Modernizacja KD - nowy amplituner

Camelus_pol

New member
Jako, że mój zestaw KD już jest trochę wiekowy, to przyszedł czas na modernizację. Trochę iskrą był prezent w postaci Oppo 203, które w tej chwili robi za źródło, ale się trochę marnuje z obecnymi klockami (no dobra, obraz UHD wygląda świetnie) .

Chciałbym zacząć od ampli - w tej chwili zestaw napędza Harman 155. Zastanawiałem się nad czymś co będzie w stanie go zastąpić. Raczej nie będę się chciał bawić w końcówki mocy itp (muzyka to mniej wiecej 50%) - więc potrzebuję czegoś co nie zrobi wstydu w stereo. Tak, wiem, że ideału w stereo nie będzie, ale szukam pewnego kompromisu miedzy jakością a ilością klocków w szafce.

Aha, kolumny póki co to zestaw 5.1 oparty na Jamo C605, pewnie w następnej kolejności też do zastąpienia.

Budżet ok 5k PLN, mogę się lekko nagiąć jeśli będzie warto.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem czemu wszyscy upieraja sie za amplitunerem dobrym w stereo.

Amplitunerow masz pelno do wyboru.
Onkyo 686
Onkyo Rz830
Marantz 6012
Marantz 7012
Denon x3500
Denon x4500

Ja osobiscie szukalbym amplitunera z wyjsciem preout i dokupil wzmacniacz.

Np. na olx jest Denon x3300 za 1999zl z gwarancja do tego dobry wzmacniacz za 2000zl (na olx jest denon 1510 za 2350zl) i zaden amplituner do 8000 zapewne nie podskoczy. A zestawik juz calkiem spoko. I do kina i do stereo.

To tylko przyklad, rownie dobry zestaw mozna zrobic na innych modelach.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Bo amplituner jest wszystko majacym urzadzeniem ;) Jest zarowno zrodlem jak i wzmacniaczem.
Ale wszystko zalezy od poziomu oczekiwan. Z samego ampli mozna plumkac jakis czas ale jak ktos oczekuje powazniejszego dzwieku na pewno dokupi dobre zrodlo i wzmacniacz.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Np. na olx jest Denon x3300 za 1999zl z gwarancja do tego dobry wzmacniacz za 2000zl (na olx jest denon 1510 za 2350zl) i zaden amplituner do 8000 zapewne nie podskoczy. A zestawik juz calkiem spoko. I do kina i do stereo.
Denek 1510 za 2350... przegięcie na całego
Chyba bardzo nie lubisz kolegi ;)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Denek 1510 za 2350... przegięcie na całego
Chyba bardzo nie lubisz kolegi ;)

Ty i te twoje nalesniki :)

Taniej zbytnio nie bedzie. Do 1300zl maksymalnie spada cena 1500ae w jakims tam stanie.
Zreszta jak napisalem wyzej to tylko przyklad i moim zdaniem taki secik jest lepszy niz jakies wykladanie grubej kasy na denka 7200, marasia 8012 onkyo rz830 (tu cena/jakosc staje sie normalniejsza) z nadzieja ze beda graly HiEndem w stereo.

Mowic mu ze moze kupic amplituner innej firmy i wzmacniacz innej tylko zamieszam mu w glowie. :)

Jestem wyznawca systemu "dzielonego" na avr i wzmak i tego wyznania bede sie trzymal.
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Jeśli ma być to tylko jeden klocek to obstawiam RZ830 (cena/jakość) - wstydu w stereo nie przyniesie a w KD to wiadomo :)
Ma pre więc w razie czego dokupienie wzmaka i wpięcie go w system nie będzie problemem tylko czy przy tych Jamo taki wzmak nie będzie się marnował ?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Ja też jestem zwolennikiem systemu dzielonego, bo nawet mój arcam gra gorzej w stereo niz końcówka + pre i nie osiąga tej samej dynamiki a jest od nich droższy. Nie wiem jak jest w przypadku CA, bo nie miałem okazji słuchać ale sporo osób zachwala. Ampli to będzie zawsze w pierwszej kolejności dźwięk wielokanałowy, a stereo jako miły kompromisowy dodatek "gratis" na pokładzie. Jednak jak już koledzy wyżej napisali wszystko zależy od oczekiwań, więc wszelkie wypowiedzi będą subiektywne.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Jeśli ma być to tylko jeden klocek to obstawiam RZ830 (cena/jakość) - wstydu w stereo nie przyniesie a w KD to wiadomo :)
Ma pre więc w razie czego dokupienie wzmaka i wpięcie go w system nie będzie problemem tylko czy przy tych Jamo taki wzmak nie będzie się marnował ?


Ale do Jamo w systemie 5.1 onkyo rz830 za 5000zl kupowac?
Dlatego tu bym sie powoli spieral czy nie lepiej tego setu denona kupic.

PS.
Widze ze na alledrogo onkyo 830 stoi juz za 3600zl nowka. Kurna ceny spadly ze hej. Moze faktycznie warto onkyo.

Autor sam musialby posluchac. Jednego i drugiego. Cos kosztem czegos. Kazde ma swoje plusy i minusy.
 

Camelus_pol

New member
Nie wiem czemu wszyscy upieraja sie za amplitunerem dobrym w stereo.

Bo amplituner jest wszystko majacym urzadzeniem ;) Jest zarowno zrodlem jak i wzmacniaczem.
Ale wszystko zalezy od poziomu oczekiwan. Z samego ampli mozna plumkac jakis czas ale jak ktos oczekuje powazniejszego dzwieku na pewno dokupi dobre zrodlo i wzmacniacz.

Ja się absolutnie nie upieram :). Jak pisałem - szukam pewnego kompromisu między ilością klocków a jakością. Z lektury różnych forów wiem, że sam ampli nie jest optymalnym rozwiązaniem (delikatnie mowiąc).

Dobra, zakładając, że jednak dam sie przekonać :D i źródłem zarówno do kina jak i muzyki będzie wspomniane Oppo - kilka pytań typu przedszkolnego:

1. Jak wygląda podłączenie ampli <-> wzmacniacz <-> kolumny (jakie kable, co do czego)
2. W momencie używania tylko kina - co musi działać, co może być wyłączone?
3. Jak wyżej, tylko do muzyki?

Aha - Jamo też w jakieś perspektywie czasowej do wymiany.
 
Ostatnia edycja:

Ataszek

Active member
Bez reklam
Ale do Jamo w systemie 5.1 onkyo rz830 za 5000zl kupowac?

Takiej ceny to nawet w dniu premiery on nie miał :grin:
Jak dobrze już sprawdziłeś cena teraz jest bardzo przyjemna na poziomie ok 3,6k - Blackninja zna ją najlepiej :eek:k:

Ja się absolutnie nie upieram :). Jak pisałem - szukam pewnego kompromisu między ilością klocków a jakością. Z lektury różnych forów wiem, że sam ampli nie jest optymalnym rozwiązaniem (delikatnie mowiąc).

Dobra, zakładając, że jednak dam sie przekonać :D i źródłem zarówno do kina jak i muzyki będzie wspomniane Oppo - kilka pytań typu przedszkolnego:

1. Jak wygląda podłączenie ampli <-> wzmacniacz <-> kolumny (jakie kable, co do czego)
2. W momencie używania tylko kina - co musi działać, co może być wyłączone?
3. Jak wyżej, tylko do muzyki?

Aha - Jamo też w jakieś perspektywie czasowej do wymiany.
ad.1 Z ampli wychodzisz RCA z wyjścia Pre-Out na wzmacniacz, kolumny (fronty) podpinasz pod wzmak
ad. 2 Jeśli kino to dobrze zakupić wzmacniacz który ma opcję pracy jako końcówka mocy - sterowanie głośnością wtedy tylko jest z ampli
ad. 3 podobnie jak wyżej - Oppo może być podpięte bezpośrednio pod wzmak i wtedy nie załączasz ampli do stereo
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zanim wychuśtasz kase na wyższy model ampli vs średnia półka ampli + wzmak, to odsłuchaj co faktycznie Cię zadawala.
To nie jest tak, że każdy słyszy różnice. Tani wzmak może wprowadzić więcej zamętu jak korzyści jak połączymy w wysokim modelem ampli.
Teraz te nowe ampli z wyższej półki w stereo grają bardzo ok, ale jak chcesz faktycznie polepszyć sprawę to atakuj wzmaki z wyższej półki, a nie jakieś półśrodki.
To się sprawdzało ze starszymi (wybranymi) ampli, tam faktycznie była lipa ze stereo.

Co do reszty, wzmaka łączysz z ampli. Do wzmaka wpinasz frontowe skrzynki.
Przednie zasilane są wówczas z wzmacniacza, a reszta z ampli.
Do wzmaka wpinasz żródła, jak CD np.
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Dlatego sugerowałem już wcześniej zakup np. RZ830ki i posłuchanie a w razie czego zakup wzmacniacz i jego wpięcie w system nie będzie żadnym problemem.
 

Camelus_pol

New member
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. To teraz do posłuchania parę klocków będzie :).
I znowu pytania:
1. W opcji samego ampli - z jakim innym ampli można porównać sugerowane RZ830?
2. W opcji ampli+wzmak jakie ew. zestawy proponowalibyście?
 

Henry

Active member
Bez reklam
W twojej sytuacji skupiłbym się teraz na amplitunerze z tzw. średniej półki - wspominane Onkyo RZ8.., Denon X3.../X4..., Pionku LX501.
Obecne kolumny i tak będą wąskim gardłem, więc pakowanie się teraz we wzmacniacz jest trochę na wyrost.
Jak zaczniesz szukać kolumn, to wtedy też posłuchaj kilku wzmacniaczy stereo i jeden element dobieraj pod drugi.
W stereo i tak będziesz słuchał na wzmacniaczu i frontach i je najlepiej ze sobą spasować.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
W sumie racja.
Najpierw niech se poslucha amplitunerow i zdecyduje.

Onkyo rz 830
Denon x3500 / x4500
Marantz 6012 / 7012

Wszystkie powyzsze maja funjacje "preout" do podlaczenia wzmacniacza. Np. Denon x2500 lub onkyo 686 takich funkcji nie maja, a moze wystarcza ci takie skrzynki. Cenowo sporo do zaoszczedzenia.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Też oczywiście jestem zwolennikiem dzielonek, jednak wszystko zależy od oczekiwań. Dziś nie "cofnąłbym się" do samodzielnego amplitunera, jednak przymierzam się do remontu innego pomieszczenia i chciałbym tam zaplanować kolejny, lecz skromny system, ale głównie do filmów, rzadziej do muzy. Nie chcę tam przesadzać i wolę kupić używkę w wyższej klasie nic nowy droższy klocek. Sam nie wiem czy np. za tę samą kwotę kupić jeden ampli czy np. coś w stylu tańszego naleśnika Marantz NR16XX plus wzmak z rodzaju PM6XXX...?

Dlatego dobrze rozumiem rozterki kolegi Camelus. Skoro jednak 50% oczekiwań to muzyka, to jednak w kwocie 5 tys wybrał bym osobny tanszy amplituner i szukał wzmaka stereo. Powininenś pojeżdzić po salonach audio, posłuchac, itd.
Jamo? Prędzej czy później się wymieni ;)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Też oczywiście jestem zwolennikiem dzielonek, jednak wszystko zależy od oczekiwań. Dziś nie "cofnąłbym się" do samodzielnego amplitunera
Przecież byłby to krok wprzód :D

np. coś w stylu tańszego naleśnika Marantz NR16XX plus wzmak z rodzaju PM6XXX...?
Nie zepniesz tego jak Pan Bóg przykazał, a mówiłem przygarnij mojego(twojego) PMa.
btw. te naleśniki Marantza w zupełności wystarczą do oglądania Wiadomości przed snem ;)
 

Camelus_pol

New member
Dlatego dobrze rozumiem rozterki kolegi Camelus. Skoro jednak 50% oczekiwań to muzyka, to jednak w kwocie 5 tys wybrał bym osobny tanszy amplituner i szukał wzmaka stereo. Powininenś pojeżdzić po salonach audio, posłuchac, itd.
Jamo? Prędzej czy później się wymieni ;)

Plan jest taki, że póki co posłucham paru ampli w założonym budżecie. Na wzmak i kolumny dodatkowy budżet się znajdzie w swoim czasie :cool:
 
Do góry