Mniejszy, tańszy lepszy od większego, droższego.

laki2000

Member
Witam Wszystkich.

W styczniu kupiłem taki zestaw: Amplituner Denon AVR - 2310, kolumny JBL northridge E80 + centralny i surround z tej samej serii. Do tego miałem subwoofer Jamo sub 200. Byłem z tego zestawu bardzo zadowolony. Odpowiadał mi w kinie jak i w stereo.
Jakieś 2 tygodnie temu kumpel z pracy bardzo mnie prosił abym mu sprzedał cały mój zestaw. Trochę niechętnie, ale się zgodziłem. Pomyślałem, że dołożę trochę kasy i kupię coś lepszego. Jako, że odpowiadała mi konfiguracja denon +jbl postanowiłem postawić na taki sam zastaw tylko półkę wyżej.
Kupiłem amplituner Denon AVR - 3313 i do tego większe JBL northridge e 90. Centralny i surroundy kupiłem takie jak wcześniej. Po wtarganiu tego na 4 piętro wszystko ładni podłączyłem i zaczynam test. Miałem pewność, że będzie lepiej niż na poprzednim zestawie. Jakie było moje zdziwienie, że sprzęt gra gorzej niż poprzedni. Basu o wiele mniej, średni tony jakieś takie krzykliwe, wysokich za dużo. Postanowiłem pozmieniać w ustawieniach amplitunera. Trochę pomogło, ale do poprzedniego zestawu jeszcze trochę brakuje.
Nie wiem dlaczego. Myślałem, że jak kupię lepszy i nowszy amplituner + większe kolumny to będzie lepiej, a tu kapa.
Co z tym fantem zrobić?
Korzystając z okazji chciałbym zapytać jakiego suba do tego zestawu dokupić. Kwota 600 zł. Może być używany (nawet lepiej)

Sorry za tak długiego posta, ale liczę, że coś do radzicie.
Aha kino/muzyka (elektroniczna, trance, deep house) 50/50, pokój 20 m2.

Pozdrawiam Sławek
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Pobaw się jeszcze ustawieniami, może kalibracja?

Suba szukaj używek E150P, przy tym metrażu, lub gdy mocno lubisz bas to E250p, ES250PW itp.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Northridge E-80 grają "równiej" od E-90, te mocniejsze brzmią już bardziej konturowo. Suba za 600 do E90 to ciężko będzie dostać odpowiednio mocnego.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Reguła jest taka - wymiana każdego następnego elementu toru audio powinna spowodować polepszenie dźwięku tutaj niestety to nie zadziałało bo nie mogło
Piszesz ,że tony średnie są krzykliwe a wysokich za dużo - zakładając że wszystkie ustawienia w amplitunerze są prawidłowe i kolumny zostały podłączone właściwie to kupno subwoofera nie rozwiąże problemu

Najkrótszy i najbardziej skuteczny sposób to sprzedać obecne kolumny ,nie kupować suba i całość tych środków przeznaczyć na zakup "normalnych" kolumn
 

laki2000

Member
Kupiłem subwoofer z tej samej serii co kolumny (jbl northridge e 150/230p).
Kupiłem go wczoraj wieczorem więc na testy było mało czasu. Ale z tego co wczoraj usłyszałem to rewelacji nie będzie.
Chodzi mi po głowie sprzedaż tych kolumn. Tylko co kupić. Mam mało miejsca na kolumny.
Foto jeszcze poprzedniego zestawu. Bass reflex koniecznie z przodu.
bd5e886eb7d5bfca333762566d0fe93f.jpg
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Kupiłem subwoofer z tej samej serii co kolumny (jbl northridge e 150/230p).
Kupiłem go wczoraj wieczorem więc na testy było mało czasu. Ale z tego co wczoraj usłyszałem to rewelacji nie będzie.

To oczywiste że rewelacji nie będzie - subwooferem nie poprawisz tonów średnich ani wysokich możesz najwyżej poprawić przetwarzanie niskich tonów .... i tyle

Jeżeli lubisz dynamiczne brzmienie i ogólnie "duży dźwięk" dobrym wyborem mogą być kolumny Klipsch które oferują mocny efektowny dźwięk z mocnym basem, gabarytowo nie będą większe od tych które masz obecnie
Pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy - gabaryty kolumn nie świadczą o jakości ,jeżeli kolumny są duże wcale to nie znaczy że muszą być dobre i można je kupować "w ciemno" ,podobnie ma się rzecz z liczbą głośników np.jeżeli kolumna ma dwa głośniki basowe i to sporych rozmiarów nie znaczy to że bas będzie lepszy od kolumny w której jest tylko jeden głośnik
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Jeśli br ma być z przodu to posłuchaj coś z Focal Chorus a najlepiej Aria - w zależności jaki masz budżet.
Z tańszych to Zensory 7 ale to trzeba posłuchać.
Z dobrze brzmiących masz jeszcze Tannoy seria XT 6F lub lepsza i wieksza 8 gdzie br masz od dołu.
 
Ostatnia edycja:

laki2000

Member
Myślałem o kolumnach klipsch. Tylko one mają bass reflex z tyłu. Jak je ustawię w tych moich wnękach to boję się dudnienia. Chyba, że są klipsche z bass refleksem z przodu.

Co do kasy to jakieś 1500 zł mógłbym przeznaczyć na fronty. Mogą być używane. Nie przeszkadza mi to.

Analizując tą moją sytuację dochodzę do wniosku, że po prostu przesadziłem z wielkością kolumn. Podejrzewam, że są za duże na mój pokój.
 

laki2000

Member
Kolega wyżej pisze, że wzmacniacz najprawdopodobniej pogorszy sytuację. Skłaniałbym się jednak do jego tezy. Wcześniej miałem mniejsze JBL i ampli denon i mi to odpowiadało. Teraz są większe i lepszy ampli i jest gorzej.
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Bo to co większe i droższe nie oznacza lepsze w danych warunkach i pod dane ucho sluchacza.
Zawsze polecany jest odsłuch i to najlepiej w danych warunkach - każdy ma inne.
 

laki2000

Member
Zgadzam się z Tobą. Odsłuch to podstawa. Tylko jest problem ze sprzętem używanym. Ze względu na ograniczony budżet na taki sprzęt się decyduję. Wolę kupić starszy z wyższej półki (w dobrym stanie) niż nowy.
 
Do góry