Monitor Audio BXFX

phoba

New member
Witam,

Przymierzam się do zakupu efektów w systemie 5.0. W jednym z salonów zaproponowano mi MA BXFX. Doczytałem, że są bipolowe, co podobno wpływa na lepsze wypełnienie przestrzeni odsłuchowej dźwiękiem, ale utrudnia zlokalizowanie kierunku, z jakiego napływają konkretne dźwięki. W sieci wyczytałem też, że te głośniki mają przełącznik bipolowe/dipolowe zależnie od tego czy zostaną powieszone na bocznych ścianach, czy na tylnej za punktem odsłuchowym. U mnie głośniki wisiałyby z boku, ale na wys. ok.2,2m i chciałbym je nieco pochylić w dół.

Bipolowa konstrukcja jest dla mnie kompletną nowością. Czy ktoś mógłby mnie trochę oświecić o co w tym tak naprawdę chodzi? Czy warto wybrać bipole, zamiast tradycyjnych kolumn kierunkowych (np. MA BX1)? W jakim trybie powinny być ustawione (bi/di) skoro będą wisiały na ścianach bocznych i jaki efekt będzie dawało przełączenie ich w tryb bi, a jaki w di? I na koniec, czy ten typ głośników sprawdzi się przy zawieszeniu na tak dużej wysokości (ok. 2,2m), czyli jakiś dobry metr od głowy podczas odsłuchu?

Pozdrawiam wszystkich.
 

woytaski

New member
Bez reklam
W jednym z salonów zaproponowano mi MA BXFX. Doczytałem, że są bipolowe, co podobno wpływa na lepsze wypełnienie przestrzeni odsłuchowej dźwiękiem, ale utrudnia zlokalizowanie kierunku, z jakiego napływają konkretne dźwięki. W sieci wyczytałem też, że te głośniki mają przełącznik bipolowe/dipolowe zależnie od tego czy zostaną powieszone na bocznych ścianach, czy na tylnej za punktem odsłuchowym. U mnie głośniki wisiałyby z boku, ale na wys. ok.2,2m i chciałbym je nieco pochylić w dół.
Co do przełącznika, znajduje się on na tylnej ściance więc przełączanie może być utrudnione.
Co do zastosowania, uważam osobiście, że najlepiej sprawdzą się na tylnej ścianie w sytuacji kiedy nie ma miejsca na zastosowanie klasycznych surroundów.

Co do samej filozofii:
Różnica jest jedynie w sposobie prezentacji dźwięku - BX1 to standardowe monitory a BXFX są dipolowe (lub bipolowe) a co za tym idzie - dźwięk jest mniej skupiony, bardziej przestrzenny i bez basu - trudniej go zlokalizować (masz 2 tweetery grające na boki). Zwłaszcza w trybie dipolowym (grają w przeciwfazie).
Do filmów zdecydowanie ciekawsze efekty będziesz miał na pewno z FX... jeśli, jeśli powiesisz je z tyłu za głową słuchacza, bo w kinie one robią i tak tylko za tło, ale mamy szerszy, dookólny dźwięk bez większych luk jak w przypadku monitorów...
Natomiast po przestawieniu w tryb bipol można spokojnie nawet słuchać w stereo. Dźwięk jest bardzo bliski normalnej kolumnie...

W Twojej sytuacji lepiej jednak sprawdzą się BX1 lub BX2 (w zależności od wielkości pokoju i odległości od słuchacza), które ukierunkujesz na uchwytach tak, jak będziesz chciał. Wysokość 2,2m to zdecydowanie za wysoko dla bipoli. Poza tym nie pochylisz ich tak, by w trybie bipolowym grały w kierunku słuchacza...
 
Ostatnia edycja:

woytaski

New member
Bez reklam
Uważam że leżeli możesz tyły powiesić niżej (według instrukcji) to lepiej zainstalować dipole lepsze, wypełnienie w trybie wielokanałowym, nieprawdą jest gorsza lokalizacja źródeł pozornych. Z jednych i drugich lokalizacja jest taka sama.
Pytanie czy może powiesić niżej... Jeśli nie, ja bym się nie pchał w dipole...

Co do źródeł pozornych, nie zgodzę się z tym. Zasadniczo podstawki w surround ukierunkowuje się nie do końca ze sztuką (w większości przypadków kwestie lokalowe nie pozwalają), by słuchacz znalazł się idealnie w centrum odsłuchowym.
W takich przypadkach w trybie wielokanałowym dipol lepiej wypełni dźwiękiem przestrzeń (z racji budowy) a co za tym idzie, źródła pozorne będą trudniejsze do zlokalizowania...
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
ale utrudnia zlokalizowanie kierunku, z jakiego napływają konkretne dźwięki.

To właśnie dobrze ,w profesjonalnych instalacjach głośniki efektowne (surround) znajdują się z boku przestrzeni odsłuchowej a nie za nią i są powieszone wyżej głowy słuchacza .Chodzi o to ,żeby stworzyć jednorodne pole dźwiękowe pomiędzy wszystkimi głośnikami

Idąc na skróty myślowe podobna sytuacja występuje w stereo ,tu tez chodzi o to , żeby stworzyć jedno jednolite pole dźwiękowe bez sztucznego efektu kolumna lewa, kolumna prawa .
 

ranczo

New member
Bez reklam
Z typowych głośników (tylnych) w małym pomieszczeniu trudniej usłyszeć wszystkie efekty, słuchacz musi siedzieć pośrodku między wszystkimi kolumnami. Jeżeli siedzimy na kanapie pod ścianą w "cieniu" głośnika części efektów nawet nie słyszymy, szczególnie tych "latających" dookoła głowy.
Miałem na próbę jedne i drugie głośniki i zostały FX'y - łatwiejsze do ustawienia.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Z typowych głośników (tylnych) w małym pomieszczeniu trudniej usłyszeć wszystkie efekty, słuchacz musi siedzieć pośrodku między wszystkimi kolumnami. Jeżeli siedzimy na kanapie pod ścianą w "cieniu" głośnika części efektów nawet nie słyszymy, szczególnie tych "latających" dookoła głowy.
Dokładnie o tym pisałem...
I nadal uważam, że w przypadku użytkownika phoba lepiej sprawdzą się klasyczne podstawki.
 

ranczo

New member
Bez reklam
Pisząc "Z typowych głośników (tylnych) " miałem na myśli - klasyczne podstawki, dlatego uważam że dipole są lepszym wyborem ;-)
 

woytaski

New member
Bez reklam
Pisząc "Z typowych głośników (tylnych) " miałem na myśli - klasyczne podstawki, dlatego uważam że dipole są lepszym wyborem ;-)
Nie czytasz dokładnie moich postów...

  1. Do kina jako tylne, efektowe - zdecydowanie lepsze dipole...
  2. W przypadku parametrów podanych przez phoba zdecydowanie lepsze będą podstawkowe.
Chodzi mi o konkretne założenia jakie przedstawił pytający, czyli umiejscowienie boczne, na wysokości 2,2 m...
 

lobos

New member
Bez reklam
Panowie czyli jak to jest... w systemie 7.1 na tylną ścianę za słuchaczem lepiej dać surround a na boczne podstawkowe?
Wydawało mi się, że jest odwrotnie tzn. podstawki na tyły a z boku surround.
 

woytaski

New member
Bez reklam
Panowie czyli jak to jest... w systemie 7.1 na tylną ścianę za słuchaczem lepiej dać surround a na boczne podstawkowe?
Wydawało mi się, że jest odwrotnie tzn. podstawki na tyły a z boku surround.
Wszystko zależy od pomieszczenia. Jeśli masz możliwość, ustaw tak jak na załączonym obrazku.
Tu masz rozrysowane...
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
Chyba rozmieszczenie głośników komputerowych względem gracza przy biurku to jednak nie do końca to samo co KD.
Poza tym pytałem o to jaki rodzaj głośników najlepiej ustawić za a jaki z boku?

Druga sprawa to myślałem, że głośniki na tylnej ścianie powinny być rozstawione na boki a znalazłem też taką teorię, że tylne L,P są obok siebie :hmm:

glosniki1.jpg
 

lobos

New member
Bez reklam
Wszystko zależy od pomieszczenia. Jeśli masz możliwość, ustaw tak jak na załączonym obrazku.
Tu masz rozrysowane...

No teraz poprawione ;-)
Mam to w bliźniaczej instrukcji do Marantza ;-)
Rodzaj głośnika mnie interesuje, bo planowałem wstępnie podstawkowe na tyły i za jakiś czas surroundy na boki wstawić.
Wielokrotnie spotkałem się jednak z teorią, że surroundy dają lepszy efekt w kinie.
 

phoba

New member
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wyjaśnienia. Pod tym linkiem jest rozkład pokoju i kolumn do KD.
http://fotozrzut.pl/zdjecia/15e7b8659e.png

Niestety nie mam możliwości przesunięcia efektów na tylna ścianę, ani ich obniżenia. Z tego co napisaliście wynika więc, że w moim konkretnym przypadku bipolami nie powinienem się interesować i iść w zwykłe kolumny.
 

woytaski

New member
Bez reklam
A może udałoby ci się wypożyczyć i jedne i drugie i potestować u siebie?
Dokładnie to chciałem napisać :)
Co jeszcze musisz wiedzieć. Bipole w komplecie mają uchwyt montażowy, który pozwala na ich montaż jedynie w sposób przylegający do ściany.
W Twoim przypadku (2,2m) efekty będziesz miał wtedy wysoko nad głową i części z nich w ogóle nie usłyszysz.
Montując po bokach podstawki w uchwytach, skierujesz je praktycznie w dowolny sposób, uzyskując lepszy efekt.
A nie myślałem, aby podstawki ustawić na standach z tyłu (będziesz je wtedy miał na wysokości głowy)?
 

phoba

New member
Zobaczę czy któryś salon w Trójmieście będzie chciał pożyczyć do odsłuchu.

Co do zmiany położenie to naprawdę bardzo trudny temat. Mieszkanie jest świeżo po remoncie, kable wyprowadzone w ścianach na tych 2,2m, a z tyłu za kanapą jest część jadalniania ze stołem itd. + przejście do kuchni. Nie mam jak tam ustawić głośników czy to na ścianie czy na podstawkach.

Widziałem na zdjęciach jak wyglądają uchwyty na bipolach, ale myślę, że dałoby się je jakoś pochylić mocując do elementu, który byłby jakimś regulowanym wieszakiem. Nie wiem, może fantazjuję, ale generalnie takie rozwiązanie chcę zastosować niezależnie od tego czy ostatecznie pójdę w bipole, czy tradycyjne.
 
Ostatnia edycja:
Do góry