Możliwości uzupełnienia zestawu hifi o element kina domowego

malin00

New member
Dzień dobry,

Planuję przeprowadzkę i tym razem w przeciwieństwie do poprzedniego razu, gdzie zainwestowałem w kino domowe, na którym muzyka brzmiała co najwyżej jako tako, postanowiłem pójść w kierunku dobrego nagłośnienia pod muzykę czyli wzmacniacz (prawdopodobnie Cambridge Audio) + kolumny podłogowe (nie wiem jeszcze jakie) plus ew. jaki odtwarzacz sieciowy czy inne CD, które tutaj akurat nie mają znaczenia.

Z racji tego, że oglądam też sporo filmów (Netflixy i inne VOD, Blue Ray i UHD - XBOX) oraz gierczę w gry, a telewizor będzie spory, pytanie moje jest takie: czy mogę bez inwestowania w amplituner i drugi zestaw kolumn (co w ogóle nie wchodzi w grę) rozszerzyć to stereo o jakiś element, który polepszy te doznania w grach i filmach czyli dźwięk przestrzenny. Np jakiś soundbar (widziałem, że z Dolby Atoms się pojawiają). Czy to ma sens? Czy taki soundbar gra tylko niezależnie czy można go spiąć razem z tymi przednimi kolumnami. Lub jakieś tylne kolumny do efektów, które będą w filmach i grach z DD uzupełniały te przednie? Czy jedyne rozwiązanie to amplituner lub całkiem osobny zestaw kina domowego? Nie podaję budżetu bo pytam póki co o możliwości, czy istnieje na to jakiś złoty środek? Kino domowe tzn amplituner do słuchania muzyki mnie raczej nie interesuje chyba, że jest coś w cenie załóżmy tego CXA60 czy CXA80 co będzie grało tak samo dobrze, ale chyba to średnio możliwe? Nie jestem audiofilem, ale oczekuję jednak naprawdę dobrej jakości.

Z góry dzięki za odpowiedź
 

raf7676

New member
Amplituner KD z wyjściem pre-out na fronty i wzmacniacz stereo z funkcją końcówki mocy. Masz normalne kino 5.1 ale fronty są zasilane ze wzmacniacza. A do stereo, gra tylko wzmacniacz ze źródłem (np. CD) i grają tylko fronty oczywiście. W ten sposób masz dobre kino i dobre stereo.
 

malin00

New member
Amplituner KD z wyjściem pre-out na fronty i wzmacniacz stereo z funkcją końcówki mocy. Masz normalne kino 5.1 ale fronty są zasilane ze wzmacniacza. A do stereo, gra tylko wzmacniacz ze źródłem (np. CD) i grają tylko fronty oczywiście. W ten sposób masz dobre kino i dobre stereo.

Dzięki za info. Czy taki wzmacniacz będzie miał w opisie, że może robić jako końcówka mocy? Zakładam, że te CA, o których pisze nie mają?

Czy rozwiązanie, które proponujesz wymaga jakoś obniża moc/jakość przy słuchaniu muzyki z CD, odtwarzacza sieciowego, gramofonu? Czy bierze w tym udział amplituner, skoro kolumny są podłączone do neigo? Którym urządzeniem wtedy steruję głośnością itp? Muszą działać wtedy oba jednocześnie? Tzn być włączone? Sorry za natłok pytań :)
 

raf7676

New member
Do stereo działa tylko wzmacniacz stereo i źródło. Do niego są podłączone kolumny.
Do stereo wzmacniacz działa normalnie, tak jak zwykle. Musi mieć w opisie, że może działać jako końcówka mocy.
Włączasz ten tryb, kiedy używasz kina i wtedy amplituner przejmuje sterowanie całością.

Wymienione CA nie widzę żeby miały takie wejście. (Main in, direct in). Podpowiem, że np marantz pm8005 ma takie wejście.
 
Ostatnia edycja:

malin00

New member
A czy ogólnie dźwięk i muzyka w filmach bedą przy amplitunerze czyli 5.1 gorzej grały niż na stereo? Oczywiście pomijając brak efektów w tylnych głośnikach ale chodzi mi o sam dźwięk i muzykę w filmie.
 

malin00

New member
A czy ktoś może polecić jakiś dobry wzmacniacz w tej same klasie i cenie co wyżej wspomniane Cambridge Audio? Lub czy można efekt osiągnąć jeszcze jakoś inaczej używając tego wzmaka i dokupując coś jeszcze? (Oczywiście nie chodzi o dodatkową parę kolumn:))
 
Do góry