Movie Cube Q120

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jak w tytule.

Niedawno MM oferowało Q120 z 500 GB HDD za 500 PLN. Cena interesująca, pytanie tylko jak urządzenie się sprawuje. Szczególnie interesuje mnie odtwarzanie ripów DVD.

Jak z jakością obrazu i upskalowania 720p w stosunku do stacjonarnych odtwarzaczy do tysiąca PLN?
 

pixell

New member
Użytkuję MC Q120 500GB od wczoraj (500pln ze sklepu wysylkowego). W temacie DVD nie mogę się wypowiedzieć, jako że jeszcze nie zdążyłem nic zripować.

Szukałem dysku z serwerm plików po LANie oraz dostępem przez USB slave, tak więc wszystkie inne cechy traktuję raczej jako bonus (choć funkcjonalność zrobiła bardzo pozytywne wrażenie).

Dotychczasowe odczucia:
- głośny wentylator (nie do zniesienia) musiałem odłączyć jego zasilanie; pewnie dorobię regulator obrotów. Elektronika montowana powierzchniowo, w zasadzie jedynie kilka stabilizatorów napięcia i dysk są źródłami ciepła; po ustawieniu pionowym, dla chociażby minimalnej konwekcji, temperatura w ciągu ostatnich wielu godzin pracy non-stop ustabilizowała się na poziomie ok 40stC a więc wszystko w normie.

transfery przyzwoite:
USB: standard, ok 20MB/sek (1GB/min lub szybciej)
ok 700MB w 9 minut przez WiFi (komputer-wifi->AP-lan->MCq120)

Występuje opóźnienie w dostępie do pliku wideo przy dostępie w trybie NAS. Listing katalogów idzie sprawnie ale od momentu otwarcia pliku z filmem do rozpoczęcia odtwarzania mija kilka(czasem kilkanaście) sekund; odtwarzanie idzie sprawnie.

Można odtwarzać na telewizorze i równocześnie przez dwóch użytkowników z poziomu sieci wifi (używałem zewnętrznego AP, do którego MCq120 podłączony jest skrętką).


wideo:
Sprawdziłem divx'y: jakość obrazu bardzo dobra, pod warunkiem użycia wyjścia component (HDMI nie mam jak sprawdzić); testowane na samsung sm 215tw (1680x1050). Nic nie tnie, synchronizacja dźwięku poprawna; wygodna funkcja skoku o ok. minutę do przodu i pół do tyłu pod wydzielonymi przyciskami. Słabo z obsługą napisów - tylko w jednym przypadku działały; nie badałem dokładniej tego tematu.

audio:
Wyjście analogowe słabe - coś na poziomie dvd KODY; dźwięk płytki, choć pole szerokie.

Po użyciu wyjścia optycznego i MD MZ-RH10 w roli DACa rezultat bardzo dobry (w dalszej części toru końcówka lampowa na pcl86 w kalsie AB i eltaxy liberty7+). Dobra dynamika (podkład muzyczny serialu Rzym i efekty zaskakująco dobre) i przestrzeń (np. reverb w riffie z "Kiedy byłem" w wyk. A. Nowaka z "W hołdzie T. Nalepie"). Wszystko to zapewne cechy DACa - MCq120 jest po prostu dobrym źródłem cyfrowym.

Byłby bardzo dobrym, gdyby nie słaba nawigacja: o ile w przypadku oglądania filmów przyciski "prev" i "next" przełączają pomiędzy plikami o tyle podczas odtwarzania audio NIE - zamiast zmieniać utwory zmieniają strony listingu plików aktualnego katalogu: odtwarzanie plików audio odbywa się z poziomu okna nawigacyjnego, które nie przechodzi w tryb "odtwarzacz" jak w przypadku filmów. Pozostaje liczyć na poprawkę w kolejnym firmware.

Dodatkowe cechy:
System operacyjny Linux - jest dostęp telnetem; można zmienić layout przeglądarki, dodać klienta torrent, jest serwer www z cgi (pewnie także z obsługą php i pythona - do potwierdzenia), można uruchomić serwer ftp, można podmontowac partycje dysku i prowadzić operacje na plikach z linii komend, używać skryptów bash'a - wszystko działa sprawnie, praca podobna jak z systemem Linksysa WRT54.
Procesor mips32 200MHz, dwa uarty na płycie, z czego jeden do obsługi konsoli a drugi jako I/O (jak znalazł, jeśli ktoś szuka taniego serwera do konwersji ethernet(wifi)<->rs232(485)). Więcej szczegółów pod hasłem RTD1261 ale to pewnie wiadomo.

Z torrentem mogłem się trochę pośpieszyć - potencjalnie jest to możliwe (są binaria) ale póki co nie mogę ustawić praw zapisu do partycji systemowej.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Dzięki za odzew, mimo iż obok tego co ważne dla mnie... ;)

Jeśli obudowa nie jest zaplombowana, to może wymiana wentylatorka na jakiś komputerowy, cichszy?

Zastanawia mnie spora grupa urządzeń tego typu, przeznaczone do pracy w pionie a wieść gminna niesie że to szybciej zużywa dyski twarde...

Gdybyś coś działał z DVD, to daj znać jakie efekty (porównanie do jakiegoś typowego stacjonarnego odtwarzacza).

I jak można poprosić o link do tego sklepu...
 

St.Mateo

New member
Witam.

Chcialbym odswiezyc temat. Mysle o zakupie Emtec Q120. Prosze o opinie. Jak wyglada w koncu sprawa napisow? Czy urzadzenie naprawde jest az tak halasliwe? Czy to dobry wybor?

Pozdrawiam,
Mateusz
 

memoryo89

New member
Witam .

Od 2 m-cy mam ten dysk ,wiatrak pracuje głośno potwierdzam,wymieniłem soft na nowszy obraz bardzo dobry ,audio również.(testowany na hdmi i component sync master T220 HD )
Najbardziej denerwuje mnie nawigacja ,małe okno przeglądarki plików co przy tej pojemności bardzo utrudnia korzystanie .
Ciekawe czy dałoby się wymienić procesor na kompatybilny z jakimś mało zasobożernym windowsem, i korzystać z aplikacji przeglądarek ,chyba że jest jakieś inne rozwiązanie pod linuxa.
Do "pixella" o co chodzi z tym hasłem RTD1261 .
pzdrawiam.
 

WiesiekI

New member
Emtec Q120

Jeśli chodzi o napisy to są ale bez polskich czcionek.
Można to obejść na 2 sposoby :
1 Programem FilmMachine zrobić z AVI film DVD z napisami polskimi (minus zajmuje tyle miejsca co zripowany film DVD - 4.3 GB)
2 Programem XviD4PSP dołożyć na stałe polskie napisy (wielkość filmu jak normalny AVI około 750 MB)
 

Kiepski

New member
WiesiekI napisał:
Jeśli chodzi o napisy to są ale bez polskich czcionek.
Można to obejść na 2 sposoby :
1 Programem FilmMachine zrobić z AVI film DVD z napisami polskimi (minus zajmuje tyle miejsca co zripowany film DVD - 4.3 GB)
2 Programem XviD4PSP dołożyć na stałe polskie napisy (wielkość filmu jak normalny AVI około 750 MB)

Witam wszystkich !

Posiadam Emteca Q120 , wersje 1TB i wifi .

Co do napisów jest dużo prostsze rozwiązanie !

Emtec obsługuje napisy w formacie SRT , co ważne jeśli chcecie mieć polskie znaki muszą one być w standardzie UTF-8


Pozdroofka
 

WiesiekI

New member
Dzięki Kiepski - a tyle kombinowałem z kodowaniem :)
człowiek całe życie się uczy.
To jak już jesteśmy przy Q120 to mam pytanko do Kiepskiego - a mianowicie czy można ustawić wyjście HDMI bez żadnego dźwięku ?

pozdro
 
Ostatnia edycja:

Karol7

New member
Q120 linux

Z torrentem mogłem się trochę pośpieszyć - potencjalnie jest to możliwe (są binaria) ale póki co nie mogę ustawić praw zapisu do partycji systemowej.[/quote]

Witam!
Czy udało ci się w końcu "dotrzeć " do partycji systemowej. Zastanawiam się nad możliwością wgrania kodeka mkv (bo tego bardzo brakuje), ale nie wiem czy wogóle jest taka możliwość. Przy okazji przy próbie dostania się telnetem do systemu trzeba wspisać login i hasło, czy są to jakeś standartowe? - proszę o pomoc.
Pozdrawiam
 

adach

New member
Hi, @Kiepski, możesz opisać jak dokonać takiej konwersji? Zapisuje napisy w formacie UTF-8, ale potem jak konwertuje na srt to się krzaczy :???:
 

WiesiekI

New member
Ja używam do tego programu SubtitleProcesor i otwieram w nim napisy TXT a potem robię Zapisz w kodowaniu - Unicode - UTF8 - i wybierasz typ SRT. Oczywiście w Q120 w ustawieniach musi być Strona kodowa UTF8. Oglądając film oczywiście wybierasz pilotem Subtitle napisy i też Kodowanie znaków - UTF8 - that's all

pozdro
 

babaa

New member
Witam,
Nabyłem Movie Cube Q120 z dyskiem 500GB aby przechowywać i odtwarzać filmy z kamery HD z wynikowym plikiem AVCHD.Problem polega na tym,że niestety urządzenie to nie czyta takiego pliku :(
Czyta następujące:
VIDEO formaty: AVI / MPG / VOB / DAT / MPEG-2 TS / IFO
z kodekami:
VIDEO kodeki: MPEG-1 / MPEG-2 / MPEG-4 : DivX 5.x / DivX 4.x / DivX 3.x / XviD

Czy konwersja na któryś z powyższych formatów jest możliwa bez utraty jakości HD ?

PZDR
 

Kiepski

New member
konwersja

adach napisał:
Hi, @Kiepski, możesz opisać jak dokonać takiej konwersji? Zapisuje napisy w formacie UTF-8, ale potem jak konwertuje na srt to się krzaczy :???:

Witam !!

Najpierw konwercisz txt do srt (do wyboru subtitle workshop albo subedit player poprzez plik > eksportuj > do srt)
Potem otwierasz plik srt w notatniku , pik > zapisz jako >> zmieniasz strone kodową na utf-8 niczego więcej nie zmieniając > zapisz > nadpisz


Pozdroofka
 

withold

New member
Witam. Wszystko ładnie i fajnie, przeróbka napisów trwa może z 20s. Filmy odtwarza naprawdę fajnie,ale mam pewien problem. Przy zmapowanych dyskach (urządzenie pracuje w sieci domowej), na drugim dysku jest zabezpieczenie "dysk tylko do odczytu". Ma ktoś pomysł jak obejść to ustawienia?
 

id4

New member
Witam

Moj pierwszy post wiec witam wszystkich.
Od kilku dni posiadam MCQ120 i mam do Was 2 pytania.

1. Po podlaczeniu do TV przez HDMI i zalaczeniu MC pojawia sie plansza powitalna, gasnie i na tym wszystko. Nie mam obrazu na TV. Po podlaczeniu przez AV wszystko jest w porzadku. W ustawieniach MC nie mam mozliwosci wyboru poza Component. Co moze byc przyczyną?
2. Jakiej wielkosci dysk obsluguje maksymalnie MC? Mam 500GB ale zastanawiam sie nad 2TB - nie wiem jednak czy zostanie on obsluzony.

Z gory dziekuje za pomoc.
 

strykul

New member
Witajcie, chciałbym odświeżyć ten temat, bo na mojej półce pod telewizorem zagościł Q120. Mam kilka pytań do ekspertów :)

1) Czy można wymienić dysk wewnętrzny na większy (jeśli tak to jak się sprawa ma z systemem operacyjnym?)
2) Czy da się utworzyć serwer torrent ?(Zastanawiam się nad zakupem (8-lever NAS-100) - takiego urządzonka (zależy mi na ściąganiu z sieci torrent/serwerów typu HF,RS), czy jest to konieczne w wypadku Movi cube?


Proszę o odpowiedź :) Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim Wesołych Świąt :)
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Kto dzisiaj kupuje takie konstrukcje? Pozbądź się tego jak najszybciej. Nie są obsługiwane kontenery MKV, WMV i MOV, są problemy z polskimi znakami, to tylko 1080i i HDMI 1.1. Ten model ma już trzy lata, a to epoka...
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Da się wszystko, a nawet więcej... jeżeli znasz Linuksa. Obsługiwany jest telnet, wiec możesz sobie dowolnie zmodować firmware: dodać transmission, klienta torrentów, ftp itp. Ale należy pamiętać, że urządzenie jest oparte na starym procesorze RTD1261, ma mało pamięci i w związku z tym mocno ograniczone możliwości. Ściąganie torrentów może być katorgą.

Bez znajomości Linkuksa nic nie zdziałasz, bo nikt nie bawił się w robienie alternatywnego firmware dla tego playera, nie ma też aktualizacji, bo już dawno nie jest produkowany.
 
Do góry