[Nasze Zestawy AV] Mój wielofunkcyjny pokój

Bipo

Active member
Bez reklam
Uparcie dążysz do celu - bardzo dobrze!
Zdradź chociaż jakie zmiany wprowadziłeś? Jakie ustawienie przyniosły wyczekiwaną satysfakcję?

Ja tak mam, po malutku ale do celu..;-)
Odnośnie ustawień to ostatecznie zostało:
a) Subwoofer
- ustawienie suba pod lekkim skosem do ściany za nim,
- kalibracja suba na1/3 mocy,
- praca suba na vol 30,
- odciecie; tryb direct.
b) amplituner
- kalibracja ampli po kalibracji suba,
- odcięcie rozgraniczajce na suba 80 hz reszta na kolumny,
- sub mode; lfe +main,
- kolumny frontowe na large reszta na small,
- wylaczenie wszystkich ulepszaczy a szczególnie podbicia niskich tonów
- wyregulowanie wszystkich kanalow do 75db w miejscu odsluchowym
 

remiqa

New member
Napisz jeśli możesz coś o spl meter i pomiarze ciśnienia? Jak to zrobiłeś i co wnosi obecnie do kalibracji używam noise meter ale to tylko do wyrównania kanałów czy robiłeś rozeznanie w tego typu aplikacjach i dlaczego spl meter?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Bipo, mam dla ciebie propozycję nowego nicka- KALIBRATOR :)
A tak serio, perfekcjonista z Ciebie.
Niestety tak mała niuanse wpływają mocno na brzmienie, gratulacje.
Muszę kiedyś się "wprosić" do Ciebie i posłuchać ;)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ja robiłem dwoma; soundmeter oraz SPL meter. Po kalibracji okazało się, że w miejscu odsluchu przy pomiarze soundmeter okazało się że z poszczególnych kanałów nie słychać szumu na tym samym poziomie dźwięku. Dlatego po włączeniu pomiaru puszczaLem szum z każdego głośnika i mierzylem czy w miejscu odsluchu jest odczyt 75db jak nie było podnosiłem ręcznie tak że w pewnym momencie miałem ze wszystkich kolumn jednakowy odczyt. Kalibracja zaniżyla mi tylne kolumny oraz prawy front. Teraz jest tak jako powinno być.

Krzysztof przy ustawieniu kolumn frontowych na small tracilem wigor z przednich kolumn. Odbieralem to tak jakby mi o 1/3 dynamika z kolumn frontowych spadła. Jak bym znowu grał na samym amplitunerze bez końcówki mocy....
Ponadto po przełaczeniu kolumn w tryb large włącza mi się możliwość regulacji sub mode tzn. Mam możliwość regulacji i przekierunkowania niskich tonów na kolumny i sub lub samego suba. To co zauważyłem jak miałem samo lfe to było słabe wyrównanie basu w pomieszczeniu. Po zmianie na lfe +main bas pięknie wypełnił całe pomieszczenie i nie było słychać kierunkowosci głównie od przodu a wypełnienie i rozprzestrzenienie się po całości. To co jeszcze zauważyłem że przy odcięciu na subie 80hz a na ampli 120hz brakowało mi głębszego zejścia, jak zmieniłem odwrotnie tzn. Na subie dałem tryb direct czyli odbiór całego pasma przypisanego dla lfe a w ampli częstotliwość rozgraniczajce na 80hz sub głęboko i nisko zszedl. W nie których filmach ewidentnie nie raz słychać że jest nagrywana osobna ścieżka dla kanału lfe tj. Od 0 do 120hz a na innych mniej.

To co pisałem wcześniej nie zawsze to co się sprawdza u kogoś nie zawsze się sprawdzi u siebie. Nie kiedy sama akustyka pokoju jak i umiejscowienie sprzętu sprawia bałagan w dźwięku gdzie bez mocnej naszej ingerencji nie będzie dać rady tego słuchać.

Ponadto mój ampli ma swoje lata i podejrzewam że po przesiadek na nowy będzie zabawa od nowa. Ponadto w nowszych amplitunerach proces kalibracji jest zapewne dużo dokładniejszy.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Bipo, mam dla ciebie propozycję nowego nicka- KALIBRATOR :)
A tak serio, perfekcjonista z Ciebie.
Niestety tak mała niuanse wpływają mocno na brzmienie, gratulacje.
Muszę kiedyś się "wprosić" do Ciebie i posłuchać ;)
Powiem Ci Henry że z roku na rok im więcej człowiek w tym siedzi tym większych pierdulek zaczyna się czepiać... ;-) Będziesz w okolicy to zapraszam..:)
 

lobos

New member
Bez reklam
Bipo, zawsze drąży temat do końca i chwała mu za to ;-)
Racją jest to że po wymianie ampli będzie zabawa od nowa, ale powinno być jeszcze dokładniej.
Najważniejsze, że na dzień dzisiejszy masz spokój wewnętrzny, bo ustawiłeś tak jak chciałeś :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Powiem Ci Henry że z roku na rok im więcej człowiek w tym siedzi tym większych pierdulek zaczyna się czepiać... ;-) Będziesz w okolicy to zapraszam..:)

Jest jeden warunek że trzeba to lubić na 100% bo jeśli człowiek lubi w jakimś sensie znaczenia tego słowa, tak jak to jest w moim przypadku - więc dla mnie nie ma znaczenia czy sub stoi 2 cm w lewo czy w prawo i czy jak zmienię jego ustawienie o 2-3 stopnie to będzie lepiej grał... pobawiłem się jeden dzień kalibracja za namową Armaniga bo tak to nie wiem czy sam z siebie bym się za to zabrał i zapomniałem o czymś takim jak kalibracja... ale jak czytałem już takie historie że ludzie po przestawianiu kolumn o 2-3 cm od nowa kalibrują cały system to ja chyba faktycznie za mało to lubię bo nie jestem w stanie tego zrozumieć.. być może inaczej bym myślał tak jak wiele razy pisałem jakbym miał dedykowany pokój do KD bo wtedy bym miał tak jakbym chciał na 100% a w salonie użytkowym i tak nie będę miał tego co bym chciał na 100% więc podejście mam zupełnie inne. Tak jak i z filmami które nie stawiam gdzieś na półce, a wkładam je do szuflady czy też do albumu..
Myślę że każdy musi dojrzeć do tego co go kręci najbardziej i w tym się realizuje....

Pisałem kiedyś o znajomym który mogę tak powiedzieć że swoje życie poświecił po śmierci żony w Stereo.. bo to jaki ma zestaw ten człowiek włącznie z podstawkami pod kable, pod elektronikę :) itp pierdołami to coś czego nie da się opowiedzieć - sprzęt warty jest ponad 300 tys zl plus płyt cd i winylowych w setkach ( ja myślałem że mam dużo płyt cd :).. cały jeden pokój to są niemalże płyty - chciałem zrobić zdjęcia i wstawić tutaj żeby ludzie zobaczyli pasję stu procentową człowieka jeśli chodzi o muzykę ale nie zgodził się użytkownik..niestety - ale jedno jest pewne że jeśli coś naprawdę się "kocha" to można wiele poświecić i być dla niektórych "nienormalnym" w tym co się robi... jeśli chodzi o hobby.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Bipo, Twoja sygnatura komunikuje o jakiejś zmianie, a TU nic nie ma :D
Jak wrażenia?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Bipo, Twoja sygnatura komunikuje o jakiejś zmianie, a TU nic nie ma :D
Jak wrażenia?
Ja tam nic nie widziałem. ..:p:D, człowiek sobie na spokojnie w sygnaturce porządku nie może zrobić bo od razu skole oka wypatrzą. ;-)
Henry na pewno dam znać co i jak. Na chwilę obecną jestem od piątku poza domem. Jak wroce napiszę co i jak. Na chwilę obecną mam mały problem z sygnatura ale może uda mi się z nim uporać
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Oficjalnie już mogę się pochwalić nowym nabytkiem tj. DENON AVR-X6200W..;-) (Kapusta to przez Ciebie...;-)
Henry tak jak Lobos ma spostrzegawcze oko, robiłem delikatne porządki w sygnaturce a już wyłapał..;-)
Mój stary ale nadal jary dziadziuś odchodzi na emeryturkę tj. idzie do rodziców. Czas na młodego Herkulesa. Tak jak już mówiłem najpierw kolumny i sub potem reszta. Dlatego w tym roku zaplanowałem zająć się elektroniką, ponieważ mój stary dziesięcioletni amplitunerek poza podstawowym dekoderami DTS i DD nie ma nic więcej. Jak wiecie lubię Denona tak więc zawęziłem pole poszukiwania amplitunera mocno. Zastanawiałem się chwilę o Maranztu 7010, którego mogłem dostać za połowę praktycznie ceny tego denona ale na chwilę obecną nie mogę się przekonać wizualnie. Ponadto nie pasował by mi całekiem do reszty a nie zamierzam zmieniać reszty bo jestem z niej zadowolony. Myślałem aby się wstrzymać do Onkyo RZ1000 lub RZ3000 ale znów wygląd żelazka. Już dużo lepiej mi się podoba od maranzta, no ale… Wygląd denona jakoś bardziej mi się podoba..;-) Biłem się z myślami w którą stronę uderzyć, czy poczekać, czy kupić tańszy ale bez nowinek technicznych i brakiem możliwości aktualizacji DTSx itd. Po kilku nie przespanych nocach w końcu podjąłem decyzję aby iść w amplituner posiadający już aktualnie wszystkie dekodery które obecnie są na rynku z możliwością aktualizacji. Trochę mnie przeraża ta ilość elektroniki i bajerów w nowym ampli, bo przez 10lat trochę tego dodali… ;-( Więc nie dziwcie się jak będę zadawał pytania odnośnie ustawień…. ;-)
Ps. Może to głupie, ale nareszcie mam HDMI w ampli… ;-) normalnie cieszę się jak małe dziecko..;-)

Podłączenie i porządkowanie kabli (trochę się zazłociło)

upload images

gifs upload

free upload
 
Ostatnia edycja:

Rafal7

Banned
Ha ha ha , a nie było podobno parcia :)
A mówiłem żebyś brać 6200 i jest :)
Czemu ampli stoi na samej górze?
 

Rafal7

Banned
Bipo zauważyłeś że przedni panel od ampli jest inaczej wyprofilowany niż w stereo?
Ja się zdziwiłem jak to u siebie zobaczyłem.
Gałki są plastikowe?
 
Ostatnia edycja:
Do góry