miejsce pod surround mercury m1 (jeśli surround back są aktualnie w rogach)

zapisz

New member
Witam

Mam zestaw rzutnik + ampituner yamaha rx-v675 + główne głośniki tannoy mercury m2 (docelowo będą m4), + dopełniające przednie i back surround to jamo satelitki + suboofer + centralny docelowo będzie mercury + dokupiłem jako surround mercury m1, które będą stać na stojakach. Wszystkie mercury to starsze modele. Proszę doradźcie czy układ który pokazałem na panoramie w załączniku będzie miał sens?

Załącznik do pytania:
 

Attachments

  • forum pytanie.JPG
    forum pytanie.JPG
    332,1 KB · Wyś: 463
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Na ścisłość może być ,dobrze jakby głośniki na podstawkach stały w równej odległości od ściany tylnej ,na zdjęciu wygląda to tak jakby jeden stał bliżej a drugi dalej .Jeżeli różnica nie jest duża być może uda się to zniwelować w ustawieniach amplitunera .Odnośnie kolumn to myślę że to dobry wybór ,Mercury były bardzo udaną serią Tannoy'a w kinie dadzą radę ,a i w stereo nie zrobią wstydu

Takie małe pytanie - ta tylna ściana jest czarna ? pytam ponieważ bardzo fajnie to wygląda i tak się zastanawiam czy u siebie tak nie zrobić
 

zapisz

New member
Na wszystkich schematach od Yamahy surround back są z tyłu za słuchaczem, w tym wypadku są w rogach na górze jakieś 105 stopni od głowy, stąd moje wątpliwości. Surround będą 90 stopni po obu bokach w tej samej odległości od ściany.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wiesz, sa rozne szkoly. Ja w systemie 7.1 trzymam sie zasady, ze surround back, sa za sluchaczem, co w praktyce idealnie sie sprawdza. Boczne mam tak jak Ty, natomiast tylne zgodnie z wiekszoscia teori, z tym sofe mam nieco odsunieta od sciany, wiec nie sa 10cm od ucha. Sprawdza sie to idealnie na kazdym materiale, od dedykowanej sciezki 7.1, do symulowanych odglosow w przypadku radia internetowego (bajecznie efekty, przy muzyce psychodelicznej), do typowych programow (filmow) w tv.
W filmach, z dedykowana sciezka jak np. Tron, sa momenty, gdzie centralnie slyszysz najazd za glowa, nie wiem jak to by wygladalo w Twoim przykladzie.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wydaje mi sie, ze to bedzie przekombinowane. Obecny uklad (jamo przy suficie i w rogach) jest typowo 5.1, tyle ze te Jamo sa duzo za wysoko. Zgubi Ci sie cały sens 7.1 Powinno byc tak jak pisze armanig, za kanapa, ale u Ciebie jest dosunieta do sciany. satelity w 5.1 w rogach to taki kompromis pomiedzy surround z boku, a surround z tylu w 7.1. Wg mnie to przerost formy nad trescią. Czy nie za duzo chcesz upchac, skoro nie ma gdzie?
 

zapisz

New member
Jeszcze mogę w rogi włożyć mercury m1 jako surround, a za kanapę włożyć jamo na stojakach jako back surround. Kanapa jest odsunięta od ściany (tak że będą 50cm od głowy). Pokazuję to w załączniku + w drugim załączniku pokazuje jak mam przód. Czy to nie będzie lepsza wersja od tej pierwszej?
 

Attachments

  • panorama tyl 2 wersja.JPG
    panorama tyl 2 wersja.JPG
    349,4 KB · Wyś: 1160
  • panorama-przod-2.JPG
    panorama-przod-2.JPG
    470,2 KB · Wyś: 234

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Hmm, może lepsza, ale skoro możesz te M1 dac na boki, to rozumiem, ze godzisz się polozeniem kabli i nie ma problemu estetyki. Skoro tak, to zrezygnuj z tych sufitowych i albo pociągnij nowe albo przedłuż kable. Skoro odsunieta kanapa to juz lepiej. Najlepiej jeśli tylne i boczne będą na tym samym poziomie. Wg mnie jest na razie byt duza roznica w poziomach i jakos nie potrafie przewidzieć i wyobrazić sobie efektu. Widze, ze usilnie chcesz zostawic te sufitówki ;)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Proponuje zostawic boki, tak jak na pierwszym zdjeciu, natomiast tyly, za kanapa. Przy zalozeniu ze zachowasz pewna odleglosc, nie widze tam lepszego rozwiazania. Poziom zachowaj, tak jak pisze Krzychu. Tyl ma Cie atakowac z tylu, a nie z sufitu.
 

zapisz

New member
Te na górze, muszą tam zostać ze względu na dziury w ścianach + wystające kable. Najwyżej je zostawie, a dam tak jak mówicie bo bokach na jednym poziomie resztę...
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja tak mam, nie widze lepszego rozwiazania. Praktyka w moich warunkach, bezlitosnie to potwierdzila, u Ciebie bedzie (jak sie domyslam) podobnie.
Jezeli odsuniesz kanape i zachowasz pewna odleglosc, to mysle ze bedzie bdb.

EDIT: Zmieniles swoja wypowiedz po mojej odpowiedzi i wychodzi ze ja mam na gorze, a tak nie jest.
Jezeli nie mozesz obnizyc tylnych (surround back) na poziom tylnych (surround), to coz zrobic, mam nadzieje ze bedzie dobrze.
Mimo wszystko przetestuj ustawienie ktore polecamy, czyli na jednej lini , boczne i tylne (chociazby z ciekawosci)
 
Ostatnia edycja:

zapisz

New member
Dzięki, tak zrobię. Czy zmiana surround back i przednich dopełniających (preference) z małych satelit jamo na mercury m1 będzie bardzo odczuwalna? Chodzi o filmy/koncerty gdzie surround back biorą udział w 7.1, a preference w przetwarzanych na DSP.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Te na górze, muszą tam zostać ze względu na dziury w ścianach + wystające kable. Najwyżej je zostawie, a dam tak jak mówicie bo bokach na jednym poziomie resztę...
Przeciez zagipsowanie dziur, nawet przedłuzenie i schowanie kabli lub nawet ich wkucie (wystarczy kilka mm) zajmie ci do godziny roboty, potem tylko pomalować. Warto wykonać tą drobną pracę, będziesz mieć prawidłowo. Zrob to wszystko jak należy ;)
 
Do góry