[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

Bipo

Active member
Bez reklam
W końcu doczekałem się....100h przepracowały suby na wolnych obrotach, jutro wstępna kalibracja i zaczynamy zabawę.... :)
Dzisiaj doszły dwa kabelki do subów takiej samej długości Oelbach NF1-Y


Ps. Tak jak pisałem wcześniej, kabelki bardzo dobrze izolowane, giętkie przez co można je sobie ułożyć i nie kosztują majątku.. :)
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Wiele osób mnie pyta jaki materiał używam do testu kina domowego w tym przypadku dwóch subów.
Ja uwielbiam testy przeprowadzać na org.filmach z płyt blu ray niż demo disc. Ponieważ dla mnie org.ścieżkę na płycie brzmi lepiej. Na płytach demo dźwięk tych samych filmów co na płycie org.z filmem jest jakby przygaszony i brakuje mu ewidentnie pazura. Po włączeniu filmu z blu ray od razu czuć ten wulkan energii przekazu, który dociera do widza bez żadnych ograniczeń.

Moje filmy do testów suba i określone sceny:
1. Iron Man 2:
- scena na torze wyścigowym
Tutaj chodzi mi o scenę z biczami co koleś uderza o ziemie oraz przecina samochody.

- scena przelotu odrzutowca obok wierzy lotów

Ta scena jest dla mnie idealna do przetestowania co drży w pokoju i co trzeba poprawić...;-)

- bitwa dwóch Iron manów w parku

Tutaj bardzo fajnie słychać jak lądują metalowi żołnierze, szczególnie jeden najcięższy kiedy bas wypełnia cały pokój oraz wybuch wystrzelonej bazuki...;-)


2. Jurassic Park World
- wyjście T-REXa z klatki przez bramę
Uwielbiam ten moment kiedy jeszcze nie słychać dino a czuć że nadchodzi jest takie czyste bum, buum, buuum i nasz dino ..;-)


3. Godzilla
- scena przejazdu pociągu przez wiadukt kiedy obok przechodzi potwór
ta scena idealnie sprawdza się przy oddaniu idealnego,szybkiego precyzyjnego basu. W jednej chwili następuje jakby bicie serca potworka i bardzo szybkie nagromadzenie dużej ilości uderzeń dla suba.... tutaj moje aktualne pokazały dożo lepszy i szybszy bas niż velo


4. 13 Godzin w Bengazii
- wybuch pocisku z granatnika który zabija Seals na dachu
Jest to scena która jak dla mnie idealnie kumuluje całą moc suba i oddaje go w naszą stronę tak jakby zassanie i wyrzucenie- to czuć na sobie i to bardzo...;-)


5. Everest
- burza
Ta scena idealnie nadaje się do testowania czy mamy suba dobrze skalibrowanego czy cała scena tylko buczy i chuczy a nas po pewnym czasie zaczyna męczyć. Pamiętam jak miałem jamo i musiałem go na tym filmie prawie wyciszyć bo cały czas przy tej scenie mi coś buczało raz ciszej raz mocniej co po godzinie oglądania miałem po prostu dosyć.
Aktualnie przerobiłem dwa razy Everest na takich głośnościach suba, że mam nadzieje że jeszcze mam dobre układy z sąsiadami ale chciałem zobaczyć jak te sceny wypadają przy 75db...;-)
Grzmot słychać tak, że aż się uchyliłem bo mnie zaskoczył a lawina miodzio idealne w punkt...


6. Wojna o planetę małp bitwa na końcu filmu
Tutaj bardzo fajnie słychać wybuchy granatów i cysterny, która robi bardzo fajną fale uderzeniową w pokoju...;-)


7. Johny Wick
- strzelanina i pościg samochodowy w porcie
Tutaj mamy scenę szczególnie do przetestowania dynamicznego uderzenia basu, czyli strzał szybkie urwanie i ponownie szybkie uderzenie przy zderzeniu. Suby zamknięte ten typ uderzenia wykonują dużo lepiej w punkt niż z bas refleksem. Przynajmniej u mnie ja to tak odbieram.



8. Ocalony
- bitwa na wzgórzu

Szczególnie polecam strzały z jednej broni żołnierza Navy Seals, która jest tutaj ekstra dźwiekowo zaprezentowana. Oddaje taki szybki i stłumiony dźwięk w punkt..;-)


9.Need for speed
- wyścig 3 super fur
Tutaj ponownie mamy przykład oddania szybkich odczuwalnych uderzeń z suba w trakcie zderzeń pojazdów. Mocno odczuwamy na sobie...



10. Transformers 5
- zderzenie 2 łodzi podwodnych
Tutaj miałem zagwozdkę co właściwie usłyszałem, bo oglądałem kilka razy ten film i wcześniej tego nie zauważyłem. Mianowicie chodzi mi o o scene kiedy jedna z łodzi podwodnych uderza o drugą, wystąpiło u mnie uderzenie basu od jednej strony pokoju z przejściem na drugą tak jak uderzała łódź przechodząc z jednej strony na drugą. Tak jak by fala basu przeszła od lewej do prawej, to mnie zaskoczyło bo wcześniej tego nie było.


11.Terminator 5
Ostatnie minuty filmu kiedy zły terminator uderza serią przechodzących uderzeń naszego Arniego, idealny masaż naszego ciała, idealnie oddane punktowe strzały basu. Poprzednio był on bardziej mięsisty ale mniej odczuwalny.


Wnioski po przejściu z jednego suba otwartego na dwa zamknięte w moim odczuciu:
1. Aktualnie dużo mocniej odczuwam bas niż wcześniej
2. Bas jest nieco mniej słyszalny ale za to dużo mocniej odczuwalny
3. Bas jest ultra szybki i bardzo precyzyjny w punkt,
4. Obejrzałem już kilka filmów w których nawet nie wiedziałem iż są sceny tak mocno odczuwalne.. dochodzą nam nowe doznania, które wcześniej były w mniejszym stopniu lub słabiej odczuwalne.
5. Idealne wypełnienie basem całego pomieszczenia...;-)


ps. Pracę dwóch subów miał okazję odczuć na sobie już kolega Worms..;-),
 
Ostatnia edycja:

worms

New member
Dzięki Ci Przemku za takie zestawienie, wiem co muszę jeszcze zakupić by to wszystko u siebie sprawdzić.

Do dziś pamiętam seans u Ciebie, coś niesamowitego czuć jest na sobie ten bass, dwa suby zamknięte to jest to. Nie wiem jak było u Ciebie wcześniej, ale teraz jest idealnie. Zupełnie inny wymiar KD.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie, a dystans jest długi w tym temacie.. miałem okazję być widzem kina domowego zrobionego na dwóch subach Velodyne DD+18 w połaczeniu z B&W z serią 800 (około 50 m. sala była) i faktycznie kino domowe wymiatało, ale śmiem twierdzić jeśli znalazłbym w tej cenie odpowiednie dwa suby z BR to w kinie domowym takie suby będą lepsze od subów zamkniętych. I nawet patrząc jak bardzo lubię suby Veloydne nigdy bym się nie odważył napisać, że dwa suby w budowie zamkniętej nawet od velodyne to jest to co jest najlepsze dla KD. I nadmieniam miałoby służyć wyłącznie do filmów w pokoju przystosowanym na oglądanie filmów.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Lolek co do subów to wszystko zależy od gustu, dla jednego będzie idealne do kina dwa rel t5 a dla drugiego 4szt. DD 18+ będzie mało... :)

Ja u siebie mam teraz suby w konstrukcji zamkniętej wcześniej w otwartej. Nie można powiedzieć że jeden jest lepszy od drugiego oba mają swoje wady i zalety dlatego ten bas jest inny trzeba je dostosować pod swoje upodobania... :) Ja opisałem różnice które wylapalem po przejściu a to który z nich jest lepszy w mojej konfiguracji oraz pomieszczeniu ciężko określić w tak krótkim czasie. Pogram na nich troche i będzie człowiek wiedział co i jak...:)
Na dzień dzisiejszy słyszę dużo argumentów na plus w stosunku do jednego otwartego.

Worms spokojnie, musisz wyhamować, co niektórzy swoje systemy budują latami a nie w jeden miesiąc. .. :)
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Gdzie ten kabel do sub kupiłeś?

ja kupowałem na Al. krakowskiej w bardzo znanym sklepie :)

Lolek co do subów to wszystko zależy od gustu, dla jednego będzie idealne do kina dwa rel t5 a dla drugiego 4szt. DD 18+ będzie mało... :)

Ja u siebie mam teraz suby w konstrukcji zamkniętej wcześniej w otwartej. Nie można powiedzieć że jeden jest lepszy od drugiego oba mają swoje wady i zalety dlatego ten bas jest inny trzeba je dostosować pod swoje upodobania... :) Ja opisałem różnice które wylapalem po przejściu a to który z nich jest lepszy w mojej konfiguracji oraz pomieszczeniu ciężko określić w tak krótkim czasie. Pogram na nich troche i będzie człowiek wiedział co i jak...:)
Na dzień dzisiejszy słyszę dużo argumentów na plus w stosunku do jednego otwartego.

Worms spokojnie, musisz wyhamować, co niektórzy swoje systemy budują latami a nie w jeden miesiąc. .. :)

Oczywiście, że to kwestia gustu i kto czego oczekuje.. od suba.. ale żeby porównanie było na 100% uczciwe to trzeba byłoby porównać dwa suby otwarte z dwoma subami zamkniętymi w tym samym przedziale cenowym. Bo dokładając jeden sub wiadome jest to, że będzie więcej basu w salonie i więcej będziemy go odczuwać, a szczególnie w takim powiedzmy do 20-30 m.. Gdybym u siebie postawił dwa SPl 800 na 200% miałbym więcej basu w stosunku do jednego większego spl 1200. Tylko ja jestem z tych co zamiast dwóch "słabszych" wolałbym jednego lepszego np. DD+ 12... nawet sekundy bym się nie zastanawiał.. ale ja tez nie jestem takim typowym kinomaniakiem.. Ale nawet gdybym miał osobny salon na kino domowe myślę, że też wybrałbym jeden, a dobry sub i duże prawdopodobieństwo by było, że byłby to otwarty sub. Tylko musiałby być to dobrej klasy sub, bo w przeciwnym wypadku lepiej jest kupić zamknięty. Ale to oczywiscie moje zdanie.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Przy dwóch subach nie ma więcej basu niż przy jednym, tylko równa jego dystrybucja i wypełnienie pomieszczenia, niezależnie od tego czy usiądziemy bardziej po prawej czy lewej. Wystarczy wyłączyć jeden na chwilę i odrazy poczujemy jego brak, oraz zaczniemy lokalizować grającą sztukę. Tyle mogę powiedzieć w kwestii 2vs1 na podstawie własnych obserwacji. Jeśli chodzi o filmy to polecam również Madmaxa i Konga, żeby przetestować suby pod kątem brutalności, a tak na marginesie to gdyby nie ponad 70cm długości to brałbym otwarte do kina, a tak to trzeba było zadowolić się kompaktami [emoji6]
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja uważam, że jest to kwestia odczucia basu, kiedy oglądamy z dwoma i nagle ten jeden wyłączymy.. ale dla mnie porównanie ma tylko wtedy sens, kiedy robimy to z dwoma subami zamkniętymi i z dwoma subami otwartymi... z tej samej półki.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
U mnie podobnie jak u drunk ograniczone miejsce, u siebie abym dał radę zmieścić dwa suby musiały być w okreslonej szerokości tj.40cm. Juz dwa velo mi by nie weszły a niestety suby z bas refleksem są dużo większe niż te same modele w obudowie zamkniętej.
Po przeczytaniu wielu opini na zagranicznych forach wszyscy co przeszli na dual twierdzą iż jest to lepsze posunięcie niż kupno jednego lepszego. Z uwagi na wiele zalet pracy duala w danym pomieszczeniu również chciałem spróbować czy wszystkie zalety o których pisali potwierdza się w moim pomieszczeniu- bez dwóch zdań potwierdzam :)
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Bipo, ile znasz osób którzy kupili coś, a potem przyznali się , że to co kupili to jednak nie jest najlepszym rozwiązaniem ?.. Widziałem wiele zdjęć w necie sal kinowych ze świata i w wielu przypadkach był tam jeden porządny sub. Pisanie, że wszyscy to tak jakbyś znał wszystkich, którzy przeszli na dwa suby i te wszystkie osoby potwierdziły, że tak faktycznie jest.. bo takich przypadków jest tysiące jak nie lepiej, a przeczytałeś zapewne o kilkunastu... Też nie sprawdzałeś u siebie jakby byo jakbys kupił np jedną 12 spl albo jednego DD +12, czy jakiś wysoki model SVS .. nie wiesz tego jakby to było.. ja nie mówię, że byłoby to lepiej dla Ciebie, ale nie wiesz tego.. Ja już doszedłem do tego, że to co ludzie niektórzy piszą na forach i generalnie w necie to naprawdę trzeba brać poprawkę o ile sami tego u kogoś nie słyszeliśmy.. Choćby to co ostatnio sprawdzałem jak to niby listwy Gigawatta mają spowalniać dźwięk,,,,
Nie wspominając już o takich ludziach, którzy (przykład z życia) mając 8 letniego golfa w oczy patrzy się koledze, który kupił nowego "szewroleta" za ponad 90 tys , super wyposażonego.. i on mu mówi, że jego niemiecki golf jest lepszym autem jak tenże "dziadowski szewrolet"
Więc jak sam widzisz trzeba brać poprawkę na to co ktoś pisze.. :) jak samemu tego nie usłyszeliśmy, nie widzieliśmy itp..

Fajnie, że u Ciebie się sprawdziło, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi... Tak sobie myślę , że dla tych typowo ludzi tzw. kinomaniaków dwa suby w wielu przypadkach może być lepszym rozwiązaniem, ale to nie reguła. Podobnie jak to, że np. wzmak lampowy "daje" bardziej naturalne brzmienie niż np wzmak na tranzystorze czy grający w klasie A.. Dla jednych tak będzie, a dla innych nie..
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Dlatego ja też zawsze twierdze, że trzeba sprawdzić to co piszą na własne oczy i uszy. Na chwilę obecną mam tylko możliwość pracy w dualu w moim pomieszczeniu z uwagi na mlodego. Ponieważ po zew.kalibracji dla jednego suba idealne miejsce dla jego pracy jest w miejscu gdzie nie może zostać na stałe. Dlatego wyznaczone zostały miejsca dla dwóch z przodu gdzie mogą stać na stale. I teraz tylko wielkość mnie ograniczała oraz cena bo na dwa spl1200 lub dwa svs ultra 4000/13 mnie nie stać. A jednego nie chce kupować i za jakiś czas drugiego.
Na szczęście mam 60 dni na zwrot jak by się okazało, że jednak nie spełnią moich oczekiwań to czeka ich powrót do sklepu... :) Ale po graly już przeszło 100h i kilka filmów zostało obejrzane i jak na razie spełniają moje oczekiwania.. :) a brzmienie basu już raczej się nie zmieni. Wyczytalem w necie, że po 60-80h pracy sub powinien osiągnąć swoje właściwe brzmienie, ja pograłem ponad 100h więc to co co się jeszcze ma ułożyć to będą raczej subtelne zmiany.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dlatego ja też zawsze twierdze, że trzeba sprawdzić to co piszą na własne oczy i uszy. Na chwilę obecną mam tylko możliwość pracy w dualu w moim pomieszczeniu z uwagi na mlodego. Ponieważ po zew.kalibracji dla jednego suba idealne miejsce dla jego pracy jest w miejscu gdzie nie może zostać na stałe. Dlatego wyznaczone zostały miejsca dla dwóch z przodu gdzie mogą stać na stale. I teraz tylko wielkość mnie ograniczała oraz cena bo na dwa spl1200 lub dwa svs ultra 4000/13 mnie nie stać. A jednego nie chce kupować i za jakiś czas drugiego.
Na szczęście mam 60 dni na zwrot jak by się okazało, że jednak nie spełnią moich oczekiwań to czeka ich powrót do sklepu... :) Ale po graly już przeszło 100h i kilka filmów zostało obejrzane i jak na razie spełniają moje oczekiwania.. :) a brzmienie basu już raczej się nie zmieni. Wyczytalem w necie, że po 60-80h pracy sub powinien osiągnąć swoje właściwe brzmienie, ja pograłem ponad 100h więc to co co się jeszcze ma ułożyć to będą raczej subtelne zmiany.

Te 60-80 godz., ja bym za bardzo w to nie wierzyłbym .. to tak samo jak to co kiedyś pisałem, co SVS w specyfikacji w jednym ze swoich subów napisał, że niby 1200 W w RMS, a maksymalnie 4000 W.. ale papier wszystko przyjmie.. Ale patrząc np na to jak niektórzy kupili kable PAD - a gdzie producent mówi o 250 godz. wygrzewania i są ludzie, którzy właśnie opisują swoje wrażenia po 30-60-100-150 godz. i brzmienie się zmienia delikatnie to w przypadku głośnika w subie też musi chwilę pograć i ułożyć się w systemie. Ciekawy jestem jak długo SVS będzie dawał możliwość zwrotu suba // ile muszą sprzedać, aby powiedzieli dość.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Witam ponownie, tak jak pisałem wcześniej po zakupie dwóch subwooferów mój system wymagał ponownej rekalibracji. Ponowna wizyta kolegi Magoga z Cinema Pro i system ponownie został zintegrowany i skalibrowany wg.wytycznych THX i HAA (Home Acoustics Alliance). Dodatkowo uzyskałem certyfikat, iż udało się skalibrować system zgodnie z wytycznymi THX i HAA oraz otrzymałem raport z przebiegu kalibracji. W raporcie dokonano analizy mojego pomieszczenia i systemu, a następnie przeprowadzono kalibrację. Następnie prawidłowo skalibrowany system został sprawdzony i oceniony na podstawie tego, na ile jest on zgodny ze standardami branżowymi. Okazało się, że mój pokój, miejsce odsłuchu względem pomieszczenia oraz warunki jakie są w trakcie seansu nie są złe a bardzo dobre..;-). Ponadto system i jego wydolność jest również na bardzo dobrym poziomie wg.oceny kryteriów HAA…;-)

W trakcie kalibracji ponownie zostały przeprowadzone wszystkie pomiary potrzebne do zgrania systemu z pomieszczeniem względem miejsca odsłuchu. Pomiary dotyczyły m.in.:
- pomiaru hałasu pomieszczenia: 27db
-pomiar czasu pogłosu w pomieszczeniu: 345ms
- wyznaczenie modów pomieszczenia (częstotliwości rezonansowe)
- ocena i znaleźnie optymalnych miejsc dla pracy dwóch subwooferów względem modów pomieszczenia oraz miejsca odsłuchu
- oceny wydajności subwoofera oraz kalibracja poziomu dźwięku subwoofera
- kalibracja odległości i wyrównanie głośności poszczególnych kanałów względem miejsca odsłuchu.

Co daje nam tak przeprowadzona kalibracja. Moim zdaniem to co największa ilość osób ma z tym problem. Mianowicie poprawnie skalibrowany sub (suby), które daje nam piękny, głęboki, bardzo nisko schodzący bas. Nic nam nie dudni, nie brumi, nie przeszkadza żadne buczenie itd... Nie ważne na jakim poziomie robimy odsłuch sub ma grać tak jak powyżej napisałem i to się udało uzyskać….;-) Teraz to zarówno słychać jak i czuć…;-) Filmy z mocnymi efektami odkrywam na nowo..;-) Po prostu aż się chce podgłaszać coraz mocniej i głośniej..;-) Poprzednio mój max był ok. 55db teraz zwiększyłem głośność do 65db co dało nieziemski efekt w scenach które myślałem, że bardzo dobrze znam…;-)


Ponadto poprawnie skalibrowany system daje nam czystość i klarowność dialogów. Sam się na tym złapałem, że za każdym razem po audyssey podgłaszałem centrala bo był dla mnie za cicho. Teraz słychać dialog czysto i klarownie. Dodatkowo jeśli mamy poprawnie skalibrowany system to bez problemu teraz lokalizujemy dany efekt w przestrzeni odtworzony przez dany głośnik. Nic się nie nakłada a jest precyzyjnie ukierunkowany w przestrzeni.


Moim zdaniem jak na warunki domowe zrobiłem już aż nadto, teraz pozostaje robić długie seanse i cieszyć się z dźwięku i obrazu..;-) Pozdrawiam.
ps.do kalibracji musiałem rozebrać zasieki...;


ps2: Z tego co zauważyłem w trakcie tych kalibracji to najważniejsze w tym wszyskim są przede wszystkim dwa zadania:
- wyznaczyć najlepsze miejsce dla widza względem jego pomieszenia następnie do tego miejsca ustawiamy kolumny/głośniki
- wyznaczyć najlepsze miejsca dla suba/subów względem pomieszczenia i miejsca odsłuchu.
Następnie możemy dopiero przeprowadzać kalibracje sprzętu, bez tego jakiego byśmy sprzętu i kolumn nie kupili czy to podstawowego czy kosztującego grube pieniądze wstawiając go w nieodpowiednie miejsce będzie po prostu grał nie tak jak powinien i żadna kalibracja go nie naprawi. Będzie to tylko pójście na kompromis. Skutkować to bedzie problemy z buczącym i dudniacym basem czy też złym odbiorem efektów przestrzennych.
Wiadomo, że łatwiej jest w pomieszczeniu dedykowanym a trudniej w salonie, który jest umeblowany i na siłe dokoptowany sprzęt tam gdzie się znalazło na niego trochę miejsca....:)




 
Ostatnia edycja:
Do góry