Mój pierwszy projektor - pomoc w wyborze.

glebor

New member
Witam wszystkich na forum.
Poczytałem trochę o projektorach i mniej więcej wiem czego mogę oczekiwać.
Potrzebuję projektor, żeby wyświetlać sobie materiały, slajdy, sporadycznie jakiś film. (wzrok siada i kompa coraz mniej wygodnie się czyta)
Na projektor mogę przeznaczyć ok. 500zł. Chciałbym zobaczyć jak takie urządzenie się sprawdza w domu. W grę wchodzi wyłącznie używka lampowa. Myślę, że dobrą rozdzielczością którą będę musiał się zadowolić będzie 1024x768. Patrzyłem pod kątem dostępności części zamiennych i wytypowałem 2 projektory:

PROJEKTOR SANYO PLC-XU74 2500ANSI 235H SUPER OBRAZ (5742720754) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

PROJEKTOR HITACHI CP-X260 2500ANSI 121H XGA ŁADNY (5743176700) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Chciałbym któryś zgarnąć.
Do obu z nich są dostępne lampy w cenie 160zł (trzeba sprowadzić z chin) gdyby odpukać coś się stało, są :)

Nie wiem jak z dostępnością pilotów, czy do obu można dokupić? Który z nich jest lepszy (trwalszy, bardziej płynny obraz)?

Chciałbym na początek kupić coś i zobaczyć jak się sprawdzi. Jak uznam, że projektor to jest to - odsprzedam ten i kupię jakiś lepszy model oraz zacznę kompletować ekran robić instalację w suficie itp.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Nie chcę cię martwić, ale lepiej dołóż i poszukaj najprostszego full hd a nie hd redy bo będziesz się strasznie męczył przy czytaniu. Większa rozdzielczość to lepsza ostrość obrazu w detalach co wiąże się z wyglądem samych literek. Będą miały proste krawędzie a nie poszarpane i lekko rozmyte a nie kiedy dojdzie jeszcze pixeloza to już w tedy jest masakra...;-)
 

glebor

New member
Full HD jakiś z sensem przekracza mój budżet kilkukrotnie.
Wypatrzyłem jeszcze 2 modele, które są w moim mieście, więc można je obejrzeć i zobaczyć jak wygląda obraz:

1) PROJEKTOR LCD EPSON EMP-83He 2200ANSI PILOT ŁÓDŻ (5744666223) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

2) PROJEKTOR EPSON EMP-X5e 2200ANSI 616H PILOT ŁÓDŹ (5747261024) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

i jeszcze jeden krótkoogniskowy:
PROJEKTOR KRÓTKOOGNISKOWY SANYO PLC-XE40+PILOT (5734336494) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Stiwerdziłem, że jeżeli pilot będzie zawieszony pod sufitem, to pilot mus być. Do tych pierwszych byłby problem z dokupieniem.

Który z tych 3 będzie najlepszy?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Zobacz jak wygląda sytuacja z dostępnością/ cenami komponentów do tych modeli, może się okazać, że wydasz 500 zł i nie będzie ani kasy, ani projektora.
Jak Bipo napisał najprostszy FHD, a od siebie dodam, nowy, zawsze można na raty wziąć, a te kilkadziesiąt zł miesięcznie wyłuskać, żeby je spłacać ;)
 

glebor

New member
Zaryzykowałem i kupiłem projektor Chitachi CP-X260 3LCD o jasności 2500ANS
I powiem szczerze, że jest super. Różnica kosmiczna, pomiędzy telewizorem samsung smart tv 40 Full HD" a tym projektorem. Mimo, że telewizor ma lepsze kolory i na pewno lepszą czerń, to jednak wielkość obrazu pozwala poczuć się jak w prawdziwym kinie. Mam 100% zaciemnienia w pomieszczeniu i używam wyłącznie w trybie EKO i muszę jeszcze przyciemnić żeby nie męczyło wzroku. Nie wiedziałem, że projektor może być taki fajny :))

Obraz mega płynny i bardzo ostry bez żadnych przebarwień, pixele trochę widać nie da się ukryć. Wycisnąłem obraz 140" z 5-6m.
Na pewno projektor zostanie u mnie do wyczerpania lampy. W tym czasie dozbieram do FULL HD.

Przy okazji chciałbym zapytać:
Ponieważ mam równą ścianę chciałbym ją pomalować - Ściana do projekcji na biało. Ściany boczne na ciemny brąz a sufit jeszcze nie wiem, ale też na jakiś piaskowy, chłodny beż ciemniejszy jak myślicie zda to egzamin?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Im bardziej ciemny kolor ścian tym lepiej dla obrazu, ciemny brąz będzie pozytywnie wpływał na obraz. Odnośnie pomalowania ściany i zrobienie jej jako ekranu musisz zagłębić się bardziej w temat i poszukać odpowiedniej farby co da Ci odpowiedni kolor oraz wałka który da Ci odpowiednią strukturę powierzchni projekcyjnej. Ale o konkretne produkty pytaj dalej lub szukaj osób które wykonały już taki manewr jak Ty planujesz...;-) Gratulacje z zakupu projektora..;-) Odkryjesz nowe doznania filmowe na tak dużym ekranie, może obraz z tego projektora nie będzie tak dobry jak z TV ale wielkością nadrobi...;-)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Wiadomo różnica będzie duża tylko ja bym porównywał projektor do projektora innego a nie projektor do tv bo to tak jakby samochód kompaktowy porównywać do limuzyny.. :)
 
Do góry