MP3 320k czy słyszysz różnice ?

Whiplash

New member
Bez reklam
Audio CD/FLAC vs MP3 320k czy słyszysz różnice ?

Chciałbym was zapytać czy wg. was dobra MP3 zrobiona z FLAC czy Audio CD, zakodowana dobrym programem i dobrym kodekiem może mało ustepować jakością plikowi bezstratnemu?

Obecne wersje kodeków w tym LAME pozwalaja zrobić MP3 bez filtrów low pass i high pass. MP3 z sieci sa w większości kiepskiej jakości nawet te 320k, nie wiadomo z czego one sa tworzone ale takie MP3 zrobione przez samego siebie ze swoich płyt odp. programem i kodekiem brzmia całkiem dobrze i nie wiem czy w porownaniu umysł sam nie podpowiada ze MP3 musi grać gorzej od oryginału i dlatego wydaje sie ze MP3 320k gra troszke gorzej?

Im mniejszy bitrate tym wiecej pasma jest wycinane, ale MP3 256k przez wiekszość osob jest juz nie do odróżnienia od Audio CD, a co dopiero 320k ktory w dalszym ciagu zawiera pasmo 20 000hz.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
mp3 było pomyślane aby ograniczyć miejsce ,dzięki temu można zmieścić więcej muzyki , na pewno nie chodziło o jakość dźwięku
Mp3 jest głównie używane w urządzeniach przenośnych czy tam ktoś się zastanawia nad jakością ,chodzi po prostu o to ,aby grała muzyka

W czasach kiedy jeszcze nie było mp3 ,Sony opracowało ATRAC system kompresji dźwięku i zastosowało to Mini-Discach ,również aby ograniczyć miejsce i umożliwić zmieszczenie 80 minut na małej dyskietce

Tu może być trochę inny problem - są programy pozwalające zrobić pliki mp3 640kb/s , ale dla większości urządzeń kończy się to na 320kb/s
Może jakby porównać pliki 256kb/s oraz 640kb/s można by coś więcej powiedzieć

Dla niektórych producentów hi-fi pliki mp3 nie przedstawiają żadnej wartości ,np.Music Hall twierdzi ,że to nie ma nic wspólnego z muzyką i jego odtwarzacze CD nie odtwarzają takich plików ,podobnie zaczęli myśleć inni producenci
 

SDman

Banned
Chciałbym was zapytać czy wg. was dobra MP3 zrobiona z FLAC czy Audio CD, zakodowana dobrym programem i dobrym kodekiem może mało ustepować jakością plikowi bezstratnemu?
Im mniejszy bitrate tym wiecej pasma jest wycinane, ale MP3 256k przez wiekszość osob jest juz nie do odróżnienia od Audio CD, a co dopiero 320k ktory w dalszym ciagu zawiera pasmo 20 000hz.

Witam,
zadaj sobie pytanie czy widzisz różnice w obrazie np. oryginalne DVD zripowane i przerobione tak aby na 1DVD się mieściło ?
Twoje pytanie również powinno dotyczyć sprzętu, na którym tą różnicę mamy usłyszeć.
Rożnicę Flac (bezstratny) vs MP3 320k (stratne) słychać już na Samsungu SGS3 i słuchawkach bayerdynamic DTX300p.
Dlaczego bo SGS3 ma w sobie przetwornik dedykowany do dźwięku DAC - Wolfsona WM1811.

Pozdr.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Zgodze sie ze MP3 powstala w celu oszczedzania miejsca ale przez te pare lat troche sie zmienilo. Mowimy o obecnym kodeku LAME i wmiare budzetowych sprzetach do odsluchu czyli amplitunery za 2-3tys i wzmacniacze za 1500zl. Troche poczytalem o tym i dlatego chcialem poznac wasze zdanie na ten temat. Spodziewalem sie tekstow typu MP3 traci sporo pasma, a audiofile dostaja bialej goraczki na sama mysl o MP3 itd, ale proponuje slepy test, w ktorym sporo ludzi wymieka.

Przyklad z DVD9 kompresowanym do DVD5 jest troche nie na miejscu bo kompresujac calosc oczywiscie jakosc bedzie slaba, ale wycinajac np. sam film + menu kompresja jest mala nie widac spadku jakosci. To samo z MP3, wycina same krance pasma ktore sa bardzo slabo slyszalne dla ludzi..

Off top. Czy da sie "naprawic" plik w ktorym jest jakis blad bo w pewnej chwili slychac "strzal" bardzo wysokich czestotliwosci. Boje sie o gwizdki w kolumnach, czy dalo by rade jakims programem ten strzal wyciac/wyciszyc?
 

SDman

Banned
Cirrus Logic ,Taxas Instruments ,Sabre - nie nadaję się do dźwięku ???

Oczywiście, że się nadaje każdy z wymienionych -bardziej chciałem powiedzieć,
że lepiej mieć namiastkę czegoś dedykowanego znanego niż nic nie mieć !
W sensie w telefonie.
:)

Przyklad z DVD9 kompresowanym do DVD5 jest troche nie na miejscu bo kompresujac calosc oczywiscie jakosc bedzie slaba, ale wycinajac np. sam film + menu kompresja jest mala nie widac spadku jakosci. To samo z MP3, wycina same krance pasma ktore sa bardzo slabo slyszalne dla ludzi..

Trochę podchwytliwie podałem przykład -powinieneś zacząć dyskusję:
"zeleży na czym oglądamy jaka jest jakość posiadanego TV (najlepiej profesjonalnie
skalibrowanego) oraz czym odtwarzamy.

To ma ogromne znaczenie w tym przypadku widać czy nie widać !
Pozdr.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Az sam potestuje CD vs MP3 320. ALe z tego co pamietam jak kiedys sie tym bawilem to roznica byla na tyle marginalna ze jak dla mnie malo istotna. W tej nagonce na MP3 obawiam sie ze sporo jest efektu placebo, wiemy ze to format stratny dlatego z automatu i w podswiadomosci sluchajac wydaje nam sie ze jest gorzej. Najlepiej by bylo zrobic slepy test ale do tego potrzebne sa dwie osoby. Wlaczyc CD a potem MP3 zrobiona z tego samego CD i tego samego utworu.

SDman ale powiedz na jakim poziomie sprzetu prowadzimy dyskusje nt. MP3 czy DVD zgranego z DVD9? Bo jesli Ty mowisz o TV za 10k i z prof. kalibracja lub o sprzecie Hi Fi za takie same pieniadze to zgodze sie ze roznice moga byc i wynika z naszej rozmowy to ze te roznice mozna uslyszec generalnie tylko na sprzecie wysokiej klasy.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Az sam potestuje CD vs MP3 320. ALe z tego co pamietam jak kiedys sie tym bawilem to roznica byla na tyle marginalna ze jak dla mnie malo istotna. W tej nagonce na MP3 obawiam sie ze sporo jest efektu placebo, wiemy ze to format stratny dlatego z automatu i w podswiadomosci sluchajac wydaje nam sie ze jest gorzej. Najlepiej by bylo zrobic slepy test ale do tego potrzebne sa dwie osoby. Wlaczyc CD a potem MP3 zrobiona z tego samego CD i tego samego utworu.

Z całym szacunkiem dla Twojego sprzętu, radzę opisany test przeprowadzić w salonie
audio na dobrym torze audio-stereo.
Inaczej wynik bezwartościowy :-( .

Bo jesli Ty mowisz o TV za 10k i z prof. kalibracja lub o sprzecie Hi Fi za takie same pieniadze

Wystarczy do obrazu PDP za 3-4tyś skalibrowane.
Audio-Stereo za 3-4 tyś również wystarczy do obnażenia MP3.

Pozdr.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Pisząc tor audio-stereo miałem na myśli cały tor (kolumny+ampli+cd lub dac+kabelki)
To tak dla wyjaśnienia.

Pozdr.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Whiplash

New member
Bez reklam
No to chyba oczywiste ze mowimy o komplecie. Ja tylko mialem na mysli to ze po co mam szukac roznic na sprzecie ktorego w domu nie mam? Tu nie chodzi o znalezienie roznic na sile tylko czy w domowych warunkach i na sprzecie jaki mam ja i wiele innych osob rzeczywiscie MP3 320k jest o wiele gorsze od CD
 

SDman

Banned
No to chyba oczywiste ze mowimy o komplecie. Ja tylko mialem na mysli to ze po co mam szukac roznic na sprzecie ktorego w domu nie mam? Tu nie chodzi o znalezienie roznic na sile tylko czy w domowych warunkach i na sprzecie jaki mam ja i wiele innych osob rzeczywiscie MP3 320k jest o wiele gorsze od CD

Odopowiedziałem Ci tylko na zadanie pytanie zgodnie z tematem założonego
przez Ciebie wątku:

"Temat: MP3 320k czy słyszysz różnice ?"

Chciałbym was zapytać czy wg. was dobra MP3 zrobiona z FLAC czy Audio CD, zakodowana dobrym programem i dobrym kodekiem może mało ustepować jakością plikowi bezstratnemu?

Po co kupowałeś CD ? Dla MP3 :blagam:

Pozdr.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Stary piszesz posty ale konkretnie to nie za bardzo. MP3 to zlo i tyle a moze bys podal jakies rzeczowe argumenty od strony technicznej formatu mp3?
CD kupilem dla plyt CD ktorych mam troche i nie zaluje bo jakosc zmienila sie diametralnie. Celem tematu bylo wyjasnienie ile rzeczywiscie jest prawdy w tym ze MP3 = kiepska jakosc a ile ze jest to powtarzany slogan bo jak format stratny to musi byc zly. Tymczasem do tej pory plyty DVD mialy dzwiek DD i DTS ktory tez byl stratnym kodekiem a ludzie zachwycali sie jakoscia, co wiecej roznica miedzy starymi formatami a obecnymi HD i bezstratnymi nie sa duze.
 

SDman

Banned
Za to Ty "młody" nie wiesz czego chcesz i to chyba Twój największy problem :?:
Mnie MP3 interesuje tyle co tegoroczny śnieg :-o.

Pozdr.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja ne wiem czego chce? Skad taki zarzut pod moim zdresem? Skoro cie MP3 nie interesuje to po co piszesz posty?
 

SDman

Banned
Wykonać MP3 i ocenić potrafię bez wychodzenia z domu i to jak pisałem na dwóch
rodzajach (torach) odsłuchu.
Pojawia się wątek więc piszę to co słyszę.
Masz CD Denon DCD-720AE, który czyta Flac więc daj sobie spokój z MP3.
Poświeć czas i usłysz to !

Pozdr.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

jurass

Banned
To samo z MP3, wycina same krance pasma ktore sa bardzo slabo slyszalne dla ludzi..
To jest błędne rozumienie tego algorytmu kompresji. Jest on znacznie bardziej złożony, operuje na całym paśmie, wykorzystując określone cechy psychoakustyczne ludzkiego słuchu.

A co do meritum, słyszysz różnice w kablach (wydaje mi się, że pisałeś o tym), a nie słyszysz czegoś co ma wielokrotnie większy wpływ na ilość i wierność przekazywanej informacji? :shock:
 
I

irek6311

Guest
Nawet na kiepskim kinie ze stopki słychać różnice flac/mp3 ,
odtwarzacz BDP-160 po hdmi do amplitunera < najgorszy wariant i tu też słychać ,
flac ma lepszą dynamikę /scena lepiej zbudowana i całe pasmo jest a nie jak w mp3 wycięte tak z góry jak i dołu ,
zaznaczę że test z obrobionej samemu płyty CD i powstały flac/mp3 < przecież sama waga pliku flac wzrokowo pokazuje ile wycięte danych w mp3 320kb/s .
 
Do góry