Monitor komputerowy vs TV do PC i PS4. (1500PLN)

gindek

New member
Witam.
Po trzech zdaniach wstępu postaram się krótko i na temat.
Przychodzę po pomoc w wyborze "wyświetlacza", tego co leci przed HDMI :).
Mam do podpięcia PC, CubieBoard (taki maly pc na arm).
Wszystkie urządzenia maja minimum HDMI.
Dźwięk puszczam na stereo przez zewnętrzny dac z sp-dif lub USB, więc dźwięk z urządzenia jest dla mnie zupełnie nie istotny.
Telewizji nie oglądam :).

Pod uwagę biore 27'' monitor lub telewizor 32'', cenny sa bardzo podobne.

Chciałbym sie***zmieśćic w 1500 PLN. Nie jest to dead line, ale fajne bylo by więcej nie wydawać, w koncu to nie potrzeba tylko kaprys.

Moje dylematy :).
1. Jakość obrazu i kolorów, w przypadku telewizorów jest masa technologi "polepszajacych" obraz, domyślam się ze stad tez testy z krawatami czy koszulami w paski :). Nie ma tego w przypadku monitorów PC, mogłby mi ktoś wytłumaczyć***dlaczego :D ? (z gróbsza i bez detali), czy z powodu braku tych technologi obraz wyświetlany będzie duzo gorszy na monitorze.

2. Posiadam ramie VESA 100x100 w formie uchwytu na biurko (wisi tera 23''), bardzo przydatna rzecz, malo ktory telewizor posiada taki uchwyt, widzialem przejściówki / adaptery vesa 100x100 do 200x200 i 200x100. Jest to godne uwagi ?

3. Rozmiar plamki, czy ma to jakies wymierne znaczenie ? (np dell p2714h ma 0.1mm, wiekszosc monitorow ma 0.3mm, nie wiem ile maja tv).

4. Ilosc portow HDMI jest ograniczeniem, prawdopodobnie kupie "przełącznik" (swich) HDMI, ma ktos urządzenie godne uwagi, miłe w uzytkowaniu w ktorym przycisk jest dobrze wykonany ?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Wg mnie do tych potrzeb spokojnie możesz brać Panasonica 32E6, Sharp 32 LE 750, Philipsa 32PFL 3008
 

gindek

New member
Dzieki za link, przestudiowałem.

Dzieki za modele tv. ( mam sklep nie daleko jutro skocze popatrzec :D )

Obecnie mam dylemat, ograniczylem sie juz do 3 modeli:
1. LG 27" LED 27EA63V-P (najtansze rozwiazanie, ludzie bardzo chwala matryce, prawda to ze tylko LG robie IPS ?, w sensie ze na świecie tylko LG klepie swoje).

2. Telewizorek wyzej wspomniany Phillips rozumiem ze to ten model : PANASONIC TX-L32E6E , ta literka "E" na koncu i literka "L" na poczatku sa normalne :D
3. IIyama LED 27" X2783HSU , wie ktos co to amva+ ? czy lepsze czy gorsze od IPS moze ktos tutaj robil jakies testy :D ? Jest ciezko bo model nowy ( listopad 2013 jak widze), a z tego co szukałem to tylko pier****** marketingowe :).
 

gindek

New member
Kupiłem IIyama LED 27" X2783HSU temat do zamknięcia, jestem zadowolony.

Wczesniej miałem Samsung syncmaster 2333sw tez fullhd na matrycy tn. Monitor był cięższy, błyszczacy z grubsza ramką i mniejszym kontrastem. Obecny ma znacznie wiekszy kontrast rownomierne podswietlanie matrycy w czerni no i oczywiscie jest wiekszy.

Dodatkowo duzym plusem jak dla mnie sa przyciski, fizyczne przyciski bez dotyku oraz bardzo skroma sygnalizacja świetlna :). Poprzedni sync master po wyłączeniu komputera migał i oświetlał pokój, było to irytujące.

Dla osob zastnawiajcych się nad zmiana moge powiedziec za na chwile obecna 1200pln chyba nie warto wydawać, pomimo tego ze sam wydalem i nie poszedłem monitora oddać :). Moim skromnym zdaniem 27'' to tez granica mozliwosci FHD do uzytku przy PC. (siedze ok 1m przed monitorem).

Ramka monitora jest bardzo cienka, nie przeszkadza, nie zwracam na nią uwagi, ma tak na oko max 8-10mm, dobrze jest to widoczne kiedy popatrze na napis z modelem monitora w lewym gornym roku ramki, ktory mały i skromny, powiedział bym ze wciśnięty na siłe bo przydaje się to mieć na widoku.
Monitor bardzo dobrze wisi na biurkowym uchwycie vesa, jest pod nim duza przestrzeń, spokojnie omoge odstawić kubek z kawa na koniec biurka.


[edit]
Ciezko jest mi sie wypowiedziec na temat samej matrycy AMVA+ ze wzgledu na fakt ze nie porównalem tego z IPS.
Grałem w BF4 na ps4 i wyglada świetnie :), nie ma smug, nie ma inputlagu (przynajmniej ja nie wyłapałem), no i kolory sa bardziej żywe w porównaniu do TN, jednak jak mowie do IPS nie porównałem.
 
Ostatnia edycja:
Do góry