie - podłaczyć rozdzielacz sygnału aby był identyczny sygnał
testować z sygnału HD - dynamicznego
- statyczneo
z sygnału Pal
z anteny siatkowej
z komputera
Sprawdzić po euro , komponencie i HDMI
3. Złacza
euro - analogowe
komponent - analogowe
HDMI - cyfrowe
jakość wg. kolejności
4. Na smuzenia - ocena własna,
formatowanie obrazu
katy oglądania
głośność pracy
szybkość reakcji
na rozdzielczość natywną - przy współpracy z kompem
na czytelność czcionek
na ilość złącz
5. czas reakcji
możliwości / pip - itp/
pobór mocy

6.róznych podłączeń - od najgorszego sygnału do najlepszego
zapytać o DVB
o to jak pracować bedzie na złączach nasz sprzęt domowy
jakie kable bedą właściwe?
jeśli ma wisieć - na czy i jak ?

7. Wymienić - konkurencyjne ekrany
pokazać testy
przedstawić kierunki
wskaza ć dobre sygnały
dobre urządzenia

Najważniejsza i tak jest własna akceptacja .
pozdrawiam
 

nowy66

New member
Na kilku forach znalazłem równiez info, że bardzo istotne jest ustawienie poszczególnych parametrów dostępnych w monitorze.
Każdy osobnik "patrzy" inaczej - ale generalny kierunek (np +- 5 punktów) może być pewnym wyznacznikiem "optymalnego" obrazu i dużą pomocą dla użytkownika.
Takim wzorem może być np. ustawienie plazm aby je "dotrzeć" własciwie. Proponuję aby ten sam schemat wykorzystywać w LCD.

Jednocześnie proponuję druga sprawę : francuzi nazywają to CR - czyli własny opis działania wykorzystywanego sprzętu na różnych łączach i z różnych sygnałów, udokumentowane zdjęciami. To też może pomóc w wyborze i ocenie sprzętu. Wtedy można by otwierać nowe tematy dotyczące albo porównania dwóch modeli albo działania tego "jednego". Trochę to usystematyzuje wybór. Coś w rodzaju testów z tego forum ale bardziej rozbudowane.
pzdr
 
Do góry