Muzyka hi- res

sihborx

New member
Panowie
Dla testów chciałem sobie zakupić jakaś muzę hi-res (np flac) aby przekonać się o różnicy względem posiadanego CD.
Dla przykładu
https://gaude.pl/pl/album/28171,metallica-metallica.html
Album Metallica (flac ( 44.1kHz / 16bit)). Pytanie czy będzie się to różnić jakościowo względem posiadanego wydania na CD?
Czasami można pobrać muzykę we flac w kilku wersjach. Którą najlepiej wybrać? Czy 192/24 jest najlepsza?
pozdrawiam
 

eedviking

Banned
24 bit/192 kHz, jeżeli to umiesz usłyszeć i masz do tego sprzęt(już wystarczy LG G2). ;)
16 bit , a 24 bit to tak jak ( ponoć) obraz SD do HD. :D;)

Czy lepiej od CD, to zależy jak będzie nagrane. Teoretycznie tak , bo hi-res przesyłany jest z prędkością 9216kbps. ,a CD z muzyką 1411kbps.
Jeżeli jego mastering nie będzie najwyższych lotów, nie będzie ono brzmiało dobrze bez względu na jego częstotliwość próbkowania.
 
Ostatnia edycja:

sihborx

New member
i własnie tu mam zagwozdkę.
Jak wiecie coraz więcej pojawia się sklepów gdzie można zakupić muzykę np. we FLAC. Pytanie - które będę oferowały lepszą jakość od muzyki posiadanej na CD?
Mam na przykład wspomniany wcześniej "czarny album" Metallica na CD i czym i w jakim stopniu będzie się to różniło of pliku flac oferowany w sprzedaży online?
 

sihborx

New member
24 bit/192 kHz, jeżeli to umiesz usłyszeć i masz do tego sprzęt(już wystarczy LG G2). ;)
16 bit , a 24 bit to tak jak ( ponoć) obraz SD do HD. :D;)

Czy lepiej od CD, to zależy jak będzie nagrane. Teoretycznie tak , bo hi-res przesyłany jest z prędkością 9216kbps. ,a CD z muzyką 1411kbps.
Jeżeli jego mastering nie będzie najwyższych lotów, nie będzie ono brzmiało dobrze bez względu na jego częstotliwość próbkowania.


Dzięki za info.
Właśnie o to mi chodziło. Szkopuł w tym, że sprzedający podają za mało informacji nt jakości plików
bo ja jako osoba średnio znająca się na tych technicznych detalach jak mam ocenić czy ten album (link poniżej) będzie oferował mi więcej niż oryginalny CD?

https://gaude.pl/pl/album/28171,metallica-metallica.html

Czy ty jesteś w stanie to ocenić? Jest jakiś prosty (uproszczony klucz) aby jakoś oddzielić ziarno od plew?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie, jak napisał Kolega @eedviking.
Można samemu "wyprodukować" dowolny rodzaj pliku - sam np. "tworzyłem SACD", oczywiście przez odpowiednie oprogramowanie. Dużo plików w Sieci to pseudo HiResy.

Co do tego wydania Metallicy, to darowałbym sobie zakup i zrobiłbym tak, jak radzi Kolega @eedviking.
Parametry są dokładnie takie same, jak formatu CD, więc rewelacji nie będzie. Zmiana dotyczy jedynie formatu i nic więcej.
Jeżeli zależy Koledze na jakimś wzorcu, to konkretnie polecam: Lenny Kravitz "Are You Gonna Go My Way" (2.0 PCM 24/192, 2.0 DDTrueHD 24/192 i 2.0 DTS HD MA 24/192) na Bluray Audio, oraz Pink Floyd "The Division Bell 20th Anniversary" (2.0 PCM 24/96, 5.1 DTS-MA 24/96 i 5.1 PCM 24/96), również Bluray Audio.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Owszem można sobie wyprodukować w domu pliki z tym że ich jakość nie będzie taka jak specjalnie opracowanych
Już są dostępne pliki hi-res 24/ 192 ,a nawet 32/192 ,zwiększenie długości słowa i podniesienie częstotliwości próbkowania daje niesamowite efekty .Już przy 16 bitach jest 65534 poziomów a potem to już rośnie lawinowo
24 bity - 16777216
32 bity - 4294967296
 

sihborx

New member
Potwierdźcie czy dobrze rozumuje :

Czyli potencjalnie pliki hi-res 24/ 192 czy 32/192, 24/96 będą dawały szansę na jakość lepszą niż to co mamy na Cd?
Szansę ale nie gwarancje gdyż nie wiadomo co było źródłem tego flaca????


Inną parą kaloszy są nowe pliki dsd. One są jakościowo odpowiednikiem płyt said?

================
@firestorm7
A można dostać te pliki? To są jakiej oficjalne wydania?
 
Ostatnia edycja:

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Są dokładnie tym co jest na SACD!

Gwarantem może być sklep i jego renoma. Wiele z nich czasem pisze że np utwór 4 i 9 powstał z 16bit źródła itp. gdzie reszta jest 24bit.

Ja już dłuższy czas kupuje na:
Homepage | HDtracks - The World's Greatest-Sounding Music Downloads
www.highresaudio.com
Vinyl Records, SACDs, DVD Audio, Audiophile Equipment|Acoustic Sounds
Sklepy te korzystają ze studyjnych 32 bitowych źródeł chyba że jest napisane inaczej w danym przypadku.

Największą różnice dają pliki 24bit. Tzn przejście z 16bit i płyty CD na 24bit sporo wnosi w dźwięku. Częstotliwość próbkowania jakby ma drugorzędne znaczenie tzn jak możesz kupić w 24/44 lub 24/96 lub 24/192 to różnica nie musi być wielka między nimi.
Inna sprawa zależy czym odtwarzasz. Źródło ma wiele do powiedzenia, jego transparentność.

Czasem między 24/192 a DSD 2.8MHz nie ma wielkiej różnicy a czasem jest słyszalna. Zależy od jakości nagrania w studio.
Jakość ogólnie zależy nawet od studia nagrań. Niektóre mają super sprzęt i wszystko co wypuszczają jest najwyższych lotów a czasem jest średniawka.
Przykładem album Adele 21 na CD. Im lepszy sprzęt tym bardziej słychać jak złe to jest nagranie..
Przykład w drugą stronę, Dire Straits debiutancki CD brzmi niemal tak dobrze jak nowsze albumy w 24/44.

Ale generalnie na odsłuchu na stronie można całkiem nieźle ocenić po próbkach. Oczywiście komputer musi być podłączony pod dobry sprzęt.

Jako że mam już tego ok 110GB muzyki to myśle że mogę ci jakoś w tym pomóc ;)
 
Ostatnia edycja:

sihborx

New member
@UP
rafa@rafa
I teraz wszystko stało się jasne ;) teraz kumam czaczę ;)
Dzięki za wyjaśnienie.
A najlepsze, że w tym czasie, kiedy pisałeś do mnie otworzyłem sobie konto na Homepage | HDtracks - The World's Greatest-Sounding Music Downloads i zakupiłem dwa albumy:
- Bruce Springsteen i Soundgarden. Mam je na zwykłych CD więc będę mógł porównać.

ps- to dobrze wiedzieć, że też masz tam konto będzie może się wymienić opiniami.
pps- pobraną muzę wypalasz na CD czy walisz z pendrive'a?
ppps- Przy wypalaniu na CD nie ma żadnej kompresji co?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Przecież w formacie CD automatycznie otrzymujesz 16bit i 44kHz!

Tylko oryginalnie odtworzony plik bez jakiegokolwiek enkodowania/resamplingu będzie miał oczekiwaną jakość.

Mam komputer HTPC (czyli pod kino domowe) ktory pełni jednocześnie funkcje NASa z serwerem multimedialnym po DLNA. Mam dostęp do muzyki w całym domu na dowolnym urządzeniu.

EDIT
Robię wręcz odwrotnie, jak już kupie płytę CD to ripuje ją do FLAC bo wygodniejsze jest odtwarzanie z plików niż wkładania płyt. Zresztą pozbyłem się odtwarzacza płyt już ;)
 
Ostatnia edycja:

sihborx

New member
Przecież w formacie CD automatycznie otrzymujesz 16bit i 44kHz!

Tylko oryginalnie odtworzony plik bez jakiegokolwiek enkodowania/resamplingu będzie miał oczekiwaną jakość.

Widzisz - nie miałem pojęcia. I nie ma żadnej opcji nagrania na CD bez żadnej straty? (pytam z czystej ciekawości bo penów ma na szczęście sporo)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Jest jeden format zapisu dla CD. Płyta nie jest fizycznie zdolna do innego typu nagrania żeby był zgodny z odtwarzaczem CD.

Możesz nagrać np w formacie CD Data ale przeczyta to tylko komputer jak każdy inny nośnik danych.
Ale jak ma być do odtworzenia w CD playerze to tylko 16/44
Jakbyś mógł nagrać DSD na CD to by się nazywała SACD ;)
 

sihborx

New member
O stała się jasność ;-)
Swoją drogą fajnie że dsd zaskoczył (przynajmniej tak mi się wydaje) coraz więcej ciekawych odtwarzaczy się pojawia. Nareszcie będzie można się cieszyć dużo lepszą jakością muzyki względem cd.

Swoją drogą zawsze mnie zastanawiałem dlaczego w sekcji wideo było już tyle ewolucji jakościowej - vhs-dvd-bluray-blurayUHD o końca nie widać a z CDkami bujamy się chyba że 30lat.
 
Do góry