Mit HDMI ?!

ernet

Active member
Bez reklam
Otwieram ten wątek ponieważ czytałem tu na forum, podobne spostrzeżenia.
Zauważyłem na kilku tunerach cyfrowych, że po podłaczeniu ich do wejścia HDMI mojego TV znacznie pogorszyła sie mi jakość obrazu oglądanych kanałów SD ( mała ostrość, kontrast, wyblakłe kolory, kiepskie przejścia tonalne ). Natomiast po podłaczenia przez EURO jakość obrazu kanałów SD była bardzo dobra. Jednym słowem ; Kanały SD oglądane po HDMI - PORAŻKA, po EURO ( RGB ) bardzo dobra. Wykluczam przy tym jakiekolwiek wady mojego TV. Nawiasem mówiąc napisałem do producenta posiadanego przeze mnie Tunera HOMECAST i otrzymałem odpowiedż, żeby zmienić na wyjściu HDMI tunera rozdzielczość obrazu. Oczywiście nic nie pomogło. Może jakaś niezgodność Tunera a Tv ( HDMI ver.1,2 vs 1,3 ) ?
Co o tym myślicie ? Może porównacie u siebie ?

Uwaga; ten wątek nie dotyczy jakości obrazu HDTV , i nie o tym piszę.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Wina leży tylko i wyłącznie po stronie implementacji HDMI w danym sprzęcie. HDMI służy tylko do przesłania sygnału. Jak mu tuner zaserwuje słaby sygnał, to taki zostanie przekazany.

Ja nie mam tunera satelitarnego z takim wyjściem, ale mam DVD. Tam takich problemów nie ma.

ArtS :)
 

agrestowy

Member
A przypadkiem nie jest tak, że podczas przesyłania obrazu po HDMI nie działają pewne algorytmy skalowania obrazu, poprawiania jakości obrazu itp? A po Euro działają? (po stronie TV oczywiście). Może to banał ale jak to u Ciebie wygląda?

pzdr
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
ja mam połączone i analog i hdmi i euro i component i dvi - i wszystko działa extra. Gdy był uszkodzony jeden z przewodów siało na wszystkich złączach.
 

ernet

Active member
Bez reklam
agrestowy napisał:
A przypadkiem nie jest tak, że podczas przesyłania obrazu po HDMI nie działają pewne algorytmy skalowania obrazu, poprawiania jakości obrazu itp? A po Euro działają? (po stronie TV oczywiście). Może to banał ale jak to u Ciebie wygląda?
pzdr

Nie, mam pełen wpływ na ustawianie wszelkich parametrów obrazu w TV ( jeśli o to chodziło ). Próbowałem wszelkich ustawień - nic nie pomogło.
 

ernet

Active member
Bez reklam
kiki napisał:
ja mam połączone i analog i hdmi i euro i component i dvi - i wszystko działa extra. Gdy był uszkodzony jeden z przewodów siało na wszystkich złączach.

U mnie obraz jest czysty, bez zakłóceń, tylko ta jakość opisana przeze mnie wyżej.
Kiki, a jaki masz tuner ? Mogłaby być to jego rekomendacja.... Notabene w instrukcji mojego TV jest napisane, że - co najmniej - nie zaleca się podłączania jednego urządzenia poprzez dwa rózne kable ( w tym przypadku HDMI I EURO ) do TV. Zresztą nawet gdyby tak podłaczyć, to przełaczanie wejsc w TV ( SD> EURO, HDTV>HDMI ) byłoby dość uciążliwe.....
 

ein

New member
Moim

zdaniem odpowiedz jest bardzo prosta. HDMI to dokładnie taki obraz jaki podaje nadawca (sygnał nie jest poddawany uszlachetnianiu przez systemy wbudowane w odbiornik - te zasadniczo bez wyjatku dzialaja dla zlacz ANALOGOWYCH, choc w przypadku technologii autorskiej Philipsa zdaje sie udalo sie wprowadzic poprawiacze na zlaczu HDMI wlasnie). Generalnie przy polaczeniu cyfrowym obowiazuje zasada nieingerowania w sygnal (po pierwsze dlatego ze ma byc nosnikiem dla sygnalu HD ktory takich ingerencji z definicji ma nie wymagac, po drugie utrudnia to specyfikacja HDCP czyli zabezpieczenia sygnalu), w przypadku analoga zas poprawiacze wlasnie mocno ingeruja w to co zostaje finalnie wyswietlone. Stad tez zupelnie mnie nie dziwi Twoje spostrzezenie - sygnal nie jest poddawany uszlachetnianiu (albo jest poddawany w znacznie mniejszym stopniu niz SD via komponent/rgb etc) oraz nie zostaje przeskalowany przez odbiornik (skalery w odbiornikach przewaznie nie sa najwyzszej proby) co takze ma negatywny wplyw na jakosc obrazu. Zreszta mozesz to sprawdzic - byc moze obraz ulegnie pewnej poprawie (na zlaczu HDMI) gdy przelaczysz go na rozdzielczoc PAL (576i). Trzeba tez pamietac ze wiekszosc nadawcow nawet nie zbliza sie w sygnale SD do teoretycznej jakosci jaka spotykamy na plytach DVD (576 linii wlasnie, na 7xx, dodatkowo w tv jest przeplot, na dvd mamy sygnal progresywny) - najczesciej jest duzo mniej (wypadkowe rozdzielczosci od 325 linii o zgrozo, do 4xx etc). Tutaj ZAWSZE lepsze rezultaty przyniesie euro/rbg albo komponent (w przypadku YUV mimo zalaczonych poprawiaczy takze pracuje czesto skaler dokonujac upskalowania do 576 linii albo gdy zalaczymy do 720 czy 1080 - rezultat wyjsciowy bywa GORSZY niz euro/rgb!!! choc nie jest to taka przepasc jak euro vs hdmi). Sumujac - dla bardzo kiepskiego sygnalu cyfrowe polaczenie to kiepski pomysl - bedzie to, to wygladalo zle a nawet fatalnie. Mozna oczywiscie zapobiec do jakiegos stopnia temu poprzez zakup amplitunera z bardzo dobrym skalerem czy wrecz procesora obrazu ale to wszystko drogo albo bardzo drogo kosztuje. Prosciej, taniej jest polaczyc tuner/dekoder z odbiornikiem przez HDMI/euro co oczywiscie nie jest wygodne ale daje najlepszy imho rezultat (jak skrzynka ma mozliwosc prostego przelaczania z pilota zlacza to jeszcze nie tragedia). Innym rozwiazaniem, osobiscie polecanym, jest polaczenie komponentowe ktore jest najlepszym kompromisem (na SD obraz dobry, na HD bardzo dobry w pelni porownywalny z HDMI) bez konieczosci zmiany polaczenia.
 
Ostatnia edycja:

amadeo

New member
ein napisał:
HDMI to dokładnie taki obraz jaki podaje nadawca (sygnał nie jest poddawany uszlachetnianiu przez systemy wbudowane w odbiornik - te zasadniczo bez wyjatku dzialaja dla zlacz ANALOGOWYCH...
Oczywiście, że nie. Wszelka obróbka wideo (deinterlacing, konwersja częstotliwości, skalowanie itd.) w TV LCD następuje na sygnale cyfrowym.
 

ernet

Active member
Bez reklam
A juz było tak dobrze :) ... . Co do pierwszej odpowiedzi przedmówcy ( Napisał ein ), to niezupelnie sie zgadzam - mam pełen wpływ na ustawienie kontrastu, ostrości itp.

Natomiast Amadeo wzbudził moje kolejne wątpliwości. Powtórzę; jakość obrazu kanałów SD jest gorsza przez HDMI niż przez EURO. Może jednak to zależy od marki Tunera i jego wewnętrznej elektroniki,jakości użytych części , oprogramowania itd. ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

bulek

New member
Ja bym jednak stawiał na twój TV. Skoro testowałeś kilka tunerów z tym samym efektem, to raczej trudno je winić. No... chyba, że wszystkie były tego samego producenta.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ernet

Active member
Bez reklam
Różnych producentów... . Ale jak sprawdzić czy u mnie w TV jest wszystko OK ? Tylko servis ? Jakieś pomiary napięcia ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
połączenie ?

No to Panowie zrobiliście małe zamieszanie, a ja już myślałem, że doszedłem do porządku z moimi kablami połączeniowymi.....

Myślałem, że połączenie przewodem HDMI załatwiło sprawę!!!
 

ernet

Active member
Bez reklam
No, to chyba nie wina mojego telewizora. Oto cytat z innego Forum:

" Zamienilem Pionka 1730 na Ferguson 8900 HD. Jakosc obrazu po HDMI na standartowych kanalach w Ferdku w porownaniu do Pionka fatalna, obraz jest nieostry, twarze zamazane, krotko mowiac tragedia.Probowalem z paroma HDMI , nowy oficjalny Firmware ze strony Ferusona.Zadnego efektu. Obraz jest do duszy.Stoje krotko przed K.O.Czy ktos mialby jakis pomysl ???
Czy to wina egzemplarza, czy ten model juz ma taka cere ??? "

Teraz to dopiero sie porobiło :) Czekam(-my ) na dalsze opinie !
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Holt_

New member
Bez reklam
nie za bardzo rozumiem, co tu za opinie mają mieć miejsce.

Złącza analogowe maskują i zacierają niedogodności oraz zakłócenia.

Złącze cyfrowe wyostrza hurterm wszystko - i obraz, i jego zakłócenia. Kiedy się jeszcze weźmie pod uwagę, że w nowych TV w trybie HDMI część tzw poprawiaczy obrazu działa w zaakresie ograniczonym, masz odpowiedź.

amadeo napisał:
Oczywiście, że nie. Wszelka obróbka wideo (deinterlacing, konwersja częstotliwości, skalowanie itd.) w TV LCD następuje na sygnale cyfrowym.

ale koledze nie chodziło o taką obrbkę, tylko o np odszumianie itp....
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

dnc

Moderator
VIP
Ta dyskusja do niczego dobrego nie doprowadzi bo doprowadzić nie ma prawa. Dlaczego?

HDMI - HIGH DEFINITION Multimedia Interface z naciskiem na dwa pierwsze wyrazy tego skrótu.
Połączenie HDMI ma za zadanie wiernie przenieść to co nadawca HD ma do pokazania. Jeśli zatem kablem HD puszczacie sygnał SD różnica może być ogromna. Na takiej samej zasadzie sygnał HD puszczać po kablu np. cinch. Tutaj też nie odniesie się pożądanego skutku. Jakość będzie zła z tendencją do katarstrofalnej.

Dla mnie sprawa jest prosta. Używajcie takiego połączenia, które dla danego sygnału będzie najlepsze. Jeśli zatem Wasz TV ma kilka złącz, ale oglądacie tylko SD i taki sygnał jest np. na Euro najlepszy, to przy takim połączeniu zostańcie. Szkoda się denerwować i drzeć włosy z głowy.
 

ein

New member
amadeo napisał:
Oczywiście, że nie. Wszelka obróbka wideo (deinterlacing, konwersja częstotliwości, skalowanie itd.) w TV LCD następuje na sygnale cyfrowym.

Ekhmm ale piszemy o czyms innym. Moze niezbyt fortunnie sie wyrazilem ale chodzilo tutaj o wszelkie systemy ingerujace w jakosc obrazu a nie poddajace go obrobce - DOPASOWANIU (o czym pisales). Sam zreszta o skalowaniu via HDMI pisalem... usuwanie szumow, poprawa ostrosci, likwidacja echa etc - to najczesciej domena systemow dzialajacych dla obrazu standardowej rozdzielczosci na laczach analogowych (choc sa na rynku rozwiazania ktore mocno ingeruja w przekaz cyfrowy - ale to juz zalezy od konkretnego producenta). Ogolnie zasada jest taka ze to co wychodzi via HDMI ma byc jak najblizsze orginalnemu zapisowi na cyfrowym nosniku (stad np tryb 24p dostepny tylko i wylacznie dla cyfrowego polaczenia)

ernet napisał:
A juz było tak dobrze :) ... . Co do pierwszej odpowiedzi przedmówcy ( Napisał ein ), to niezupelnie sie zgadzam - mam pełen wpływ na ustawienie kontrastu, ostrości itp.

Natomiast Amadeo wzbudził moje kolejne wątpliwości. Powtórzę; jakość obrazu kanałów SD jest gorsza przez HDMI niż przez EURO. Może jednak to zależy od marki Tunera i jego wewnętrznej elektroniki,jakości użytych części , oprogramowania itd. ?

Bo pisalismy o innych rzeczach. Warto tez pamietac, ze skalowanie w odbiorniku (sygnalu SD rzecz jasna) czesto jest bardzo ale to bardzo zlej jakosci... tak jak pisalem wczesniej, warto sprawdzic jak sie prezentuje obraz w rozdzielczosci zblizonej (ehh ci nadawcy) do natywnej, czyli 576i.
Owszem, jak pisales wiele zalezy od elektorniki (sa procesory obrazu ktore potrafia zrobic bardzo wiele dla poprawy nawet dosc slabego zrodla - ale to wlasnie kosztuje!) ale ogolne zasady jakie podalem w pierwszym poscie odnosza sie do poruszanego problemu. Dodatkowo mozna nadmienic ze technologia cieklokrystaliczna jest bardziej podatna na jakosc sygnalu i jego wyjsciowa rozdzielczosc (prosta analogia do nienatywnych rozdzielczosci w monitorach LCD - czesto taki inny niz natywny obraz wyglada fatalnie) niz PDP... plazmy sa bardziej tolerancyjne i blizsze starym kineskopom.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

amadeo

New member
Ein,

Możesz podać przykład obecnie oferowanego TV LCD z usuwaniem szumu, poprawą ostrości czy likwidacją echa w sygnale analogowym?
 
Do góry