Migotanie plazm panasonic

zaz

Member
Dzisiaj przyglądałem się w sklepie plazmom. Blisko siebie stały 42 calowe: Panasonic X10 i LG PG2000 i zauważyłem, że obraz na panasonicu lekko migocze (niestety mój wzrok jest na to wyczulony:( ) na LG nie widziałem tego efektu. Pomyślałem, że akurat ten egzemplarz jest tak ustawiony, ale gdy spojrzałem na inne modele panasonica 42PY8 i 46PY800 to też widziałem to migotanie (zwłaszcza na jasnych tłach). Czy to przypadek, czy może jest coś w sposobie odświerzania obrazu w panasonicach? Bardzo mnie zdziwiło to zjawisko, bo myślałem, że technologia 100hz działa we wszstkich tv tak samo (obecnie ogladam crt 100hz i obraz jest stabilny). Może użytkownicy panasoniców napiszą o swoich odczuciach (zwłaszcza ci uczuleni na migotanie).
 

motobartcompany

New member
Drodzy koledzy i koleżanki pozwolę dodać coś z własnego doświadczenia.

Posiadam Pioneera 5080XD, wcześniej byłem użytkownikiem plazm - panasonic pv70, pv700, pv80 oraz mam doświadczenie z samsungiem c90( instalowałem telewizor znajomemu)

Te plazmy które wymieniłem migoczą. Mam wzrok bardzo wyczulony i widze migotanie na poziomie 85Hz w monitorach CRT.
Plazma bardziej migocze na jasnych obrazach, najwięcej na zupełnie białym tle.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
No to macie pecha. Czasami niedoskonałości wzroku, czy słuchu to błogosławieństwo (szczególnie dla kieszeni)... Mnie o wymioty przyprawiają z kolei projektory DLP i ich zielonobura "tęcza"...
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
to tez masz pecha....;)
mnie drazni obraz z TV LCD nawet 200 hz sony - ale ten problem jest latwy do wyeliminowania....:D
 

Mariusz Łódź

New member
Patrzac z bliska widze czasami leciutkie migotanie (np. przesuwające się napisy pod koniec filmu, biały tekst na czarnym tle) na Panasoniku 42X10Y przy włączonych 100Hz. Po wyłączeniu 100Hz w moim odczuciu migotanie jest wieksze. To wszytsko jest dla ubogich ustawieni podczas formowania. Nie sprawdzalem dla normalnych ustawien.

Ale z 2 metrów nie widze :)
 

zaz

Member
Przeczytałem wasze spostrzeżenia. Moje odczucie migotania najbliższe jest temu co podaje w linku bogdan_bronowice, ale nadal nie rozumiem dlaczego nie widziałem tego efektu na plaźmie LG. Dodam, że biorąc wszystkie za i przeciw, bardziej odpowiada mi obraz na Panasonicu niż na LG, ale ten jeden mankament powstrzymuje mnie od ostatecznej decyzji o zakupie.

Jeszcze pytanie do motobartcompany. Jak się ma to zjawisko w Pioneer 5080XD w porównaniu do innych plazm, które wymieniłeś.
 
Ostatnia edycja:

Mariusz Łódź

New member
Moze o to chodzi - niedawno przeczytalem, ze ktos "migotanie" podczas silnego rozjasnienia z multipleksowaniem sygnalu na matrycy i UV ale nie wiem. To jest chyba na glownym watku X10

Ja myslalem o migotaniu calego szybko przesuwajacego sie tekstu, ktora moze by spowodowana innym zjawiskiem.
 

motobartcompany

New member
Jeszcze pytanie do motobartcompany. Jak się ma to zjawisko w Pioneer 5080XD w porównaniu do innych plazm, które wymieniłeś.


Migotanie na 5080XD jest chyba mocniejsze , ale też TV jest o 8 cali większy. Jak wcześniej wspomniałem - im jaśniejszy obraz tym plazma bardziej mruga. Wydaje mi się, że przy zupełnie białej planszy odświeżanie jest na poziomie 70Hz. Teściowa ma starego trinitrona i tam jest 50Hz, tego nie da się oglądać mruga strasznie. Pamiętam jak grałem na tym Trinitronku to w nie których grach mogłem ustawić 60 hz i obraz był zdecydowanie stabilniejszy choć migotał.

100Hz w plazmach to nie to samo co w kineskopowcu. Przy 100Hz ja nie zauważam migotania w monitorze crt. W plażmie natomiast tak.

Jeżeli nie widzicie jak plazma migocze to zobaczcie na ekraniku kamery lub aparatu jak wyświetlacz reaguje gdy plazma ma różne kolory.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Ale to nie będzie już to samo ;)
Może jeśli ktoś nie widzi tego migotania (a zakładam, że takich osób jest zdecydowana większość) to może lepiej aby tak zostało... hmm?
pejotpe napisał:
No to macie pecha. Czasami niedoskonałości wzroku, czy słuchu to błogosławieństwo (szczególnie dla kieszeni)... Mnie o wymioty przyprawiają z kolei projektory DLP i ich zielonobura "tęcza"...
Z tą niedoskonałością wzroku to też ciekawa sprawa jest, tak w ogóle. Pamiętam, że gdzieś kiedyś przeczytałem, że chyba astygmatyzm może powodować właśnie, że widz dostrzega np. green ghosting. Ja przykładowo mam bardzo niewielki astygmatyzm - taki, że jak kiedyś optyk, podczas badania wzroku, zaproponował mi soczewki korygujące tę wadę, to gdy przez nie spojrzałem to od razu powiedziałem temu panu "Dziękuję, ale teraz widzę gorzej" (on na to "Zdarza się, w takim razie nie korygujemy" ;p). No i teraz zaczyna się jazda - wzrok mam (na razie) na tyle wyczulony, że bez przeszkód mogę dostrzec green ghosting, takie "migotanie" nieokreślonego pochodzenia jakie tutaj opisujemy, smużenie lcd, efekt tęczy projektorów dlp, czy niższe częstotliwości odświeżania monitorów crt (oczywiście te, które "miały nie migać"). Ale gdy nie skupiam się na danym zjawisku to efekt zazwyczaj bez problemu może przesunąć się poza granicę postrzegania - czyli najnormalniej mówiąc nie przeszkadza, nie widzę go. Ciekawa sprawa...

Pozdrowienia!
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Bez przesady: mam "jedynkę na cylinder" i nie widzę migania czy zielonych duszków (za to są problemy przy DLP). To raczej kwestia mózgu.
 

bebeto97

New member
dorzucę się i ja...
posiadam plazmę TX-P46G10 i widzę migotanie. Kiedy patrze z odległości 2.5 metra zaobserwowałem, że przy jasnych scenach obraz się rozjaśnia natomiast przy ciemnych się on ściemnia. Wydaje mi się, że ta sytuacja przytrafia się tylko wtedy kiedy jest wieczór bądź całkowita ciemność (zasłaniam zewnętrze rolety wiec naprawdę jest ciemno). Nie wiem czy to jest wada tego telewozora, jestem laikiem i nie bardzo rozumiem bo piszecie tu o zmianach Hz jak to zmieniac? i czy to jest normalne migotanie? czasami jest ok ale niekiedy prestaje ogladac bo nie daje rady.

Pomocy
 

broda1725

New member
Bez reklam
Ja też mam astygmatyzm okulary ze szkłami cylindrycznymi na jednym oku -0,5/-0,75 a na drugim -0,75/-0,5 taki urok i jakoś GG na plazmach nie mogę za skurczybyka zauważyć a próbowałem już na wiele sposobów. A natomiast w LCD smużenie mi bardzo dokucza widzę to na każdym LCD nawet tych za 5000zł. Co do herców to u mnie jest troszkę inaczej bo np. nie widzę teraz mrugania nawet 60hz na starych monitorach a jak zdejmę okulary to widzę. Co prawda okulary mam od roku i jeszcze się do nich przyzwyczaić nie mogę.
 

bebeto97

New member
niestety wizyty u lekarza mówią inaczej;p u mnie wszystko ok wraz z ludźmi a było ich sporo u mnie w domu, oni tez widzieli, był Pan z pewnej firmy renomowanej która zajmuje się takim sprzętem i stwierdził że nigdy nie spotkał się z takim czymś i jest to dosyć dziwne dlatego pytam co z tym zrobić;>
 

broda1725

New member
Bez reklam
Jeśli ci to naprawdę przeszkadza a inni użytkownicy w domu też to widzą to może jednak masz walnięty model. Wezwij serwis i zobaczysz co powiedzą, może jakiś moduł w tv walnął. W końcu to przecież elektronika wszystko ma prawo się popsuć.
 

Mariusz Łódź

New member
bebeto97 czy to sie dzieje tez przy swietle dziennym? Czy np. przy zarowkach kompaktowych/swietlowkach?

Z tego co czytalem to zasada dzialania plazmy jest taka, ze nie mozna sterowac pojedynczego piksela sygnalem analogowym tylko zapalac i gasic. Im czesciej jest zapalany tym jest jasniejszy. Oznacza to ze ciemne piksele sa zapalane rzadko (ale podobno czesciej niz 80 razy na sekunde).

Moze widzicie roznice pomiedzy tymi czestotliwosciami np. w wyniku dodatkowego migotajacego zrodla swiatla, ktore moduluje te dwie czestotliwosci (jasnych i ciemnych fragmentow sceny) ?

Jezeli to nie zewnetrzne swiatlo, to tylko zmysl postrzegania :krol:.
 

marek76

New member
Przymierzam się do zakupu G10 - niestety wstrzymałęm się ze względu na zaobserwowany efekt migotania (po pierwszych obserwcjach niestety tylko w MM). Jednak coś nie do końca rozumiem. Piszecie że efekt migotania jest generalnie zauważalny na "większości" plazm Panasa.JA go widziałem tylko na G10 - obok stała pv8 i x10 - tam tego nie było. (u rodziców jest 37PV80 - fakt że z 4 m - ale tam też tego nie widzę).
Co jest jeszcze dziwniejsze za drugim podejściem w MM już nie było to tak zauważalne (zresztą obraz też się znacząco poprawił)- efekt był minimalny i zauważalny tylko od około 1,5m. - miałem wrażenie że puszczona prezentacja co jakiś czas zmienia nastawy ( nie wiem czy to kwestia prezentacji czy czegoś w G10 w trybie sklepowym). Może ktoś zdoła to wyjaśnić - może to kwestia jakiś ustawień albo są jakieś problemy fabrycze z tym modelem.
 
Do góry