Moc wzmacniacza i kolumny - salon 32m2

pbrud

New member
Witam,
Przyszła pora na przesiadkę ze starego leciwego kina domowego, na system stereo.
Ze względów wizualnych wolałbym jakiś zestaw mini. Brałem pod uwagę Marantza RCD510 i Denona serię 109 (zależy mi na strumieniowym odtwarzaniu). Niemniej, no właśnie...
Mam wątpliwości czy sprzęt o mocy rzędu 60W na kanał, nagłośni mi odpowiednio salon 32m2 w kształcie litery L.
Stąd pytania do fachowców praktyków:
1. Jaką minimalną moc wzmacniacza brać pod uwagę, żeby to "zagrało"?
2. Jakie powinny być kolumny? W innych wątkach do takiego pomieszczenia polecane są podłogowe. Ja się zastanawiam czy podstawkowe + SUB nie wystarczą?
3. Celem przyoszczędzenia, warto rozważać w nowej konfiguracji wykorzystanie już posiadanych kolumn Tannoy MX2?
pzdr
Piotr
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Szczerze ,to mam obawy czy tymi wymienionymi urządzeniami nagłośni się właściwie Twój pokój z uwagi na dużą powierzchnię i nieregularny kształt .Dużo zależy od tego czy chcesz nagłośnić cały salon , czy tylko wydzielony fragment .Sugeruję dobór kolumn o dużej skuteczności
 

SDman

Banned
Stąd pytania do fachowców praktyków:
1. Jaką minimalną moc wzmacniacza brać pod uwagę, żeby to "zagrało"?
2. Jakie powinny być kolumny? W innych wątkach do takiego pomieszczenia polecane są podłogowe. Ja się zastanawiam czy podstawkowe + SUB nie wystarczą?
3. Celem przyoszczędzenia, warto rozważać w nowej konfiguracji wykorzystanie już posiadanych kolumn Tannoy MX2?
Witam,
daj więcej informacji, co chcesz uzyskać (imprezy, subtelne słuchanie) jaki rodzaj muzyki.
Naszkicuj pokój i ustawienie kolumn. Coś w stylu:
______
K ........|
............|
............------
...................|
K ................|
__________

Ile kasy na całość.

Pozdr.
 

pbrud

New member
_______________
|K.......................|
|.........................|
|K.......................|
|_____................|
|...............|
|...............|
|...............|
__________

Słucham POP, Rock etc. Muzyka chodzi u mnie "w tle" stąd chcę nagłośnić cały salon. "W tle" znaczy również cicho, choć chciałbym od czasu do czasu "poczuć muzykę". Zależy mi na tym żeby dzwięk był dynamiczny. To co mam teraz, to mimo ciekawych kolumn, bardzo "płaskie" brzmienie spowodowane zapewne amplitunerem KD.
Kasa 5k pln
 
Ostatnia edycja:

pbrud

New member
_______________
|K.......................|
|.........................|
|K.......................|
|_____................|
..........|...............|
..........|...............|
..........|...............|
..........__________

poprawiony rysunek.
 

SDman

Banned
Słucham POP, Rock etc. Muzyka chodzi u mnie "w tle" stąd chcę nagłośnić cały salon. "W tle" znaczy również cicho, choć chciałbym od czasu do czasu "poczuć muzykę". Zależy mi na tym żeby dzwięk był dynamiczny. To co mam teraz, to mimo ciekawych kolumn, bardzo "płaskie" brzmienie spowodowane zapewne amplitunerem KD.
Kasa 5k pln

Witam,
nie podajesz kwoty i co jest źródłem , więc idę w kierunku tanio, a dobrze.
Wzmacniacz BC Acoustique EX-222 (mają w lp.12Q) możesz przetestować.
Mocą i dynamiką rozp... y w pył małego marantza i denka razem wzięte.
Miałem w domu na odsłuchu droższego EX-322D i wiem co potrafi (sprzęt dla nie wytrawnego audiofila -mega)
EX-222 da ci jeszcze zabawę z Bluetooth -aż kusi.
Do tego dokładasz Blu samsunga serię H6500 lub starszą F6500 (sam mam), który zapewni Ci wszystko.
Strumień, kino, audio (flac i bardzo fajny player), multimedia wszelakie radia internetowe -całe mnóstwo.
Podłączasz go optykiem z EX-222 i cieszysz się świetnym zestawem za ok . 2000-2100 -potarguj.
Zapytasz gdzie masz wyświetlacz -odpowiem , ja mam w 50ST60 jaki TV Ty masz nie wiem.
Oczywiście to wszystko z Twoimi MX2 -zacznij tak.

Pozdr.
 

pbrud

New member
pisalem. max 5k pln:)
ciekawy kierunek. spróbuję namierzyć gdzieś u siebie sprzedawcę i przetestuję.
nie wpadlem na to żeby streaming zalatwic zwyklym BR:)
. Jedno pytanie żebym dobrze zrozumiał jako laik. 60W na kanał to za mało na moj salon. Czemu 70W wzmacniacz to ogarnie? To jest aż taka różnica? Spodziewalem sie porad 100, 120W minimum....
 

SDman

Banned
Waty watom nie równe zerknij na porównanie 130W vs 40W pisałem tam o jakości
ale moc przy jednym i drugim -22m2 szyby zagrożone.

http://www.hdtv.com.pl/forum/stereo/107130-wzmacniacz-stereo-22.html

Przy czym 40W znacznie mniejsze zniekształcenia przy wysokim poziomie. pisząc prościej
dało się słuchać.
Budżet masz niezły, resztę wpakuj w kolumny (kabelki), zobaczysz co brakuje na MX2.

Pozdr.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
. Jedno pytanie żebym dobrze zrozumiał jako laik. 60W na kanał to za mało na moj salon. Czemu 70W wzmacniacz to ogarnie? To jest aż taka różnica? Spodziewalem sie porad 100, 120W minimum....

Temat na dłuższe wypracowanie

Kolumny które mają małą skuteczność ,lub są wielodrożne nie wysteruje się właściwie wzmacniaczem 40W ,trzeba zastosować silniejsze urządzenie .Z reguły wzmacniacze mocniejsze mają bardziej złożoną budowę ,lepsze zasilanie , stopień końcowy musi być zrealizowany na tranzystorach ,ścieżki przewodzące muszą sobie poradzić z prądami o natężeniu wielu amperów .Wychodzi to wszystko na pomiarach takie wzmacniacze oprócz większej mocy mają mniejsze zniekształcenia THD ,lepszy odstęp S/N, szersze paso przenoszenia .Dużą zaletą jest poprawna praca z kolumnami o malej impedancji ,lub trudnej charakterystyce

Wracając do postu, masz dość duży salon o nieregularnym kształcie , więc jakby naturalny staje się wybór kolumn wolnostojących ,oczywiście nie jest to ostateczność można zastosować monitory o większej skali dźwięku ,np.JBL Studio LS830 - małe wymiary, a dźwięk jak z podłogówki
 

SDman

Banned
_______________
|K.......................|
|.........................|
|K.......................|
|_____................|
..........|...............|
..........|...............|
..........|...............|
..........__________

poprawiony rysunek.

Witam,
przy tym układzie pokoju wzmacniacz powinien mieć regulacje (niskie, wysokie) oraz direct
polecany BC Acoustique EX-222 ma.
Jak słuchasz -delektujesz się jakością materiału włączasz direct, jak słuchasz w tle nie w miejscu
odsłuchowym może być konieczne np. podbicie wysokich itd.

Pozdr.
 

pbrud

New member
ok. dzięki za sugestie. macie może jakieś alternatywne rekomendacje odnośnie wzmacniacza? Ewentualnie na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze?
Raz, że nie mogę znaleźć w mojej okolicy sklepu gdzie będę mógł odsłuchać BC Acoustique, dwa że trochę boli brak radia i chcę rozważyć też jakiś amplituner.
A i jeszcze pytanko odnośnie głośników. W wielu wątkach rekomendowane są Dali Zenzor. W moim przypadku też się nadadzą? Jeśli tak to które minimum?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Dali to bardzo dobre kolumny ,spełnią Twoje oczekiwania .Na taki metraż myślę że minimum to Zensor 5

W kwestii wzmacniacza wybierz jakiś wydajny prądowo który poradzi sobie z większością kolumn .Dobrą propozycją jest Harman HK 980 dobrze zbudowany klocek z rezerwą prądową 40A - duży swobodny dźwięk z bardzo dobrym basem i dynamiką ,z innych NAD ,Cambridge Audio
Gdyby wybór padł na Harmana świetnym uzupełnieniem będą kolumny JBL Studio - to zaskakująco dobre głośniki
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Obejrzyj HK3770 + Studio 290, przyjemny zestaw z pozytywnymi recenzjami.

Magazyn „Audio” (9/2014)

- Są to kolumny po prostu wyższej klasy.

- Pierwsze wrażenie to właśnie emocje, oddech, nasycenie i jednocześnie artykulacja w próbach z wokalem, a generalnie dynamika, detaliczność i jednocześnie subtelność.

- Jest w tym brzmieniu plastycznośćiI wibracja, imponująca różnorodność, a nie tylko mechaniczna „rozdzielczość”.

- Dominator – największa kolumna serii Studio 2, zdecydowanie przerasta konkurencję.

- Samiec alfa.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na taki metraż (i układ pokoju) myślę że warto posłuchać Zensory 7, Jbl Studio 280, Monitor Audio BX6, Melodyka B L 40, Indiana Line Tesi 560, Paradigm Monitor 9 v.7,Boston Acoustics A 360.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Odnośnie kolumn JBL Studio , miałem możliwość odsłuchu mniejszych podłogówek tej serii .Już z samego wyglądu prezentują się okazale .Ogólnie to nie przepadam za tym producentem ,ale byłem naprawdę mile zaskoczony .Dźwięk ma wreszcie w sobie finezję ,są zaskakująco dobrze zrównoważone żaden z zakresów nie wyrywa się do przodu .Fajnie wypada średnica jest gęsta lepsza niż np w Monitor Audio MR ,podobnie bas jest głęboki i dobrze rozplanowany, co szczególnie słychać w przypadku kontrabasu .Na stereofonię też nie można narzekać dźwięk jest śmiało rozciągnięty na boki ,dobrze wypadają pozorne źródła dźwięku ,nawet słuchając orkiestry instrumenty nie są ściśnięte na scenie .Jednym słowem polecam te kolumny bo się udały
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
A Ja od Siebie z kolumn polecę ci polskie Audio Academy Phoebe III. Słuchałem ich, zrównoważone brzmienie o fajnej podstawie basowej (bas dosyć miękki aczkolwiek nie schodzi bardzo nisko ) sprawdziły się praktycznie w każdym repertuarze muzycznym (słuchałem Moderat, Kamp!, Jean Michel Jarre, Wilki, Roxette, Prodigy ) Ja ich odsłuchiwałem na Xindaku - nie pamiętam konkretnie modelu ale był raczej z wyższej półki ze względu na gabaraty , wydaje mi się też że dobrym połączeniem byłby do nich wymienony na początku BC Acoustique a sprzedawca wtedy polecał mi również NADa
 
Do góry