Monitor do komputera

malaczarna

New member
Witajcie,
jestem typem człowieka, który prawie wcale nie ogląda filmów, nie ma telewizji a dziwnym trafem telewizor robi przebieg diesla z Niemiec. Mam go podłączony po hdmi do komputera (sony 50w805b) plus monitory z boku. Sprzęt chodzi u mnie kilkanaście godzin dziennie czyli 8h pracy i reszta na przyjemności lub labowanie, ot uroki home office.
Fullhd to za mało żeby w miarę komfortowo przeglądać pulpity zdalne, excele, logi, przeróżne konsole itd i to bez względu ile by nie było tych monitorów - nie ustawię większej rozdzielczości niż powyższe 1080p. Stąd chęć zmiany na 4k (choć wolałbym 5k żeby zmieścić 4x fullhd i zostało miejsce na interfejs ale budżet...). Dla mnie najważniejsze to czytelność różnego tekstu, który może być na różnym tle. Rozmiar tekstu to 100% więc dość małe znaczki. Od tego zestawu siedzę metr na wygodnym fotelu (żeby wytrzymać minimum 12h) stąd ważne też żeby czytelność była przy niskiej jasności i kontraście (mam ustawione 50 i 60 przy trybie obrazu grafika, czyli pastelowe kolory). Z audio tak jak z 3d skorzystałem raz - są tak słabe, że szkoda o tym pisać.

Oglądam filmy bardzo rzadko tak samo gram - ale jak już coś odpalam to nie po to żeby gonić duszki po ekranie.

Budzet 5 tys. Wielkość 55"

1. Odległość od ekranu: 1m
2. Jak słońce świeci w pokoju? na telewizor od boku dość słabo (rolety)
3. Jak duży jest pokój: 22 m2
4. Preferowana technologia: -
5. Jaki masz obecnie telewizor: 50" Sony 50w805b
6. Jakie programy najczęściej oglądasz: żadne - pulpit windowsa
7. Oglądasz w dzień czy wieczorem: w różnych porach
8. Wieczorem oglądasz przy świetle czy wolisz bez: różnie
9. Wolisz obraz ostry czy łagodny: czytelny
10. Matryca błyszcząca czy matowa: -
12. Preferowana marka: -
13. Czego nie lubisz w telewizorach: niskiej wydajności jako monitor
14. Jakie urządzenia będą podłączone: komputer
15. Ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń: 100%
16. Siedzicie na wprost telewizora czy również z katów bocznych: na wprost
17. Czy ważne jest wifi : nie
18. Czy będziesz korzystać z widgetów?: nie
19. Czy chcesz serfować w internecie poziomu telewizora: nie
21. Czy USB ma mieć czytanie filmów z polskimi znakami : nie
22. Ma mieć 3D: nie
23. Ma mieć slot na karty SD: nie
24. Ma mieć tuner DVB-S: -
25. Jakimi złączami i co chcesz podłączyć: hdmi (najlepiej dp - marzenie ściętej głowy)
26. Jaki masz sygnał: dp 1.2
27. Ile godzin dziennie ma grać telewizor: do 16
28. Ma stać czy wisieć: stać
29. Rozdzielczość: 4K
30. Dvb-t: -
31. Na czym najbardziej Ci zależy: czytelność bez męczenia wzroku
32. Ile osób ogląda: 1
33. Jaka klasa cenowa: do 5000
34. Rozmiar: 55"


Myślałem nad:
LG 55uj670v
Sony 55xe8505

ogólnie co bym nie wyczytał o różnych modelach różnych marek to zawsze recenzenci narzekali na podświetlenie, szarość, duszki, stąd mój post bo w/g recenzji to najlepiej nic nie kupować :).
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zamiast tego Seizo o niebo lepszy w komforcie użytkowania będzie 34" ultra wide. Natomiast jak potrzebujesz aż tak duży, to może 38" 21:9.
 

DrWredman

Active member
Ja bym szukał typowego minitora, żaden TV nie zastąpi monitora. Jeśli odwzorowanie kolorów nie ma dla Ciebie znaczenia, poszukaj sprzętu poleasingowego.

A swoją drogą współczuję. 8 h przed kilkoma ekranami i jeszcze pewnie ze 4 na inne potrzeby.
Sam przez to przechodziłem i rozpocząłem drogę do ekranowego odwyku. Taka praca to tragedia. U mnie skończyło się to szpitalem (na szczęście z lekkim udarem). Teraz przynajmniej wiem co jest w życiu ważne.
 

malaczarna

New member
Dzięki za odpowiedzi. Jeżeli chodzi o monitory to miałem krótki epizod z 30" eizo i rzeczywiście jest to kawał dobrego sprzętu. Gdyby nieco odpuścić odwzorowaniee barw to mógłbym połasić się na 25" della też w rozdziałce 2,5x1,5 ale ... tv jako monitor mam już od 7 lat (wcześniej 42" lg) i pół leżenie 1 do 1,2m to po prostu wygoda. Poza tym chciałbym połasić się na więcej pixeli żeby więcej upchać na ekranie.

Co do gnicia przed kompem cały dzień to macie rację - trochę mało ruchu no oczy dostają - tego w dzień nie widać ale jak prowadzi się auto pod wieczór to gorzej widać. Wystarczy tydzień całkowicie bez tv i monitorów i różnica jest kolosalna. Rachunek dla mnie jest prosty - albo robić zdalnie albo lokalnie w firmie i za sam wynajem być lżejszy o 30k pln rocznie więc wolę zainwestować choc trochę w wygodę.
Zastanawiam się nad 65", niby tylko 10" więcej ale 25cm to zawsze większa plamka więc teuretycznie powinno mniej męczyć wzrok. Z drugiej strony 65" z metra wydaje mi się za dużym wyzwaniem przy machaniu oczami przez 2/3 dnia :).
 

omot

Member
A może coś "zakrzywionego" od Samsunga ?
Lepiej tak oglądać konsole, logi .. ;)

PS .. o kropelkach do oczów i sporcie pamiętasz ?
 

malaczarna

New member
Wiesz, te krzywizny samsunga to nie taki zły pomysł bo na samym początku o tym myślałem - modele z quantum dot. Takie panele mają swoje plusy bo z bliska to pod kątem prostym widzę tylko środek a rogi są w stosunku mnie pod kątem. Czy warto dopłacać do qd w przypadku samsunga czy to jest bardziej marketing? Korona z głowy mi nie spadnie jeśli wybiorę tańszy model.
 

malaczarna

New member
Miałem zdecydować się na ten model ale promocja się skończyła i obecnie kosztuje on podobnie jak 49xe9005, który jest dużo lepszy. Przeboleję te 6 cali jeśli ma być "lepiej". Szkoda tylko, że nie ma za bardzo gdzie go obejrzeć i podłączyć się z lapkiem...
 
Do góry