mocowanie uchwytu na lcd 37" w ścianie kartonowo-gipsowej

corass

New member
Witam,
zakupiłem 37lg5000, waga netto ok 15,5kg pech chciał, że telewizor może zawisnąć tylko na ścianie z karton-gipsu (grubość około 1cm - chyba standardowy?). Kupiłem jakieś lepsze metalowe kołki do karton-gipsu (6szt). Uchwyt mocujący firmy Arkas ceneo.pl/1667209 i tu rodzi się pytanie czy ściana utrzyma ten lcd czy lepiej nie ryzykować wyrwania kawałka ściany, rozbicia lcd i płaczu?
Dzięki wszystkim za odpowiedz.
 

RheeTCT

New member
Proponuję wykonać prosty test.Zamontuj uchwyt,ale nie wieszaj na nim telewizora.Powieś jakiś ciężar np.spory kawałek płyty gipsowej,sklejki albo coś takiego.Chodzi o to,żeby zasymulować rozkład obciążeń na poszczególne śruby.To coś powinno ważyć ok. dwukrotnie więcej niż tv.Zostaw to tak na 2-3 dni,potem zdejmij ,odkręć uchwyt(ostrożnie,żeby nie uszkodzić gniazd) i przyjrzyj się kołkom.Jeśli kupiłeś naprawdę dobre kołki i zamontujesz je poprawnie to sądzę,że powinny utrzymać 15 kg.
Można dla większego bezpieczeństwa ,o ile jest taka możliwość,przewiercić ścianę na wylot,dać dłuższe śruby tak żeby ich końce wyszły po drugiej stronie ściany,tam podkładki jak największe i nakrętki.Ale po tej drugiej stronie śruby musiałyby być czymś zamaskowane-np. meblem albo obrazkiem.Ten pomysł można zastosować jeśli użyjesz kołków z gwintem.
PS.Ten uchwyt jak widzę ma 10 otworów na śruby.Dlaczego kupiłeś tylko 6 kołków?Im więcej kołków tym mniejsze obciążenie na każdym.
 
Ostatnia edycja:

corass

New member
Też myślałem i o przewierceniu na wylot, tak się składa że po drugiej stronie jest szafa Komandora tylko niestety nie będzie pokrywać wszystkich otworów. Myślę, że zrobię proponowany przez Ciebie test, a jeżeli kołki nie dadzą rady to otwory które już są przewiercę na wylot. Nurtuje mnie jedna rzecz, dlaczego mam powiesić dwukrotnie większy ciężar?:hmm: Co do kołków to w zestawie jest 6 kołków do ściany murowanej, w sumie też myślałem o większej ilości coby mniejsze obciążenie na kołek było. W każdym razie dzięki za pomoc. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś propozycje to chętnie wysłucham :grin:
 

mirek58

Member
mocowanie

nie ryzykuj :confused: musisz trafić w stelarz kołkami mola śróba w kołku m6 jeśli nie to trzeba go zbdoweć -czyli mała demolka.;)
 

corass

New member
mirek58 - napisałeś trochę niewyraźnie i nie bardzo wiem o co chodzi:roll:
kiki - znalazłem temat dotyczący mocowania w cegłach dziurawkach ale nic o karton-gipsie nie znalazłem. ja kupiłem takie kołki reca.pl/recapl/images/277111701028994876_368042006163658902.jpg tylko dłuższe :) czy one powinny wytrzymać?
 

RheeTCT

New member
Proponuję wiekszy cięzar ,żeby mieć pewność.Jest coś takiego jak zmęczenie materiału tzn. obciążenie działające na dany materiał powoduje powolne zmiany w jego strukturze i do katastrofy dochodzi dopiero po pewnym czasie.Test z wiekszym obciążeniem ,nawet w krótkim czasie powinien dać odpowiedź.
mirek - trafić w stelaż byłoby świetnie,ale nawet jeśli sie uda ,to najwyżej jedną śrubą,bo elementy konstrukcyjne są rozstawione zbyt rzadko(standardowo co 60 cm).
Producenci płyt g-k i profili konstrukcyjnych,a także całych systemów twierdzą,że na tych ścianach można wieszać nawet szafki kuchenne ważące do 100 kg!Beż żadnych dodatkowych wzmocnień.Ale ja byłbym znacznie ostrożniejszy.
 
Ostatnia edycja:

corass

New member
Wykonałem kilka pomiarów i okazało się, że w miejscu gdzie bedą kołki do mocowania po drugiej stronie ściany jest szafa i elegancko przykryje dziury, które powstaną przy przewierceniu na wylot. W sklepie, gdzie kupiłem kołki o których pisałem post wyżej, sprzedawca pokazywał mi jakiś ogromne kołki, które po drugiej stronie posiadają zaczep długości ok 10cm (całość wygląda jak ogromne T). Myślę, że przewiercenie ściany na wylot jest chyba najbezpieczniejszym rozwiązaniem, czy się mylę? Czy może zamiast/dodatkowo do tych kołków po stronie szafy zamontować coś jeszcze?
 

gofer

New member
Szafki kuchenne to nie tv:D jak spadną to się nie rozpadną i można je jeszcze raz powiesić a z tv będzie kiepsko jak poleci na glebę:(
Moim zdaniem najlepiej zrobisz jak przewiercisz się na wylot i po drugiej stronie zamontujesz poziomo 2 profile C długości około 1m do płyt i do nich przykręć wieszak tv i to na pewno nie spadnie, no chyba że z całą ścianą:p
Ewentualnie jak nie masz tyle miejsca za szafą żeby się zmieścił profil to załatw sobie kawałek płaskiej blachy o wymiarach trochę większych niż rozmiar montażu wieszaka i wtedy możesz być pewien na 100% że nic złego się nie stanie.:eek:k:
pozdrawiam i życzę powodzenia
 

.:Marcin:.

New member
Wyślij może maila z zapytaniem jakie obciążenie wytrzymuje taki pojedynczy kołek.
Zwróć uwagę, że są różne w zależności czy masz pojedynczą czy podwójną płytę (jak uzyskasz odpowiedź to się nią podziel :) )
technox.pl/www/pdf/MHD.pdf
 

Sylwia

New member
Meliconi Space System Lcd 40 B

Swego czasu widziałam na forum (m.im KIKI) wskazówkę ,że temn pproducent jest polecany.Zawiesiłam panasonica 32 70lxp na wieszaku jak w tytule.

Wszystko jest OK.Zastanawiam się tylko (sorki ale jestem kobietą ;-)) czy ten TV nie spadnie kiedyś bo wisi na jednej śrubie(jak zobaczycie konstrukcje tto będziecie widzieli ze obrraca sie na boki oraz gora dol,ale wszystko na jednej śrubie.

Czy to są jakieś hartowane itp?

dziękuje
Sylwia
 

RheeTCT

New member
corass - ja bym spróbował najpierw normalnie,na maksymalnej liczbie kołków.To powinno spokojnie wytrzymać.Ale zrobiłbym test.Jak będziesz miał wątpliwości - wiercisz na wylot itd.
 

corass

New member
Przepraszam, że nie wspomniałem, ale szafa po drugiej strony nie jest odsuwana - jest zabudowana więc przykręcenia większego kawałka blachy chyba nie będzie możliwości. Prędzej takie większę kwadraty 10cm*10cm dałoby radę przykręcić.

Co do wieszania dwukrotnie większej masy niż właściwa to pojawił się mały problem - nie mam skąd wziąść ciężarków o łącznej masie 30kg oraz nie mam czym ich zamocować do wieszaka :( Jakiś pomysł? Może linka holownicza do auta?

Jeżeli chodzi o kołki, które posiadam to dowiedziałem się że max obciążenie to 15kg/kołek czyli gdy będę miał ich 6-10 to powinny spokojnie utrzymać tv. Kwestia czy ściana 10mm wytrzyma naprężenie.
 

RheeTCT

New member
Płyta g-k ma 12,5 mm grubości i powinna wytrzymać.A obciążenie? trochę pomysłowości - najlepiej by było skombinować kawałek płyty(drewno,sklejka,g-k,MDF)do niej można przywiązać worek plastikowy wypełniony piaskiem,albo jakiś pojemnik z wodą(np.10 butelek coli po 2 l przyklejone taśmą).Nie musi być dokładnie 30 kg,jak będzie 20-25 to już dobrze.A najprościej to kupić 4-5 pojemników 5 litrowych z wodą mineralną (do wykorzystania -koszt ok.30zł) i zawiesić jakoś na wieszaku bezpośrednio.
 
Ostatnia edycja:

corass

New member
RheeTCT - o butelkach 5L i 2L myślałem, ale nie wiedziałem czy je połączyć z wieszakiem - bałem się, że połączenie nie wytrzyma 30kg:) ale w sumie nie pomyślałem żeby 5L baniaki bezpośrednio powiesić na wieszaku:roll:

Teraz pozostała mi jeszcze kwestia wysokości. Początkowo myślałem aby telewizor wisiał gdzieś na wysokości 160cm. Kolega powiedział mi, że to stanowczo za wysoko i wzrok będzie się męczyć. Jakoś ciężko mi było patrzeć w pustą ściane więc wziołem taśme zabezpieczającą i wykleiłem na ściania telewizor:mrgreen: odrazu lepiej:) Dzięki temu wiem że środek telewizora będzie gdzieś na wysokości 130cm. Niżej niestety nie mogę gdyż w sąsiedztwie telewizora będzie znajdować się stół jadalny i osoba najbliżej krawędzi tv wstając by go zachaczyła. Jutro zabieram się za wiercenie otworów na ścianie, jednak ktoś musi mi w tym pomóc bo samemu ciezko trzymać wieszak i jednocześnie wiercić tak aby utrzymać poziom;)
 

RheeTCT

New member
O rany,corass nie słyszałeś o takim podłużnym przyrządzie zostawiającym ślady ,to się chyba nazywa ołówek.Ha,ha,po prostu sobie zaznacz miejsca na śruby-ja to robię tak,że obrysowuję otwór,a potem zdejmuję element i zaznaczam na ścianie krzyż wychodzący poza obrys otworu.wtedy wiercąc widzę cały czas czy wiertło nie ześlizguje się z osi.Zresztą w g-k to idzie aż za łatwo-uważaj żeby ,kiedy wiertło wpada w pustą przestrzeń ,nie spowodować uderzenia uchwytem wiertarki w powierzchnię ściany,bo otworki ci wyjdą za duże.Trzeba delikatnie naciskać wiertarkę.
 

Sylwia

New member
Panowie,
poproszę o krótką odpowiedź w sprawie mojego wieszaka.czy są powody do niepokoju jak tv wisi na jednej śrubie?

dziękuje ogromnie za odpowiedź

Sylwia
 

corass

New member
RheeTCT, a co to za przyrząd ten ołówek?:niewiem: :mrgreen:
W sumie nie pomyślałem, o tym żeby obrysować otwór:hmm:, jakoś tak stwierdziłem, że będzie bezpieczniej gdy jedna osoba będzie trzymać wieszak a druga wiercić bezpośrednio... Normalnie, aż mi wstyd za moją głupotę...:(

Sylwia, myślę że cokolwiek co wisi na jednej śrubie i nie jest to obrazek wisi nie stabilnie. Ma jeden punkt podparcia/zaczepienia a szkoda stracić tv. Zamontuj go chociaż na 2ch śrubach, a najpewniej to na 4ch IMO.
 

Sylwia

New member
problem polega na tym,że konstrukcyjnie aby był ruch góra-dół oraz lewo prawo jest to wszystko na jednej srubie.Aczkolwiek do sciany jest przymocowane solidnie.jedynie ten wysiegnik do tv podtrzymuje go na jednej srubie.

wyrob jest znanej firmy.moglbys zobaczyc zdjecie na necie i potwierdzic?dodam,ze to juz WISI na scianie...
 

corass

New member
ale jakiej znanej firmy:hmm:? podaj model i producenta. Tak w ramach ścisłości to uchwyt wisi na ścianie karton-gips czy cegła?
 
Do góry