Moc wyjściowa wzmacniacza a pobór mocy

kopi

New member
Ostatnio miałem u siebie kilka dni wzmacniacz TEAC AI 2000 i zwróciłem uwagę na maksymalny pobór mocy z sieci 330W, który jest podany z tyłu urządzenia.
Jeżeli ten wzmacniacz ma moc wyjściową 2x125W/8 lub 2x180W/4omy, którą producent deklaruje jako moc RMS, to pobór mocy z sieci powinien być znacznie większy niż 330W, bo przecież urządzenie pracuje pewnie w klasie AB, więc ma sprawność max 60%.


Spotkałem się z kilkoma podobnymi przypadkami wzmacniaczy innych producentów.


Czy ktoś wie dlaczego tak jest?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Mocy maksymalnej podanej na tabliczce znamionowej nie może przekroczyć.

Podawane moce to zwykle marketingowy chwyt w postaci maksymalnej mocy ale przy obciążeniu jednej końcówki mocy.
Np wspomniane przez Ciebie 2x180W to tak na prawdę 180W na jednym głośniku tzn każda z końcówek osobno obciążona jest w stanie tyle dać ale razem wszystkie na pewno mniej. Np 2x160W@4omh
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Mocy maksymalnej podanej na tabliczce znamionowej nie może przekroczyć.

Podawane moce to zwykle marketingowy chwyt w postaci maksymalnej mocy ale przy obciążeniu jednej końcówki mocy.
Np wspomniane przez Ciebie 2x180W to tak na prawdę 180W na jednym głośniku tzn każda z końcówek osobno obciążona jest w stanie tyle dać ale razem wszystkie na pewno mniej. Np 2x160W@4omh

W sklepach bronią się tym że oni twierdzą, że dane są podawane przy wysterowaniu jednego kanału :) tak jak choćby w firmie Marantz gdzie pobór prądu jest w większości wypadków ich wzmacniaczy mniejszy jak moc wzmacniaczy.
Ale są firmy gdzie ten pobór prądu nawet jest większy jak maksymalna moc.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ale wzmacniacze Marantz'a nie sa jakos szczególnie mocne na tle konkurencji. Pm7005 ma zasilacz 170w a przecież to nie klasa D. Pm6005 ma zasilacz 155w a przy 4ohm obciążeniu oddaje 2x78w wiec wiecej niż to co podaje tabliczka z tyłu.
Mój Denon ma niby zasilac 200w a przy 4ohm oddaje 2x104w wiec cos tu sie nie pokrywa ze sobą..
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Rzeczywiście to jest niezłe. A do tego w teście w laboratorium zmierzyli 2x100W @4ohm
Może na tabliczce podali średni pobór mocy podczas "przeciętnego" odsłuchu ;)
To jak ze średnim zużyciem paliwa w samochodach...
 

kopi

New member
Rzeczywiście to jest niezłe. A do tego w teście w laboratorium zmierzyli 2x100W @4ohm
Może na tabliczce podali średni pobór mocy podczas "przeciętnego" odsłuchu ;)
To jak ze średnim zużyciem paliwa w samochodach...


No właśnie coś tu nie gra! Moc oddawana jest większa od mocy pobieranej - Perpetuum Mobile!
Na tabliczce podana moc powinna jednak oznaczać pobieraną moc maksymalną.


Może jakiś znawca od elektroniki wzmacniaczy się wypowie?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Bo Pioneery maja zasilacze pracujace w klasie D.. Poczytajcie troszke a nie piszecie takie glupstwa o srednim poborze pradu i spalaniu w autach. Jeszcze ktos przeczyta i bedzie glosil dalej te rewelacje ;)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
No tak Przemku, ale wytłumacz mi jedną rzecz. Na przykładzie Pionka. Zasilacz podają 74W. Moc w pomiarach przy 4ohm 2x100W . Jeśli dobrze pamiętam klasa D ma sprawność około 90%. Czy w tym przypadku zasilacz nie powinien więc około 230W ?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
No tak Przemku, ale wytłumacz mi jedną rzecz. Na przykładzie Pionka. Zasilacz podają 74W. Moc w pomiarach przy 4ohm 2x100W . Jeśli dobrze pamiętam klasa D ma sprawność około 90%. Czy w tym przypadku zasilacz nie powinien więc około 230W ?
Zasilacz może mieć wydajność nawet 500W, ważne ile wzmacniacz jest w stanie oddać kolumnom.
Ale tabliczka znamionowa z tyłu zwykle podawała maksymalny pobór prądu urządzenia.

i dlatego wprowadzony pomiar FTA, wysokie moce szybko się spompowują :)

"Warunki pomiaru mocy wg normy FTA (USA):
 pomiar średniej mocy ciągłej w watach
 obciążenie wyjścia: 8Ω albo należy podać
 sygnał tej samej mocy podawany na wszystkie kanały
 należy podać zakres mierzonych częstotliwości
 należy podać wielkość zniekształceń THD+N
 sygnał o mocy 1/8 wartości znamionowej musi być podawany przez urządzenie w ciągu 1 godziny przed pomiarem"
 

popej

New member
maksymalny pobór mocy z sieci 330W [...]
moc wyjściową 2x125W/8 lub 2x180W/4omy, którą producent deklaruje jako moc RMS
Moc RMS mierzy się sygnałem sinusoidalnym. Przy takim sygnale i pełnym wysterowaniu wzmacniacz w klasie AB będzie miał sprawność rzędu 75%, czyli oddawana moc 2*180W wymusi pobór około 480W. Transformator pewnie się grzeje ale pomiar wytrzyma.

Przy normalnym użytkowaniu, czyli podaniu sygnału muzycznego, obciążenie wzmacniacza będzie inne. Sygnał muzyczny ma większą rozpiętość między mocą średnią a szczytowa niż sinusoida. Przy maksymalnym wysterowaniu wzmacniacza średnia moc może być powiedzmy 1/2 mocy sinusoidy. Czyli zamiast 2*180W będzie średnio jakieś 2*90W (a szczytowo 2*360). Sprawność wzmacniacza w tym zakresie mocy będzie gorsza, rzędu 50%. W rezultacie pobór mocy będzie około 360W, co mniej więcej odpowiada tabliczce znamionowej.

Trzeba pamiętać, że nie ma bezwzględnej definicji mocy wzmacniacza. Wartości podane w dokumentacji zależą od przyjętej normy pomiaru i bez znajomości metody często trudno to zinterpretować.
 
Do góry