Moduł CAM a...

paolomario

New member
Witam
Kupiłem telewizor full HD z wbudowanym wejściem Common Interface i zastanawia mnie czy mogę teraz kupić moduł CAM oferowany przez cyfrę i używać go w swoim telewizorze wraz z kartą? Czy wszystko będzie grało, czy jednak muszę mieć zewnętrzny dekoder? Jak w ogóle to działa - czy jest to coś w rodzaju dekodera (czy będę mógł używać opcji oferowanych przez dekoder cyfry typu: sprawdzanie tytułu filmu, godziny, czasu odtwarzania itp)?
Jak bardzo polepszyć to może jakość wyświetlanego obrazu - przyznam, że połączenie dekodera Cyfry i telewizora poprzez SCART daje średnio zadawalający obraz. Cyfra oferuje już dekoder z wyjściem HDMI ale skoro mam to wejście CI to ciekawy jestem czy jest ono użyteczne w moim przypadku (nie mówiąc już o tym, że moduł jest tańszy).
Mój telewizor to Samsung LE40M87. Może już ktoś z Was testował?
Sorki za masę pytań ale doiero raczkuję jeżeli chodzi o HDTV.
Dzięki
Pozdrawiam :)
 

dnc

Moderator
VIP
Zadać sobie trzeba tylko pytanie:
Czy Twój TV posiada tuner DVB-S? Jeśli nie to na razie na nic Ci się przyda to gniazdo. Nie ma w Polsce stacji naziemnych, które nadają swoje kanały jako kodowane.
 

Max123

New member
dnc napisał:
Zadać sobie trzeba tylko pytanie:
Czy Twój TV posiada tuner DVB-S? Jeśli nie to na razie na nic Ci się przyda to gniazdo. Nie ma w Polsce stacji naziemnych, które nadają swoje kanały jako kodowane.

Nieprawda, w tej chwili bez problemu na tym TV odbierzesz naziemne stacje DVB-T (ze Śremu odbieram Polsat, TVN i TV4) w MPEG2, a po dokupieniu za ok. 300 złotych modułu CI także MPEG4 (TVP1, TVP2 i TVP3).
 

paolomario

New member
To znaczy moja sytuacja wygląda tak, że mam dekoder cyfry i kartę abonencką i spokojnie sobie tą Cyfrę poprzez satelitkę i dekoder odbieram. Dekoder podłączyłem do telewizora poprzez SCART i o ile na kineskopowym wyglądało to wszystko pięknie to na LCD już nie koniecznie. Rozumiem, że to sygnał SD i na telewizorze HD nie musi wyglądać dobrze, ale chciałbym dokupić pakiet kanałów cyfry HD i się nimi cieszyć.
Więc pozostaje mi kupno nowego dekodera z wyjściem HDMI lub zakup karty CAM i używanie jej z dekoderem z wejściem Common Interface (tak mi odpisali z cyfry).
A mój telewizor takie wejście ma i zastanawia mnie czy jak kupię od cyfry kartę CAM i włożę w nią kartę abonencką a to wszystko z kolei w gniazdo CI w moim telewizorze i jak podłączę kabel z anteny w wejście antenowe to czy będę mógł odbierać programy Cyfry na moim telewizorze z pominięciem dekodera? Zaoszczędzi to miejsca na stojaku na telewizor, parę kabli mniej a może i obraz trochę się polepszy. No i dekoder jest droższy niż karta.

Dzięki wielkie
Pozdrawiam
 

Max123

New member
Mam ten telewizor i jak napisałem na tym tunerze odbierzesz TYLKO kanały telewizji naziemnej DVB-T w systemie MPEG2, a po dokupieniu modułu CI także w MPEG4. Ten telewizor nie zawiera tunera DVB-S, a więc takiego abyś mógł skorzystać ze specjalnego modułu do odbioru np. Cyfry+

Pozostaje zakup nowego dekodera HD z wyjściem HDMI.
 

dnc

Moderator
VIP
Max123 napisał:
Nieprawda, w tej chwili bez problemu na tym TV odbierzesz naziemne stacje DVB-T (ze Śremu odbieram Polsat, TVN i TV4) w MPEG2, a po dokupieniu za ok. 300 złotych modułu CI także MPEG4 (TVP1, TVP2 i TVP3).

Stacji kodowanych DVB-T w Polsce nie ma, a skoro nie ma znaczy sie, że można oglądać kanały niekodowane, a te są. Nie wiem jak ogladasz kanały kodowane TVP w MPEG4. Oficjalnie? Z tego co wiem TVP nie sprzedaje żanydhc kart do odbioru naziemnych kanałow DVB-T. Ale może cos pominąłem.
Moduł CI jest potrzebny by włozyć kartę do legalnego odbioru kanałów TV, ale z tego co wiem takich u nas nie. Ale może sie myle, ja tu tylko sprzątam...:D
 

Max123

New member
dnc napisał:
Stacji kodowanych DVB-T w Polsce nie ma, a skoro nie ma znaczy sie, że można oglądać kanały niekodowane, a te są. Nie wiem jak ogladasz kanały kodowane TVP w MPEG4. Oficjalnie? Z tego co wiem TVP nie sprzedaje żanydhc kart do odbioru naziemnych kanałow DVB-T. Ale może cos pominąłem.
Moduł CI jest potrzebny by włozyć kartę do legalnego odbioru kanałów TV, ale z tego co wiem takich u nas nie. Ale może sie myle, ja tu tylko sprzątam...:D
A dlaczego kodowane??? Jeśli nie wiesz z praktyki, a wyrażasz tylko teorie, to lepiej nie pisz nic!

Moduł Viaccess CI MPEG-4 z procesorem NP4 za 300 zeta może posłużyć do transkodowania sygnału z Mpeg4/ na Mpeg2 i jest całkowicie legalny. Ten moduł działa w odbiornikach telewizyjnych z tunerem mpeg2 i wejściem na moduł CAM BEZ KARTY KODOWEJ. Moduł po włożeniu do telewizora zostaje poprawnie wykryty i od razu działa. Dotyczy przekazu z nadajnika w Górze k/Sremu na kanale 39 Kanałów TVP1, TVP2, TVP3 w MPEG4 .
Sprawdź, czy są kodowane, jak twierdzisz - http://radiopolska.pl/wykaz/pokazdv_nadajnik.php?pid=569

Zresztą sam napisałeś, że kodowanych stacji TV w DVB-T w Polsce nie ma!!!
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
I tutaj tkwi problem. Ja pisze o dekodowaniu materiału a Ty piszesz o transkodowaniu, a to dwie różne rzeczy. Kolega Paolomario pyta sie o to czy wkładając moduł CI z C+ do TV bedzie mógł ogladać na TV kanały tej platformy. I ja mu odpowiedziałem, że jeśli TV nie posiada tunera DVB-S to oglądać C+ nie będzie. A to czy będzie mógł oglądać kanały DVB-T niekodowane czy to w MPEG2 czy MPEG4 to już inna sprawa.
 

paolomario

New member
Max123 napisał:
Mam ten telewizor i jak napisałem na tym tunerze odbierzesz TYLKO kanały telewizji naziemnej DVB-T w systemie MPEG2, a po dokupieniu modułu CI także w MPEG4. Ten telewizor nie zawiera tunera DVB-S, a więc takiego abyś mógł skorzystać ze specjalnego modułu do odbioru np. Cyfry+

Pozostaje zakup nowego dekodera HD z wyjściem HDMI.

No szkoda :(
Nie mogę się doszukać w instrukcji jaki tuner jest wbudowany, ale skoro masz taki sam telewizor to zakładam, że ten DVB-T i muszę jednak brać droższą opcję.
Dzięki serdeczne za odpowiedzi :)
Pozdrawiam :)
 

Max123

New member
Paolomario, jak napisałem ten TV ma tuner DVB-T z wszystkimi zaletami i wadami.

Ten telewizor nie zawiera tunera DVB-S (tu uwaga do dnc), a więc takiego abyś mógł skorzystać ze specjalnego modułu do odbioru np. Cyfry+

Nie można twierdzić, jak "dnc", że na nic się Tobie przyda to gniazdo DVB-T, czego przykładem mój telewizor. Jeśli nie teraz, to może za jakiś czas to gniazdo może okazać się Tobie b. przydatne. A że gniazdo takowe w ogóle jest - to nikomu nie przeszkadza!
 

george191

New member
Ci

dnc napisał:
Stacji kodowanych DVB-T w Polsce nie ma, a skoro nie ma znaczy sie, że można oglądać kanały niekodowane, a te są. Nie wiem jak ogladasz kanały kodowane TVP w MPEG4. Oficjalnie? Z tego co wiem TVP nie sprzedaje żanydhc kart do odbioru naziemnych kanałow DVB-T. Ale może cos pominąłem.
Moduł CI jest potrzebny by włozyć kartę do legalnego odbioru kanałów TV, ale z tego co wiem takich u nas nie. Ale może sie myle, ja tu tylko sprzątam...:D
telewizor przywiozlem z londynu i dlatego sie chcialem dowiedziec bo ma wejscie na modul,w sklepie mi go pokazywali ale nie wim czy bedzie dzialal pisze o porade:)
 

dnc

Moderator
VIP
Max123 napisał:
Nie można twierdzić, jak "dnc", że na nic się Tobie przyda to gniazdo DVB-T, czego przykładem mój telewizor....

Gdybyś dokładnie czytał moją wypowiedź nr 1 w tym temacie to zauważyłbys, że napisałem "na razie", co wyklucza automatycznie, że moduł nie przyda się w ogóle. On się przyda, teraz jest to pewne, że kanały TVN i Polsat będą nadawać w MPEG4 a w niektórych miejscach już są testy. Masz szczęście bo mieszkasz w takim rejonie, ale wielu nie i im się NA RAZIE nie przyda. Ale od przybytku głowa nie boli :eek:k: .
 

Max123

New member
george191 napisał:
telewizor przywiozlem z londynu i dlatego sie chcialem dowiedziec bo ma wejscie na modul,w sklepie mi go pokazywali ale nie wim czy bedzie dzialal pisze o porade:)

jeżeli mieszkasz w zasięgu nadajnika DVB-T (ja mam do nadajnika ponad 50 km), to możesz bez problemu na starej antenie siatkowej odbierać telewizję naziemną w MPEG2 lub po dokupieniu modułu CI w MPEG4.
Nie wierz w słowa @dnc "Nie wiem jak ogladasz kanały kodowane TVP w MPEG4. Oficjalnie? Z tego co wiem TVP nie sprzedaje żanydhc kart do odbioru naziemnych kanałow DVB-T".
Oglądać możesz legalnie, bez żadnych kart (TVP nie sprzedaje żadnych kart!!!), jak pisze @dnc, potrzebny jest tylko moduł CI. A wszystko oficjalnie i legalnie, bo jest to przekaz naziemny, tyle że cyfrowy, a więc z lepszą jakością!
 

dnc

Moderator
VIP
Max123 napisał:
Nie wierz w słowa @dnc "Nie wiem jak ogladasz kanały kodowane TVP w MPEG4. Oficjalnie? Z tego co wiem TVP nie sprzedaje żanydhc kart do odbioru naziemnych kanałow DVB-T".
Oglądać możesz legalnie, bez żadnych kart (TVP nie sprzedaje żadnych kart!!!), jak pisze @dnc, potrzebny jest tylko moduł CI. A wszystko oficjalnie i legalnie, bo jest to przekaz naziemny, tyle że cyfrowy, a więc z lepszą jakością!

Nie rozumiem po co poruszasz jeszcze raz ten sam problem. Napisałeś, że karta CAM może transkodować materiał z MPEG4 na MPE2 i tego nie podważam. Mowa natomiast była dekodowaniu materiału DVB w dowolnym formacie czy to VIacess czy Seca czy Nagravision. Ten TV nie posiada tunera DVB-S a DVB-T więc będzie mógł oglądać kanały naziemne niekodowane. Jeśli TVP nie koduje swojego sygnału (a w przypadku MPEG2 tak jest i jak piszesz w MPEG4 też) więc będzie można oglądać te programy, które odbierze na swojej antenie. A czy coś odbierze to już inna sprawa.
 

Max123

New member
Proponuję zakończyć wątek. George pytał o DVB-T, więc uzyskał ode mnie odpowiedź w tej kwestii. Ponieważ poddałeś w wątpliwość możliwość oficjalnego (legalnego?) odbioru TVP, więc rozwiałem ewentualne pytania George.
Pozdrawiam
Max
 

romano12

New member
wbudowany dekoder HD w Sony Bravia

Mam Sony kdl-40w3000. Ma on wbudowany dekoder HD:
DVB-T i DVB-C .
O -T juz była mowa. A -C? CZy tez nie odbiorę Cyfry po dokupieniu CAMu z C+??
 

Arknet

New member
DVB-C to cyfrowy tuner do kablówki. Do odbioru programów satelitarnych potrzebny jest TV, który ma tuner DVB-S /S2 np. Pioneer LX5090H lub LX6090H. :grin:
 
Do góry