Muzyczne Dvd - Dvd, Ps3? :)

Redundantor

New member
Witam,

moje pytanie wzięło się z tego, że zauważyłem w sklepie nie dla idiotów całą wielką półkę tzw. music DVD. Podejrzewam, że muzyka na DVD jest lepszej jakości, bo mniej skompresowana, ale nie mam pewności.
  • Czy ktoś tego słucha?
  • Czy standardowy dvd (ps3) to obsłuży?
  • Rzeczywiście to takie cudo?
W ogóle to zastanawiam się, czy w kwestii muzyki warto inwestować w jakiś porządny odtwarzacz CD, czy w dobie ampli wszystkomających wystarczy przeciętny DVD.

Mam teraz PS3, ale drażni mnie cykający napęd i wiatraczek. Moje CD audiofilsko :) zgrywam na ps3-kę w formacie mp3.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
audiofilom nawet nie próbuj mówić że z dvd i z CD dźwięk jest taki sam albo podobny.
Odsłuchaj dobre płyty na CD i na dvd - wyprostujesz swoje myślenie.
 

franeek

New member
To music DVD to koncerty do których oglądania niezbędne jest posiadanie odtwarzacza DVD - mało to ma wspólnego z CD zresztą zauważ że takie wydawnictwa mają bonus CD dodawany nie bez powodu- - dużo z tych DVD jest nagrane w systemach 5.1 - dobre kino by się zdało ;)
Płyta CD jest "teoretycznie" wersją bezstratną zajmuje ok 700 mb więc nie było by sensu jej pakować na DVD ( konwersji nikt nie stosuje)- bez złośliwości troszkę podstaw o dźwięku by się przydało

Co do różnic w jakości odtwarzania między odtwarzaczem :cool: Cd a DVD - hmmmm

Po pierwsze "rozdzielczosć" sprzętu - nie zawsze dołączenie odtwarzacza spowoduje polepszenie jakości dźwięku. Można znaleźć porządne DVD lub BR które zbierają w miarę pochlebne oceny jako CD - i są SUPER do Filmików - do takiego zestawu - max rozwiązanie.
Sam odtwarzacz nie gra więc jeśli reszta klocków słabiutka zwykłe dvd wystarczy jako napęd - nie bedzie róznicy bądź będzie nie warta kasy wydanej (niemałej zresztą)
Sam stanę przed poważnym wyborem i bardzo się tego obawiam ale nie szykuje się dvd które zbliży się do solidnego CD - zresztą na taki mnie raczej nie będzie stać - pewnie jak i Ciebie bo tylko tacy ludzie na "krawędzi portfela" podejmują takie tematy.
Dodatkowo jeśli robisz mp3 i chcesz rozmawiać o jakości - proszę skończmy już teraz

Z "jakiegoś" dośwaidczenia tylko pocieszę , ze słabe cd - daje naprawdę niewielką różnicę w odsłuchu konfrontując to z DVD - chyba że mój zestaw jest też mało rozdzielczy . (testowany cd Yamaha 397 - nikt mnie nie przekona do niego - albo mój laryngolog mnie oszukuje)
 
Ostatnia edycja:

Redundantor

New member
franeek napisał:
Dodatkowo jeśli robisz mp3 i chcesz rozmawiać o jakości - proszę skończmy już teraz

Nie no chyba wyraźnie dałem do zrozumienia, że mp3 mnie nie za bardzo interesuje. Napisałem to w kontekście wykorzystania PS3 do dźwięku - ale tu albo napęd głośno chodzi, albo wiatraczek więc sam rozumiesz - niezbyt...

Czyli jak rozumiem:
  1. jeżeli CD ma brzmieć tak jak chce tego autor - potrzebny jest stacjonarny i dobry odtwarzacz CD. DVD nie wchodzi tutaj w rachubę.
  2. music DVD nie da mi nic więcej niż płyta CD, na której dźwięk nie jest skompresowany
  3. kupno cd (na allegro przykładowo nieczęsto schodzą poniżej 1000 pln) powinno dać odczuwalne zwiększenie komfortu odsłuchu.
Czy może ktoś więc polecić coś co po podpięciu pod np. mój ampiltuner YAMAHA RX-V465 da coś czego potrzebuję tj. dobry dźwięk bez dodatkowych cykań szumów itp. emitowanych przez sam odtwarzacz.

Np. Yamaha CDX-497

ujdzie?
 

franeek

New member
Kurde - uważam , że do twojego ampli nie potrzeba CD - dvd wystarczy by wyciągac z niego co potrzeba.
Powielając opinie speców od brzmienia :confused: :confused: tego typu zestawy są skierowane w 90% do Wideo.
Pomyśl o rozbudowie zestawu o jakiś nawet używany wzmacniacz.
Odczujesz zdecydowaną poprawę w stereo nawet zasilając wstępnie to jakimś tanim DVD - potem CD i będzie ostro ;)

Napisz tylko jeszcze jakie masz kolumienki ;) które będą fronatami do muzyki

Co do Music DVD - to są koncerty !!!!!!! WIDEO z WILOKANAŁOWYM DŹWIĘKIEM

PRZYKŁAD
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Panowie, może dyskusja nie idzie we właściwym kierunku. Trzeba uściślić co autor miał na myśli pisząc "music DVD": czy chodziło mu o płyty z obrazem i skompresowanym dźwiękiem DD lub dts czy też o DVD-Audio z NIESKOMPRESOWANYM dźwiękiem PCM o częstotliwości próbkowania do 192 kHz (CD-Audio 44,1 kHz) i długości słowa bitowego do 24 bitów (CD-Audio 16 bitów) i najczęściej w postaci multichannel 5.1 (CD-Audio stereo). Bo to zupełnie inna rozmowa!
 

franeek

New member
Myślę ,że raczej tylko spojrzał na półkę gdzie stało "MUSIC DVD" bez zagłębiania się w to z czym ma tak naprawdę doczynienia

I tu zawsze zaczyna się dyskusja nad przewagą DVD Audio nad SACD i na końcu CD-Audio
Co by nie napisać nie zmieni to faktu iż aby o tym dyskutować trzeba zaopatrzyć się w klocki z najwyższej półki.
Na przeciętnym zestawie DVD Music brzmi conajwyżej "fajnie" - a na przeciętnym zestawie opartym na wzmacniaczu muzyka z CD - brzmi w porównaniu do pierwszego PIĘKNIE.

W pierwszym efekty wielokanałowości robią wrażenie a w drugim jest muzycznie że ho ho.
Ja wybrałem amplituner stereo dla suba i radyjka (dla żonki) i mam 2.1 okroiłem zestaw wideo - z przyczyn finansowych jak i przestrzennych ale zapewniłem sobie jakąś znośną jakośc muzyki- nie będę udawał wielokanałowości na 16m2 w niesamowicie brzydkim prostokącie ;)
Cóz ,nie będzie świastania kul nad głową ;) chyba ,że w realu kto wie do czego zmierza ten świat :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Ostatnia edycja:

Redundantor

New member
jarmalik napisał:
DVD-Audio z NIESKOMPRESOWANYM dźwiękiem PCM o częstotliwości próbkowania do 192 kHz (CD-Audio 44,1 kHz) i długości słowa bitowego do 24 bitów (CD-Audio 16 bitów) i najczęściej w postaci multichannel 5.1 (CD-Audio stereo). Bo to zupełnie inna rozmowa!

No właśnie o to mi chodziło - napisałęm Music--DVD - wybaczcie ;) - może na to nie wygląda, ale widzę różnicę pomiędzy tymi płytami, a koncertami na DVD

Z tym, że już z wypowiedzi @franeek rozumiem, że lepiej zaopatrzyć się w klocki pozwalające znośnie słuchać CD, niż udawać, że na sprzęcie średniej klasy uzyskam diametalną różnicę pomiędzy CD, a DVD-Audio.

No ale wrócę do mojego pytania z początku - czy DVD-AUDIO wymaga specjalnego odtwarzacza, czy też "zwykły" DVD to ruszy? No i dodatkowo, czy poradzi sobie z tym PS3?

No i jeszcze jedno - chwilowo eksperymantuję ze zgrywaniem CD na PS3. Jest tu parę opcji:

"Set the file format for music data recorded on the hard disk. Select from AAC, MP3 and ATRAC."

Kolega @al fazeer pisał coś o atracu - czy to jest format bezstratny?

PS. Doczytałem w Wikipedii

AAC (ang. Advanced Audio Coding) - algorytm stratnej kompresji danych dźwiękowych, którego specyfikacja została opublikowana w roku 1997.
Usprawnienia względem MP3:
próbkowanie 8-96 kHz (MP3 16-48 kHz)
do 48 kanałów (MP3 2 kanały w standardzie MPEG-1 i 5.1 w standardzie MPEG-2)
skuteczniejszy i wydajniejszy
lepsze przenoszenie częstotliwości ponad 16 kHz
lepszy tryb kompresji sygnału stereofonicznego joint-stereo

ATRAC (ang. Adaptive TRansform Acoustic Coding) to system stratnej kompresji dźwięku stworzony w laboratoriach firmy Sony, opierający się na cechach słyszenia ludzkiego ucha.
System jest przystosowany do kompresji 16-bitowego dźwięku PCM o częstotliwości próbkowania 44.1 kHz, czyli dźwięku o jakości płyty CD-Audio, zmniejszając pięciokrotnie jego objętość.

Czyli każdy z nich jest lepszy od najlepszego mp3?
 
Ostatnia edycja:

franeek

New member
Nie wiem czy to pójdzie ale wiem że parametry odtwarzaczy nie pozwolą by w pełni wykorzystac jakośc zapisanych danych.
Mój Pioneer dv 410 nie ma w specyfikacji DVD Audio - zresztą jego osiągi 96 kHz/24 bity nie pozwoliły bv na pełne wykorzystanie zapisanych danych ale wyższy model DVD Pioneer dv 610 - posiada taką funkcję jest zaopatrzony odpowiednią końcówką w nazwie AV i przetwornik Audio ma odpowiednie parametry 192 kHz/24 bitów.

Jednak nie wiem czy ograniczenia dotycza tylko możliwości przekazu czy wogóle odtwarzania :(:( ;)
 

Redundantor

New member
Na trochę odświeżę wątek.

Co do DVD-Audio oraz konkurencyjnego SACD - Czy te formaty mają sens przy stereo?
Tzn. czy na systemie stereofonicznym sacd zabrzmi lepiej niż analogiczna "zwykła" płyta cd?
 
Do góry