Monitor Audio RX8 - dudnienie po wygrzaniu

SlawekSSS

New member
Czy spotkaliście się może z takim problemem, że po pewnym czasie zmieniła się charakterystyka dźwięku w taki sposób, że (metaforycznie) "podniósł się" bas?
Chodzi mi to, że jak gdyby "ponad" fajnym basem właściwym jest coś w rodzaju nieprzyjemnego dudnienia/huczenia.

Dodam, że nie dokonywałem żadnych zmian w ustawieniu i połączeniu. Efekt zaobserwowałem na tych samych płytach (w tym testowe nagrania z czołówki audiofilskich testów).

Czy może pomóc zatkanie otworów pianką? Właściwie piankę wywaliłem nie wiedząc do czego służy - więc czym ją zastąpić?

Klocki: odtwarzacz cd i amp Roksan Kandy K2. Kable dobierane przez 2 tyg na ślepych próbach z zaufanego źródła.
 

Max78

New member
Heh... Bass reflex 'odetkałeś' kolego, to i dudnienia więcej masz.
Po 'wygrzaniu' możesz słyszeć więcej basu, czy dudnienia.
U mnie wyglądało to tak, że nówki paczki grało bardzo ostro górą i nieco mniej ostro średnicą.
Po wygrzaniu góra i średnica przestały być tak ostre (z kilkadziesiąt godzin im to zabrało a nawet nieco więcej) i wtedy zwróciłem uwagę na bas. Po prostu przestał być zagłuszany.
Co do basu jako takiego - niektórzy twierdzą, że to bzdura, inni wręcz przeciwnie - znaczenie może tutaj mieć przewód, którym są podłączone głośniki ze wzmakiem.
Pobaw się z innymi przewodami. Jak możesz, to spróbuj użyć bi-wire'ingu.
Zabawy w dobór przewodów u mnie trochę mi zabrał.

Aaaacha... Pamiętaj także, że Twoja percepcja też ulega zmianie :)
Pogoda, ciśnienie atmosferyczne, stan zdrowia (zwłaszcza uszu i zatok - przytykają się czasami, etc.), miejsce (wysokość) na jakiej odsłuchujesz, etc. :)

Powodzenia w testowaniu :)
 

SlawekSSS

New member
Heh... Bass reflex 'odetkałeś' kolego, to i dudnienia więcej masz.
Po 'wygrzaniu' możesz słyszeć więcej basu, czy dudnienia.
U mnie wyglądało to tak, że nówki paczki grało bardzo ostro górą i nieco mniej ostro średnicą.
Po wygrzaniu góra i średnica przestały być tak ostre (z kilkadziesiąt godzin im to zabrało a nawet nieco więcej) i wtedy zwróciłem uwagę na bas. Po prostu przestał być zagłuszany.

Co prawda jestem początkujący w sprzęcie audiofilskim (a właściwie sprzęcie zaledwie otwierającym ten świat) ale na swą obronę powiem, że to wina autystów z MA. Mogli cokolwiek napisać w instrukcji o tych piankach i dać jakiś rysunek;PPP

W moim przypadku bym się jednak upierał, że bas przeszedł z niższych częstotliwości na większe - ale tak wysokie, że wręcz chamko dudniące i ciężko je już nazwać basem.

Ale dzięki za info. Z braku pianek spróbuję zatkać otwory jakimiś skarpetami:)
Swoją drogą miły Pan Grzegorz z polskiego dystrybutora MA obiecał, że gratisowo załatwi mi oryginalne gąbki.

Mam jeszcze pytanie: w kolumnie są 2 otwory... który zatkać? czy może oba?

Co do basu jako takiego - niektórzy twierdzą, że to bzdura, inni wręcz przeciwnie - znaczenie może tutaj mieć przewód, którym są podłączone głośniki ze wzmakiem.
Pobaw się z innymi przewodami. Jak możesz, to spróbuj użyć bi-wire'ingu.
Zabawy w dobór przewodów u mnie trochę mi zabrał.

Mam bi-wire (ale nie jest to bi-amp).

Co do przewodów to potwierdzę.

Na kolumnach testowałem przewody klasy 100zł/m i 400zł/m
Nawet moja żona, która jest generalnie głucha jak pień (obciążenie genetyczne po mieczy i kądzieli i z tego co obserwuję to i po dziadkach) przy zmianie ze "400" na "100" się mocno skrzywiła.

Natomiast interconecty testowałem z zakresu 800zł - 2300zł. Z ceną owszem szła większa analityka. Przy pułapie 2000zł dla mnie już nieprzyjemna bo zbyt "sztuczna".
Ale co ciekawe z testowanych 7 kabli tylko 2 brzmiały podobnie. Poza tym każdy inaczej wyciągał bas albo średnie albo wysokie.
Więc o ile kiedyś myślałem, że kable to ściema to jednak się przekonałem na ślepych próbach (nie widzieliśmy co jest założone) wykonywanych na mnie i bracie moim.

Zatem w moim przypadku kabel do kolumn ma za zadanie przenosić wszystko jak najczyściej. Kabel złożony z kilkudziesięciu osobno izolowanych żyłek - producenta i modelu nie pamiętam.

Natomiast interconnectem sterowałem barwą.
I teraz być może trzeba by zmienić ten IC tak aby wyciągał bardziej górę i prawdziwe, niskie basy a chował nieco te smutne dudnienie ze środka?


Aaaacha... Pamiętaj także, że Twoja percepcja też ulega zmianie :)
Pogoda, ciśnienie atmosferyczne, stan zdrowia (zwłaszcza uszu i zatok - przytykają się czasami, etc.), miejsce (wysokość) na jakiej odsłuchujesz, etc. :)

Powodzenia w testowaniu :)

Odsłuch mam nad 6 piętrze do tego nad wąwozem.

Ale co do zatok to się zgadza... Gdy mam infekcję to większość ulubionych kawałków mnie wk*rwia:)
 

SlawekSSS

New member
Dzięki za radę.
Wstępnie zatkałem wszystkie otwory paczkami chusteczek higienicznych hehe.

Musze powiedzieć, że jest zauważalna różnica chociaż nie było szczelnie. Nie gra jeszcze tak jak na początku, gdy zakochałem się w tych kolumnach w sklepie, ale może jak dostanę profesjonalne zatyczki to będzie ok.

Swoją drogą jest to przestroga dla wszystkich, którzy kupują. 2 tyg wybierania kabli psu w d*pę jeżeli nie sprawdza się na "wygrzanym" sprzęcie.
 

tomud

New member
Slawek ja na twoim miejscu zamiast kupowac kable za takie kwoty to pomyslal bym nad popracowaniem przy akustyce pomieszczenia. No chyba ze te kolumny sa skopane do tego stopnia ze wystepuje taki objaw, ale cos mi sie nie wydaje...

Do tego ile ty masz metrow kwadratowych ? Moze za male i bas nie moze sie rozinac...
 

SlawekSSS

New member
Slawek ja na twoim miejscu zamiast kupowac kable za takie kwoty to pomyslal bym nad popracowaniem przy akustyce pomieszczenia. No chyba ze te kolumny sa skopane do tego stopnia ze wystepuje taki objaw, ale cos mi sie nie wydaje...

Do tego ile ty masz metrow kwadratowych ? Moze za male i bas nie moze sie rozinac...

Sprzęt stoi w pomieszczeniu ok 30m2 otwartym na drugie, ok 15m2.
Jest ustawiony na krótszej ścianie bez okien.
Na ścianach prostopadłych do niej są: 1) okna bez firanek, są żaluzje 2) kamień. Na podłodze drewno.
Na czwartej ścianie oddalonej o ok 11 m od zestawu po całości jest szkło z żaluzjami.

Ale co do akustyki pomieszczenia, to *nic się w nim nie zmieniło* w ciągu półtora miesiąca od kiedy wygrzewam zestaw audio.
Na początku grał doskonale a teraz... spie*dolina:/

Tak więc wnioskuję, że jednak jakaś zmiana musiała zajść w paczkach.
 

tomud

New member
Wygrzewanie to w sumie tylko wyrobienie sie resorow glosnikow ktore jako nowe sa "nie rozruszane".

Nie powinno byc jakiejs naglej zmiany... zreszta efekt jaki opisujesz nie powinien byc traktowany jako zdrowy objaw w dobrze zaprojektowanych glosnikach. Zapychanie BR to w sumie nie jest wyjscie :) bo zmieniasz projekt producenta... Chyba ze ktorys glosnik sie uszkodzil, np. oderwal dolny resor itp.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
zatykanie bassreflexu nie zmiana projektu producenta skoro dolacza on do swoich wyrobow przeznaczone do tego zaslepki- widocznie wychodzi z zalozenia ,ze w szczegolnych przypadkach jest to konieczne.

pozostaje pytanie czy to bas wchodzi za wysoko ,czy tez srednica schodzi zbyt nisko ?
zmiana w brzmieniu jest oczywiscie jak najbardziej zwiazana z wygrzaniem kolumn, "surowe" graja bardziej selektywnie , po wygrzaniu poszczegolne pasma bardziej sie przenikaja. pomoc moze wlasnie "dostrojenie" zaslepkami lub ich fizyczne przestawienie.akustyka pomieszczenia sie nie zmienila , jednak zmieniona barwa dzwieku inaczej z nia "wspolpracuje".
 

SlawekSSS

New member
@tomud
Jak w takim razie skomentować fakt, że kolega Max78 również zarejestrował zmianę ogólnej charakterystyki brzmienia w tym modelu?
Oraz generalnie opinie różnych ludzi co do różnych modeli, że jak się "wygrzeją" (cokolwiek by to nie znaczyło) to <tutaj wstawić skutek>? ;PPP

@mat74
hmm dobre pytanie odnośnie tego czy bas czy średnica...
W razie gdyby zaślepianie nie pomogło to można powalczyć jeszcze interconnectem (bo ten być może będę mógł jakoś wymienić)?
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
mozesz oczywiscie powalczyc z przewodami jesli masz taka mozliwosc bez pakowania sie w jakies absurdalne koszty.musisz jednak najpierw zdiagnozowac ktore pasmo wymaga wiekszej kontroli , a wlasciwie "przyciecia".mam co prawda inny model bo br5 ,jednak po wygrzaniu odnioslem wrazenie, ze nieco "tnace" na poczatku wysokie i srednica nieco "zlagodnialy" i "rozciagnely" sie w dol.
 

kapsell

New member
Bez reklam
Moje RX8 akurat po wygrzaniu graja bardzo podobnie (jesli juz to roznica na +), roznica jest bardzo nikla miedzy stanem pocztkowym.
Albo pokombinuj z ustawieniami ampa, akustyka pomieszczenia lub skontaktuj sie z serwisem jesli brzmienie zdecydowanie zmienlo sie w stopniu nieakceptowanym (moze cos sie po prostu zepsulo).
 

pkomp

New member
zmieniłeś coś w ustawieniu pokoju?może w zapełnieniu szafek?a może słuchałeś czegoś czego wcześniej nie słuchałeś i w danym utworze pojawił się bas który nie leży w tym pomieszczeniu?robiłeś analizę akustyczną? puść sobie sinusoidę i sprawdź które częstotliwości się wzbudzają - wygrzewanie jak to nazywacie to tylko rozruszanie głośników - nic w tym wypadku nie zmienia się na tyle by zaczęło nagle razić o ile coś się nie uszkodzi....przy głośnikach z papierowym zawieszeniem(tłoczonym) owszem efekt byłby brdziej zauważalny - przy obecnych praktycznie nie istnieje
 

z3

New member
Bez reklam
Kolego a kolumny czasem nie masz ustawione za blisko ściany? Nawet 5 cm przesunięcia potrafi całkowicie zmienić bassss.
 

Max78

New member
@SlawekSSS - jedna uwaga: ja nie posiadam RX8 :) Posiadam paczki (maleństwa) jak w mojej sygnaturce :)
Wszelkie testy i próby były na tym sprzęcie, który widać niżej.

Przewody - nie ma co za dużo kombinować.
Nie ma zasady, że przewód za kilkaset złotych, czy nawet za kilka(naście) tysięcy ZAGRA (po fakcie to właściwie PRZENIESIE) lepiej czy gorzej.

Pamiętajcie, że każdy ma inną percepcję :)
Podstawa tutaj, to ZGRANIE ze sobą wszystkich elementów - źródła, interkonektów, ampli, przewodów do głośnika oraz samych głośników.

Ze względu na $ nie używam żadnych przesadnie drogich przewodów.
Używam takich, które akurat w mojej konfiguracji i odsłuchiwanej muzyce 'grają' tak, że słyszę to, co akurat lubię.
Lubię wyraźnie, neutralnie, bez przebarwień.
Czasami szlag mnie trafia jak się okazuje, że np jakość muzy jest do d... bo tak kiepsko została zarejestrowana, albo tak ją zremasterowano w studio... Na to nic nie poradzę :)

Co do wygrzewania - wywaliłeś pianki. Super, że dostaniesz oryginalne.
Tymczasem możesz pobawić się innymi materiałami.
Kolumny to układ: zwrotnica, przetwornik i pudło rezonansowe, które zwykle posiada bass-refleks. To, na czym one stoją, jak są ustawione, a jeśli masz np za długie przewody, to sposób ich ułożenia (nigdy nie zwijać -> powstaje cewka! ułożyć co najwyżej w 'węża') też może mieć wpływ.

Słuchaj - jeśli minęło najlepiej kilkaset h od czasu ich zakupu, to najpewniej jest tak, jak pisał jeden z kolegów - pasma zaczęły się w końcu przenikać, budować scenę.
Nowe paczki zwykle (mogą) grać bardziej selektywnie - stąd różnica.
Zadbaj o ich prawidłowe ustawienie i akustykę w pomieszczeniu.
Masz wiele materiałów do dyspozycji - od pianek począwszy, poprzez drewno i różnego rodzaju kamień. Poczytaj o akustyce.

BTW - kolegę z salonu możesz spróbować pomęczyć, czy może Ci inną sztukę już wygrzanej kolumny podrzucić.
Uszkodzeń nie podejrzewam, ale ewentualnie można obejrzeć resorowanie głośników. Zestrojenie zwrotnic też raczej nie powinno się zmienić - było by słychać, gdyby uległy uszkodzeniu.
O podstawowej zasadzie sprzętów audio chyba wiesz? -> Zawsze ustawiać głośność na minimum przed włączeniem/wyłączeniem sprzętu/zmianą źródła. :)

Testuj i pisz :) Poczytamy :)
 

tomud

New member
@SlawekSSS

A co ja niby napisalem. Napisalem ci na czym polega wygrzanie sie kolumn, a nie ze taki proces nie ma miejsca. Jednak nie nastepuje to gwaltownie, zmiany staja sie widoczne powoli w miare jak resory i inne elementy sie powoli rozchodza. Wiec zapewne bys odczul ze powoli cos takiego sie zaczyna pojawiac, a nie stalo by sie to nagle.

Na pewno nie bedzie sie to objawialo takim efektem, fakt gwizdy na BR potrafia wystepowac i jest to wada tej obudowy. Ale dobrze zrobiona kolumna powinna byc tak wykonana aby wyelminowac takie przypadki.

Wiec albo te kolumny sa do d... wykonane/zaprojektowane - albo cos sie w nich uszkodzilo.

Zabawa w audio voodo :) to juz twoja sprawa... ale ja bym szukal przyczyn w innym miejscu.
 

anxion

New member
witam
Ja wlasnie chce zakupic wzmacniacz roksan kandy 2 do rx8 czy moze mi ktos powiedziec cos wiecej jak to brzmi ??
czy da sie sluchac rocka nic nie kluje itp ??

pozdrawiam
Anx
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Kolumny się wygrzały i rozruszały , a teraz mamy taki efekt. Jak blisko od ściany stoją kolumny? Z czego jest wykonana ta ściana?
 

SlawekSSS

New member
Kolumny się wygrzały i rozruszały , a teraz mamy taki efekt. Jak blisko od ściany stoją kolumny? Z czego jest wykonana ta ściana?

Odległość od ściany to ok 60cm.
Generalnie jest to ściana nośna o grubości 30cm. Na niej jest naklejona jakaś płyta (3cm, elastyczna), która ma maskować pęknięcia tynku powstające podczas osiadania budynku.
Ale ściana jest szeroka. Więc wyrzeźbiono na niej z karton gipsu zabudowę. Sam zestaw stoi w "niszy" czyli przy ścianie właściwej. Natomiast jakoś dookoła jest karton gips - zabudowa głębokości 20cm, wypchana watą szklaną coby właśnie nie dudniło.
Robiłem testy przykrywając karton gips w okolicach kolumny śpiworem - bez zmiany. Tzn ogolne brzmienie jest lekko inne, ale dudnienie pozostało. Dudnienie wydaje się wydobywać prost z kolumny - ale może być to złudzenie mojej percepcji.

Co do innych potencjalnych pudeł rezonujących to pomiędzy kolumnami stoi stolik (właściwie to stół) na tv i klocki. Belbazaar - Salon - Szafki tv - Warszawa, Wrocław, Lublin (coś geometrycznie przypominającego 468 ).


Uszczegółowię może rodzaj "dudnienia". Np przy silnym, niskim głosie męskim pojawia się "dookoła" tło, które brzmi jakby dudniąca mgła.


@anxion - odpisałem an prv

@tomud - dzięki za info. efekt nie powstał nagle, powiedzmy w ciągu tygodnia się nasilił na tyle, że zaczął być uciążliwy.


@Max78 - dzięki za porcję rad.
Kabli nie zwijam, bo są docięte tak by się nie "marnowały":)
O podstawowej zasadzie nie wiedziałem jako początkujący. Ale swoją drogą nie widziałem takiego zachowania ani w sklepach ani u jednego garażowego producenta niezłego sprzętu.

btw: możesz polecić coś na początek na temat akustyki - jak zacznę dobrze to dalej będę mógł szukać już sam.

@pkomp - nie nie robiłem takiej analizy - szczerze mówiąc to pierwsze słyszę. Poszukam czegoś na ten temat. Ew. w wolnej chwili podeślij jakiegoś linka na ten temat.

@kapsell - dzięki za info. Amp nie ma żadnych ustawień - jedynie rodzaj wejścia:)

@mat74 - czy jest jakaś metodyka aby ustalić, które pasmo wymaga kontroli?
 
Ostatnia edycja:
Do góry